آشنایی با زبان برنامه نویسی #C سی شارپ

آشنایی با زبان برنامه نویسی #C سی شارپ: زبان برنامه نویسی سی شارپ، یک زبان چند مدلی است که شامل دستوری، تابعی، عمومی، شی گرا و جزگرا است. زبان برنامه نویسی #C توسط شرکت مایکروسافت و از دل فریم ورک .NET مایکروسافت خلق و پرورش یافت و بعد ها توانست استاندارد های ISO و Ecma را دریافت کند و به‌عنوان یک زبان استاندارد تایید شود. این زبان نیز مانند زبان جاوا برای پروژه‌ های اقتصادی و بزرگ، انتخاب بسیار خوبی است. به لطف پشتیبانی مایکرو سافت، این زبان یکی از مدعیان قوی در بین زبان ‌های برنامه نویسی است.

تاریخچه ی زبان برنامه نویسی #C (سی شارپ)

در سال ۱۹۹۹ آندرس هلزبرگ گروهی را برای طراحی زبانی جدید تشکیل داد که در آن زمان نامش COOL بود و همانند زبان C بود. در ارائه و معرفی رسمی چارچوب دات ‌نت در PDC در سال ۲۰۰۰ این زبان به سی شارپ تغییر نام یافت و کتابخانه کلاس ‌ها و runtime در ASP.NET به سی شارپ منتقل شدند. مدیر و سرپرست طراحان در مایکرو سافت آندرس هلزبرگ بود که تجربه قبلی او در طراحی Frame work و زبان‌های برنامه سازی دیگر به آسانی در دستور العمل‌ های زبان برنامه نویسی #C قابل رویت است.

دوره زبان برنامه نویسی #C
دوره زبان برنامه نویسی #C

ویژگی ‌های مهم زبان برنامه نویسی سی شارپ

 • شرط های بولین
 • زباله روبی خودکار
 • کتابخانه استاندارد
 • قابلیت نسخه‌ بندی اسمبلی‌ ها
 • خصوصیت ها و رویداد ها  (Properties & events)
 • دلیگیت و مدیریت رویداد ها  (Delegates and Events Management)
 • استفاده آسان برای جنریک ( برای مقادیر با نوع داده متفاوت)
 • ایندکس ‌ها در زبان برنامه نویسی #C
 • شرط ‌های کامپایلری
 • برنامه نویسی ساده برای مالتی ترد ( Multi Threads)
 •  LINQو Lambada
 • یکپارچه با ویندوز
 • و …

بازار کار زبان برنامه نویسی #C (سی شارپ)

انعطاف‌ پذیری و قدرت بالا خصوصیاتی هستند که زبان برنامه نویسی #C را به یکی از محبوب ‌ترین زبان ‌ها تبدیل کرده است. نزدیک به ۳۱% توسعه دهندگان از این زبان برای تولید برنامه های خود استفاده می کنند. علاوه بر این در وب سایت stackoverflow، انجمن این زبان زبان بیش از یک میلیون موضوع مطرح شده است. این محبوبیت عامل اصلی افزایش نیاز به نیروی کار با تجربه و حرفه ای می باشد. افرادی که در زمینه برنامه نویسی #C توانایی کافی داشته باشند، می توانند به راحتی شغل مورد علاقه خود را بیابند.

دوره زبان برنامه نویسی #C
دوره زبان برنامه نویسی #C

توسعه ی بازی های Unity توسط زبان برنامه نویسی #C (سی شارپ)

امروزه در دنیای فناوری اطلاعات برای بسیاری از افراد، استفاده واقعی از سی شارپ زمانی است که از آن برای توسعه بازی ها استفاده می کنند. موتور بازی ساز یونیتی به سادگی از سی شارپ پشتیبانی می کند و محبوبیت آن هر روز در صنعت بازی سازی در حال افزایش است. بسیاری از مردم یادگیری سی شارپ را با ساخت اولین برنامه خود در یونیتی آغاز می کنند. ماهیت پروژه محور بودن توسعه بازی ها بهترین راه برای بدست آوردن تجربه، برای یادگیری این زبان (سی شارپ) است.

کاربرد زبان برنامه نویسی سی شارپ در وب

شما میتوانید با استفاده از تکنولوژی ASP.NET تحت سی شارپ هر نوع سایتی رو طراحی و پیاده سازی کنید. در حال حاضر سایت های بزرگی در ایران توسط تکنولوژی ASP.Net پیاده سازی شده اند. مانند: دیجی کالا، بلاگفا، بانک ملی، ایرانسل، ورزش سه و …

چه کسانی از زبان سی شارپ استفاده می کنند؟

 سی شارپ یک زبان برنامه‌ نویسی قدرتمند و توسعه ‌پذیر است که تقاضای زیادی برای آن وجود دارد. زبان سی شارپ یک زبان همه منظوره است. کلیه ی افرادی که قصد دارند به صورت حرفه ای در حوزه ی توسعه و تولید نرم افزار فعالیت کنند و یا اپلیکیشن برای موبایل بنویسند، می توانند از زبان برنامه نویسی سی شارپ استفاده کنند. اگر قصد برنامه نویسی در موتور های بازی سازی دارید و می خواهید که در زمینه ی بازی سازی و صنعت گیم فعالیت کنید زبان سی شارپ زبان بسیار کاربردی خواهد بود.(مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد)