چه سهامی را بخریم ؟ (سرمایه گذاری در بورس)

دپارتمان مدیریت بورس

چه سهامی را بخریم ؟ (سرمایه گذاری در بورس): در راستای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در بازار بورس منتشر کرد چه سهامی را بخریم

| دپارتمان بورس    | ۲۸۱۶ ۲۲۲۲ – ۰۲۱

چه سهامی را بخریم

همانطور که برای خرید هر چیزی معیاری وجود دارد برای خرید سهام نیز معیارهایی را باید مدنظر گرفت تا سرمایه گذاری ما سود آور باشد.

درآمد شرکت

یکی از عواملی که در خرید سهام باید مورد توجه قرار گیرد مقدار درآمد شرکت فروشنده سهام می باشد. شرکتی که وضعیت درآمدی بهتری نسبت به شرکت های دیگر دارد، گزینه بهتری برای خرید سهام می باشد.

این موضوع دلیل بر این نمی شود که اگر شرکتی درآمد کمتری دارد را اصلاً نباید انتخاب کرد. بلکه باید تحقیق کرد و دلیل پائین بودن درآمد آن شرکت را فهمید. این موضوع به معیارهای زیادی بستگی دارد، مثلاً اگر شرکتی به تازگی تأسیس شده مطمئناً در حال حاضر درآمد زیادی ندارد ولی باید بررسی کرد که در آینده بازدهی خوبی خواهد داشت یا خیر. اگر آن شرکت در حال رشد و توسعه باشد پس معقولانه است که سهام آن را خریداری نمائیم.

سود دهی  بلند مدت

از دیگر مواردی که برای خرید سهام می توان مد نظر گرفت، سوددهی بلند مدت است. یعنی اگر سوددهی شرکتی را بررسی کردیم حتماًً به این نکته توجه کنیم که این سوددهی بالای فعلی مربوط به فعالیت خاصی است که به طور گذرا در حال انجام است. و یا این سوددهی مربوط به کار عادی شرکت است و از قبل بوده و پیش بینی می شود در آینده هم به همین صورت باشد. پس چنین شرکتی برای خرید سهام گزینه مناسبی می باشد و احتمال ریسک را در خرید پائین می آورد.

قابلیت تبدیل به پول نقد در اسرع وقت

چه سهامی را بخریم ؟ (سرمایه گذاری در بورس): مسئله بعدی که می توان برای خرید ایمن در نظر گرفت قابلیت تبدیل به پول نقد است. یعنی اگر سرمایه گذار به هر دلیلی نیاز به فروش سهم خود داشت، بتواند به راحتی و در کمترین زمان ممکن آن را به پول نقد تبدیل کند. سهامی که در بازار به دفعات زیاد در روز معامله می شود، نسبت به سهامی که در بازار به دفعات کمتری معامله می شود انتخاب بهتری به حساب می آید.

نسبت قیمت به درآمد هر سهم

معیار بعدی نسبت قیمت به درآمد هر سهم می باشد. یعنی اگر چند شرکت در یک صنعت فعال باشند، شرکتی برای سرمایه گذاری بهتر است که P/E  کمتری داشته باشد. بدین معنی که اگر هر سهم از دو شرکت آ و ب به قیمت ۲۰۰۰ ریال معامله شود و سود شرکت آ برابر با ۱۰۰ ریال و سود شرکت ب ۲۰۰ ریال باشد. P/E شرکت آ برابر با   ۲۰=۲۰۰۰:۱۰۰ و P/E  شرکت ب برابر با ۱۰=۲۰۰۰:۲۰۰ می شود.

پس خرید سهام شرکت ب با P/E پائین تر در اولویت است.

سود هر سهم یا به عبارتی EPS بالاتر | چه سهامی را بخریم ؟

چه سهامی را بخریم ؟ (سرمایه گذاری در بورس): به طور معمول هدف از سرمایه گذاری و خرید سهام به دست آوردن سود بیشتر می باشد. از معیارهای محاسباتی سود سهام EPS آن می باشد. به طور ساده EPS سهام به این روش محاسبه می شود: سود خالص شرکت پس از کسر مالیات آن تقسیم بر سهام عرضه شده. که قاعدتا هر چه EPS عدد بزرگتری باشد، سود سهام آن بیشتر و مقرون به صرفه خواهد بود. برای ورود به بازار سهام بررسی EPS شرکتها در اولویت است.

اما برای سرمایه گذارانی که با قصد درآمد زودبازده و مشخص وارد بازار سهام می شوند مبحث دیگری به نام DPS  اهمیت پیدا می کند که آن ضریب تقسیم نقدی سود سهام می باشد. قاعدتاً هرچه این ضریب بزرگتر باشد بدان معنی است که سهام دارای سود نقدی بالاتری می باشد و مناسب افرادی که خواست آنها دریافت مقرری ماهانه است، و از آن سوی مقبول شرایط   بالاEPSاشخاصی که قصد سرمایه گذاری های بلند مدت را دارند نمی باشد. زیرا این افراد با سهامی که دارایDPS پایین تری هستند موافق ترند و به معنی عدم پرداخت نقدی سود سهام و در عوض انباشته شدن این سود در سرمایه شرکت می باشد.

البته در مجموع با این دو المان تا حدودی سلیقه ای برخورد میگردد و بستگی به تمایلات شخصی سرمایه گذار دارد.

و سرمایه گذار در زمان های خاص ممکن است با این دو ضریب رفتار های متفاوتی را اتخاذ نماید.

بررسی سود آوری سهام و مبنای تصمیم گیری برای سرمایه گذاری بلند مدت بستگی به وضعیت شرکت صاحب سهام دارد بدین گونه که سوابق و شرایط حال حاضر شرکت و اینکه آیا سود سهام بر اساس درآمد از طریق یه کالای خاص در دوره ای خاص می باشد و یا اینکه این درآمد روند همیشگی شرکت است ، سهام دار را در خصوص تصمیم به سرمایه گذاری بلند مدت بر روی آن روشن می کند .

پارامتر دیگری که می تواند در سرمایه گذاری سهامدارن دخیل باشد P/E نسبت قیمت به درآمد هر سهم است.

که این معیار بیشتر زمانی به تصمیم گیری ها کمک می کند که سهامدار بخواهد از بین سهام چند شرکت که در یک امر زمینه کاری دارند یکی را انتخاب کند و در این زمان ضریب P/E پایین تر نشان دهنده وضعیت بهتر آن شرکت می باشد و نکته آخر که می تواند در انتخاب سرمایه گذار موثر باشد المان نقدشوندگی است. به آن معناست که اگر سرمایه گذار زمانی نیاز به فروش و سرمایه اصلی خود داشت سهام در اختیار را می تواند آیا به سهولت قابل واگذاری می باشد و یا تقاضا برای آن کم و محدود است!؟

به نوعی آیا آن سهام در صدر بورس می باشد و معاملات  مربوط به آن زیاد است و یا خواهان آن کم بوده و دارای معاملاتی اندک است.

لینک های کاربردی برای مقالات و دوره های بورس و سرمایه گذاری

آموزش بورس , آموزش خرید و فروش سهام , آموزش سهام , آموزش بنیادی , آموزش تحلیل بنیادی , آموزش تکنیکال , آموزش تحلیل تکنیکال , کلاس مدیریت سبد سهام , دوره سهام , دوره تحلیل تکنیکال , دوره تحلیل سهام , دوره معاملات بورس , آموزش فاندامنتال , آموزش تحلیل روانشناختی , آموزش بازار بورس , آموزش تحلیل سهام , آموزش سرمایه گذاری در بورس , آموزش مدیریت پرتفوی , آموزش مدیریت سبد سهام , کلاس معاملات بورس , دوره بنیادی , دوره فاندامنتال , دوره سرمایه گذاری در بورس , آموزش فارکس , آموزش معاملات بورس , کلاس بورس , کلاس خرید و فروش سهام , کلاس سهام , کلاس بنیادی , کلاس تحلیل بنیادی , کلاس تکنیکال , دوره بورس , دوره تحلیل بنیادی , دوره تحلیل روانشناختی , دوره مدیریت پرتفوی , کلاس فارکس , کلاس تحلیل تکنیکال , کلاس فاندامنتال , کلاس تحلیل روانشناختی , کلاس بازار بورس , کلاس تحلیل سهام , کلاس سرمایه گذاری در بورس , کلاس مدیریت پرتفوی , دوره خرید و فروش سهام , دوره تکنیکال , دوره بازار بورس , دوره مدیریت سبد سهام , دوره فارکس , پکیج سرمایه گذاری در بورس

مقالات دپارتمان آموزش بورس و سرمایه گذاری

تاریخچه بورس- دپارتمان آموزش بورس و سرمایه گذاری مجتمع فنی تهران - 1

تاریخچه بورس

| مشاهده مطلب

بورس چیست- دپارتمان آموزش بورس و سرمایه گذاری مجتمع فنی تهران -

بورس چیست؟

| مشاهده مطلب

چگونگی اداره بورس اوراق بهادار- دپارتمان آموزش بورس و سرمایه گذاری مجتمع فنی تهران - 1

چگونگی اداره بورس اوراق بهادار

| مشاهده مطلب

چگونه از بورس خرید کنیم- دپارتمان آموزش بورس و سرمایه گذاری مجتمع فنی تهران - 1

چگونه از بورس خرید کنیم

| مشاهده مطلب


دوره های در حال برگزاری دپارتمان بورس و سرمایه گذاری

دوره آموزش مبانی مدیریت سرمایه گذاری در بورس

مبانی سرمایه گذاری در بورس

با ثبت نام این دوره، کلیه مباحث علمی و کاربردی بورس را از مقدماتی تا پیشرفته فرا خواهید گرفت.

دوره آموزش تحلیل بنیادی کاربردی در سهام

تحلیل بنیادی کاربردی در سهام

با ثبت نام این دوره، کلیه مباحث علمی و کاربردی بورس را از مقدماتی تا پیشرفته فرا خواهید گرفت.

ثبت نام

آموزش اصولی تحلیل تکنیکال کاربردی در سهام

تحلیل تکنیکال کاربردی در سهام

با ثبت نام این دوره، کلیه مباحث علمی و کاربردی بورس را از مقدماتی تا پیشرفته فرا خواهید گرفت.

ثبت نام

آموزش تخصصی تحلیل روانشناختی و مدیریت ریسک

تحلیل روانشناختی و مدیریت ریسک

با ثبت نام این دوره، کلیه مباحث علمی و کاربردی بورس را از مقدماتی تا پیشرفته فرا خواهید گرفت.

ثبت نام

آموزش مدیریت پرتفوی در بازار سهام و بورس

مدیریت پرتفوی

با ثبت نام این دوره، کلیه مباحث علمی و کاربردی بورس را از مقدماتی تا پیشرفته فرا خواهید گرفت.

ثبت نام


2 نظر در “چه سهامی را بخریم ؟ (سرمایه گذاری در بورس)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *