مقالات آموزشی

مقالات دپارتمان زبان انگلیسی

 

یادگیری زبان دوم را از چه سنی آغاز کنیم؟
 

تحقیقات نشان می دهد که کودکان در یادگیری  زبان خارجی بهتر از بزرگسالان عمل می کنند. مزایای یادگیری زبان از نگاه علوم شناختی و زبانشناسی، کشورهای سراسر جهان را بر آن داشته که یادگیری زبان را در سیاستهای آموزشی خود لحاظ کنند. کارشناسان و مربیان آموزشی در سراسر دنیا بر این امر متفق القول هستند که یادگیری زبان دوم برای تمامی فراگیران در تمام سنین مفید میباشد . چرا که یادگیری یک زبان جدید افق های جدیدی را به روی فراگیران گشوده و ذهن آنها را توسعه می بخشد. حال نکته این است که آیا یادگیری یک زبان خارجی در سنین پایین “آسان تر” است یا “بهتر”؟
تقریبا همه انسان های روی زمین از سن کودکی زبان به سخن گفتن باز می کنند . فراگیری مهارت های پایه ای در هر زبان برای هر کودک خواه کند ذهن خواه باهوش، فقط چند ماه طول می کشد. کودکان به طور بالقوه با توانایی تولید چهل صدا متولد می شوند. و به همین دلیل است که بسیاری از کودکان کلمات مشابهی را بیان می کنند مثلا مامان، بابا و… . از همین زمان بچه ها به والدین و دوستان خود گوش می کنند و صداهایی که نمی شناسند را فرا می گیرند تا اینکه در نهایت قادر خواهند بود کلمات را به طور کامل بیان کنند. هر چند این پروسه چند سالی طول می کشد اما سریع ترین راه برای یادگیری کامل یک زبان است. تحقیقات نشان می دهد که کودکان به دو دلیل از بدو تولد تا سن ۷ سالگی دارای بهترین شرایط برای یادگیری زبان هستند. نخست آن که در این دوره سنی کودکان دارای بیشترین قدرت جذب و یادگیری زبان هستند. دوم آن که هنگامی که کودکان وارد دبستان می شوند که غالبا زبان رایج در آن مدرسه زبان مادری است پس از آن برای حفظ توازن بین زبان مادری و یک زبان خارجی به مراتب با مشکل مواجه می گردند.

 


چرا کودکان به طور طبیعی بهترین زبان شناسان جهان هستند؟
مطالعات علمی نشان داده است که برای یادگیری یک زبان از سن کودکی تا بلوغ یک “دوره حیاتی” وجود دارد. طی این دوره کودکان به سرعت قواعد یک زبان را فرا می گیرند و صداهایی را که می شنوند به بهترین شکل ممکن تقلید می کنند به نحوی که به همان گونه ایی که زبان مادری خود را فرا گرفته اند زبان دوم را نیز فرا می گیرند.

یادگیری زبان از سنین اولیه به فراگیران کمکی فراوانی می کند به این مفهوم که کودکان برای یادگیری زبان دارای مهارتهای طبیعی هستند و تمرینات موجود در پروسه یادگیری زبان آن ها را در تفکر خلاق و حل مسئله بسیار توانمند می سازد. این واقعیات، والدین و مربیان آموزشی را در سراسر دنیا بر آن داشته تا نسبت به گنجاندن زبان در برنامه های آموزشی برای سنین اولیه کودکان اشتیاقی وافر نشان دهند. برخی از کشورهای اروپایی و آسیایی به طور ویژه ای شروع به آموزش زیان انگلیسی به کودکان سنین ۵ سال و حتی پایین تر نموده اند و این فراگیران به راحتی می توانند به چند زبان مکالمه کنند.

 

ادامه مطلب 

مقالات دپارتمان مدیریت و کسب و کار

 

بازار تکنولوژی CRM

چهار شرکت مهم که سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) را به فروش می‌رسانند Salesforce.com ،Microsoft ،SAP و Oracle میباشند. دیگر شرکت‌هایی که این محصول را ارائه می‌دهند، بیشتر در بین کسب‌و‌کارهای کوچک‌تر شناخته‌ شده هستند، اما این چهار برند، انتخاب شرکت‌های بزرگ‌تر هستند.

سیستم‌‌های CRM که در داخل شرکت پیاده‌سازی می‌شوند، وظیفه‌ی مدیریت، کنترل، امنیت و حفظ و نگهداریِ اطلاعات و داده‌ها را در داخل خود شرکت عهده‌دار می‌باشند. با این رویکرد، خریدار به جای اینکه به صورت سالیانه آبونمان بپردازد، تمامی مجوزها را از پیش خریداری می‌کند. این نرم‌افزار بر روی سروِر اصلی شرکت نصب می‌شود و کاربر باید هزینه‌ی نصب و تمامی به‌روز‌رسانی‌ها را بپردازد. شرکت‌هایی که سیستم CRM پیچیده‌ای دارند، بیشتر از راه‌اندازی این نرم‌افزار سود می‌برند.

 


 

CRM‌های مبتنی بر رایانش ابری، که تحت عنوان SaaS (نرم‌افزار اجازه‌ای) هم شناخته می‌شوند، بر روی شبکه‌ای خارجیِ از راه دور نصب می‌شوند و کارمندان می‌توانند هر زمانی که نیاز داشته باشند و از هر جایی که اتصال به اینترنت برقرار باشد، و گاهی از طریق یک ارائه دهنده‌ی خدمات که بر نصب و نگهداری نظارت دارد، به آنها دسترسی داشته باشند. سرعت و استقرار نسبتا آسان نرم‌افزارهای مبتنی بر رایانش ابری، برای شرکت‌هایی که تخصص کمی در زمینه‌ی تکنولوژی دارند مفید می‌باشد. ممکن است خیلی از شرکت‌ها این روش را به دلیل کم هزینه‌‌ بودن آن ترجیح دهند. فروشندگانی مانند Salesforce.com، برای خدمات رایانش ابری‌شان گزینه‌ی پرداخت آبونمان به صورت ماهیانه یا سالانه را در اختیار خریداران قرار می‌دهند.

مهم‌ترین نگرانی شرکت‌هایی که از سیستم‌هایی بر پایه‌ی رایانش ابری استفاده می‌کنند، امنیت داده‌ها است. این نگرانی به این دلیل وجود دارد که این شرکت‌ها مستقیما پایگاه‌ داده‌ را کنترل نمی‌کنند. اگر شرکتی که ارائه دهنده‌ی خدمات رایانش ابری است ورشکست شده یا توسط شرکت دیگری خریداری شود، ممکن است داده‌ها مشکل پیدا کرده و حتی گُم شوند. همچنین هزینه هم می‌تواند برای‌ آنها نگران کننده باشد، چون هزینه‌های آبونمان برای نرم‌افزارها ممکن است گران‌تر از مدل‌هایی باشد که درون سازمان نصب می‌شود.

برنامه‌های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) متنِ باز، کُدهای‌شان را در اختیار عموم قرار می‌دهند و بدین صورت به شرکت‌ها اجازه می‌دهند بدون هیچ هزینه‌ای تغییرات لازم را اعمال کنند. سیستم‌های CRM متن باز همچنین اجازه می‌دهند، تغییرات داده‌ها به کانال‌های رسانه‌های اجتماعی هم متصل شود و بدین شکل به شرکت‌ها در بهبود بخشیدن به فعالیت‌های CRM اجتماعی نیز کمک می‌کنند. در بازار نرم‌افزارهای متن باز، SugarCRM گزینه‌ی خوبی است.

اینکه شرکت از کدام یک از روش‌های نصب CRM استفاده کند، به نیازهای تجاری، منابع و اهداف آن مربوط می‌شود و البته هر کدام از این گزینه‌ها هزینه‌های متفاوتی دارند.

 

 ادامه مطلب

 


 

مقالات دپارتمان گوهر شناسی

 

سنگ فیروزه

 
 

سنگ فیروزه نماد ملی ایرانی ها محسوب میشود و همیشه در تاریخ و فرهنگ ایران به آن اشاره شده است. انتخاب نام فیروزه به دورانی که ترکیه دروازه اروپا بود و مسیر راه ابریشم از ایران و ترکیه میگذشت بر میگردد. فیروزه هایی که از ترکیه وارد ایران میشد به (turkish stone) سنگ ترکی مشهور شد . سنگ فیروزه فسفات آبدار مس آلمینیوم است و در طبیعت با رنگهای آبی آسمانی , آبی متمایل به سبز , سبز و سبز متمایل به خاکستری دیده میشود که در این بین رنگ آبی آسمانی یکدست از محبوبیت زیادی برخوردار است . که خیلی کم یاب هستند . بیشتر فیروزه ها رگه های قهوه ای رنگ دارند که به دلیل وجود کانی لیمونیت میباشد . رگه های خاکستری سیر به دلیل وجود ماسه های ریز و رگه های سیاه رنگ به دلیل اکسید منگنز در سنگ میباشد . عامل رنگ دهنده فیروزه وجود عناصر مس و آهن میباشد که هرکدام بیشتر باشد رنگ سنگ به آن سمت تغییر میکند . اگر این سنگ برای مدت طولانی استفاده شود رنگ آن کم رنگ میشود به همین دلیل برای حفاظت از رنگ , آن را داخل رزین غوطه ور میکنند تا خلل و فرج های سنگ پر شود یا به اصطلاح آببندی شود.

فیروزه ها در مقابل اسید , حرارت , آب گرم , چربی , مواد شوینده و نور آفتاب بسیار حساس هستند و تغییر رنگ میدهند . مثلا اگر فیروزه آبی رنگ را حرارت دهیم به رنگ سبز تغییر میکند . کانی هایی مثل  واربست , آمازونیت , ورسکایت شبیه فیروزه هستند.

از تولید کنندگان بزرگ فیروزه میتوان به کشورهای ایران, مصر ,چین , مکزیک , ازبکستان , آمریکا , شیلی  و روسیه اشاره کرد.

اعتقادات مذهبی در مورد سنگ فیروزه :

سنگ مقدسی است که خوشبختی را ارمغان میدهد و مانع فقر و تنگدستی میشود و همچنین اموال را در برابر چشم زخم محافظت میکند.

 

ادامه مطلب

 


 

مقالات دپارتمان حسابداری و علوم مالی

 

تنخواه

عبارت است از وجه معینی که از محل وجوه شرکت براساس اعتبارات ابلاغی از طرف مدیر امور مالی یا نماینده وی با تایید مدیر عامل یا مقامات مجاز از طرف وی برای انجام برخی هزینه ها در اختیار واحدها یا کارپردازان شرکت یا مامورانی که مجاز به دریافت تنخواه گردان می باشد قرار میکیردتا بتدریج که هزینه های مربوطه انجام پذیرد اسناد هزینه را بصورت هفتگی تحویل و مجددا وجه دریافت دارند.

تنخواه دار:به واحد ها یا ماموران خرید مستقر در پروژه هایی که مجاز به دریافت تنخواه گردان می باشنداطلاق میشود.واحدهای مجاز با پیشنهاد مدیر امورمالی و تایید  مدیرعامل یا قائم مقام وی در شرکت تعیین میگردد.

شرایط اشخاص تنخواه دار:

۱-از بین مستخدمین رسمی شرکت باشد.

۲-دارای حداقل مدرک تحصیلی دیپلم باشد.

۳-دارای صلاحیت و توانایی لازم برا یانجام وظایف مربوطه باشد.

۴-حداقل دوسال تجربه مفید در زمینه کارپردازی داشته باشد.

 

 


 

بستن حساب های موقت در شرکت های بازرگانی

بطور کلی بستن حساب های موقت در موسسات بازرگانی بسیار شبیه به شرکت های خدماتی می باشد.تنها تفاوت در این است که حساب هایی که در شرکت های بازرگانی وجود دارد که در حساب های خدماتی وجود ندارد.

این حساب ها شامل حساب های خرید-فروش-برگشت از فروش و تخفیفات برگشت از خرید و تخفیفات تخفیفات نقدی خرید تخفیفات نقدی فروش و موجودی کالای اول دوره و موجودی کالای انتهای دوره هستند.

بستن حساب های موقت در شرکت های بازرگانی به صورت زیر است:

مرحله اول: حساب خلاصه سود و زیان بدهکار و موجودی کالای اول دوره بستانکار می شود.سپس حساب موجودی کالای پایان دوره بدهکار وحساب خلاصه سود وزیان بستانکار می شود.

مرحله دوم: حساب های فروش تخفیفات نقدی خریدو برگشت از خرید و تخفیفات بدهکار و حساب خلاصه سود و زیان بستانکار میشود.

مرحله سوم: حساب های خرید  هزینه ها برگشت از فروش و تخفیفات  نقدی فروش بستانکار و حساب خلاصه سود وزیان بدهکار میشود.

ادامه مطلب

 


 

مقالات دپارتمان فناوری اطلاعات

 

اصول طراحی سایت

هدف اکثر طراحان سایت، ساخت سایتی جذاب، کارآمد با دسترسی آسان است.ساخت چنین سایتی نیازمند طرحی خوب از گرافیک، ساختاری ساده و مرسوم، قالبی مناسب و منطقی، و مطالبی جذاب است.

مطالب سایت

شما می خواهید تا بازدید کنندگان، سایت تان را بعنوان منبعی از اطلاعات ارزشمند یا مکانی از یک تجارت معتبر بدانند. غلط های املایی و گرامری، سبب خواهد شد تا خیلی سریع از اعتبار شما کاسته شود. به یاد داشته باشید که مردم از اینترنت برای یافتن اطلاعات استفاده می کنند. خواه شما محصولی تولید شده توسط خود را بفروشید یا کالاهای دیگران را بفروش برسانید، در هر دو صورت می بایست ابتدا اطلاعات ارزشمندی را به بازدید کنندگان بدهید در غیر اینصورت آنها به روی سایت های دیگر کلیک کرده تا اطلاعاتی را که می خواهند بیایند.

سازگاری با مرورگرهای مختلف

حداقل صد نوع مختلف مرورگر وجود دارد. شما می بایست سایت تان را بگونه ای طراحی کنید تا با نسخه اخیر اکثر مرورگرهایی که بیشترین استفاده را دارند بخوبی کار کند. بطور میانگین کاربران اینترنت ممکن است ندانند که چطور مرورگرهایشان را بروز کنند یا طرز فکری به این صورت داشته باشند که “وقتی چیزی کار می کند، چرا باید بهش دست زد؟” به یاد داشته باشید که بازدید کنندگان ممکن است از کامپیوترهای شخصی نوع PC، MAC، Linux Box، PDA یا از تلفنهای همراه با مرورگرهای مختلف استفاده کنند.

طراحی سایت، نیازمند آن است که صفحات سایت شما حداقل با مرورگرهای اینترنت اکسپلورر، نت اسکیپ، فایرفوکس، اپرا و سفری بخوبی کار کند. بر طرف سازی خطاها در کدهای html، کافی نمی باشد و شما می بایست سایت تان را در مرورگرها و سخت افزارهای مختلف آزمایش کنید.

  

گرافیک و تصاویر

کاربران اینترنتی معمولا صبر زیادی ندارند و مطالعات نشان داده است که در صورتیکه صفحه ای از سایت بیش از ۱۰ ثانیه زمان بارگذاری داشته باشد، اکثر مردم به سایت دیگری خواهند رفت. همواره تصاویر و دیگر فایلهای گرافیکی را برای داشتن کمترین حجم ممکن، بهینه سازی کنید بدون آنکه بر کیفیت نهایی تصاویر تاثیری بوجود آید.

همواره از خصیصه های طول و عرض برای تصاویر استفاده کنید بطوریکه ما بقی صفحه بتواند در حین دانلود تصاویر، بارگذاری شوند. از تگ ALT استفاده کنید بطوریکه برخی از کاربرانی که نمایش تصاویر را در مرورگرهایشان خاموش کرده اند، بتوانند بفهمند تصاویر برای چه مقاصدی استفاده شده است.

رنگهای پیش زمینه

چنانچه از هر چیز دیگری به غیر از پیش زمینه سفید برای متنها استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که رنگ های لینکها را تعریف کرده اید در غیر اینصورت تنظیمات پیش فرض در مرورگر کاربران مشخص خواهد کرد که رنگ لینک ها چیست و در برخی موارد این موضوع می تواند سبب ناخوانایی در لینک ها شود.

مالتی مدیا

مالتی مدیا ترکیبی از فیلمهایی بصورت فلش، ویدئو کلیپ ها، آوا ها، و موسیقی های پیش زمینه است. همواره از پخش کننده هایی استفاده کنید که استاندارد هستند بطوریکه زمان دانلود کوتاه شود. اطمینان حاصل کنید که بازدید کنندگان می توانند فایلهای مالتی مدیا را متوقف کنند یا آنها را رد کنند. با این روش، افرادی که سرعت اینترنت پایینی دارند یا سخت افزار یا نرم افزار کامپیوترشان، از مالتی مدیا پشتیبانی نمی کند می توانند چنین فایل هایی را نادیده بگیرند.

همچنین کلیه اطلاعات مهم و حیاتی درون فایلهای مالتی مدیا را درون متنی نیز قرار دهید بطوریکه بازدید کنندگان بدون استفاده از مالتی مدیا بتوانند به چنین اطلاعاتی دسترسی داشته باشند. چنانچه افزونه ای برای استفاده از مالتی مدیا مورد نیاز باشد، همواره لینکی را برای نصب آن قرار دهید تا کاربران بتوانند آن را دانلود و نصب نمایند. نکته آخر اینکه وقتی از مالتی مدیا استفاده می کنید، همواره قانون ۱۰ ثانیه ای را برای بارگذاری صفحات به یاد داشته باشید.

ساختار سایت

ساختار سایت می بایست ساده و قابل فهم و منطقی باشد. مطالعات نشان داده است که چنانچه کاربری نتواند اطلاعاتی را که به دنبال آن می گردد را بیابد، سایت شما را ترک می کند و به سایت دیگری خواهد رفت. به این قانون، قانون ۳ کلیک می گویند. هر بخشی از سایت شما می بایست تنها با سه کلیک از هر بخش دیگری از سایت تان قابل دسترسی باشد. چنانچه شما از چیزی دیگری غیر از لینک های متنی ساده استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که سایت تان را از لحاظ ساختاری، منوها و دیگر موارد در مرورگرهای مختلف آزمایش کرده اید.

لینک ها

بطور مرتب و دوره ای، کلیه لینک های سایت تان را آزمایش کنید تا مطمئن شوید آنها بخوبی کار می کنند و لینکی شکسته وجود ندارد. ابزارهای آنلاین و رایگانی وجود دارند که بطور دوره ای لینک های سایت تان را بررسی می کنند.

فریم ها

از فریم ها استفاده نکنید چراکه آنها کار بوک مار کردن صفحات سایت تان را دشوار می کنند و شما نیاز دارید تا کاربران و بازدید کنندگان سایت تان را بوک مارک کنند بطوریکه دوباره بازگردند.

خلاصه مطالب

طراحی سایت، ترکیبی از مرسومات معمول و طرح ریزی است. سایت شما می بایست جذاب باشد و استفاده از آن راحت باشد و مهمتر از همه اطلاعات و خدمات ارزشمندی را به کاربران و بازدید کنندگان خود ارائه دهد.

 


 

مقالات دپارتمان بورس و سرمایه گذاری

 

بورس و سرمایه گذاری

 

  • از نگاه کسب وکار

میتواند به عنوان یک کسب و کار باشد.

  • از نگاه سرمایه گذاری

دارای نقد پذیری خوبی است.

امکان خرید ذره ذره دارایی وجود دارد.

  • از نگاه اقتصاد کلان

تخصیص درست نقدینگی

کمک به چرخه اقتصادی کشور

کمک به تنظیم بازارهای دیگر ( مسکن و … )

 


 

مقالات دپارتمان فنی و مهندسی

 

تایم لاین :

تایم لاین از اولین ابزارهای Project 2010  به بعد بوده که قابلیت های جدید در نسخه Project 2013  بصری نسل جدید به تکامل رسید. این عنصر بالای بعضی نماهای ترکیبی و به عبارت دیگر زیر ریبون نمایش داده می شود.

تایم لاین محوری زمانی است که رویدادها یا فعالیت های مهم پروژه و موقعیت فعلی آن را نمایش میدهد. تایم لاین به طور پیش فرض تهی است و باید فعالیت ها و مایل ستون های مورد نظر خود را علامت بزنید تا در آن نمایش داده شود.

تایم لاین راهنمای مفیدی برای درک وضعیت پروژه است.

نماها:

Project  نماهای فراوانی دارد که یکی از پر کاربردترین آن ها، نمای گانت(GANTT CHART)  است. به همین خاطر نمای پیش فرض نیز نمای گانت است.

عنوان نما در نوار خاکستری رنگ عمودی سمت چپ نرم افزار نشان داده می شود. سمت چپ نمای گانت جدول و سمت راست آن نمودار گانت را نشان می دهد.اگر روی نوار سمت چپ پنجره کلیک کنید، منویی باز می شود و رایج ترین نماها را نشان میدهد.

معمولا نماهای کاربردی از همین منو قابل انتخاب هستند،ولی اگر مایل ریبون بروید تا گزینه های بیشتری در View  باشید می توانید به زبانه ها  دسترسی پیدا کنید در این زبانه دو بخش به نام های Task View  و Resource View  وجود دارد که به ترتیب برای نماهای فعالیت ها و نماهای منابع به کار می روند.

یکی از اصول ریبون این است که هرچه ابزاری پرکاربردتر باشد،آیکن آن نیز بزرگ تر می باشد.

ادامه


 

مقالات دپارتمان عکاسی و سینمای دیجیتالعکس به عنوان یک سند پر ارزش دارای راز ها و اسرارى میباشد که هر بیننده و اهل تحقیق با کمی دقت و تأمل در قاب، رنگ، فرم و قالب عکس، متوجه پیام و تأثیر آن مى شود. عکس به عنوان یک سند قابل استناد و گاه در مواردی خود به تنهایى به تعداد زیادی از سؤال ها پاسخ می دهد و روشنگر نکات نامفهوم تاریخ میباشد و پیام هاى اجتماعى، سیاسى، اوضاع اقتصادى، فرهنگ عامه، آداب، رسوم، عقاید، موقعیت هاى جغرافیایى و بسیارى دیگر را تحت پوشش خود در بر دارد.عکاسی به واژه ای گفته می شود که خدمات تصویری را ارائه می دهد و هدف را در ذهن انسان تصویرسازی می کند . هنری است بسیار ظریف و حساس و دقیق، که در آن می توان چیزهایی مانند رویدادهای لحظه ای ، مناظر زیبای طبیعی و سایر صحنه ها ئی را که چشم می بیند ،دقیقا بدون هیچگونه کم و کاستی ثبت کرد . عکاس می تواند اتفاقات حساس زندگی را جاودانه سازد . در حقیقت می توان  گفت که میراث ارزشمندی است که از یک انسان برای انسانهای دیگر به صورت زنده و واقعی به جای میماند.
عکاسى در ایران همانند سایرپدیده هاى نوگرایى در زمان قاجارها آغاز شد. بر اساس آخرین پژوهش هاى انجام شده توسط «دکتر شهریار عدل»، اولین دوربین عکاسى سه سال پس از اختراع آن در فرانسه توسط امپراتور روسیه به محمد شاه قاجار اهدا و توسط یک دیپلمات روس به دربار ایران فرستاده شد و نخستین عکس ها در ایران نیز در همان روزها گرفته شد. بر خلاف گفته ها و نوشته ها، اولین عکاس های ایرانى به هیچ عنوان از شیوه عکاسى اروپایى الگو برداری نکرده است و عکاسى ایرانى همانند الماس پیشینه و روش خاص خود را دارد. عکاسى ایران مدیون ناصرالدین شاه است. ناصر الدین شاه که خود اهل ذوق و هنر بود به عکاسى علاقه مند شد و به گسترش این هنر مدرن در دربار روی آورد و با برپا نمودن عکاس خانه کاخ گلستان و همچنین تشویق و حمایت عکاسان، توانست تصاویر و یا به عبارتى اسناد هنرى و تاریخى ارزشمندى از ایران آن روز را ثبت کند. هر چند که فعالیت وى به درون دربار و تربیت عکاسان دربارى محدود شد اما آموختن رشته عکاسى در مدرسه دارالفنون، نشان از اهمیت دادن وى به این هنر دارد. اکنون یادداشت ها و مدارک باقی مانده حاکى از آن است که ناصر الدین شاه با ظهور فیلم و چاپ عکس آشنا بود و از طرفى دستخط و توضیح هاى او در گوشه ی بسیارى از عکس ها با متن معروف «خودمان انداخته ایم»، نشانگر فعالیت عکاسى وى میباشد.
دوربین ابزارى براى ثبت لحظه هاى زمان است. عکس به دلیل واقعى بودنش، بیننده را به گذشته ها مى برد.
اصولا” عکاسی احتیاج به مدرک خاصی ندارد ولی حداقل سواد خواندن و نوشتن برای عکاس لازم است و اکنون با پیشرفت تکنولو‍‍‍‍‍‍ژی و علم و دانش ، دانشگاه ها ، دانشکده ها و مؤسسه های خصوصی جهت تعلیم این فن شروع به کار کرده اند.عکاسی اصولا” یک فن تجربی میباشد و به سواد خیلی زیاد احتیاج ندارد. دوره آموزش بستگی به یادگیری و استعداد و ذوق و علاقه یادگیرنده دارد.

 

ادامه

 


 

مقالات دپارتمان معماری و دکوراسیون داخلی

 


نقش تفکرات ترسیمی در فرآیند مثبت طراحی معماری داخلی بسیار مؤثر است.

رشد و ارتقای دانش مردم در جهت تناسبات انسانی،استفاده درست از فضا(فرهنگی،اقتصادی،مسکونی و …)ممکن می سازد تا انسان در جهت آرامش و امنیت خود چاره ای بیاندیشد.

اینکه چند درصد از مردمان ما آگاه به این امر میباشند،خارج از در نظر گرفتن فضاهای سنتی یک مشکل بسیار جدی است و اینکه نسل دانشگاهی و نوجوانان چند درصد از این نیاز را جدی دیده و برای آن گامی بر میدارند مشکل را دو برابر  میکند.

تفکر بصری در جهت فرآیندی مثبت برای فعال سازی کاربری های این ماشین بسیار امر مهمی میباشد.

هدف اصلی استفاده درست از این ماشین میباشد.

در سال ۱۳۸۵ تا امروز رشد تحولات فضای معماری رو به افزایش بوده است و در حال حاضر برای رفع این مشکل نسبت به نیاز جامعه ،این مشکل بصری را تبدیل به ضرورت تغییر کرده است.

آموزش و پرورش در جهت شکل گیری و برنامه ریزی تعریف و تعیین ضرورت های اولیه،جامعه را سوق به کسب علم و دانش در این زمینه کرده است.

تغییر کاربری از فضای طراحی،فضایی بر مبنای تفکرات بصری تحت ضمانت دانش معماری میباشد که این تغییرات،سیر و کسب علم و مهارت انسان را با نیاز های متفاوت به سعی و کوشش در جهت تغییرات فضای داخلی کرده است.

رشته دکوراسیون و طراحی داخلی سعی بزرگی در این امر بوده است.

سؤالی که برای اغلب افراد ایجاد میشود این است که معماری چیست؟

آیا علم است یا هنر؟

معماری یک علم است و انسان اولیه، برای حضور خود در محیط به دنبال سرپناهی بود تا از خطر دور بماند. در طی قرون و پس از گذشت سالها این فرآیند دارای دگرگونی های فراوان بوده و هست.

معماری سازماندهی فضایی است که در شکل بنا و ساختمان حضور به عرصه دنیا گذاشته است.

معماری یعنی عمران و آبادانی و معمار به معنی آبادگر میباشد.

معماری ناشی از عوامل زیست محیطی-فرهنگی-اقتصاد نتیجه میشود که دارای نظم-تناسب-قرینگی و آرایش است.

سه واحد و ویژگی شامل استحکام و زیبایی و سودمندی معماری را شکل داده و به آن جان میدهد.

در جامعه نقش تاریخی و مذهبی دارد و در منطقه ای دیگر حضوری از جمعیت برای زندگی و آسایش.

به عبارت دیگر هر فضایی را معماری گویند که هوشمندانه با کاربر به حجم و نور و به واسطه ی نیروی درونی و برونی شکل میگیرد.

معماری یک فعل انسانی که در زمان و مکان مشخص دارای هدف خاصی میباشد که توسط انسان به شکل زیبایی خلق میشود.

 

ادامه

 


 

 مقالات دپارتمان فرهنگ و هنر

 

آنچه که از انواع پارچه ها باید بدانید :

  1. خصوصیات فیزیکی :

– مقاومت کششی : در یک راستای خاص کشیده شود ( کشش تاری یا کشش پودی)

– مقاومت برشی : کشش در راستای اریب پارچه و در دوجهت می باشد .

– مقاوت خمشی : کشش در راستای اریب و فقط از یک جهت

–  مقاوت پیچشی

– نفوذ پذیری آب ( جذب رطوبت )

– نفوذ پذیری هوا

– ثبات سایشی

– چروک پذیری پارچه

– آویزش پارچه ( Drape )

– ثبات ابعادی

– جا یا کاسه انداختن

  1. خصوصیات شیمیایی :

– ثبات نوری

– ثبات شستشو

– ثبات رنگپذیری


انتظارات عمومی از پارچه ها :

بسته به نوع کاربرد پارچه انتظارات از آن ها نیز متفاوت است . برای مثال در لباس شب : ریزش یا Drape ، براق بودن، آهار ، شکل گیری مناسب و یا در ملحفه ها : خنک ، لطیف ، ثبات رنگی ، ثبات شستشویی ، جذب آب کم ، چروک پذیری کم ، مقاومت در برابر سایش و …

برای هر لباس ابتدا باید ویژگی های لباس را در نظر گرفت و سپس پارچه را انتخاب کرد .

مورد دیگر در انتخاب پارچه بحث دوخت پارچه است که باید خصوصیات پارچه را در نظر گرفت که از لحاظ برش و دوخت و راحت است یا خیر .

ادامه