آشنایی با نرم افزار راینو (Rhino) در معماری

آشنایی با نرم افزار راینو (Rhino) در معماری: نرم افزار راینو (Rhino)، از دسته نرم‌افزار های طراحی صنعتی است. این نرم‌افزار به همراه افزونه ‌های قدرتمند مجموعه ‌ای مناسب در جهت مدل سازی ‌های سه بعدی برای طراحان به حساب می‌آید. کارکرد های مناسب و ساده این نرم‌افزار در تشکیل حجم ‌های منحنی از نقاط قوت این برنامه به حساب می‌آید. افزونه ی گراس هاپر این امکان را برای طراحان و برنامه نویسان فراهم می‌کند که بتوانند با استفاده از برنامه‌ نویسی تصویری (visual programing) حجم ‌های مورد نظر خود را تولید نمایند.

 نسخه های مختلف نرم افزار راینو (Rhino)

نسخه های مختلف نرم افزار راینو از سال ۲۰۰۷ به این سمت، تقریبا همه کار های مشابهی انجام می دهند و با تغییراتی اندک بروز می شوند. راینو برای سیستم عامل ویندوز و مک انتشار داده شده است. قدرت راینو در صنایع مختلف در حقیقت به واسطه ی پلاگین های متعددی است که در نسخه های جدید تر وجود دارند. پلاگین هایی که بدلیل محیط گرافیکی جذاب، رابط کاربری بالا، داشتن بستر آماده جهت افزودن قابلیت، پل ارتباطی گسترده با سایر نرم افزار ها و… برای این نرم افزار تعریف می شود.

آموزش راینو (Rhino) در معماری
آموزش راینو (Rhino) در معماری

راینو در چه صنعتی کاربرد دارد؟

نرم افزار راینو در رشته ها و گرایش های مختلف اعم از طراحی رایانه ای (CAD)، ساخت رایانه ای (CAM)، ساخت سریع فرم به حالت اتود زنی اولیه، چاپ سه بعدی و خصوصا در مهندسی معکوس در رشته ها و گرایش های متفاوتی همچون معماری، طراحی خودرو، صنعت دریا (کشتی سازی و…)، طراحی کفش، جواهر سازی و… کاربرد دارد.

افزونه (پلاگین) های نرم افزار راینو (Rhino) در معماری

پلاگین ها ابزارهایی را به نرم افزار اصلی (مادر) اضافه می کنند و امکان مدل سازی و فاز تحقیقاتی مرتبط با زمینه های مختلفی چون رندر، طراحی خودرو، جواهر سازی و… را مهیا می کنند. یکی از پلاگین های معروف که در واقع می توان آن را یکی از عوامل جذب طراحان و مدلسازها به راینو دانست گرس هاپر است. در این پلاگین که یک محیط توسعه پایدار است به صورت بصری قابلیت برنامه نویسی به راینو اضافه می شود. گرس هاپر امکان طراحی پارامتریک را به صورت قدرتمند در اختیار طراح می گذارد.

مدل ریاضیاتی نربز (NURBS)

نرم افزار راینو یک نرم افزار مدل سازی سطح آزاد است که از مدل ریاضیاتی نربز (NURBS) استفاده می کند. ساختار نرم افزار راینو باعث مدولار بودن آن می شود و به کاربر اجازه می دهد محیط آن را اختصاصی کرده و دستورات و منو های اختصاصی بسازد. پلاگین های بسیاری از طرف شرکت مک نیل و دیگر شرکت های نرم افزاری ارائه شده است که قابلیت های نرم افزار راینو را در زمینه های خاصی مانند رندر و انیمیشن، معماری، علوم دریایی، جواهرسازی، مهندسی و … افزایش می دهند.

آموزش راینو (Rhino) در معماری
آموزش راینو (Rhino) در معماری

فرمت فایل های موجود در نرم افزار راینو (Rhino) در معماری

فرمت فایل نرم افزار راینو (Rhino) برای مبادله ی هندسه های NURBS مفید است. توسعه دهندگان نرم افزار راینو، پروژه ی OpenNURBS را آغاز کردند تا ابزار های انتقال دقیق هندسه های سه بعدی بین برنامه های مختلف را در اختیار توسعه دهندگان نرم افزارهای گرافیک کامپیوتری قرار دهند. OpenNURBS که یک ابزار کد باز است که شامل کتابخانه های کد منبع  C++  است تا این فرمت را در پلتفرم های پشتیبانی شده (ویندوز، ویندوز ۶۴ بیتی، Mac و لینوکس) بخوانند و بنویسند.

کاربرد های دوره نرم افزار راینو

 • طراحی طلا و جواهرات ( Jewelry Design )
 • دکوراسیون داخلی ( Interior Design )
 • طراحی معماری  ( Architecture Design )
 • طراحی صنعتی ( Industrial Design )
 • طراحی خودرو ( Vehicle Styling Design )
 • طراحی دریایی ( Marine Design )
 • طراحی فیلم و سریال ( Film and Set Design )
 • طراحی مکانیک ( Mechanical Design )
 • طراحی محصول ( Product Design )
 • طراحی طرح معماری
 • و …
‫۰/۵ ‫(۰ نظر)