آموزش عالی هنر

دپارتمان آموزش “عالی هنر” مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد اولین دپارتمان در حوزه آموزش عالی هنر در مجموع مراکز آموزشی  مجتمع فنی تهران می باشد.

این دپارتمان با این هدف شروع به گام برداشتن نمود که در حوزه هنر های جدید گروهی بنام  هنر معاصر ورسانه های نوین در بخش عملی ونظری را در زیر مجموعه خود داشته باشد . هدف این گروه با تاکید بر نقاط عملی و ایجاد کارگاه های عملی در حوزه رسانه های نوین است.

این دپارتمان با جذب اساتید بنام در حوزه هنر معاصر که هر یک جزو هنرمندان ، منتقدان ،پژوهشگران و مدیران ارشد در  این عرصه هستند آغاز به فعالیت نموده است .

در تاریخ ۹۵/۷/۱۵ با برگزاری اولین نشست تخصصی در حوزه آموزش ، هنر معاصر و رسانه های نوین در مجتمع فنی تهران اعلان آغاز به کار کرده است. هدف این دپارتمان آموزش و معرفی این حوزه است .

هنرمندان علاقمند به فعالیت در حوزه هنرهای جدید که به علت نبود فضای آموزشی تا کنون موفق به آشنایی صحیح و درست ودر نهایت تغییر دیدگاه  سنتی ارائه اثر هنری با دیدگاه جدیدتر نشده اند را با کارگاه های آموزشی خود همراهی نماید .امید آن داریم که همراهی و هم گامی آموزش در زمینه رسانه های جدید که هر زمان و هر ثانیه به تعداد آن افزوده می شود باعث شود هنرمندان این مرز و بوم مرز های موجود در عرضه ارائه آثار هنری را شکسته و شاهد موفقیت روز افزون ایشان در عرصه نمایشگاه های بین المللی باشیم.

بی تا بهرامی قصر

دبیر نخسین نشست آموزش” هنر معاصر و رسانه های جدید “

آموزش عالی هنر

1- هنرهاي ديجيتالي (Digital arts )

٢- هنرهاي اجرايي ( performing arts )

٣- هنرهاي محيطي( Environmental arts ) :

هنر محیطی گستره ای از جنبه های بصری است که به شکلهای گوناگون باعث میشود ابژه , محیط و فضای اطراف خود را در بر بگیرد.اینستالیشن آرت فرم مبهمی از هنر است که یک” ژانر” در هنر معاصر محسوب میشود نه یک “مدیوم” , به طور کلی اینستالیشن آرت ساختن اثر یا دوباره سازی و سرهم بندی اشیاست که در تعامل با محیط اطرافشان , بر آن مسلط میشوند.اینستالیشن ارت ماهیتی “همه جانبه” داشته و در واقع میتواند پلورالیسمی ازرسانه های مختلف باشد.

٤- هنرهاي تعاملي ( interactive arts )

٥- هنرهاي معاصر( contemporary arts ) :

هنر بعد از 1960

(هنر معاصر، تئوری و نظریه)

این دپارتمان می‌کوشد بنیان‌های نظری هنرهای معاصر را واکاوی کند. چیستی هنر معاصر و تفاوت‌های آن با هنر مدرنیسم، رمانتیک و کلاسیک از مهم‌ترین موضوعاتی است که بدان پرداخته می‌شود. از سوی دیگر روش‌شناسی در مطالعه و خوانش هنر معاصر هم موردبررسی قرار خواهد گرفت. رویکردها و روش‌های پژوهشی  نشانه‌شناسی، روانکاوی، جامعه‌شناسی و شالوده شکنی آموزش داده خواهد شد.
بنیان‌هایی نظری هنر معاصر
اکسپرسیونیسم انتزاعی
انتزاع‌گرایی پسانقاشانه
هنر مینیمال و هنر مفهومی
پاپ، محیط و رویداد
نظریه‌ی نهادی هنر

دوره مدیریت هنر با هدف آموزش و پرورش مدیران جهت فعالیت در حوزه های مختلف هنری جهت پرورش توانمندی مدیران فعال در عرصه برنامه ریزی و اجرای پروژه های هنری، مدیریت منابع نیروی انسانی،  منابع مالی ، تعریف استراتژیک های اجرایی در کنار دریافت هایی از کلیات هنر ، اشنایی با برند و برند سازی ، خلق برند ، مدیریت برند و راه اندازی کسب کار هنری ومدیریت آن می باشد.

هدف دوره:

1- تقویت دانش مدیران حوزه هنری جهت برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری مناسب

2- شناخت بازار تبلیغات و نحوه ایجاد ارتباط با بازارتولید، خرید و فروش

3- ایجاد رابطه میان‌رشته‌ای بین مدیریت، هنر، ارتباطات و جامعه‌شناسی

4- مرحله کارآفرینی در عرصه هنر

5-ارتقای سطح سواد رسانه‌ای و ایجاد خلاقیت در ایده پردازی هنری

تواناییهای مورد انتظار فراگیر بعد از پایان دوره:

1- تولید برند و مدیریت آن

2- نحوه تامین منابع نیروی انسانی جهت انجام  پروژه های هنری

3- مدیریت منابع مالی و نحوه تخصیص منابع به پروژه های هنری

4- شناخت دنیای هنر معاصر و فعالیت های اقتصادی و مدیریت آن

5- بازار شناسی تبلیغات و نحوه ایجاد ارتباط با بازارخرید، فروش وتولید

6- مدیریت و فروش از طریق شبکه های اجتماعی

 

رشته اقتصاد هنر به معنای چگونگی کاربرد اقتصاد در فعالیت های هنری و ادبی است .

امروزه به دلیل تحولات و پیشرفت فناوری و توسعه رسانه ها زمینه های افزایش کمی و کیفی ارائه آثار و فعالیت های هنری فراهم شده است . به گونه ای که تولیدات ومحصولات موفق هنری و ادبی معمولا آثاری هستند که مرزهای محلی و ملی را درنوردیده و در فراسوی مرزها نه فقط با حضور خود،منافع اقتصادی قابل توجهی برای صاحبان آن فراهم می آورند بلکه نقش بسیار مهمی در معرفی فرهنگ و میراث علمی و ادبی کشور سازنده خود ایفا می کنند. بدیهی است ایفای این دو نقش بدون برنامه ریزی وسازماندهی تولیدات و عرضه علمی محصولات ادبی هنری ممکن نیست. محصولات و آثار هنری و ادبی کشور ما علی رغم برخورداری از یک میراث غنی فرهنگی در بازارهای داخلی و جهانی حضور شایسته ای ندارد . شرط لازم برای ارتقای وضع موجود شناخت علمی سازوکار حاکم بر تولید،عرضه،تقاضا و بازارهای داخل و خارج کشور است.این شناخت به ما کمک خواهد کرد تا موانع و مشکلات و راه حل های آن را شناسایی کرده و بتوانیم در بهبود آن موثر باشیم . برای این اساس و به منظور کمک به توسعه و رونق بخشیدن به فعالیت های هنری در داخل و حضور محصولات هنری در بازارهای جهانی رشته اقتصاد هنر تاسیس می گردد.

پیش بینی می شود که در آینده به علت افزایش رشد تولیدات نا خالص ملی و افزایش تقاضا برای محصولات فرهنگی و هنری در داخل کشور و افزایش  مبادلات مربوط به آثار و محصولات هنری تولید شده در کشور با سایربازارهای جهانی ، نیاز بنگاه های هنری چه در بخش خصوصی و چه در بخش عمومی بکارگیری افراد متخصص در این رشته افزایش یابد.

در کشور ما بخش هنر از پشتوانه اقتصادی محکمی برخوردار نیست . افرادی که در این عرصه ها وارد میشوند عمدتا به دلیل علاقه ای است که دارند ولی به دلیل اقتصادی نبودن فعالیت در آن با مشکلاتی همراه بوده و نمی توانند وضعیت پایداری داشته باشند آموزش دروس اقتصاد هنر به آنها کمک خواهد کرد تا بتوانند بر مشکلات موجود فائق آیند.

دانش آموختگان این رشته می توانند در یکی از مشاغل زیر بکار گرفته شوند:

کارشناس بازاریابی محصولات هنری

کارشناس برنامه ریزی هنری

کارشناس سیاستگذاری در حوزه هنر

رشته کسب و کار هنری به مجموعه روابطی می پردازد که تولید و مصرف کالای فرهنگی را در سطح اجتماعی بررسی میکند و هدف آن داشتن متخصصینی است که توانایی تلفیق فرصت های اقتصادی و مزیت های هنری و فرهنگی کشور را داشته باشند و نخستین گام در این راه، تربیت متخصصینی است که بتوانند الزامات ساختاری حوزۀ فرهنگ را با نوآوری به کارآفرینی پیوند بزنند و چنین تلفیقی از دانش در ماموریت رشته ” کار آفرینی”است .

مجتمع فنی تهران( نمایندگی میرداماد ) برآن است تا با کمک به فارغ التحصیلان رشته هنر از مجموع هنرپژوهان خود دررشته های ( طراحی مد ولباس، معماری داخلی، ساخت طلاو جواهر، موسیقی،عکاسی و … ) ایشان را به عرصه کسب و کار هنری وارد نماید . تا با گسترش فعالیت های فرهنگی و هنری به اقتصاد درآمد های شخصی هنرمندان کمک شایانی نماید . هنر پژوهان پس از اتمام این دوره قادر خواهند بود یک برند راه اندازی و درزمینه درآمد های شخصی و کار آفرینی فردی موفق تر عمل نمایند.

خانم دکتر بی تا بهرامی

خانم دکتر بی تا بهرامی

Untitled-1 (2)

بي تا بهرامي ،  متولد ١٣٦١ ، كارشناس ارشد انيميشن  دانشگاه هنر ودكتري پژوهش هنر است . از سال ١٣٨٥ تا كنون در مجتمع فني تهران بعنوان مدرس و مدير گروه دپارتمان هنر و معماري مشغول فعاليت است . طرح پژوهشي مد و لباس و هنر معاصر و رسانه هاي نوين حاصل یک دهه فعالیت  پژوهشی يكساله اوست. هم اكنون مدير دپارتمان اموزش عالي هنر مجتمع فني تهران و دبير اولين نشست تخصصي ” هنر معاصر و رسانه هاي نوين” است .