اوراق بهادار چیست

 کارشناسان مسلمان با تطبیق موازین اسلامی با نظام بانکداری و مالی  به طراحی و ایجاد یک بازار سرمایه گذاری و بیمه اسلامی پرداختند که در این بین موضوع اوراق بهادار در این نظام مالی اسلامی پررنگ تر شد.

اوراق بهادار اسلامی ( یا صکوک ) در واقع قراردادی می باشد که دارنده آن برپایه  اسلامی مالی ملک یک یا چند بخش از دارایی مجموعه ای می باشد که منافع حاصل از عملکرد آن مجموعه را نیز شامل می گردد

این صکوک (که مشتمل بر تسهیلات بانکی و اوراق بهادارمی باشد) همگی بر مبنای عقود اسلامی هستند لذا این تصور که هر  “سود ثابتی” ربا می باشد با قراردادهای متنوع اسلامی نظیر شرکت ، اجاره ، بیع و یا سلف مستثنی می کند.

در تقسیم بندی صکوک بر مبنای درجه ریسک و احتمالات ” اجاره” دارای کمترین احتمال خطر می باشد زیرا این اوراق دارای بازدهی تضمین شده می باشند و متناسب با افرادی ست که تمایلی به خطر ورزی در بورس ندارند .

اما افرادی که ریسک پذیری بیشتری در سرمایه گذاری و بورس دارند می توانند در صندوق های سرمایه گذاری مشارکت کنند و با خرید اوراق مشارکت و امکان بازدهی بیشتر در آن مجموعه ها سود بیشتری کسب نمایند.

به مراتب اشخاصی که بیش از دو گروه قبلی ریسک پذیر هستند نیز می توانند خود مستقیما اقدام به خرید سهام شرکت ها با اختیار فروش تبعی و یا صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله وارد این بازار گردند تا در ازای پذیرش این ریسک سود بیشتری اکتساب نمایند.

و در نهایت افرادی که دارای بیشترین تمایل به ریسک در ازای سود بیشتر را دارند می توانند در مبحث سرمایه گذاری در قراردادهای آتی به این امکان دست یابند.

در تکمیل توضیحات لازم است مفهوم اوراق مشارکت نیز قدری روشن تر مطرح گردد که این اوراق سندی است که  بیانگر مالکیت دارنده آن نسبت به بخشی از یک دارایی حقیقی متعلق به دولت، نهادهای عمومی، شرکت های تعاونی یا خصوصی است و تا زمان سررسید آنها هر نوع تغییر قیمت دارایی ها متاثر بر اوراق نیز می شوند.

به عنوانی دیگر اوراق مشارکت نوعی اوراق بهادار با نام یا بی نام می باشد که بر اساس قوانین انتشار اوراق مشارکت (مصوب سال ۱۳۷۶) با قیمت و مدّت مشخص به افرادی فروخته می شود که قصد مشارکت در اجرای طرح های عمرانی سود ده را دارند و این سرمایه گذاران بر مبنای زمان و مبلغ این مشارکت در سود حاصل از آن طرح شریک خواهند بود.

البته اوراق مشارکت دارای دو نوع ساده و مرکب می باشند. نوع ساده آن شامل اوراقی می شود که پس از انتشار تغییر نمی کنند و در انتها فقط امکان بازگشت اصل و سود سرمایه را دارند و با پایان یافتن پروژه، مشارکت آنها نیز به اتمام می رسد. اما اوراق مشارکت مرکب ( قابل تبدیل) اوراقی ست که در صورت بهبود وضعیت اقتصادی شرکت ناشر صاحب برگه مشارکت می تواند اوراق خود را تبدیل به سهام آن شرکت کند و از وضعیت اقتصادی رو به رشد شرکت منتفع گردد.

همچنین اوراق مشارکت قابل تعویض نیز از نوع مرکب وجود دارد که این اوراق امکان تعویض با سهام شرکت های دیگر را دارا می باشند.

در راستای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در بازار بورس منتشر کرد اوراق بهادار چیست

| دپارتمان بورس   | ۲۸۱۶ ۲۲۲۲ – ۰۲۱

لینک های کاربردی برای مقالات و دوره های بورس و سرمایه گذاری

آموزش بورس , آموزش خرید و فروش سهام , آموزش سهام , آموزش بنیادی , آموزش تحلیل بنیادی , آموزش تکنیکال , آموزش تحلیل تکنیکال , کلاس مدیریت سبد سهام , دوره سهام , دوره تحلیل تکنیکال , دوره تحلیل سهام , دوره معاملات بورس , آموزش فاندامنتال , آموزش تحلیل روانشناختی , آموزش بازار بورس , آموزش تحلیل سهام , آموزش سرمایه گذاری در بورس , آموزش مدیریت پرتفوی , آموزش مدیریت سبد سهام , کلاس معاملات بورس , دوره بنیادی , دوره فاندامنتال , دوره سرمایه گذاری در بورس , آموزش فارکس , آموزش معاملات بورس , کلاس بورس , کلاس خرید و فروش سهام , کلاس سهام , کلاس بنیادی , کلاس تحلیل بنیادی , کلاس تکنیکال , دوره بورس , دوره تحلیل بنیادی , دوره تحلیل روانشناختی , دوره مدیریت پرتفوی , کلاس فارکس , کلاس تحلیل تکنیکال , کلاس فاندامنتال , کلاس تحلیل روانشناختی , کلاس بازار بورس , کلاس تحلیل سهام , کلاس سرمایه گذاری در بورس , کلاس مدیریت پرتفوی , دوره خرید و فروش سهام , دوره تکنیکال , دوره بازار بورس , دوره مدیریت سبد سهام , دوره فارکس , پکیج سرمایه گذاری در بورس

مقالات دپارتمان آموزش بورس و سرمایه گذاری

تاریخچه بورس- دپارتمان آموزش بورس و سرمایه گذاری مجتمع فنی تهران - 1

تاریخچه بورس

| مشاهده مطلب

بورس چیست- دپارتمان آموزش بورس و سرمایه گذاری مجتمع فنی تهران -

بورس چیست؟

| مشاهده مطلب

چگونگی اداره بورس اوراق بهادار- دپارتمان آموزش بورس و سرمایه گذاری مجتمع فنی تهران - 1

چگونگی اداره بورس اوراق بهادار

| مشاهده مطلب

چگونه از بورس خرید کنیم- دپارتمان آموزش بورس و سرمایه گذاری مجتمع فنی تهران - 1

چگونه از بورس خرید کنیم

| مشاهده مطلب


دوره های در حال برگزاری دپارتمان بورس و سرمایه گذاری

دوره آموزش مبانی مدیریت سرمایه گذاری در بورس

مبانی سرمایه گذاری در بورس

با ثبت نام این دوره، کلیه مباحث علمی و کاربردی بورس را از مقدماتی تا پیشرفته فرا خواهید گرفت.

ثبت نام

دوره آموزش تحلیل بنیادی کاربردی در سهام

تحلیل بنیادی کاربردی در سهام

با ثبت نام این دوره، کلیه مباحث علمی و کاربردی بورس را از مقدماتی تا پیشرفته فرا خواهید گرفت.

ثبت نام

آموزش اصولی تحلیل تکنیکال کاربردی در سهام

تحلیل تکنیکال کاربردی در سهام

با ثبت نام این دوره، کلیه مباحث علمی و کاربردی بورس را از مقدماتی تا پیشرفته فرا خواهید گرفت.

ثبت نام

آموزش تخصصی تحلیل روانشناختی و مدیریت ریسک

تحلیل روانشناختی و مدیریت ریسک

با ثبت نام این دوره، کلیه مباحث علمی و کاربردی بورس را از مقدماتی تا پیشرفته فرا خواهید گرفت.

ثبت نام

آموزش مدیریت پرتفوی در بازار سهام و بورس

مدیریت پرتفوی

با ثبت نام این دوره، کلیه مباحث علمی و کاربردی بورس را از مقدماتی تا پیشرفته فرا خواهید گرفت.

ثبت نام


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *