آشنایی با جنگو (Django)

آشنایی با جنگو (Django)، جنگو یک فریم ورک برای ساخت اپلیکیشن‌ های وب است. جنگو به برنامه‌ نویسان وب کمک می کند تا کد های تمیز، کار آمد و قدرت مند بنویسند. علاوه بر اینکه در لیست محبوب ‌ترین فریم ورک ‌های وب جهان حضور دارد، جنگو یکی از پر استفاده ‌ترین تکنولوژی ها برای توسعه ی وب میباشد. این فریم ورک توسط اینستاگرام، یوتیوب، گوگل و حتی ناسا برای توسعه ی وبسایتشان به کار رفته است. جنگو تماما با زبان برنامه نویسی پایتون نوشته شده است.

مزایای جنگو (Django)

 • پکیج اهراز هویت (Authentication)
 • پنل ادمین پیش فرض و بسیار ماژولار
 • پکیج Sessions برای مدیریت Session ها
 • مدیریت پیام ‌های موقت یا پیام ‌های Session-based با استفاده از پکیج Messages
 • تولید Google sitemap XML یا استفاده از پکیج Sitemaps
 • بر پایه ی پایتون است
 • یادگیری ساده و تسریع روند کد نویسی و توسعه ی پروژه
 • و …
آشنایی با جنگو (Django)
آشنایی با جنگو (Django)

آشنایی با جنگو (Django) و طراحی جنگو (Django)

 • کد نویسی کمتر: کد نویسی کمتر در جنگو، مترادف با چرخه سریع توسعه نرم‌افزار خواهد بود.
 • اصل عدم تکرار: در برنامه‌نویسی وب، توسط جنگو، توصیه می‌شود که هر کدام از ماژول‌ های برنامه، بجای اینکه در بخش ‌های مختلف برنامه کاربردی تحت وب تکرار شوند، تنها در یک بخش نوشته شوند.
 • توسعه سریع: فلسفه طراحی جنگو به گونه‌ای است که به برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن، برنامه‌های کاربردی را توسعه دهند.

سرور و هاست مناسب جنگو (Django)

Django با استفاده از ماژول mod_python به خوبی روی وب سرور آپاچی (apache) اجرا می‌گردد. روی تمامی سرور هایی که از WSGI پشتیبانی می‌کنند نیز قابل اجرا می‌باشد. جنگو در حال حاضر بر روی پایگاه داده‌های زیر قابل اجرا است که می‌توانید از انعطاف بالایی برای انتخاب یک هاست مناسب جنگو برخوردار شوید:

 1. PostgreSQL
 2. MySQL
 3. SQLite
 4. Oracle
 5. SQL مایکروسافت (در حال توسعه)

تاثیر پایتون بر فریم ورک جنگو (Django)

کل این فریم ورک با استفاده از زبان پایتون پیاده سازی شده است. پس بسیاری از ویژگی های خود را از زبان پایتون به ارث برده است. با استفاده از این فریم ورک امکان ایجاد وب سایت هایی حرفه ای و پیچیده در کمترین زمان ممکن و هم چنین با در نظر گرفتن مورادی چون امنیت و سرعت و … فراهم می باشد. هم چنین، پایتون زبانی تفسیری بوده و برای اجرا نیازی به کامپایل ندارد. در برنامه نویسی وب با استفاده از این ویژگی بعد از تغییر کد یا ایجاد آن نتایج کار بلافاصله قابل مشاهده می باشد.

آشنایی با پشتیبانی جنگو (Django) از ابزار های توسعه

برای توسعه دادن پروژه جنگو خود، نیازی به ابزار خاصی ندارید و می‌توانید با استفاده از ویرایش گر  متن های مرسوم، کد منبع خود را توسعه دهید. با این حال ویرایش گر متن هایی به‌طور مخصوص برای برنامه نویسی طراحی شده‌ اند که قابلیت ‌هایی هم چون برجسته سازی نحو را دارا هستند. با توجه به اینکه جنگو با استفاده از زبان پایتون نوشته می‌شود، استفاده از ویرایش گر متن هایی که از نحوه ی نوشتار پایتون پشتیبانی می ‌کنند می ‌تواند مفید باشد.

آشنایی با جنگو (Django)
آشنایی با جنگو (Django)

آشنایی با ساختار کلی جنگو (Django)

همان طور که پیش از این نیز اشاره شد، کتابخانه Django یک پلتفرم جهت توسعه ی برنامه‌ های کاربردی تحت وب در زبان پایتون به شمار می ‌رود و به مانند بیشتر پلتفرم ‌های مدرن، از معماری MVC پشتیبانی می‌ کند. بنابراین ابتدا مفهوم معماری «مدل-نمایش-کنترل‌گر» (Model-View-Controller | MVC) بررسی می‌شود. سپس، مدل خاص جنگو برای پیاده‌ سازی معماری MVC، که با نام MVT (معماری Model-View-Template) شناخته می‌شود، مورد بررسی قرار می ‌گیرد.

چگونه جنگو (Django) را یاد بگیریم؟

برای یادگیری Django ابتدا باید با پایتون آشنا بشید و تسلط کافی بر آن را داشته باشید. برای یادگیری صفر تا صد پایتون می توانید در دوره های آموزش جنگو شرکت کنید.

‫2/5 ‫(1 نظر)