آشنایی با دوره ی هکر قانونمند (CEH)

آشنایی با دوره ی هکر قانونمند (CEH): هکر قانونمند یکی از معتبر ترین دوره ‌های آموزش نفوذ و تست نفوذ است که شرکت EC-Council آن ‌را ارائه می‌ کند. در این دوره مباحثی هم چون تست نفوذ به شبکه و امنیت شبکه بررسی می ‌شود. این دوره به افراد آموزش می‌ دهد که چگونه از ابزار ها و روش ‌هایی که هکر ها برای نفوذ به سامانه ‌ها استفاده می ‌کنند برای شناسایی ضعف ‌ها و آسیب ‌پذیری ‌های سیستمی استفاده کنند و به شرکت ‌ها در بهبود مکانیزم امنیت دفاعی کنند.

مهارت های لازم برای هکر قانونمند شدن

برای یادگیری و آشنایی هک قانونمند (CEH) می توانید وارد رشته‌ های مرتبط با علوم کامپیوتر شوید. از جمله مهارت‌ های لازم برای هک می ‌توان به مهارت شبکه، مهارت در برنامه نویسی و آشنایی با زیر ساخت های ویندوز، اشاره کرد. به خاطر داشته باشید که یکی از سلاح ‌های اصلی هکر ها، تفکر خلاق است. یک هکر قانونمند برای پیش بینی و جلوگیری از فعالیت مهاجم ها باید از روش های غیر معمول استفاده کرده و همیشه یک قدم از مهاجم جلو تر باشد. علاوه بر این هکر باید بتواند در شرایط بحرانی تصمیمات درستی اتخاذ کند.

آشنایی با هکر قانونمند و دوره آن
آشنایی با هکر قانونمند و دوره آن

مدرک هکر قانونمند (CEH)

مطلوب ‌ترین مدرک امنیتی برای هر فرد حرفه‌ ای در زمینه امنیت اطلاعات، مدرک هکر قانونمند (CEH) است. این مدرک کاربر را در جایگاه هکر قرار داده و به او این امکان را می ‌دهد تا مانند مهاجم فکر کرده و رفتار کند. با بودن در جایگاه یک مهاجم، می ‌توان تست را سریع‌ تر انجام داده و از سیستم با تاثیر بیشتر دفاع کرد. برای آشنایی با دوره ی هکر قانونمند می توان به ویژگی های هک قانونمند اشاره نمود که عبارتند از: شامل شناسایی اولیه، کسب دسترسی، شمارش، حفظ دسترسی و پوشش پیگردی‌ ها اشاره نمود.(مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد)

کاربرد های هکر قانونمند (CEH) و آشنایی با هک قانونمند

تعدادی از راهکار هایی که هکر های قانونمند می توانند به سازمان ها کمک کند عبارت است از:

 • پیدا کردن آسیب پذیری
 • نمایش دادن روش های استفاده شده توسط مجرمان سایبری
 • کمک به آماده شدن برای حمله سایبری
 • و …

فرصت ‌های شغلی تحلیل ‌‌گران امنیتی و هکر قانونمند

امنیت فناوری ‌اطلاعات یکی از حوزه ‌های روبه‌ رشدی است که بازار کار خوبی دارد و هکر قانونمند می ‌توانند به صورت مستقل یا به عنوان کارمند یک سازمان یا شرکت مشغول به کار شوند. انتظار می‌ رود تا سال ۲۰۲۶ تعداد مشاغل حوزه امنیت ۲۸ درصد رشد داشته باشند که ۷ درصد بیشتر از تمامی مشاغل فناوری اطلاعات است. دفتر آمار ایالات متحده دستمزد سالانه ‌ای که تحلیل‌‌گران امنیتی و هکر های قانونمند در سال ۲۰۱۷ دریافت کرده بودند را ۹۵ هزار دلار در سال اعلام کرده است.

تکنیک های هکر قانونمند (CEH)

برخی از این تکنیک های هکر قانونمند (CEH) عبارتند از:

 • بررسی پروسه های نصب پچ برای حصول اطمینان از این که آسیب پذیری های جدید در نرم افزار آپدیت شده که می تواند مورد سوء استفاده قرار نگیرد معرفی نشود.
 • تجزیه و تحلیل ترافیک شبکه و شنود کردن آن با استفاده از ابزار مناسب.
 • تلاش برای فرار از سیستم های تشخیص نفوذ، سیستم های پیشگیری از نفوذ، honeypots و فایروال ها.
 • اسکن پورت ها برای پیدا کردن آسیب پذیری ها به وسیله ی ابزار های پورت اسکن مانند: Nmap، Nessus یا Wireshark
آشنایی با هکر قانونمند و دوره آن
آشنایی با هکر قانونمند و دوره آن

دلایل آسیب پذیری سرور ها

 • تنظیمات پیش فرض مانند نام کاربری و رمز
 • پیکربندی اشتباه که موجب می شود مهاجم بتواند حملات راه دور روی سیستم مورد نظر اجرا کند به خصوص اگر کاربران رمز قدرتمندی برای خود انتخاب نکرده باشند
 • فقدان فرایند ها و سیاست های امنیتی مانند عدم به روز رسانی آنتی ویرووس
 • کلاینت هکینگ
 • ایرادات سیستم عامل و وب سرور که برای جلوگیری از حمله در این قسمت می توان، سیستم عامل و سرور را به صورت مداوم به روز رسانی کرد.