فنی و مهندسی

دپارتمان فنی و مهندسی مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد در راستای پیشرفت و افزایش سطح آگاهی و مهارت تخصصی دانشپذیران به پشتوانه برخورداری از مدرسین مجرب و با سابقه از سال ۱۳۸۹ راه انداری شده و هم اکنون در هفت گروه تخصصی با برگزاری دوره ها و کلاسهای آموزشی فنی و مهندسی در حال فعالیت است.

مزیت هر فناوری جدید ، توسعه توان آدمی است.ظهور هر فناوری جدید می تواند روش زندگی و کار افراد را متحول کند و از آنجایی که بشر همواره مقهور تکنولوژی و فناوری ساخت دست خویش بوده است.این بار نیز بایستی در برابر آن سر تعظیم فرود آورد و با آموزش صحیح خود را با شرایط سازگار نماید.

 

 

دوره های آموزشی گرافیک

هنرجویانی که در این دوره شرکت مینمایند با نگاهی جامع به رویکردهای متفاوت نرم افزار فتوشاپ از جمله عکاسی ، تصویرسازی ، رتوش عکس های قدیمی ، چاپ ، طراحی وب ، معماری و نقاشی خواهند توانست با کلیه ابزارها و پالت های مختلف کار کرده و کارهایی نظیر اصلاح عکس و دستکاری رنگ و غیره انجام دهند.

مخاطبین : دانشجویان و فارق التحصیلان رشته گرافیک ، عکاسی ، هنرهای تجسمی ، و علاقمندان به امور گرافیک و طراحی با استفاده از تکنیک های پیشرفته در محیط فتوشاپ.

پیش نیاز : ندارد.

توانایی طراحی پروژه های چاپی و تبلیغاتی برای ورود به بازار کار ، توانایی طراحی کارکترهای انییمیشن دو بعدی همچنین برای طراحی کارتون ها و بازی های دو بعدی

مخاطبین : دانشجویان یا فارق التحصیلان رشته گرافیک همچنین مناسب برای شرکت های تبلیغاتی

پیش نیاز : Adobe Photoshop

فراگیر با گذراندن این دوره مبانی صفحه آرایی ، کنترل ساختار گرافیکی ، تولید نشریات ، تولید کتاب و مجله به صورت Multipage  را خواهد آموخت.

مخاطبین : دانشجویان رشته گرافیک ، علاقمندان به امور گرافیک شاخه صفحه آرایی ، لی ات و ناشران و فارق التحصیلان گرافیک.

پیش نیاز : Adobe Photoshop

دوره های آموزشی مهندسی صنایع

آشنایی با مفاهیم کنترل پروژه و برنامه ریزی ، آموزش چگونگی مدیریت ، برنامه ریزی کنترل پروژه به کمک نرم افزار.

مخاطبین : مدیران و کارشناسان شرکت های خصوصی و دولتی ، مدیران و اعضای تیم پروژه ها

دانشجویان و علاقمندان به علم برنامه ریزی ، کنترل و مدیریت پروژه و علاقمندان به فعالیت در حوزه کنترل پروژه.

پریماورا یک نرم افزار چند پروژه ای و چند کاربره می باشد که برای سازمان های پروژه تدارک دیده شده است. این نرم افزار علاوه بر استفاده به صورت تک کاربره امکان استفاده به صورت تحت وب ، شبکه ای Client/Server  را هم دارد. از قابلیت های مهم این نرم افزار میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

تحلیل ریسک ، تحلیل ارزش کسب شده ، امکان تعیین مسؤل برای هر فعالیت ، ریز کردن فعالیت ها در حد Step ، امکان تعیین فرمت XML  برای فایل های ورودی و خروجی.

دوره های آموزشی مهندسی مکانیک

محصول شرکت Dassault Systems  یکی از قدرتمند ترین نرم افزارهای Cad/Cam/Cae  بشمار می آید. امکانات گسترده آن خصوصا در حیطه مدلسازی و تولید بی رقیب است. از طرفی به دلایل مختلف به لحاظ بازار کار ایران پر متقاضی ترین نرم افزار رده کاری خود محسوب میشود.

آموزش مدلسازی قطعات بر مبنای اطلاعات ابعادی.

آموزش اصول مونتاژ قطعات و کنترل روابط بین آنها.

آموزش فرمول نویسی در Catia  و آشنایی با امکانات مدلسازی پارامتریک.

آموزش تهیه نقشه کشی دو بعدی از مدل ها و مجموعه ها.

مخاطبین : کاردانی و کارشناسی زیر گروه های مربوط به رشته مکانیک ، نقشه کشی ، قالب سازی

آموزش ایجاد مدل های مفتولی

آموزش مدلسازی قطعات پیچیده و تلفیقی

آموزش فراخوانی ، ویرایش و اصلاح ابر نقاط و تبدیل آن به اطلاعات مورد نیاز و مدل های سه بعدی

آموزش طراحی

مخاطبین : آشنا به نرم افزار Catia  مقدماتی ، مهندسین ، دانشجویان کاردانی و کارشناسی مکانیک ، نقشه کشی ، صنایع ، هوافضا ، مواد و متالوژی.

میتوان ادعا کرد که این نرم افزار قوی ترین نرم افزار مهندسی در زمینه های مدلسازی و ابعادی و Gui  است. سهولت کاربری و آموزشی در مقایسه با سایر نرم افزارهای Cad ، سرعت بالا و قابلیت ارتباطی با تمامی نرم افزار های ماشین کاری مانند Power Mill ,Edgecam و Maنرم افزار تحلیلی در مهندسی مانند Abaqus,Ansys  از ویژگی های بارز آن است.

این نرم افزار شامل سه محیط Assembly.Part.Drawing  است. در این محیط ها امکان طراحی قطعات ، مونتاژ و اعمال قیود هندسی و تهیه نفشه های دو بعدی وجود دارد. همچنین این نرم افزار دارای مجموعه کاملی از قطعات استاندارد می باشد.

مخاطبین : مهندسین و دانشجویان کاردانی و کارشناسی مکانیک ، نقشه کشی ، صنایع ، مواد و متالوژی ، آشنا به اصول نقشه کشی صنعتی و نقشه خوانی.

دوره های آموزشی نقشه برداری و Arc Gis

این دوره با هدف آشنایی مخاطبین با علم GIs  که علاوه بر آشنایی فراگیران با مفاهیم پایه و کلیدی در GIs ، به طور کامل نحوه انجام عملیات برای تهیه یک نقشه از ساخت لایه های اطلاعاتی ، رقومی سازی ، نماد و برچسب گذاری تا خروجی های متفاوت در محیط نرم افزار آموزش داده می شود.به عنوان نرم افزاری پایه برای تهیه نفشه مورد استفاده قرار می گیرد.

مخاطبین : دانشجویان و فارق التحصیلان کلیه رشته های دانشگاهی فنی و مهندسی و علوم پایه.

دوره های آموزشی ریاضی و آمار

یک زبان محاسبات فنی سطح بالا و یک محیط تعاملی برای توسعه الگوریتم ، مصورسازی داده ها ، آنالیز داده و محاسبات عددی است.امروزه استفاده از این نرم افزار در رشته های مختلف بویژه مهندسی بسیار مرسوم است.در این دوره مفاهیم ماتریسی و ریاضیات پایه دانشگاهی به طور همزمان با نرم افزار آموزش داده می شود.

دانشجویان در این دوره پس از آشنایی با مقدمات کار با نرم افزار ، نحوه ایجاد ماتریس ها و بردارها و فرمول نویسی و عملیات ماتریسی را می آموزند.پس از آن دستورات کنترل برنامه و ایجاد توابع در این نرم افزار آموزش داده میشود.

مخاطبین : دانشجویان رشته های فنی مهندسی ، علوم پایه ، شرکت ها و موسساتی که نیاز به کد نویسی محاسباتی دارند.

توانایی ورود صحیح داده ها و تعریف متغیرها در محیط Spss

توانایی ذخیره و بازیابی داده ها

توانایی ایجاد متغیرها و شاخص ها

توانایی مدیریت و ویرایش داده ها و کنترل خطاها و اشکالات در توزیع متغیرها

توانایی پردازش توصیفی اطلاعات ، توانایی رسم و تحلیل جداول یک بعدی و دو بعدی

توانایی رسم انواع نمودارها و تفسیر آنها

مخاطبین : آشنا با سیستم عامل ویندوز ، آشنا با مفاهیم پایه آمار ، آشنایی با روش ها و تکنیک های تحقیق و پژوهش

دوره های آموزشی مهندس عمران

آشنایی با اصول و ضوابط محاسبات ساختمان های فولادی و بتنی ، آشنایی با نحوه مدلسازی و تحلیل و طراحی فونداسیون و تبادل اطلاعات با خروجی ساختمان ها ، آشنایی با نکات کلیدی و تجربی در اجرا و محاسبات.

مخاطبین : دانشجویان یا فارق التحصیلان مفاطع کارشناسی یا بالاتر در رشته مهندسی عمران و رشته های مربوطه.

مدلسازی ، تنظیمات ، تحلیل استاتیکی ، طراحی سازه بتنی و فلزی ، طریقه خروجی و تهیه دفترچه محاسبات ، مدلسازی و تحلیل و طراحی دیوار برشی ، مدلسازی و تحلیل و طراحی سقف مرکب (کامپوزیت)

آشنایی با مبانی طراحی سازه های غیر ساختمانی مانند سوله ها ، خرپاها ، مخازن

سرفصلها:

1- مقدمه و تعاريف
2- آشنائی با نقشه خوانی و بررسی اسناد و مدارک پيمان
3- تهيه و تنظيم ليست های متره و نحوه بر آورد
4- تهيه و تنظيم صورت وضعيت از اسناد و مدارک و صورتجلسات
5- نحوه محاسبه تعديل و …
6- تشریح فصول تکمیلی فهرست بهاء ابنیه و بررسی مقدمه و آیتمهای آن و آشنائی با نحوه متره نمودن در قالب يک پروژه تکمیلی

دوره های آموزشی مهندسی معماری

نرم افزار اتوکد محصول شرکت اتودسک که آخرین نسخه آن در حال حاضر Auto cad 2016  می باشد.عمومی ترین و پرکاربرد ترین نرم افزار در زمینه ترسیم و طراحی به کمک کامپیوتر است. اولین نسخه آن در سال 1982 عرضه شده و هرروز امکانات و تسهیلات بیشتری در اختیار افرادی که با نقشه کشی و مدل سازی سروکتر دارند قرار می دهد.

نرم افزار اتوکد با توجه به قابلیت های بالا و امکانات فراوانی که در اختیار کاربر قرار میدهد به عنوان نرم افزار استاندارد در غالب رشته های مهندسی نظیر معماری ، عمران ، مکانیک ، نقشه برداری و معدن و … جهت انجام ترسیمات بکار برده میشود. آشنایی با این نرم افزار برای کسانی که به نحوی قصد فعالیت در زمینه های مهندسی را دارند الزامی است.

هدف این دوره آشنا کردن دانشجویان با اصول و مقدمات ترسیم به کمک نرم افزار اتوکد است.پس از پایان دوره دانشجویان می توانند ترسیمات دو بعدی خود را بصورت کامل انجام داده و آنها را ویرایش ، اندازه گیری و آماده نمایند

دانشجویان توانایی ترسیم پلان و برش را کسب میکنند و میتوانند عملیات شماره گذاری در نقشه را لحاظ کنند.

مخاطبین : تمامی دانشجویان معماری و عمران و تمامی رشته های فنی و مهندسی مه تمایل به ترسیم نقشه های دو بعدی و سه بعدی بصورت دقیق را دارند.

قوی ترین و سریع ترین نرم افزار نقشه کشی و سه بعدی سازی در کارها و پروژه های معماری می باشد. که هم اینک در بسیاری از کشورهای صنعتی و اروپایی جایگزین نرم افزار Cad  گردیده است. این نرم افزار بر اساس سیستم BIM  کار می کند یعنی مدل واقعی پروژه در نرم افزار مدل گردیده ، لذا بسیاری از خروجی ها به صورت خودکار توسط نرم افزار ارائه می گردد. دلیل مزیت این نرم افزار بر دیگر نرم افزارهای نقشه کشی در این می باشد که در این نرم افزار با ترسیم پلان توسط کاربر ، مقطع و نما و نمای سه بعدی و بسیاری از گزارشات توسط نرم افزار ترسیم می گردد و همچنین این نرم افزار قابلیت این را دارد که توسط کاربر جزئیات عناصر ساختمان از قبیل دیوار و در و پنجره و … تعریف گردد و نقشه فاز 2 توسط این نرم افزار ترسیم گردد.این دوره برای افرادی طراحی شده است که بصورت دایم و جهت انجام پروژه های بزرگ سر و کار دارند.در این دوره هنرجویان با تکنینک های پیشرفته و سیستم های مدیریت ترسیم می توانند پروژه های بزرگ را مدیریت نموده و از عهده ترسیم های خاص و سنگین برآیند. از نونه مباحثی که در این دوره مطرح می شود می توان به نکات پیشرفته مربوط به کارگاه های Model in Place   و family  و Mass  و همچنین شیت بندی و تنظیمات فضای کاغذ، استفاده از فایل های تصویری و سایر ارجاعات اشاره نمود.

مخاطب دوره : مهندسین و دانشجویان معماری و همچنین رشته عمران.

Lumion به عنوان یک Real time Architectural Visualization شناخته میشود. اما بیایید نگاهی دقیق تر به ایم موضوع بیندازیم. لومیون یک نرم افزار بسیار کارامد در جهت تصویر سازی بصورت ریل تایم از محیط ها ، نماها ، و ساختمان ها بصورت سه بعدی برای هنرمندان و فعالان عرصه معماریست. نرم افزاری که به گفته کمپانی سازنده در بیش از 90 کشور در سراسر دنیا کاربر دارد و مشتریانش هم شامل معماران ، طراحان ، مهندسان و حتی اساتید دانشگاهها هستند.شاید برای شما جالب باشد که بدانید در حال حاضر نرم افزار Lumion  بعنوان یکی از ابزارهای اصلی 3D Visualizations  در دانشگاه ها تدریس میشود و این امر باعث محبوبیت فوق العاده این نرم افزار شده است.

نرم افزار لومیون در واقع یک راه حل کامل و ساده برای تصویر سازی نماها و طرح های شما در غالب تصویر و ویدئوست و نکته جالب اینجاست که شما برای کار و طی کردن پروسه نیازی به داشتن دانش کافی در زمینه های مختلف سه بعدی سازی را ندارید و خودتان به سادگی و در عرض مدت زمان کوتاهی می توانید از ابتدا تا انتهای یک پروژه معماری ، تصویر سازی سه بعدی فوق العاده را انجام بدهید و نهایتا از کار خروجی مثل تصویر و یا ویدئو تهیه کنید.

پیش نیاز : Revit-sketch up

 

با استفاده از این نرم افزار می توانید به راحتی مدل های سه بعدی از خانه ، آلونک ، عرشه کشتی ، سازه های چوبی و حتی سفینه فضایی بسازید. این نرم افزار کلیه ابزارهای لازم برای طراحی سه بعدی که در نرم افزار های مشابه وجود دارد را در اختیار شما قرار میدهد.

در این دوره هنرجویان می توانند یک مدل سه بعدی را در کمترین زمان ممکن هر نوع شی یا ترسیمی را به صورت سه بعدی و ارایه نمایند.

پس از گذراندن این دوره درک صحیحی از مفاهیم کاربردی نرم افزار و توانایی مدلسازی سه بعدی پیدا خواهید کرد و خصوصا می توانید در طراحی نما نیز از این نرم افزار استفاده کنید.

مخاطبین : برای افرادی نظیر معماران ، طراحان داخلی و .. که در انجام امور حرفه ای نیازمند تجسم سه بعدی قوی و دقیق هستند بسیار مفید واقع می شود.

 

آشنایی مخاطبین با اصول استفاده از نرم افزار و فراگیری تکنیک های مدلسازی ، نور پردازی ، طراحی مواد و همچنین استفاده از دوربین و آشنایی با پویا نمایی.

مهارت هایی که پس از گذراندن این دوره کسب میکنید ساخت اشیا و فضاهای سه بعدی ، نورپردازی اشیا و فضاهای ساخته شده ، طراحی مواد ، استفاده از دوربین ثابت و متحرک و همچنین ساخت انیمیشن می باشد.

 

یک موتور رندر بسیار قدرتمند که امکاناتی در زمینه های مختلف نورپردازی ، ساخت مواد در اختیار کاربر خود قرار می دهد تا در نهایت خروجی تصویری مورن نظر بسیار نزدیک به دنیای واقعی باشد ایجاد شود. این موتور رندر قابل استفاده در بسیاری از نرم افزار ها از جمله 3DsMax .Sketch up   می باشد.

 

مبحث پست پروداکشن در طراحی سه بعدی بسیار با اهمیت و حتی الزامیست. بطوریکه تمامی محصولات گرافیک کامپیوتری اعم از ساخت جلوه های ویژه برای فیلم های هالیوودی تا انیمیشن و محصولات معماری همگی وارد مرحله پست پروداکشن شده و در نهایت نتیجه نهایی و قابل عرضه را ارائه میکنند.رندرهای تهیه شده از نرم افزار سه بعدی معمولا خام و غیر واقعه هستند و اعمال بعضی تکنیک ها در نرم افزار پیچیده و زمانبر است از این رو در مرحله پست پروداکشن میتوانیم رندرهای خام را به تصاویر شگفت انگیز واقعی تبدیل کنیم،پست پروداکشن در معماری عموما با نرم افزارهای فتوشاپ و افتر افکت صورت میگیرد.این آموزش در فتوشاپ تهیه شده و تکنیک های فراوانی را از جمله افزودن مه به رندر نهایی را به شما خواهد آموخت.

 

سوگل مومن پور

سوگل مومن پور