آموزش کامل Avr

آموزش کامل Avr

آموزش کامل Avr: پیش از اینکه به بررسی میکروکنترلر AVR بپردازیم بهتر است که قدری به طور کلی با میکروکنترلرها آشنا شویم. میکروکنترلرها معمولا شامل یک ریز پردازنده، حافظه، بخش های ورودی و خروجی و همچنین تایمر می باشند که همگی این اجزا بر روی یک تراشه کوچک جای می گیرد. میکروکنترلر در واقع دستگاه هایی کوچک می باشند که در بسیاری از دستگا ها مانند سیستم های کنترل صنعتی، دستگاه های خانگی، ابزارهای هوشمند و حتی خودروها استفاده میگردند تا امکان کنترل کارکارد آن دستگاه ها به صورت خودکار را مهیا سازند. 

در این میان یکی از با کیفیت ترین و پر کاربردترین میکروکنترلرهای موجود در بازار، میکروکنترلر AVR می باشد که توسط شرکت Atmel تولید شده و در بازار توسعه پیدا کرده است. شایان ذکر است که این میکروکنترلرها از معماری و ساختار RISC (Reduced Instruction Set Computing) بهره گرفته اند که بر افزایش سرعت و بهبود عملکرد آنها تاثیر بسزایی داشته و لذا از محبوب ترین میکروکنترلرها، محسوب می گردند.

آموزش کامل Avr
آموزش کامل Avr

انواع میکروکنترلرهای AVR

میکروکنترلرهای AVR به دو سری اصلی من جمله Tiny و Mega تقسیم می گردند؛ که برخی از ویژگی های اصلی هریک به شرح ذیل می باشد:

 • سری Tiny:

این سری از ورژن‌ های کوچک و مقرون به صرفه AVR می باشد که تعداد پایه های کمتر و همچنین حافظه فلش و SRAM کمتری نیز دارد. سری Tinty بیشتر برای برنامه‌ ها و محصولات ساده مناسب بوده و همچنین دارای مصرف انرژی کمتر و قیمت پایین تری نیز می باشند.

 • سری Mega:

این سری پردازنده ی قدرتمندتر، تعداد پایه و حافظه بیشتری داشته و لذا برای اکثر برنامه های میکروکنترلری مناسب می باشد. در واقع سری Mega محبوب ترین و کاربردی ترین سری میکروکنترلرهای AVR می باشد.

اجزای اصلی تشکیل دهنده میکروکنترلر AVR

میکروکنترلر AVR از اجزای متفاوتی تشکیل شده است که به توضیح برخی از اجزای اصلی تشکیل دهنده آن، به شرح ذیل پرداخته می شود:

 • واحد مرکزی پردازش(CPU): این بخش در واقع مسئول پردازش تمامی محاسبات و دستور العمل های مورد نیاز را به عهده دارد. 
 • حافظه Flash: از این نوع حافظه برای ذخیره کدهای اجرایی استفاده می گردد.
 • حافظه RAM: این حافظه برای ذخیره موقت اطلاعات و داده ها کاربرد داشته و لذا معمولا ظرفیت حافظه کمتری را به خود اختصاص می دهد.
 • حافظه EEPROM: این حافظه برای ذخیره اطلاعات مربوط به تنظیمات و برنامه های میکروکنترلر استفاده می گردد.
 • پورت های ورودی و خروجی(I/O): شامل پورت‌ ها و پایه‌ هایی برای اتصال و ارتباط با دیگر مدارات و عملگرها، می باشند.
 • تایمر/ کونتور: برای شمارش رویداها، زمانبندی و دیگر مسائل مربوط به کنترل زمان، کاربرد دارد.

برنامه نویسی میکرو کنترلرهای AVR

برنامه نویسی میکروکنترلرهای AVR با استفاده از زبان های برنامه نویسی مختلفی انجام می گردد. اما در این میان می توان به زبان های C و C++ به عنوان محبوب ترین زبان های برنامه نویسی برای میکروکنترلرهای AVR اشاره کرد. برای نوشتن برنامه‌ های AVR با زبان C، می‌ توانید از یک محیط توسعه یکپارچه مانند Atmel Studio که یک IDE کامل و همه‌ کاره برای توسعه برنامه‌ های AVR است، استفاده کنید.

شایان ذکر است برای اینکه برنامه مذکور بتواند توسط میکروکنترلر AVR به اجرا درآید. باید آن را کامپایل نمود و در میکروکنترلر بارگذاری کرد. لذا کامپایلر C، برنامه AVR را به کد ماشین تبدیل نموده و آن را قابل اجرا می نماید. همچنین پس از بارگذاری برنامه امکان دیباگ کردن و شناسایی و رفع خطاهای احتمالی برنامه جهت بهبود عملکرد میکروکنترلر امکان پذیر می باشد. (آموزش کامل Avr)

ویژگی ها و مزایای میکروکنترلرهای AVR

برخی از مهمترین ویژگی های میکروکنترلرهای AVR به شرح ذیل می باشند:

 • سرعت پردازشی بالا:

با توجه به اینکه سیستم پردازنده AVR از سرعت بالای قابل توجهی بین میکروکنترلرها، برخواردار می باشد. لذا این کنترلر ها برای اجرای برنامه های پیچیده می توانند بسیار مفید واقع گردند. لذا از میکروکنترلر AVR برای اجرای برنامه پروسه ها و فرآیندها، کنترل دستگاه ها و موتورها و همچنین پردازش تصویر استفاده می گردد.

 • پایین بودن میزان مصرف انرژی:

میزان مصرف انرژی یکی از مولفه های اصلی این نوع دستگاه ها می باشد. نظر به اینکه میکروکنترلرهای AVR دارای مصرف انرژی پایینی هستند، لذا برای مواردی که نیازمند مصرف پایین انرژی است مثمر ثمر واقع می گردند. برای مثال می توان به کاربرد آن ها در ساعت های هوشمند، دستگاه های سنسوردار پوششی، تجهیزات پزشکی و … اشاره کرد.

 • قیمت مناسب به نسبت سایر میکروکنترلرها:

یکی از مهمترین ویژگی های هر محصولی که نمی توان از آن غافل شد، میزان هزینه آن محصول می باشد که می بایست با کیفیت و خدماتی که از آن محصول انتظار می رود، متناسب باشد. میکروکنترلرهای AVR در میان سایر میکروکنترلرها نظر به سطح کیفیت بالای محصول و همچنین دارا بودن سایر ویژگی ها منحصربفرد، تقریبا از قیمت مناسبی برخوردار بوده و لذا امکان بهره برداری آن را در پروژه های مختلف علمی، فناوری، تجاری، آموزشی و… مهیا می سازد. (آموزش کامل Avr)

 • پشتیبانی گسترده توسط ابزارها و نرم افزار های مختلف:

این امر باعث میگردد که میکروکنترلرهای AVR در طیف گسترده ای برای کاربردهای گوناگون، مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال می توان به استفاده از میکروکنترلرهای AVR در ساخت دستگاه های الکتریکی مختلف، منن جمله تجهیزات صنعتی، لوازم الکترونیکی خانگی، سیستم های کنترل صنعتی و … اشاره کرد.

آموزش کامل Avr
آموزش کامل Avr

کاربردهای میکرو کنترلرهای AVR

همانگونه که پیش تر اشاره شد این میکروکنترلرها در طیف گسترده ای از دستگاه ها و تجهیزات الکترونیک و دیجیتال من جمله موراد ذیل کاربرد بسزایی دارند:

 • کنترل صنعتی: این میکروکنترلرها به صورت گسترده ای در سیستم های کنترل صنعتی جهت پایش فرآیندها و پروسه ها، تنظیم موتورها و دستگاه ها، کنترل ابزارها و.. مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال در این خصوص می توان به استفاده آن ها در کنترل ماشین‌ آلات و… اشاره کرد.
 • دستگاه های الکترونیکی مصرفی: از این میکروکنترلرها می توان جهت کنترل فرآیندها و اجرای انواع الگوریتم ها من جمله الگوریتم های پیچیده استفاده کرد. که در این میان برای مثال می توان به کاربرد آن ها در دستگاه های الکترونیکی مصرفی من جمله موبایل، تلوزیون، یخچال و.. اشاره کرد.
 • ابزارهای دقیق: میکروکنترلرهای AVR جهت تنظیم و کنترل دستگاه های ابزار دقیق همانند دماسنج، فشار سنج، تجهیزات پزشکی و.. نیز بسیار مثمر ثمر واقع می گردند.
 • وسایل نقلیه: میکروکنترلرها در ماشین ها و سایر انواع وسایل نقلیه برای کنترل موتور، فرمان، سیستم های ترمز و.. می توانند کاربرد بسزایی داشته باشند.
 • اتوماسیون ساختمان ها: یکی دیگر از کاربردهای میکروکنترلرهای AVR، استفاده از آن ها برای کنترل و هدایت سیستم های گرمایشی، سرمایشی، روشنایی و همچنین امنیت ساختمان ها می باشد.

معرفی مدارک پایان دوره آموزش کامل AVR

مدرک دوره آموزش کامل Avr مجتمع فنی تهران قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانشپذیر قرار گیرد. 

nasim eghdam ۱۶-دی-۱۴۰۲