آشنایی با نرم افزار ۳D Max(تری دی مکس)

آشنایی با نرم افزار ۳D Max(تری دی مکس): اتودسک تری ‌دی‌ مکس (Autodesk 3ds Max)، که سابقاً استودیوی سه‌بعدی مکس (۳D Studio Max) نامیده می‌ شد، یک برنامه ی گرافیک سه بعدی رایانه ای حرفه ‌ای است که برای ساخت انیمیشن، مدل ها، بازی ها و تصاویر سه بعدی استفاده می شود. برنامه قابلیت‌های مدل‌سازی و ساختار قابل انعطاف پلاگین دارد. تری‌ دی‌ مکس توسط توسعه دهندگان بازی های ویدئویی، استودیو های تبلیغات تلویزیونی، استودیو های معماری و جلوه های ویژه ی سینمایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاریخچه ی نرم افزار ۳D Max(تری دی مکس)

نرم افزار تری دی مکس در ابتدا با نام تجاری ۳d studio توسط گروه yost با مدیریت gary yost در سال ۱۹۹۰ پا به عرصه بازار گرافیک کامپیوتری گذاشت. او  بیش از ۱۰ سال هدایت و مدیریت گروهی از مهندسین نرم افزار که در طراحی و ساخت ۳d Max مشارکت داشتند را عهده دار بود. بعد ازموفقیت گروه yost آن ها شروع به آغاز همکاری با Autodesk نمودند. Autodesk مسیر پر فراز و نشیب پیشرفت در حوزه گرافیک کامپیوتری را گذرانده و به یکی از قطب های نرم افزاری دنیا تبدیل شده است.

مزایای نرم افزار ۳D Max(تری دی مکس)

از مهم‌ ترین ویژگی‌ های نرم افزار ۳D Max (تری دی مکس) می‌توان به امکان برنامه‌ریزی و شخصی سازی آن اشاره کرد. تری دی مکس دارای زبان اسکریپت خود به نام Maxscript می‌باشد که یادگیری آن آسان می‌باشد. با استفاده از این زبان می‌توان به راحتی اسکریپت‌هایی نوشت که جلوه‌های بسیار جذابی ایجاد می‌کنند. در این برنامه، ابزار فوق العاده راحتی به نام edit poly modifier وجود دارد که با آن می‌توان چندین Modifier را روی هم انباشته کرد.

نرم افزار 3D Max(تری دی مکس)
نرم افزار ۳D Max(تری دی مکس)

کاربرد های نرم افزار ۳D Max (تری دی مکس) چیست؟

۳D Max در صنعت بازی سازی و برای طراحی کاراکتر ها و اشیای سه بعدی و هم چنین انیمیشن‌ ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. تری دی مکس به خاطر ابزارهای قدرتمند و محیط کاری آن می‌تواند در زمان بسیاری از طراحان بازی ‌ها، صرفه جویی کند. نرم افزار تری دی مکس در بین شرکت های تبلیغاتی نیز بسیار محبوب است. با استفاده از این نرم افزار می‌توان طراحی‌های گرافیکی ایجاد کرده و آنها را در کنار ویدئو های تبلیغاتی قرار داد. ۳d max در طراحی انیمیشن نیز مورد توجه قرار دارد.

  • خروجی به نرم افزار های طراحی گرافیکی مانند فوتوشاپ
  • وجود متریال های بسیار با کیفیت
  • رندر گیری و طراحی سه بعدی بسیار بهتر از دیگر نرم افزار های معماری مانند: revit ،archicad ،autocad

کاربرد نرم افزار ۳D Max(تری دی مکس) در بازار کار چیست؟

تری دی مکس در بازار کار مهندسی معماری و صنعت سینما نقش پر رنگی دارد . اگر قصد  طراحی نمای ساختمان یا طراحی دکوراسیون داخلی دارید این نرم افزار می تواند یک پیش نمایش قبل از اجرای پروژه به کارفرمایان شما ارائه دهد. اگر دانشجوی رشته ی معماری هستید یادگیری ۳d max یکی از ضروریات است. اما در صنعت سینما فقط کافیست بدانید بخش هایی از فیلم آواتار یکی از پر فروش ترین فیلم های هالیوود با استفاده از نرم افزار ۳D Max (تری دی مکس) مدلینگ شده است.

نرم افزار 3D Max(تری دی مکس)
نرم افزار ۳D Max(تری دی مکس)

دو تکنیک پر کاربرد در مدل سازی تری دی مکس عبارت است از:

  • Box Modeling : که بیشتر در صنعت بازی سازی مورد استفاده قرار می‌ گیرد و با تغییر در وجوه و گره‌ های یک حجم سه بعدی ساده مانند جعبه یا کره به شکل سه بعدی مورد نظر می‌رسند. (Mesh\Polygon Modeling)
  • Surface Modeling : ابتدا ترسیم دو بعدی شکل توسط خطوط دو بعدی در تری دی مکس (spline) انجام گرفته و با تغییر در محل قرار گیری گره‌های (vertex) آن به صورت سه بعدی در می‌آید. (Patch Modeling)