آشنایی با نرم افزار این دیزاین (In Design)

آشنایی با نرم افزار این دیزاین (In Design): نرم افزار این‌ دیزاین (Adobe InDesign) یک برنامه ی رایانه ‌ای رایج در زمینه ی نشر رومیزی، ساخت شرکت Adobe است. این نرم‌افزار در صنعت چاپ و صفحه ‌آرایی به ‌کار می ‌رود و صورت کلی برای گرد آوردن و کنار هم قرار دادن نوشته و عناصر نگاره ‌ای در قالب صفحات است و عمدتاً به صورت مستقیم برای نگارش و ویرایش متون و نیز ایجاد و تغییر فایل ‌های تصویری به ‌کار نمی ‌رود. از این نرم ‌افزار بیشتر در آماده ‌سازی مجلات، کتاب ها، سررسید‌ ها، بروشور های تبلیغاتی و مانند آن ‌ها استفاده می ‌شود.

تاریخچه ی نرم افزار این دیزاین

نرم افزار این ‌دیزاین در واقع جانشین نرم ‌افزار پیج میکر است. نرم‌ افزار پیج‌ میکر در ابتدا به کمپانی آدولس تعلق داشت، در اواخر ۱۹۹۴ Adobe با خرید شرکت آدولس، پیج ‌میکر را از آن خود می‌کند، ولی چند سال بعد پیج میکر بازار خود را در رقابت با دیگر نرم‌افزار ها از دست می‌ دهد. کمپانی کوارک اظهار می‌ دارد که قصد دارد سهام Adobe را بخرد. آن ها پیشنهاد را رد کرده و در عوض کار بر روی یک نرم ‌افزار تازه را آغاز می‌کند، که نهایتا در سال ۲۰۰۰ میلادی، با نام این ‌دیزاین منتشر می‌شود.

آموزش نرم افزار این دیزاین (In Design)
آموزش نرم افزار این دیزاین (In Design)

چرا باید از نرم افزار این دیزاین (In Design) استفاده کرد؟

  •  پشتیبانی کامل از زبان فارسی
  • قابلیت ایجاد قالب و متن چند ستونه
  • امکان وارد کردن متن از نرم افزار word به آن
  • دارا بودن امکانات نرم افزار هایی از قبیل : پیج میکر، کوارک و ایلوستریتور
  • سرعت در انجام کارهایی از قبیل : تنظیمات چاپی و صفحه بندی و صرفه جویی در زمان
  • قابلیت ایجاد فایل pdf به منظور ساده سازی روند آماده کردن طرح مورد نظر دارد
  • احتیاج نداشتن به آماده سازی فرم خروجی برای چاپ
  • و …

نسخه ی خاورمیانه ی نرم افزار این دیزاین (In Design)

این نسخه امکان حروف ‌چینی و صفحه ‌آرایی را برای متونی که در زبان‌ هایی مانند پارسی، عربی و عبری نگارش شده‌ اند فراهم می ‌آورد. از میان قابلیت‌ های این نسخه می‌ توان به امکان درج حروف به صورت مستقیم در برنامه، تنظیم جهت و تراز یک متن، امکان ایجاد خطوط با طول مساوی (justification) و نگارش صحیح متونی که حاوی حروف دو تا چند زبان مختلف باشند اشاره کرد.

ویژگی های نرم افزار In Design

از ویژگی های مهم این دیزاین می توان به توانایی بسیار بالای آن در حروف نگاری، صفحه آرایی، ستون بندی، کادر بندی، صفحه بندی و مواردی از این قبیل اشاره کرد. در دنیای کنونی با افزایش نشر دیجیتالی و نیاز به ایجاد خروجی های متنوع که در همه رسانه ها مثل تلفن های همراه، تبلت ها، کتاب های دیجیتال و … قابل ارائه باشد، توانایی های ایندیزاین بیشتر به چشم می آید. در واقع می توان گفت با استفاده از نرم افزار ایندیزاین زمان مورد نیاز جهت تنظیمات چاپی و صفحه بندی بسیار کمتر می شود.
آموزش نرم افزار این دیزاین (In Design)
آموزش نرم افزار این دیزاین (In Design)

علت اولویت نرم افزار این دیزاین بر برنامه ‌های مشابه چیست؟

از عوامل اصلی این برتری، هماهنگ شدن کامل و قابلیت تعامل به صورت مستقیم با دو نرم افزار فتوشاپ و ایلوستریتور می باشد. این خصوصیت این امکان را برای شما فراهم می آورد که شما برای طراحی کردن جلد کتاب بتوانید از ایلوستریتور بهره بگیرید و آن را به شکل صحیح در نرم افزار ایندیزاین باز کرده و به پروژه خود اضافه کنید. ایرادی که در سایر برنامه‌ ها وجود دارد، این است که متاسفانه از فرمت فتوشاپ و ایلوستریتور پشتیبانی نخواهند کرد.

آموزش نرم افزار این دیزاین (In Design)

روش های زیادی برای یاد گرفتن نرم افزار این دیزاین وجود دارد. شرکت در کلاس ها و گذراندن دوره ی آموزش نرم افزار این دیزاین (In Design)، روش بسیار خوبی برای یادگیری است و نیز در طول برگزاری دوره می توانید سوالات خودتان را به صورت حضوری از مدرس بپرسید.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)