آموزش تحلیل تکنیکال در بورس

آموزش تحلیل تکنیکال در بورس: برای موفقیت در بازار بورس و انجام سرمایه گذاری های مطمئن و سود آور، لازم است که بتوانید عوامل دخیل و شرایط موجود را به خوبی بررسی کنید و سپس تصمیم بگیرید که در چه صنعت و یا چه شرکتی سرمایه گذاری کنید. یکی از ابزار های مهم و کارآمد در این زمینه، استفاده از روش تحلیل تکنیکال در بورس است.

درباره ی تحلیل تکنیکال در بورس چه می دانید؟

تحلیل تکنیکال (Technical Analysis)، روشی برای پیش‌بینی قیمت‌ها در بازار از طریق مطالعه ی نمودار های وضعیت گذشته بازار است. تحلیل تکنیکال در تمام بازار های مالی کاربرد دارد، اما امروزه با همه گیری بورس در میان جامعه، تحلیل تکنیکال سهام از اهمیت بیشتری برخوردار است. برخی از سرمایه گذاران سهام، سهام را بر اساس اطلاعات مالی و ارزش ذاتی سهام و ارزیابی صنعت و یا شرکت مورد نظر بررسی می کنند، اما تمامی این عوامل همیشه در بازار بورس پدیدار نمی شوند.

آموزش تحلیل تکنیکال در بورس
آموزش تحلیل تکنیکال در بورس

تحلیل تکنیکال یک تا صد

تحلیل تکنیکال با بررسی اطلاعات گذشته، می تواند نوسانات قیمت را پیش بینی کند. تحلیل تکنیکال بورس این امکان را فراهم می سازد تا سرمایه گذاران بتوانند فاصله ی بین ارزش واقعی سهام و قیمت موجود در بازار را بررسی کنند. در واقع تحلیل تکنیکال سهام به معامله گران کمک می کند، که با توجه به اطلاعات گذشته، آینده ی سهام مورد نظر را بررسی کنند و بدانند چه اتفاقی برای آن خواهد افتاد.

آموزش تحلیل تکنیکال (Techniacal Analysis) در بورس و اصول آن

سه اصل تحلیل تکنیکال:

 • همه چیز در قیمت در نظر گرفته شده است

تحلیل گران تکنیکال بر این باورند که تمامی عواملی که در قیمت سهام تاثیر گذار هستند،در قیمت یک سهم در نظر گرفته شده است. در واقع تغییر قیمت ها با میزان عرضه و تقاضای یک سهم رابطه ی مستقیم دارد.

تقاضای بالا= صعود قیمت عرضه ی بالا= کاهش قیمت

تحلیل گران تکنیکال دلیل تغییر یافتن جهت های نموداری را بررسی نمی کنند بلکه فقط بر قیمت و حجم معاملات تمرکز دارند. با استفاده از بررسی روند قیمت، می توان بهترین زمان برای خرید و فروش سهم را تشخیص داد.

 • قیمت ها بر اساس روند ها حرکت می کنند

یکی از اصل های اساسی در تحلیل تکنیکال، روند حرکت قیمت ها است. قیمت سهم ها بر اساس روند ها تغییر می کنند، در واقع می توان گفت که قیمت ها به روند خود ادامه می هند مگر اینکه یکسری عوامل بازدارنده و خارجی آن ها متوقف کند.

 • تاریخ تکرار می شود

معمولا تاریخ از لحاظ قیمت تمایل به تکرار شدن دارد. به این صورت که سرمایه گذاران در طول زمان واکنش های مشابهی نسبت به نوسانات بازار می دهند. در واقع تحلیل گران تکنیکال بر این باورند که آینده همان تکرار گذشته است و برای پیش بینی آینده باید از گذشته استفاده کنیم.

آموزش تحلیل تکنیکال در بورس
آموزش تحلیل تکنیکال در بورس

تحلیل تکنیکال نماد های بورس 

برای شروع می توانید از ابزار های تحلیل تکنیکال آنلاین استفاده نمایید، زیرا ابزار های پیشنهادی اینترنت این امکان را به شما می دهد که، اطلاعات اضافی را فیلتر کنید و در نهایت یک انتخاب صحیح و منطقی را داشته باشید. سپس نماد های سود آور را از دیگر نماد ها جدا کنید و به تحلیل آن ها بپردازید. در نهایت با مقایسه ی نماد ها با یکدیگر، نماد سود آور را انتخاب کنید و روی آن سرمایه گذاری کنید.

فارکس (Forex)

بازار تبادل ارز های خارجی فارکس نام دارد و بر گرفته از عبارت Foreign Exchange Market می باشد. داد و ستد در این بازار به معنی تبدیل یک ارز به ارزی دیگر با نرخی مشخص است (معاملات جفت ارزی). از کاربرد های فارکس می توان به تجارت و گردشگری پرداخت. تراکنش های مالی در بازار فارکس توسط کارگزاری ها صورت می گیرد. تجارت ارز در این بازار، به صورت الکترونیکی انجام می شود بدین معنی که تمامی معاملات از طریق شبکه های کامپیوتری بین تاجران، در سراسر جهان انجام می شود. امروزه با توجه به گسترش های معاملاتی و مالی در دنیا، نه تنها داد و ستد ارز ها، بلکه امکان داد و ستد نفت، فلزات گران بها و … نیز در بازار فارکس وجود دارد.

مزابای تحلیل تکنیکال در بورس 

 • سازگاری و تنوع در انواع بازار های مالی
 • امکان بررسی تعداد سهام های متعدد به علت سرعت عمل بالای تحلیل
 • امکان استفاده در بازه های زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت
 • عدم نیاز به دانش آکادمیک علوم سیاسی و اقتصادی
 • فراهم کردن تشخیص زمان  مناسب خرید سهم
 • هزینه بر و زمان بر نیست
 • فرا گیری آن آسان است و در مدت زمان کوتاهی انجام می پذیرد
 • یافتن الگو های مخفی در حرکت قیمت

معایب تحلیل تکنیکال در بورس

 • اگر سهامی به تازگی وارد بازار سرمایه شود و یا سابقه ی قیمتی آن در دسترس نباشد، نمی توان سهام را تحلیل کرد زیرا عملا نموداری برای تحلیل وجود ندارد
 • امکان انجام تحلیل های متعصبانه نسبت به یک سهم و ایجاد نتیجه ی اشتباه
 • ذهنی بودن تحلیل که باعث می شود دو نفر با یک دیدگاه به یک سهم نگاه نکنند و تصمیم گیری های مختلفی را شکل بدهند
 •  نتیجه ی تحلیل همواره صحیح نیست چون قوانینی که در تحلیل تکنیکال استفاده می شوند همیشه قابل استناد نیستند
آموزش تحلیل تکنیکال در بورس
آموزش تحلیل تکنیکال در بورس

برای آموزش تحلیل تکنیکال در بورس از کجا شروع کنیم؟

تحلیل تکنیکال مهارتی است که لزوم پیشرفت در آن تمرین و مطالعه ی مستمر است. برای اینکه بتوانید از تحلیل تکنیکال در معاملات بورسی خود استفاده کنید، می بایست دوره های آموزش تحلیل تکنیکال را فرا گیرید. برای بکار گرفتن اصولی مبانی تحلیل تکنیکال، شرکت در دوره تحلیل تکنیکال در بورس، کمک شایانی به شما خواهد کرد. با ثبت نام در دوره تحلیل تکنیکال در بورس در مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد، می توانید با مباحث تحلیل تکنیکال آشنا شوید و آن ها را در دوره زمانی کوتاهی بیاموزید.