آشنایی با دوره ی میکروتیک MTCNA

دوره ی میکروتیک چیست؟ میکروتیک (MikroTik) یک شرکت در لتونی است که در سال ۱۹۹۶ برای توسعه ی روتر ها و سیستم ‌های بی ‌سیم ISP تأسیس شد. مهمترین محصول این شرکت سیستم عامل میکروتیک است. سیستم ‌عامل میکروتیک، مسیر یابی است که با استفاده از هسته ی لینوکس ساخته شده‌است. سیستم‌ عامل میکروتیک علاوه‌ بر قابلیت نصب بر روی رایانه‌ های خانگی، به صورت بسته ی نرم ‌افزاری سخت ‌افزاری نیز ارائه شده ‌است. سیستم عامل میکروتیک، به عنوان MikroTik RouterOS شناخته می ‌شود.

تاریخچه ی شرکت میکروتیک Mikrotik

شرکت میکروتیک Mikrotik، در سال ۱۹۹۵ لتویا در اروپای شرقی توسط دو دانشجوی دانشگاه MIT آمریکا تاسیس شد. اولین محصول این شرکت، سیستم عامل میکروتیک بود که توسط نگارشی از سیستم عامل لینوکس بنیان گذاشته شد. همزمان با شروع استفاده از استاندارد ۸۰۲.۱۱ در تکنولوژی وایرلس، امکان استفاده از این تکنولوژی در این سیستم عامل نیز افزوده شد. یکی از اهداف این شرکت ارائه ی تجهیزاتی هم رده ی محصولات شرکت سیسکو، با قیمتی بسیار پایین تر بود.

دوره ی میکروتیک
دوره ی میکروتیک

مجوز استفاده ی Mikrotik میکروتیک (License) و دوره ی میکروتیک

میکروتیک برای کاهش هزینه ‌ها از مجوز های (License) مختلفی در به کارگیری دستگاه‌ ها استفاده کرده ‌است. آنچه امروز قابل ارائه است مجوز های سطح سه، چهار، پنج و شش است. هرگاه شما دستگاه میکروتیک را خریداری می‌کنید بر روی آن دستگاه شما مجوز استفاده با یکی از سطوح سه، چهار، پنج یا شش را دارید. هر مجوز امکان مدیریت کاربران بیشتری را در شبکه به شما می ‌دهد. بالاترین سطح مجوز (سطح شش)، به شما امکان مدیریت در تمامی امکانات و کاربران نا محدود را می ‌دهد.

نسخه های موجود میکروتیک Mikrotik

  •  سیستم های X86
  • محصولات شرکت میکروتیک (RouterBoard , Groove , SXT , OmniTik)

میکروتیک نسخه ای خاص برای سیستم های x86 دارد که اکثرا بر روی مجازی ساز ها به عنوان VPS یا روتر استفاده می شود. شرکت میکروتیک روتر های فیزیکی و ارزان قیمتی را تحت عنوان RouterBoard عرضه کرده است که نیاز کاربران را به روتر های گران قیمت برطرف می کند. RouterBoard ها در سری های مختلفی ساخته می شوند. هر کدام از سری ها و هر کدام از مدل ها برای موارد خاصی استفاده می شوند.

آشنایی با سخت افزار های میکروتیک Mikrotik

میکروتیک با پیشرفت سیستم عامل خود، پیشرفت های زیادی در محصولات سخت افزاری خود نیز به وجود آورد و با توجه به داشتن کیفیت مطلوب و قیمتی پایین تر از محصولات شرکت های دیگر، این موضوع منجر به آن شد که ارائه دهندگان سرویس های اینترنتی بزرگ در نقاط مختلف جهان از جمله ایران به استفاده از میکروتیک به جای محصولاتی از قبیل سیسکو روی آوردند.
دوره ی میکروتیک
دوره ی میکروتیک

برنامه ‌ی کاربردی Winbox

برنامه ‌ای که شرکت میکروتیک برای سیستم ‌عامل مایکروسافت ویندوز (Microsoft Windows) تعیین کرده‌ است، Winbox نام دارد. این برنامه یک رابط گرافیکی کاربر است که برای پیکربندی مسیر یاب و نظارت بر کارکرد آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کنار برنامه ‌ی Winbox، سیستم ‌عامل مایکروسافت ویندوز امکان دسترسی از طریق Telnet، FTP، SSH را فراهم می‌ کند. همچنین رابط کاربری این سیستم‌ عامل جهت دسترسی مستقیم از طریق برنامه‌ های کاربردی نیز در دسترس کاربران قرار گرفته است.

سیستم عامل میکروتیک (RouterOS) و دوره ی میکروتیک

RouterOS یک سیستم‌ عامل بر پایه ‌ی لینوکس بوده که به صورت پیش ‌فرض بر روی سخت ‌افزار میکروتیک RouterBOARD نصب شده ‌است. میکروتیک از تمام رابط‌ های مورد نیاز برای برقراری ارتباط با سایر دستگاه ‌ها پشتیبانی می‌کند. رابط ‌های Ethernet، SEP، USB، PCI، Mini PCI، Mini PCI Express، COM Port و MicroSD جزو موارد تحت پشتیبانی میکروتیک به شمار می‌روند. زمانی‌ که RouterOS بر روی کامپیوتر شخصی نصب باشد، به راحتی می ‌توان درایو های مورد نیاز را بر روی آن اضافه کرد.