آموزش کامل کالکشن

آموزش کامل کالکشن

آموزش کامل کالکشن: کالکشن طراحی لباس مجموعه‌ ای از مدل ها و لباس هایی هستند که به طور هماهنگ برای یک فصل، موقعیت یا محیطی خاص، توسط یک طراح یا گروهی از طراحان، ایجاد گشته اند. کالکشن های لباس می توانند شامل مجموعه ای از لباس های مجلسی، روزمره و یا لباس هایی که جهت استفاده در فصول و مناطق خاص هستند، باشند.

شایان ذکر است که غالبا هر کالکشن طراحی لباس دارای یک تم یا الگوی طراحی خاص و منحصر به فردی می باشند که به‌ طور هنری و به صورت ترکیبی از رنگ، قلم های برش، پارچه ها و مدل های مختلف لباس‌ ها ارائه می‌ شود. این کالکشن‌ ها غالبا به وسیله طراحان مشهور لباس یا برندهای معتبر و معروف ارائه می‌ شوند و معمولاً در رویداد های مد، نمایشگاه‌ ها، فروشگاه‌ های مد حضوری و آنلاین، معرفی و عرضه می‌ شوند. در ادامه این مقاله، به توضیحاتی درباره چگونگی ایجاد کالکشن پرداخته می شود.

آموزش کامل کالکشن
آموزش کامل کالکشن

مراحل ایجاد کالکشن طراحی لباس

  • ایده‌ پردازی:

ایده پردازی اولین مرحله در طراحی یک کالکشن است که از مراحل پایه و اصلی این فرآیند می باشد. ایده پردازی نیازمند انجام یک سری اصول اساسی من جمله تحقیق و بررسی بازار و همچنین، موضوع و تم بندی می باشد که در نهایت به تولید ایده های اولیه، کمک بسزایی خواند نمود. چرا که برای ارائه ایده ای ناب می بایست جوانب مختلف سنجیده شود. لذا جهت انجام امور تحقیق و بررسی بازار در زمینه طراحی کالکشن لباس می بایست روند مد و طراحی کالکشن لباس در بازه های زمانی مختلف را بررسی نموده و نیازهای متفاوت مشتریان را نیز تحلیل کرد. همچنین، جهت هر چه بهتر ارزیابی نمودن بازار کالکشن لباس می بایست به شناخت و تحلیل رقبا در این زمینه نیز پرداخت.

پس از بررسی و تحقیق در خصوص بازار لباس، جهت ارائه ایده های بهتر، باید موضوع و تم بندی های مختلف را بررسی کرد. چرا که ارائه ایده برای موضوع و تم های مختلف در طراحی کالکشن لباس حائز اهمیت می باشد. برای مثال یک فصل یا یک رویداد خاص و همچنین یک سبک یا مفهوم خاص می تواند طراحی ایده کالکشن لباس را تحت تاثیر قرار دهد. در نهایت، طراح باید با استفاده از تخیل و خلاقیت و همچنین، بررسی هایی که در خصوص بازار و موضوع های مختلف در زمینه کالکشن طراحی لباس انجام داده است به ارائه ایده های اولیه برای کالکشن بپردازد. 

  • طراحی اولیه:

در این مرحله، طراح می بایست طرح های اولیه لباس های کالکشن را ایجاد نماید. این طراحی ها می توانند به صورت دستی یا با استفاده از نرم افزارهای مخصوص طراحی مد و لباس ایجاد گردند. همچنین، انتخاب پارچه و رنگ متناسب نیز در این مرحله می بایست مد نظر قرار گیرد که طرح اولیه با دقت بیشتری ارائه گردد.

  • تولید نمونه اولیه :

پس از طراحی اولیه و انتخاب پارچه و رنگ مربوطه، زمان تولید نمونه اولیه فرا می رسد. تولید نمونه نیازمند ساخت الگو می باشد که اهمیت فراوانی در این مرحله دارد. لذا برای هر یک از لباس های کالکشن الگو های مربوطه با دقت نظر ایجاد می گردد.

  • ارزیابی و اصلاح:

نمونه های ایجاد شده می بایست ارزیابی گردند تا کیفیت، قابلیت پوشش و استحکام آن ها با دقت بررسی گردد. مرحله ی ارزیابی نیز اهیمت فراوانی دارد چرا که در این مرحله نقاط ضعف و قوت طراحی بررسی شده و بر اساس بازخورد ها و نتایج حاصل از ارزیابی ها، چنانچه طرح نیاز به تغییر و یا اصلاحی داشته باشد، اصلاحات و تعییرات مربوطه صورت پذیرفته و مجددا نمونه اصلاح شده تولید می گردد. 

  • مدیریت تولید و کنترل کیفیت در تولید انبوه:

پس از اینکه ارزیابی ها و اصلاحات مربوط به طراحی اولیه صورت گرفت و نمونه نهایی اصلاح شده تولید گشت، دیگر زمان تولید انبوه فرا خواهد رسید. لذا تمامی لباس ها بر اساس تعداد مصوب به صورت انبوه منطبق با نمونه های اولیه تایید شده، تولید خواهند شد. در این خصوص می بایست تضمین کیفیت و استاندارد های لازم، در فرآیند تولید به طور دقیق مدیریت و کنترل شود. همچنین، باید بازرسی های کیفیتی بر روی لباس های تولید شده نیز انجام گردد تا تمامی استاندارد های مقتضی در تولید رعایت گردند.

  • نمایش اولیه کالکشن:

پس از تولید انبوه، زمان نمایش کالکشن فرا می رسد تا تمامی کالکشن های طراحی شده در معرض دید عموم قرار گیرند. این امر می تواند از طریق نمایش کالکشن در سالن های مربوطه، فروشگاه ها، جشنواره ها و یا رویدادهای مد، صورت پذیرد.

  • بازخورد و بهبود:

علیرغم اینکه در زمان تولید نمونه اولیه و پیش از عرضه نهایی محصولات کالکشن بازخورد هایی در خصوص کالکشن ها جمع آوری و اصلاحاتی صورت پذیرفته است؛ اما همچنان می بایست به جمع آوری بازخورد مشتریان جهت انجام مستمر بهبودات و اصلاحات مقتضی برای موفقیت هرچه بیشتر پرداخت. لذا پس از نمایش کالکشن می بایست بازخورد و نظرات مشتریان جمع آوری و ارزیابی گردد تا بهتر به نقاط قوت و ضعف کالکشن پی برد و بر اساس نتایج کسب شده اصلاحات و تغییرات مورد نیاز را بر روی کاکلشن اعمال کرد تا بتوان هرچه بیشتر به ارائه کالکشنی مقبول پرداخت.

  • تبلیغات و نمایش گسترده تر:

پس از نمایش اولیه کالکشن، جمع آوری بازخوردها و نظرات مشتریان و انجام اصلاحات مقتضی بر روی کالکشن، می بایست این محصولات را به صورت گسترده تر به نمایش گذاشت، این کار می تواند از طریق حضور در نمایشگاه های استانی، ملی و بین المللی مد، و همچنین تبلیغات گسترده در رسانه های مختلف من جمله صفحات دیجیتالی و اجتماعی، وب سایت ها، بیل بردها و تبلیغات تلوزیونی پرداخت تا مخطبان بیشتری را برای معرفی و عرضه کالکشن جذب نمود.

  • تولید انبوه و توزیع گسترده تر:

نظر به انجام تبلیغات گسترده و نمایش جامع تر کالکشن زمان تولید انبوه و توزیع گسترده تر فرا میرسد، چراکه با توجه به افزایش دایره مخاطبان به تبع مشتریان متقاضی کالکشن نیز افزایش خواهند یافت. در این خصوص می توان به تناسب مشتریان احتمالی نسبت به تولید بیشتر و عرضه محصولات کالکشن لباس به فروشگاه ها در مناطق مختلف و سایر مراکز توزیع اقدام نمود.

  • خدمات پس از فروش و مراقبت از محصول:

مانند هر بیزینس دیگری در این صنعت نیز اهمیت به مشتریان و ارائه خدمات بهینه به ایشان برای برندینگ مستمر حائز اهمیت فراوان می باشد. لذا برای جلب رضایت مشتریان، باید خدمات پس از فروش، تعمیرات و مراقبت از لباس‌ ها ارائه شود. همچنین، باید برندینگ مستمر انجام شود تا نام تجاری و برند حفظ و گسترش یابد.

در کل، طراحی یک کالکشن لباس فرآیندی پیچیده و زمان‌ بر است که نیازمند همکاری تیم‌ های مختلف من جمله طراحان، تولیدکنندگان، بازاریابان تا مدیران و فروشندگان بوده و همچنین، نیازمند استفاده از استراتژی‌ های بازاریابی و مدیریت موثر می باشد. هر یک از مراحل این فرآیند اهمیت خاص خود را دارد و باید با دقت و توجه انجام گردد تا کالکشن لباس به صورت موفقیت آمیز با کیفیت و جذابیت به بازار عرضه شود.

آموزش کامل کالکشن
آموزش کامل کالکشن

آموزش کامل کالکشن در مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد

همانطور که در این مقاله گفته شد، کالکشن های طراحی لباس نقش مهمی را در صنعت مد ایفا می کنند و به طراحان لباس کمک می کنند تا طراح های خلاقانه و خاص خود را به نمایش بگذراند و همچنین، مخاطبان و مشتریان می توانند از نگاه متفاوت و نوآورانه در کالکشن های به نمایش گذاشته شده بهره مند گردند. همچنین، کالکشن های طراحی لباس تاثیر زیادی بر روند مد در مناطق مختلف را دارند. این کالکشن ها می توانند ترندهای جدیدی در صنعت مد ایجاد نمایند. لذا این کالکشن ها نه تنها از نظر خلاقیت و زیبایی بلکه از جهت تاثیر گذاری بروی صنعت مد نیز، بسیار ارزشمند و مهم می باشند.

دوره های مختلفی در ارتباط با صنعت مد و پوشاک در مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد ارائه می شود که یکی از پر مخاطب ترین دوره ها، دوره کالکشن طراحی لباس است. علاقه مندان با شرکت در دوره آموزش کامل کالکشن در این مجتمع آموزشی، صفر تا صد اصول و مهارت های کالکشن سازی را آموزش می بینند. توجه داشته باشید که با تمام شدن دوره آموزش کامل کالکشن طراحی لباس با دریافت مدرک معتبر و قابل ترجمه رسمی از مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد، فارغ التحصیلان می توانند به راحتی وارد بازار کار شوند.

معرفی مدارک پایان دوره آموزش کامل کالکشن

مدرک دوره آموزش کامل کالکشن مجتمع فنی تهران قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانشپذیر قرار گیرد.

nasim eghdam ۱۷-بهمن-۱۴۰۲