آموزش چارت خوانی

آموزش چارت خوانی

آموزش چارت خوانی: در دنیای امروز یکی از بهترین روش ها برای سرمایه گذاری و کسب سود را میتوان سرمایه گذاری در بازار های مالی از جمله بازار بورس دانست. اما بی شک سرمایه گذاری موفق در این بازار نیازمند کسب دانش و تخصص های لازم است. به طور کل در بازارهای مالی سرمایه گذاری به دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام میگیرد. که در روش مستقیم فرد سرمایه گذار خود به معامله و خرید و فروش سهام میپردازد. اما بر عکس در روش غیر مستقیم فرد سرمایه خود را به صندوق های سرمایه گذاری یا سبد گردانی میسپارد.

افرادی که قصد سرمایه گذاری مستقیم را دارند باید با چگونگی تحلیل بازارهای مالی برای تشخیص صحیح ترین زمان انجام معامله آشنایی کامل داشته باشند. چرا که وارد شدن به این بازار بدون داشتن تخصصی احتمال ضرر و زیان شخص را افزایش میدهد. یکی از تخصص هایی که به سرمایه گذاری موفق در بازار بورس کمک میکند، چارت خوانی می باشد. ممکن است بسیاری از شما اطلاعاتی د رابطه با چارت خوانی و کاربردهای آن نداشته باشید. در این مقاله قصد داریم مطالبی را در رابطه با چارت خوانی بیان کنیم و به سوالات شما از جمله اینکه چارت خوانی چیست؟ و چه مزیت هایی دارد؟ پاسخ دهیم.

آموزش چارت خوانی
آموزش چارت خوانی

چرا یادگیری چارت خوانی در بازارهای بورسی از اهمیت بالایی برخوردار است؟

همانطور که در بالا بیان کردیم سرمایه گذاری موفق در بازارهای بورسی نیازمند داشتن مهارت و تخصص است. یکی از این مهارت ها تحلیل تکنیکال می باشد. تحلیل تکنیکال روشی است که کمک میکند با بررسی نمودار ها یا چارت های مختلف بتوانید روند تغییرات قیمت را بررسی کنید و طبق آن قیمت آینده یک سهم را پیش بینی نمایید. در واقع در این روش تصمیمات مرتبط با سرمایه گذاری از طریق تحلیل و بررسی نمودار ها گرفته می شود. 

بنابراین آموزش چارت خوانی یکی از مهم ترین مهارت هایی است که در زمینه بورسی مشاهده می شود. چرا که کسب تخصص در این زمینه کمک میکند بتوانید به راحتی نمودار های تکنیکال را بررسی کنید و بهترین سهم برای سرمایه گذاری را تشخیص دهید. در واقع این چارت ها سیگنال های خرید و فروش مناسبی را در اختیار سرمایه گذاران قرار میدهد.

منظور از چارت یا نمودار بورس چیست؟

اما منظور از چارت یا نمودار های بورسی چیست؟ نمودار بورس و سهام نموداری می باشد که با استفاده از آن میتوان ارزش هر سهم یا شاخص را نسبت به زمان در نظر گرفت و بررسی کرد. به طور کل قسمت افقی این چارت ها نشان دهنده زمان است و محور عمودی آن ارزش سهم یا قیمت را نمایش میدهد. با آموزش چارت خوانی سرمایه گذار میتواند روند تغییرات ارزش سهام را نسبت به بازه زمانی مشخص تعیین کند و تشخیص دهد.(خرید دوره تحلیل تکنیکال)

مهم ترین نمودار های تحلیل تکنیکال بورس

خطی (Line Chart)
 • یکی از ساده ترین نمودار های مورد استفاده در تحلیل تکنیکال بورس، نمودار خطی می باشد. همانطور که از نامش نیز مشخص است از اتصال نقاط قیمت آخرین معامله تشکیل شده است. نمودار خطی را میتوان یکی از ابتدایی ترین نمودار های مورد استفاده در بازار بورس دانست.(آموزش چارت خوانی)
کندل شمعی ژاپنی (Candlestick Chart)
 • نمودار کندل شمعی، محبوب ترین و کاربردی ترین نمودار مورد استفاده در بازار های بورسی است که اطلاعات گسترده ای را در اختیار استفاده کنندگان قرار میدهد.در این نمودار هر کندل شامل اجزای مختلفی می شود و کمک میکند در روزهایی که فرصت کافی برای بررسی بازار را نداشتید، با نگاه کردن به کندل ها بتوانید کلیه تغییرات بازار را متوجه شوید.
میله ‌ای (Bar Chart)
 • نمودار میله ای نسبت به نمودار خطی اطلاعات بیشتری را در اختیار استفاده کنندگان قرار میدهد. اما باز هم اطلاعات به دست آمده از تحلیل این نمودار به اندازه نمودار کندل شمعی نمی باشد. نمودار میله ای را میتوان یکی از نمودارهای مرسوم در تحلیل تکنیکال بورس دانست.

چارت خوانی چه مزیت هایی دارد؟

 • امکان آموزش آسان و ساده (آموزش چارت خوانی)
 • عملکرد به عنوان راهنمای مناسب برای خرید و فروش سهام
 • امکان مقایسه وضعیت نسبی یک سهم در مقایسه با کل بازار
 • قابلیت بررسی واکنش قیمت یک سهم بعد از بروز اتفاقات
 • بررسی نوسانات قیمت در گذشته و حال
 • کمک به کسب  آگاهی از حجم و مبلغ معاملات در گذشته سهم 
 • قابلیت دریافت سیگنال های ورود و خروج سهام و انجام معاملات سودآور
 • به دست آوردن نقاط مقاومت و حمایت در بازارهای مالی
 • عدم نیاز به هزینه و زمان بالا
 • و ….
آموزش چارت خوانی
آموزش چارت خوانی

دوره آموزش چارت خوانی در مجتمع فنی تهران(میرداماد)

در این مقاله سعی کردیم شما را با اهمیت چارت خوانی و انواع چارت های مورد استفاده در بازارهای مالی آشنا کنیم. همانطور که بیان شد با کسب این تخصص میتوانید شاخص کل بورس یا یک سهم خاص را در بازه های زمانی مشخص تشخیص دهید که این مورد بهترین راهنما در انتخاب سهم مشخص برای خرید و فروش سهم می باشد و بیشتر پیش بینی ها در رابطه با آینده بازارهای بورسی به این طریق انجام میگردد.

از این رو توصیه میکنیم اگر قصد سرمایه گذاری در این بازارها را دارید مهارت های مرتبط با چارت خوانی را به دست آورید. یکی از بهترین و تخصصی ترین مراکزی که به آموزش چارت خوانی پرداخته است مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد می باشد که با اساتید مجرب و در فضایی حرفه ای به صورت تخصصی صفر تا صد چارت خوانی را به شما آموزش میدهد. با شرکت در این دوره ها میتوانید به راحتی و با موفقیت در بازارهای مالی سرمایه گذاری کنید.

دوره های بورس در مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد

معرفی مدارک پایان دوره

مدرک کلاس تحلیل تکنیکال مجتمع فنی تهران. قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند. به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانشپذیر قرار گیرد. همچنین دانشپذیران می توانند بنا به درخواست، مدارک بین المللی از مؤسسات معتبر خارجی اخذ نمایند.(کلاس آنلاین تحلیل تکنیکال (دوره مجازی تکنیکال بورس))

maryam bagheri ۲۳-بهمن-۱۴۰۲