آشنایی با گوهر و علم گوهرشناسی

آشنایی با گوهر و علم گوهرشناسی

آشنایی با گوهر و علم گوهرشناسی: گوهر شناسی مجموعه ای از اطلاعات استاندارد سنگ ها می باشد مانند سنگ های رنگی و الماس. در دوره آشنایی با سنگ های گرانبها خارج از تشخیص اصالت سنگ ها و درجه بندی جواهرات رنگی و درجه بندی الماس ها، وزن مخصوص، ارزش گزاری سنگ یکی از بارزترین نکات در این دوره می باشند. توجه کنید که یک سنگ باید شناسنامه و برگه کارشناسی داشته باشد تا به واسطه آن قابلیت استعلام و اطلاعات دهی درست را داشته باشد. حال بهتر است چند نوع از سنگ های پرمخاطب را بررسی و معادل آن را در ایران و جهان مشخص کنیم.

آشنایی با گوهر و علم گوهرشناسی
آشنایی با گوهر و علم گوهرشناسی

یاقوت چیست؟(آشنایی با گوهر و علم گوهرشناسی)

این سنگ در دسته سنگ های رنگی می باشد. در واقع یاقوت های بزرگ قیمت های معادل الماس را دارند. این سنگ جزو سنگ های سنتی می باشد که از دوران قدیم تا کنون جزو گرانبهاترین سنگ ها محسوب میشود. دسته اصلی یاقوت سنگ کروندام (KURUNDAM) می باشد که کاملا بی رنگ است.در واقع یک سنگ کروندام در هر رنگی به جز قرمز یاقوت محسوب میشود. خود واژه کروندام نیز به معنی یاقوت قرمز می باشد.  مهم ترین منبع سنگ یاقوت تاترانیا، تایلند، آمریکا و ویتنام هستند.

پرمخاطب ترین یاقوت، یاقوت قرمز با رگه هایی از زنگ آبی است. یاقوت مانند ناسرگی هایی که اختصاصا مربوط به سنگ هست را دارا می باشد که از شفافیت سنگ کم کرده و ارزش آن را کمتر میکند. البته باید بدانید که این خصوصیات با چشم غیر مصلح دیده نمیشود. یاقوت ها معمولا برش های ترکیبی دارد. نوع بیضی و بالشتکی یا برش هایی مانند دایره ، مثلث و .. در این سنگ متداول است.

قیمت سنگ های یاقوت

قیمت سنگ ها بر اساس اندازه سنگ مشخص میشود. از جمله گرانبهاترین انواع سنگ های یاقوت چشم گربه ای، ستاره ای، یاقوت سبز می باشد.

انواع یاقوت کدام است؟

انواع یاقوت شامل یاقوت زرد، سرخ، یاقوت کبود نامیده میشود که بسیار معروف و متداول می باشند. نام یاقوت RUBY از کلمه لاتین RUBER به معنی سرخ ، گرفته شده است.

نکاتی درباره سنگ یاقوت

در دوره آموزش گوهر شناسی شما به طور کامل ویژگی های سنگ یاقوت را میشناسید. از جمله نکاتی که درباره سنگ یاقوت باید بدانید عبارت است:

 • یاقوت نشانه صلح و آرامش است.
 • بهترین استفاده از سنگ یاقوت در ساخت دستبند و انگشتر می باشد.
 • بهترین پوشش آن در قسمت چپ بدن است.
 • یاقوت نمادی از شجاعت و قدرت می باشد.
 • یاقوت متعلق به روز سه شنبه در ایام هفته می باشد.
 • یاقوت متعلق به سیاراتی مانند مریخ و پلوتون می باشد.
 • یاقوت برای ۱۴ یا ۱۵ سال ازدواج بهترین هدیه است.
 • متولدین خرداد بهترین انرژی را از یاقوت میگیرند.
 • سنگ های رنگی یاقوت قدرت درمانی دارند. به طور مثال استفاده از یاقوت زرد در گردنبند مانع از انعقاد خون، تقویت حس بینایی و بویایی و پاک کننده سموم از بدن می باشند.
 • یاقوت زرد: موثر در سلامت قلب و عروق، نیروبخش سیستم ایمنی بدن
 • یاقوت کبود: ترمیم سلول های پوستی، درمان بیماری های اعصاب، رماتیسم، سوزش معده
آشنایی با گوهر و علم گوهرشناسی
آشنایی با گوهر و علم گوهرشناسی

معرفی مدارک پایان دوره گوهرشناسی کاربردی

مدرک دوره گوهرشناسی کاربردی مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانشپذیر قرار گیرد. 

maryam bagheri ۱۵-آذر-۱۴۰۲