آموزش تحلیل بنیادی در بورس

آموزش تحلیل بنیادی در بورس: تحلیل بنیادی (Fundamental analysis)، یکی از روش های تحلیل بازار سرمایه و پیش بینی قیمت ها است، که از طریق سنجش ارزش ذاتی یک شرکت و یا یک صنعت انجام می گیرد. در واقع تحلیل بنیادی، بررسی علمی عوامل اساسی تعیین کننده ی ارزش سهام است. تحلیل بنیادی؛ نه تنها در بازار بورس، بلکه در سایر سرمایه گذاری ها و اقدامات اقتصادی مانند خرید و فروش املاک و مستغلات کاربرد دارد.

آموزش تحلیل بنیادی در بورس و نحوه انجام آن

در تحلیل بنیادی بورس می بایست به بررسی دارایی ها، بدهی ها، فروش، ساختار بدهی، درآمد، محصول و سهم بازار پرداخت و آن را با سایر شرکت های مشابه مقایسه کرد و در نهایت ارزش واقعی سهام تخمین زده شود. تحلیل بنیادی، بر اساس آمار، ارقام، میانگین سود و ضرر هر شرکت و تحلیل های ریاضی انجام می شود. در تحلیل بنیادی بورس باید اطلاعات وسیعی از اطلاعات درون شرکت و اطلاعات برون شرکت بررسی شود.

 • اطلاعات درون شرکت عبارتند از: شاخص شرکت، تراز نامه، صورت سود و زیان، نسبت های مالی، طرح های توسعه، دریافت های مالی و …
 • اطلاعات برون شرکت عبارتند از: صادرات و واردات کالا، تعرفه های گمرکی، نرخ سود بانکی، تورم، نرخ ارز، رشد اقتصادی، قیمت نفت و …
آموزش تحلیل بنیادی در بورس
آموزش تحلیل بنیادی در بورس

تحلیل بنیادی یک تا صد

در واقع در تحلیل بنیادی بورس، بدون توجه به سابقه ی نوسان های قیمت، به ارزش ذاتی یک سهام توجه می شود.

در قدم اول تحلیل بنیادی، می بایست اطلاعات شرکت مورد نظر را از طریق سایت های خبری و تحلیلی، سامانه کدال، سایت شرکت و دبگر منابع موثق و قابل اطمینان بدست آورد. سپس با مطالعه ی این اطلاعات به سوال های زیر پاسخ داد:

 1. آیا سود دهی شرکت و درآمد آن و میزان فروش شرکت، سود آور است؟
 2. وضعیت رقبای شرکت چگونه است؟
 3. آیا شرکت قادر به حفظ جایگاه خود در بازار و ارتقای آن می باشد؟
 4. میزان بدهی های شرکت به چه صورت است؟
 5. آیا اطلاعات منتشر شده توسط شرکت صحیح است و یا ظاهر سازی شده است؟

تحلیل گرانی که بتوانند به درستی به سوال های بالا پاسخ دهند، می توانند ارزش گذاری واقعی سهام را انجام دهند و از این طریق به کسب بیشترین سود بپردازند.

آشنایی با آموزش تحلیل بنیادی در بورس

هدف از انجام تحلیل بنیادی(Fundamental analysis)، پی بردن به ارزش واقعی سهام است. در واقع برای سرمایه گذاری باید به دنبال جستجوی سهام هایی باشیم که قیمتی کمتر از ارزش ذاتی خود داشته باشند و در بلند مدت قیمت آن ها افزایش یابد و به قیمت واقعی خود برسند. ممکن است در عرض چند هفته، چند ماه و یا چند سال افزایش قیمت انجام گیرد، زمان قطعی افزایش قیمت مشخص نیست. اما باید به این نکته توجه داشت که در مدت زمان انتظار نباید از اخبار منتشره توسط شرکت و یا دیگر منابع غافل شد و چنان چه شرکت زیان ده باشد،باید نسبت به فروش سهام اقدام کرد.

آموزش تحلیل بنیادی در بورس
آموزش تحلیل بنیادی در بورس

آموزش فاندامنتال بورس ایران

در بازار سهام ایران هم تحلیل‌ فاندامنتال (تحلیل بنیادی) و هم تحلیل‌ تکنیکال وجود دارد. برای سرمایه گذاری در بازار بورس، ابتدا باید فضای بازار را در نظر گرفت، اگر فضای بازار احساسی باشد، سرمایه گذاران به قیمت لحظه ای توجه دارند و بیشتر افراد از تحلیل تکنیکال در معاملات خود استفاده می کنند. اما اگر فضای بازار منطقی باشد و تصمیمات بر اساس احساسات نباشد، تحلیل بنیادی کاربردی تر است. می توان در مجموع به این نتیجه رسید که همواره در نظر گرفتن هر دو روش تحلیلی در انجام معاملات و سرمایه گذاری ها، منطقی تر و مطمئن تر به نظر می رسد.

تحلیل بنیادی بورس ایران

با توجه به بحران و رکود اقتصادی که ایران با آن مواجه است، نرخ بیکاری و شاخص فقر افزایش یافته است. در چنین شرایطی احتمالا صنایعی از قبیل صنایع غذایی و نفت مورد توجه قرار می گیرند. اما اگر اوضاع اقتصادی کشور رونق داشته باشد و نرخ بیکاری کم باشد،صنایع فناوری و الکترونیکی برای سرمایه گذاری مناسب می باشند.

مزایای تحلیل بنیادی (Fundamental analysis)

معایب تحلیل بنیادی (Fundamental analysis)

 • نیازمند به تخصص در زمینه ی امور مالی و اقتصادی
 • تحقیقات زمان بر و طولانی و پر هزینه
 • محدودیت منابع تحقیقی و محدودیت اطلاع رسانی شرکت ها
 • امکان دست کاری و دادن اطلاعات غلط مالی توسط شرکت ها
 • به علت وجود حجم زیاد اطلاعات، امکان استفاده از اطلاعات تحقیقی بدست آمده، در دیگر بازار ها وجود ندارد
آموزش تحلیل بنیادی در بورس
آموزش تحلیل بنیادی در بورس

کلاس های آموزش تحلیل بنیادی در بورس

برای شروع آموزش تحلیل بنیادی در بورس،ابتدا باید با مباحث اقتصاد کلان آشنایی پیدا کنید و آن ها را به خوبی یاد گیرید تا بتوانید سهام شرکت و یا صنعت مورد نظر خود را تحلیل کنید. سپس باید زمینه ی فعالیت خود را مشخص کنید و در آن راستا حرکت کنید. شما می توانید با شرکت در دوره ی آموزش تحلیل بنیادی در مجتمع فنی  تهران نمایندگی میرداماد، مباحث تحلیل بنیادی را به صورت اصولی و کاربردی فرا گیرید و به وسیله ی آن سرمایه گذاری های مطمئن تر و سود آوری داشته باشید.