آشنایی با تکنیک های اسکیس و راندو در معماری!

آشنایی با تکنیک های اسکیس و راندو در معماری!

آشنایی با تکنیک های اسکیس و راندو در معماری!

آشنایی با تکنیک های اسکیس و راندو در معماری! (اسکیس و راندو چیست؟): همانطور که بی شک همه شما میدانید دنیای امروز دنیای پیشرفت و تکنولوژی است. از این رو نرم افزارهای مختلفی برای عملکرد آسان در بسیاری از رشته ها از جمله معماری روی کار آمده و انجام بسیاری از کارها را به راحتی امکان پذیر کرده است. این امر منجر گشته تا برای بسیاری از علاقه مندان به این رشته این سوال مطرح شود که آیا با وجود نرم افزارهای مختلف بازهم یادگیری اسکیس و راندو در معماری ضرورت دارد؟(راندو چیست؟)

در پاسخ به این سوال باید گفت مهم ترین و اصلی ترین مهارت هر معمار هنر اسکیس و هنر راندو و به عبارتی طراحی دستی می باشد. در واقع با یادگیری تکنیک های اسکیس و هنر راندو و به کارگیری آن معماران و طراحان میتوانند ایده های ذهنی خود را نمایش دهند. در این مقاله قصد داریم به بررسی این دو مهارت بپردازیم و شما را با تکنیک های آن در معماری آشنا کنیم. (دانستنی های مهم درباره نرم افزار اسکیس و راندو)

"آشنایی

معرفی اسکیس و راندو در معماری

اسکیس و راندو چیست؟:

اسکیس چیست؟

 • (اسکیس و راندو چیست؟) اسکیس مهارتی است که به معمار کمک میکند تا بتواند ایده های ذهنی خود را با انجام طراحی دستی و با سرعت بالا نمایش دهد. ابزاری که در این مهارت مورد استفاده قرار میگیرد مداد، قلم، ابزارهای رنگ آمیزی و … می باشد. هدف از انجام اسکیس کمک به ارائه سریع از طرح اولیه، روش های انجام کار و اهداف پروژه می باشد.

راندو چیست؟ (راندو معماری)

 • راندو چیست؟: هنر راندو از دیگر مهارت هایی است که به ارائه طرح نهائی کمک میکند. معماران با طراحی صحیح راندو میتوانند نمایش درستی از ایده و طرح نهائی خود را در اختیار کارفرمایان و مشتریان قرار دهند. در واقع راندو روشی است که کمک میکند معماران به ساده ترین و سریع ترین روش طرح خود را به نمایش بگذارند. از جمله ویژگی هایی که با طراحی راندو میتوان نمایش داد عبارت است از زمان، اقلیم و ….

نکاتی که در طراحی اسکیس و راندو باید مورد توجه قرار دهید!!!

اسکیس(اسکیس و راندو در معماری)

 • در انجام طراحی اسکیس باید توجه کنید که حالت دست خود یعنی مچ و آرنج را در حالت راحتی قرار دهید، و سپس طراحی خود را انجام دهید.(طراحی راندو معماری)
 • سعی کنید در انجام اسکیس خطوط مختلفی مانند خطوط نازک، ضخیم، تیره، روشن و … را مورد استفاده قرار دهید. اینکار کمک میکند طراحی شما هیجان انگیزتر به نظر برسد. (آموزش آنلاین اسکیس و راندو)
 • هنر راندو چیست؟: در انجام اسکیس دقت کنید تا طرح شما کثیف نشود، به عبارتی لکه ای در طراحی شما نیفتد. به طور مثال میتوانید در زمان سایه زدن تکه کاغذی زیر دست خود قرار دهید تا از ایجاد لکه خودداری نمایید.
 • میتوانید در انجام طراحی، از آبرنگ استفاده کنید. به این ترتیب میتوان بافت های مختلف را در اسکیس به نمایش گذاشت.
 • آموزش اسکیس و راندو در معماری: سعی کنید المان های مختلف موجود در محیط از جمله انواع درختان، گیاهان، ابر و … را در طرح های خود نمایش دهید.
 • میتوانید برای اینکه طراحی دقیقی انجام دهید، به طرح خود از زاویه بر عکس نگاه کنید.(اینکار کمک میکند تا در صورت وجود خطا و مشکل بتوانید آن را اصلاح کنید.)
 • برای اینکه بتوانید کنترل طراحی اسکیس خود را دست بگیرید باید در انجام طراحی انتهای مداد را در دست بگیرید. (طراحی راندو معماری)

راندو(اسکیس و راندو معماری)

 • هنر راندو چیست؟: سعی کنید برای انجام طراحی با روش راندو (طراحی راندو معماری)  از خودنویس استفاده کنید.
 • برای جذاب تر شدن طرحتان میتوانید از انواع ماژیک های رنگی استفاده کنید.
 • سعی کنید در طراحی با راندو، از بکارگیری رنگ و ایجاد عناصر اضافی خودداری نمایید.
 • بهتر است در ابتدا طراحی های خود را تنها با ماژیک سیاه انجام دهید.

کاربردهای اسکیس و راندو در معماری(اسکیس و راندو چیست؟)

آموزش اسکیس و راندو در معماری:

 • با استفاده از اسکیس و راندو (طراحی راندو معماری) میتوان کروکی های مختلف را طراحی کرد.
 • با استفاده از مهارت اسکیس میتوان به طراحی چهره پرداخت.
 • در اتاق های دادگاه و برای طراحی چهره متهمین از اسکیس استفاده میشود.
 • اسکیس و راندو درصنعت مد و فشن کاربرد دارد و مورد استفاده قرار میگیرد.
 • انواع طراحی های صنعتی را میتوان با استفاده از اسکیس و راندو انجام داد.
 • و …

سخن پایانی

اسکیس و راندو چیست؟: به طور کل برای نشان دادن فضا و کاربرد آن و دستیابی به کیفیت بصری می بایست از طراحی دقیقی استفاده کنیم تا کاربردی مناسب و دقیق علاوه بر نشان دادن سناریوی ذهنی، برداشت از تصاویر مورد نظر ما که به کیفیت مناسبی رسیده را مخاطب خود بتواند ارتباط دقیق را برقرار کند.(راندو معماری)

خطوط و آشنایی با انواع آن نقش بسیار مهمی را در این امر خواهد داشت. اینکه میتوانند ذهنی و یا واقعی، پایدار یا ناپایدار، کاربردی برای معماری و یا معماری داخلی باشند صد در صد می بایست دارای بیان بصری باشند.

خط های متنوع دارای ویژگی های روانی و بصری می باشند. این ویژگی را به سطوحی که بر آن واقع شده اند منتقل میکند. یک طراح خوب دارای مقیاس ترسیم و نگاهی ویژه در ساختار آن پدیده (حجم یا جنسیت) شامل می شود.(آموزش اسکیس و راندو در معماری)

اسکیس چیست؟(آموزش اسکیس و راندو در معماری)

در مفهوم علمی: اسکیس به معنای طراحی سریع از یک سوژه با سرعتی بالا و انرژی بسیار می باشد. یک طراح در این زمان، یک برداشت سریع از کل سوژه مورد نظر را ضبط تصویر کرده و با علم طراحی در کمترین زمان پر سرعت ترین خطوط را در جهت ارائه و طراحی به کار میگیرد. 

در اسکیس حس طراحی بیشتر از استاندارد آن می باشد. بیشتر خطوط حسی و برداشتی سریع تر از منظر مقابل دارد. خط ها دارای انرژی بالا و بسیار حسی در مراحل نصب طراحی مورد بررسی قرار میگیرند.

راندو چیست؟

راندو معماری(راندو چیست؟): مرحله بعد از اسکیس بررسی دقیق تری از طراحی اولیه می باشد. به این مرحله راندو کردن میگویند. در این مرحله علاوه بر چک کردن طراحی باید طراح برای پرزانته کردن طراحی خود آماده سازی لازم را انجام دهد. در مرحله راندو برای رنگ گذاری معمولا از تکنیک های مختلف استفاده میکنند.

منظور این است که این تکنیک ها در جهت ارائه دقیق و در نهایت دارای رنگ و حس زیبای شناسی مناسبی می باشد که با استفاده از متریال مناسب مانند آبرنگ، مداد رنگی، ماژیک، راپید طراح می تواند این امر را ممکن سازد.

درمعماری و طراحی داخلی اسکیس و راندو بسیار مهم می باشند و طراح با دانشی مناسب محیط طراحی خود را با اهداف خود به نمایش در آورده و بستری مناسب را برای اجرا مهیا میسازد.(راندو معماری)

"آشنایی

آشنایی با تکنیک های اسکیس و راندو در معماری!

آموزش اسکیس و راندو در معماری: اسکیس و راندو دو مهارت اصلی در معماری است که یادگیری آن برای تمام علاقه مندان به این رشته ضروری می باشد. میتوان اسکیس و راندو را یکی از اولین مهارت های لازم برای فعالیت در رشته معماری دانست. بنابراین توصیه میکنیم اگر علاقه مند به این حرفه می باشید در دوره های آموزشی اسکیس و راندو شرکت کنید و مهارت های لازم را آموزش ببینید. یکی از بهترین مراکزی که به طور تخصصی به آموزش اسکیس و راندو پرداخته است، مجمتع فنی تهران نمایندگی میرداماد می باشد. با شرکت در این دوره ها صفر تا صد مهارت های مورد نیاز را آموزش میبینید و میتوانید به عنوان یک فرد حرفه ای به انجام این فعالیت بپردازید. (راندو معماری)

دوره های آموزشی دپارتمان معماری و دکوراسیون داخلی در مجتمع فنی تهران (میرداماد)

معرفی مدرک پایان دوره آموزش معماری

مدرک دوره طراحی تخصصی فضای سبز مجتمع فنی تهران قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند. به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانشپذیر قرار گیرد. همچنین دانشپذیران می توانند بنا به درخواست، مدارک بین المللی از مؤسسات معتبر خارجی اخذ نمایند.

‫5/5 ‫(1 نظر)
maryam bagheri 15-دی-1400