آموزش جامع حسابداری و گرایش های مالی

آموزش جامع حسابداری و گرایش های مالی

آموزش جامع حسابداری: در سال های اخیر، آموزش حسابداری در کشور پیشرفت چشمگیری داشته، چرا که حسابداری به عنوان یکی از مهم ترین سیستم های اطلاعاتی برای تهیه اطلاعات مربوط به اندازه گیری، ارزیابی، تجزیه و تحلیل و گزارشگری رویداد های موثر بر منابع اقتصادی، از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور کلی تعریف های متعدد و مختلفی برای حسابداری ارائه شده که یکی از این تعاریف عبارت است از:

حسابداری یک فن است که شامل فرآیند تشخیص، ثبت، طبقه بندی فعالیت های مالی یک سازمان و تهیه اطلاعات لازم برای استفاده کنندگان از اطلاعات حسابداری می باشد. درواقع حسابداری زبان تجارت است که اطلاعات مالی را به استفاده کنندگان برای تصمیم گیری ارائه می دهد. استفاده کنندگان مالی شامل استفاده کنندگان داخلی (از جمله مدیر سازمان ها و موسسات کسب و کار) و استفاده کنندگان خارجی (از جمله مشتریان، رقبا، به طور کلی افراد بیرون از سازمان ها) می باشد.

آموزش جامع حسابداری
آموزش جامع حسابداری

انواع گرایش های مالی

حسابداری مالی (Financial Accounting)

 • در حسابداری مالی، حسابداران وظیفه ثبت وقایع مالی سازمان ها و تهیه گزارش نهایی برای استفاده کنندگان خارجی را بر عهده دارند. لازم به ذکر است که مدیران سازمان ها و موسسات نیز از این اطلاعات نیز بهره می برند اما هدف اصلی در گزارشات حسابداری مالی برای استفاده کنندگان خارجی می باشد. 

حسابداری مدیریت (Management Accounting)( آموزش جامع حسابداری)

 • در حسابداری مدیریت، حسابداران وظیفه تهیه اطلاعات مالی مورد نیاز مدیران را به منظور کنترل عملیات، برنامه ریزی و تثمیم گیری بر عهده دارد. مدیران در بیشتر تصمیم های خود به اطلاعات و تجزیه و تحلیل های مالی نیازمندند. این رشته از حسابداری را حسابداری صنعتی یا حسابداری هزینه یابی نیز می نامند. 

حسابداری دولتی یا حسابداری موسسه های غیر انتفاعی (Governmental Accounting)

 • در این گرایش از حسابداری، حسابداران بر ثبت و گزارشگری وقایع مالی موسسات دولتی از جمله شهرداری ها، وزارتخانه ها و موسساتی که هدف از تشکیل آن ها ارائه خدمات مفید می باشد. از جمله این موسسات مانند موسسه های آموزشی، موسسه های خیریه، درمانی، خدمات اجتماعی و … بر عهده دارند.
 • حسابداری دولتی به طور عمده وظیفه نگهداری درآمد ها و هزینه های دستگاه های دولتی را در قالب سر فصل هایی که سازمان دولت مشخص کرده است و تطبیق آن ها با بودجه پیش بینی شده بر عهده دارد.

حسابداری صنعتی (Industrial Accounting)

 • هدف از انجام حسابداری صنعتی، ثبت و گزارش بهای تمام شده کالای ساخته شده  و خدمات انجام گرفته در شرکت های صنعتی و کارخانه های می باشد. در واقع می توان گفت حسابداری صنعتی تنها بر روی هزینه های تولید یک محصول تمرکز دارد. به این نوع حسابداری، حسابداری بهای تمام شده (Cost Accounting) نیز گفته می شود. 
 • از مزایای حسابداری صنعتی می توان به کاهش هزینه ها، کنترل موجودی ها، تصمیم گیری برای تولید بهتر، محاسبه بهای تمام شده، قیمت گذاری خدمات انجام شده و … اشاره کرد. علاقه مندان ورود به بازار کار حسابداری میتوانند با یادگیری این شاخه به راحتی به  بازار کار ورود کنند.

حسابرسی (Audit)

 • حسابرسی فعالیتی است که هدف آن بررسی درستی عملیات مالی و اطلاعات ثبت شده در دفاتر و گزارش های حسابداری موسسه ها می باشد. حسابرسان، چگونگی تشخیص، اندازه گیری، ثبت و گزارش رویداد های مالی موسسات را با استفاده از فنون حسابرسی بررسی می کنند. از جمله موارد دیگری که حسابرسان بررسی می کنند، رعایت قوانین جاری و آیین نامه های مورد اجرا در موسسه ها و رعایت اصول پذیرفته شده حسابداری می باشد. 
 • به طور کلی حسابرسان به دو دسته حسابرس داخلی و حسابرس مستقل یا خارجی تقسیم می شوند. در صورتی که حسابرسان وظایف خود را در برابر مدیران موسسه ها انجام می دهند، به آن ها حسابرسان داخلی می گویند. اما حسابرس خارجی یا مستقل به حسابرسی گفته می شود که به عنوان یک مامور فرستاده شده از طرف استفاده کنندگان خارجی اطلاعات مالی مسئول بررسی درستی و کفایت اطلاعات مالی موسسات می باشد. 

حسابداری مکانیزه (سیستم های حسابداری) آموزش جامع حسابداری

 • سیستم های حسابداری رشته ای می باشد که فعالیت آن طراحی روش ها، فرم ها و دفاتر مورد استفاده برای ثبت، نگهداری، پردازش اطلاعات مالی است. با گسترش و توسعه استفاده از رایانه در پردازش اطلاعات، سیستم های دستی حسابداری جای خود را به سیستم های دستی حسابداری جای خود را به سیستم های رایانه ای داده اند و تیم های کارشناسی متشکل از متخصصان سیستم های حسابداری و مهندسان نرم افزار، کار طراحی سیستم های حسابداری مکانیزه را بر عهده دارند.

حسابداری مالیاتی (tax accounting)

 • اظهارنامه‌ مالیاتی در واقع همان کارنامه مالی یک سال کاری مؤسسات و شرکت‌ ها می باشد. هدف از آموزش تهیه اظهار نامه مالیاتی، نحوه تکمیل اظهارنامه مالیاتی و نحوه محاسبه مالیات می باشد.

مراحل حسابداری در یک سازمان به چه صورت است؟

 • آگاهی از تمامی رویداد های مالی
 • بررسی و ثبت رویداد های مالی
 • ارائه گزارش های مالی
 • انتقال اطلاعات به دفاتر مالی (دفتر روزنامه، دفتر کل)
 • تهیه تراز آزمایشی
 • تهیه تراز آزمایشی اصلاح شده
 • بستن حساب های موقت 
 • تهیه تراز اختتامیه آزمایشی

دوره های دپارتمان مالی و حسابداری در مجتمع فنی تهران

آموزش جامع حسابداری
آموزش جامع حسابداری

معرفی مدارک پایان دوره آموزش جامع حسابداری

مدرک دوره حسابداری بهترین آموزشگاه حسابداری در تهران (مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد) قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانشپذیر قرار گیرد. همچنین دانشپذیران می توانند بنا به درخواست، مدارک بین المللی از مؤسسات معتبر خارجی اخذ نمایند.

‫0/5 ‫(0 نظر)
رضا شریفی 17-فروردین-1400