آموزش جامع تحلیل بنیادی

آموزش جامع تحلیل بنیادی

آموزش جامع تحلیل بنیادی: تحلیل بنیادی یا همان تحلیل فاندامنتال بازار سرمایه یکی از مهم ترین ابزارهای تصمیم گیری سرمایه گذاران در بورس می باشد و هدف از انجام آن شناسایی ارزش واقعی سهام شرکت ها می باشد. به عبارتی تحلیل بنیادی یکی از اصلی ترین روش های تحلیل بازار بوده، و با آنالیز عوامل بنیادی شرکت ها، به محاسبه و ارزیابی ارزش ذاتی سهام و اوراق بهادار آن ها می پردازد. در تحلیل بنیادی سعی می گردد تا عوامل بنیادی که بر کسب و کار، سودآوری و ارزش سهام یک شرکت تاثیر می گذارند، مورد ارزیابی و تحلیل قرار گیرد.

هدف از تحلیل فاندامنتال(Fundamental Analysis)

یکی از اهداف اصلی تحلیل فاندامنتال یا همان تحلیل بنیادی محاسبه ارزش ذاتی یک سهم یا اوراق بهادار و مقایسه آن با قیمت فعلی آن در بازار می باشد. به گونه ای که چنانچه ارزش اصلی یک سهم بالاتر از قیمت فعلی آن در بازار باشد، نشان می دهد که آن سهم پتانسیل رشد خوبی داشته و لذا برای سرمایه گذاری مناسب می باشد. اما چنانچه بر اساس تحلیل بنیادی صورت گرفته مشخص شود که ارزش واقعی یک سهم پایین تر از قیمت فعلی آن در بازار است، نشان دهنده آن خواهد بود که قیمت فعلی آن سهم کاذب بوده و دارای حباب می باشد و لذا ریسک سرمایه گذاری در آن قابل توجه خواهد بود.

همچنین می بایست اشاره کرد که چنانچه تحلیل بنیادی نشان دهد که ارزش ذاتی و قیمت فعلی یک سهم یکسان می باشد، می توان نتیجه گرفت که قیمت آن سهم منصافانه می باشد و لذا خرید و فروش آن سهم، سود و زیان خاصی را برای سرمایه گذاران، رقم نخواهد زد.

تفاوت تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال

تحلیل بنیادی(Fundamental Analysis) و تحلیل تکنیکال(Technical Analysis) هر دو از مهمترین روش های آنالیز و تحلیل بازار سرمایه می باشند. هر چند در تحلیل بنیادی به آنالیز عوامل بنیادین و اساسی تاثیر گذار بر یک شرکت و سهام آن، پرداخته می شود؛ در حالی که تحلیل تکنیکال بیشتر بر روی الگوها و روند قیمت ها و حجم معاملات سهام تمرکز دارد. همچنین شایان ذکر است که تحلیل بنیادی پیچیده تر و زمان برتر از تحلیل تکنیکال بوده و لذا نیازمند دانش و مهارت بالاتری می باشد.

آموزش جامع تحلیل بنیادی
آموزش جامع تحلیل بنیادی

عناصر و عوامل اساسی در تحلیل بنیادی(تحلیل فاندامنتال)

جهت انجام بهینه تحلیل بنیادی، می بایست عوامل و عناصر متعددی صورت گیرد که برخی از مهمترین آن ها به شرح ذیل اشاره می گردد.

۱. تحلیل اقتصاد کلان

تحلیل اقتصاد کلان از عناصر مهمی می باشد که می بایست در تحلیل بنیادی لحاظ گردد، چرا که این آنالیز اقتصاد کلان به سرمایه گذارن کمک می کند تا با ارزیابی و بررسی وضعیت کلی اقتصاد کشور، درک بهتری نسبت به آن کسب کرده و لذا بتوانند تاثیر آن را بر عملکرد شرکت ها نیز ارزیابی نمایند. برخی از عواملی که در تحلیل اقتصاد کلان مورد بررسی قرار می گیرند شامل نرخ بهره، میزان رشد اقتصادی، میزان نقدینگی، سیاست های اقتصادی دولت و… می باشد.

برای مثال می توان به بررسی نرخ تورم در کشور توسط تحلیل گران بنیادی اشاره نمود، که چنانچه این نرخ بالا باشد سبب می گردد که هزینه های تولید شرکت ها نیز افزایش یاد و این امر باعث کاهش سودآوری آن ها خواهد گشت. 

۲. تحلیل وضعیت شرکت

عواملی که در تحلیل و ارزیابی وضیعت یک مورد بررسی قرار می گیرد شامل موارد ذیل می باشد:

۲-۱ تحلیل صورت‌ های مالی:

صورت‌ های مالی شرکت‌ ها، اطلاعات مهمی در مورد وضعیت مالی و عملکرد آنها ارائه می‌ دهند. لذا تحلیلگران با بررسی و ارزیابی این صورت‌ ها، می‌ تواند اطلاعاتی در مورد درآمد، هزینه‌ ها، سود، دارایی‌ ها، بدهی‌ ها و جریان نقدی آن شرکت را به دست آورند. جهت درک بهتر، برخی از صورتهای مالی اصلی شرکت ها به شرح ذیل عنوان می گردد:

  • صورت سود و زیان: این صورت مالی نشان دهنده ی درآمدها، هزینه‌ ها، سود و زیان شرکت در یک دوره زمانی مشخص می باشد.
  • ترازنامه: این صورت، وضعیت مالی شرکت در یک زمان خاص را نشان می‌دهد. ترازنامه معمولا در پایان یک دوره مالی تهیه گشته و در آن اطلاعتی اعم از میزان دارایی، بدهی و سرمایه مشخص می گردد.
  • صورت جریان وجوه نقد: این صورت مالی، نشان می دهد که چگونه یک شرکت در یک دوره زمانی معین، توانسته است وجوه نقد کسب کند. لذا این صورت جریان نقدی یک شرک را اصولا در سه بخش اصلی من جمله فعالیت‌های عملیاتی، فعالیت های سرمایه‌ گذاری و فعالیت های تأمین مالی یک شرکت، نشان می دهد.
۲-۲ تحلیل صنعت:

می توان اذعان داشت که هر صنعت، ویژگی های خاص خود را دارد. لذا تحلیل و بررسی صنعت هر شرکت، تأثیر مهمی بر درک و ارزیابی بهتر عملکرد و ارزش آن دارد. تحلیلگران با بررسی وضعیت صنعت، می‌ توانند اطلاعاتی در مورد روندهای بازار، رقابت، عوامل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی تأثیرگذار بر صنعت را به دست آورده و همچنین تاثیرات آن بر عملکرد شرکت های مربوطه را مورد بررسی قرار دهند. این به تحلیل گران بنیادی کمک می کنند تا تحلیل بهتری نسبت به سود و زیان و ارزش سهام یک شرکت به تناسب وضیعت آن در صنعت، داشته باشند.

۲-۳ تحلیل مدیریت:

مدیریت شرکت، نقش مهمی در موفقیت یا شکست آن دارد. تحلیلگر با بررسی سوابق مدیریت، می‌ تواند اطلاعاتی در مورد تجربه، دانش، مهارت و تصمیم‌ گیری‌ های مدیریت به دست آورد و تاثیرات آن بر روی عملکرد و سودآوری شرکت را مورد بررسی قرار دهد.

۲-۴- تحلیل رقبا:

رقبای شرکت، تأثیر مهمی بر عملکرد و ارزش آن دارند. تحلیلگر با بررسی رقبا، می‌ تواند اطلاعاتی در مورد محصولات و خدمات آنها، بازار هدف، استراتژی‌ های بازاریابی و فروش، و وضعیت مالی آنها به دست آورد و نظر به موقعیت شرکت نسبت به رقبا و سهم آن از بازار به درک بهتری از تحلیل وضعیت شرکت دست یابد.

۳. ارزش گزاری سهام شرکت

در نهایت با تحلیل های اقتصادی کلان و همچنین تحلیل جزئی وضیعت شرکت نظر به موارد فوق الذکر، این امکان برای تحلیل گران مهیا می گردد که با آنالیز جامع تمامی داده های موجود، ارزش ذاتی سهام شرکت را محاسبه نمایند.

آموزش جامع تحلیل بنیادی
آموزش جامع تحلیل بنیادی

آموزش جامع تحلیل بنیادی در مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد

آموزش جامع تحلیل بنیادی: لازم به ذکر است، چنانچه پیش تر نیز ارائه شد، تحلیل بنیادی(Fundamental Analysis) فرآیندی پیچیده و زمان بر و دارای عوامل و عناصر تاثیر گذار متعددی می باشد. لذا سرمایه گزارن جهت انجام بهینه این تحلیل می بایست دارای دانش کافی در این زمنیه باشند. لذا افرادی که به انجام تحلیل بنیادی علافه مند هستند، می بایست نسبت به آموزش جامع تحلیل بنیادی در موسسات معتبر همانند مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد اقدام نمایند تا بتوانند دانش و مهارت مقتضی در این زمینه را کسب نمایند.

معرفی مدارک پایان دوره آموزش صفر تا صد تحلیل بنیادی

مدرک آموزش جامع تحلیل بنیادی مجتمع فنی تهران قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانشپذیر قرار گیرد. 

nasim eghdam ۱۳-دی-۱۴۰۲