کاربرد و توضیحات تکمیلی دوره بازاریابی دیجیتال

مبانی بازاریابی دیجیتال

در این مبحث ابتدا به اهمیت بازاریابی دیجیتال (دیجیتال مارکتینگ | Digital Marketing) در کسب و کار می پردازیم، ابزار های مفید در زمینه بازاریابی دیجیتال را آشنا و به نحوه استفاده از آن ها می پردازیم. در مبانی دیجیتال مارکتینگ نمونه شرکت ها و کمپین های موفق و پیشرو را بررسی و عوامل موفقیت آن ها را تحلیل خواهیم کرد. اساتید دوره بازاریابی دیجیتال سعی دارند با بیان مباحث اولیه و بنیادی دیجیتال مارکتینگ، به روند اجرای کار سرعت دهند.

دوره بازاریابی دیجیتال - مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد (تصویر اول)

تبلیغات در شبکه های اجتماعی (Social Marketing) – دوره بازاریابی دیجیتال

شبکه های اجتماعی به مکانی برای تبلیغات هم تبدیل شده اند اما کسانی در جذب مشتری ها در این شبکه ها موفق ترند که راه و روش جذب مشتری و تبلیغات درست را بدانند. بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، به دست آوردن ترافیک وب سایت و یا کسب توجه به یک موضوع از طریق رسانه های اجتماعی است.

برنامه‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی معمولاً تمرکز بر تلاش برای ایجاد محتوایی دارند که به واسطه آن بتوانند توجه مخاطبین را در آن پلتفرم‌ها جلب و خوانندگان را تشویق به اشتراک‌گذاری آن در بین شبکه‌های اجتماعی کنند. تبلیغ دهان به دهان الکترونیکی منجر شده اشاره به هرگونه اظهارنظری دارد که مصرف‌کنندگان از طریق اینترنت (به عنوان مثال وب سایت‌ها، شبکه‌ های اجتماعی، پیام‌ های فوری) در رابطه با یک رخداد، کالا، خدمات، برند یا شرکت به اشتراک می‌گذارند. زمانی که پیام اشاره‌ شده از کاربری به کاربر دیگر پخش و برفرض پیچیده شود، چون از یک منبع شخص ثالت و موثق می‌آید، نتیجه آن شکل‌گیری نوعی بازاریابی در رسانه به دست آورده شده در عوض رسانه پولی، است.

بازاریابی با استفاده از رسانه اجتماعی شامل استفاده از شبکه‌های اجتماعی، فعالیت‌های آنلاین مصرف کننده در ارتباط با برند و تبلیغ دهان به دهان الکترونیکی، برای تبلیغات موفق به صورت آنلاین، می‌شود. شبکه‌ های اجتماعی نظیر فیسبوک و توییتر اطلاعاتی را در رابطه با لایک ‌ها و غیرلایک‌ های مصرف‌کنندگان در اختیار تبلیغ ‌دهنده می‌گذارند. چنین تکنیکی بسیار مؤثر است، از این نظر که مخاطب هدف را در اختیار شرکت‌ های تجاری می‌گذارد.

با استفاده از شبکه‌ های اجتماعی، اطلاعات مرتبط با چیز‌هایی که کاربر دوست دارد در اختیار دست‌اندرکاران شرکت قرار می‌گیرد و آن‌ ها طبق همین چیز‌ها تبلیغات خود را انجام می‌‌دهند. برنامه بازاریابی رسانه های اجتماعی معمولاً استوار بر ایجاد محتوای مناسب برای جلب توجه خوانندگان است و در ادامه خوانندگان آن را در سرتاسر رسانه های اجتماعی خود به اشتراک قرار می دهند. تبلیغ دهان به دهان الکترونیکی به متن / بیانیه ای گفته می شود که توسط کاربران در مورد یک رویداد، محصول، خدمات و برند و یا شرکت به هر روشی اینترنتی (به عنوان مثال، وب سایت ها، شبکه های اجتماعی، پیام های فوری و اخبار) به اشتراک گذاشته می شود. چون پیام اصلی در مورد محصول و برند و … توسط یک فرد قابل اعتماد برای کاربر ارسال شده، پیام اصلی به راحتی از یک کاربر به کاربر منتقل شده و احتمالاً انتشار سریع آن با ابزارهای رسانه های اجتماعی زیاد می باشد. این گونه نتایج بازاریابی در رسانه های اجتماعی به دست می آید.

بازاریابی دیجیتال - شبکه های اجتماعی - مجتمع فنی میرداماد

ایمیل مارکتینگ و خبرنامه (Email Marketing & Newsletter) – دوره بازاریابی دیجیتال

تعریف ایمیل مارکتینگ

ارسال ایمیل به مشتریان فعلی و مشتریان سابق و هر کس دیگری که خودش ایمیل خود را از یک راه مشخص به ما داده است، ایمیل مارکتینگ نامیده می شود. ایمیل مارکیتنگ می تواند با هدف فروش، برقراری ارتباط با مشتری برای فروش های آینده، حفظ مشتری و وفادار کردن وی انجام شود. بسته به میزان دانش فرد ارسال کننده، ایمیل می تواند صرفاً تبلیغاتی باشد، علمی- تبلیغاتی باشد، تفریحی-تبلیغاتی باشد.

شرایط یک ایمیل مارکتینگ خوب

 • کلیه ایمیلها به صندوق ورودی (INBOX) دریافت کنندگان وارد شود.
 • . ایمیلها به روز و معتبر باشد و از طرق حساب شده جمع آوری شده باشد.
 • زمان ارسال ایمیلها منطقی و در کوتاه ترین زمان ممکن ارسال شود.
 • متن ارسالی واقعی و به دور از جنجال های تبلیغاتی بوده و شان مخاطب را در نظر بگیرد.
 • دریافت کننده این اختیار را داشته باشد که خود را از لیست دریافت کنندگان خارج سازد.
 • در متن ارسالی، آدرس سایت یا آدرسی برای رجوع بعدی کاربران در نظر گرفته شود . تا حد امکان آماری از میزان ارسال ها دیده شدن ها و مواردی از این دست به تبلیغ دهنده ارائه شود.
 • امکان ارسال مجدد به همان آدرس ها برای یادآوری وجود داشته باشد.
 • ایمیل ها طبقه بندی شده باشد.

بازاریابی دیجیتال - گوگل ادوردز - مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد

تبلیغات گوگل (Google AdWords)- دوره بازاریابی دیجیتال

زمانی شما کلمه را داخل موتور جستجوی گوگل سرچ میکنید علاوه بر نتایج نمایش داده شده اصلی مواردی در بالای این نتایج ظاهر می شود که در کنار آنها کلمه AD نوشته شده است که این نتایج همان تبلیغات کلیکی گوگل می باشد. برای شروع یک تبلیغات گوگلی ابتدا نیاز به یک اکانت گوگل ادوردز می باشد، پس از ایجاد حساب گوگل باید حساب شما شارژ شود که از پلن های موجود در سایت در بخش تعرفه ها می توانید از قیمت این پلن ها مطلع شوید.

پس از اینکه حساب شما شارژ شد شما می توانید تبلیغات کلیکی گوگل خود را شروع کنید. نمایش تبلیغات گوگل به مشتریان شما رایگان می باشد، یعنی زمانی که مشتری کلمات کلیدی شما را سرچ می کنند و تبلیغ شما را مشاهده می کنند تا اینجای کار برای شما هیچ هزینه ای ندارد و فقط زمانی برای شما هزینه خواهد داشت که مشتری بر روی تبلیغ شما کلیک کند و وارد سایت شما شود.

تبلیغ در گوگل بهتر است یا سئو ؟ خوب همان طور که می دانید در تبلیغات در گوگل شما در مدت زمان ۱۵ دقیقه با کلمات کلیدی نامحدود در رتبه اول گوگل قرار خواهید گرفت در صورتی که در بهینه سازی سایت یا سئو به این شکل نمی باشد و برای سئو کردن یک کلمه کلیدی نیاز به مدت زمان ۳ تا ۶ ماهه می باشد، از دیگر نکات مثبت تبلیغات کلیکی گوگل این سایت که نتایج تبلیغات گوگلی در بالای سرچ اصلی گوگل یا به عبارت دیگر در بالای نتایج سئو شده گوگل قرار میگیرد که این یک مزیت بزرگ به حساب می آید که در چند روزه گذشته با آپدیتی که گوگل انجام داده است تعداد تبلیغات در بالای پیچ گوگل به ۴ عدد رسیده است یعنی در صورتی که شما نفر اول در بخش سئو باشید باز در بالای سایت شما ۴ سایت به نمایش در خواهد آمد که با این حساب سایت شما به عنوان نفر پنجم بازدید می شود.

نکته مهم در این دوره کاهش هزینه های تبلیغاتی است. در این دوره آموزش می دهیم که از چه راهی، با کمک چه ترفند هایی، با استفاده از چه ابزار ها و الگو هایی تبلیغات گوگل انجام دهید و از همه مهمتر تبلیغات گوگل را ارزان انجام دهید و بازخورد بیشتری ببینید.

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) – دوره بازاریابی دیجیتال

اگر شما در حال راه اندازی یک وب سایت هستید، قطعا به نرم افزارهایی جهت تجزیه و تحلیل اطلاعات ورودی خود نیاز دارید. در بستر وب یک برنامه تحلیل گر وبسایت، نرم افزاری تحت وب است که وظیفه ردیابی، اندازه گیری و آنالیز ترافیک وب سایت شما را به عهده دارد. ده ها نرم افزار بسیار عالی در این زمینه وجود دارند که یکی از بهترین آن ها گوگل آنالیتیک (Google Analytics) است. این برنامه به صورت رایگان از سوی گوگل ارائه شده است و به شما کمک می کند تا دید بهتر و دقیق تری نسبت به بازدیدکنندگان وب سایت خود داشته باشید.

برخی از خدمات ارائه شده توسط نرم افزار گوگل آنالیتیک عبارت اند از:

 • کاربران از کدام شهرها و کشورها وب سایت شما را بازدید کرده اند؟
 • بازدید کنندگان از طریق چه سایت هایی وارد وب سایت شما شده اند؟
 • کاربران کدام صفحات را بازدید کرده اند و چه چیزی را انتشار داده اند؟
 • چه مدت افراد در وب سایت شما بوده اند؟
 • آن ها برای دیدن وب سایت شما از چه دستگاه و پلتفرمی استفاده کرده اند؟
 • چگونه بازاریابی وب سایت خود را بهبود بخشیم و…

این ابزار به طور گسترده ای با دیگر نرم افزارهای بهینه سازی، بازاریابی و فروش به کار می رود تا متخصصان وب، تحلیل کامل تر و دقیق تری نسبت به عملکرد هر وب سایت داشته باشند.

بازاریابی دیجیتال - مجتمع فنی میرداماد

کانتنت مارکتینگ (Content Marketing) – دوره بازاریابی دیجیتال

کانتنت مارکتینگ | بازاریابی محتوایی

کانتنت مارکتینگ ( content marketing) به معنای تولید محتوای ارزشمند به منظور تشویق و ترغیب مشتریان می‎باشد که با این کار حس آزادی عمل به مشتری داده می‎شود. عبارت «کانتنت مارکتینگ» به بازاریابی اینترنتی اشاره دارد که در آن محتوا نقش اول را ایفا می‎کند. کانتنت مارکتینگ موجبات جذب کاربر شده و در نهایت فروش محصول، رشد برند و توسعه کسب و کار را فراهم می‎کند. مدیران بخش بازاریابی دیجیتال‎ با تولید محتوای خوب و قرار دادن آن در سایت و شبکه‌ها‎ی اجتماعی می‎توانند کاربران زیادی را به سمت سایت خود سوق دهند.

انواع محتوایی که در کانتنت مارکتینگ استفاده می‎شود:

 • راهنما و دستورالعمل
 • اخبار تحلیلی
 • ویدئو
 • تصویر
 • انیمیشن
 • کتاب الکترونیکی
 • مقاله
 • اسلاید
 • اینفوگرافیک
 • و …

چرا بازاریابی محتوا؟

بازاریابی محتوا از آنجا اهمیت پیدا می‎کند که محتوا بیش از گذشته تأثیر خود را بر ارتقا رتبه سایت‌ها‎ باقی گذاشته است. به عبارت دیگر مدیران دیجیتال مارکتینگ ( بازاریابی دیجیتال )‎ دریافته اند که محتوا موجب رشد و طرقی کمپین در فضای مجازی می‎گردد. در حال حاضر در سراسر دنیا درصد قابل ملاحظه‎ای از شرکتهای B2B از بازاریابی محتوا استفاده می‎کنند. همچنین شرکتهای B2C هم هزینه‌ها‎ی زیادی از بودجه خود را در این حوزه صرف می‎نمایند.

بازاریابی دیجیتال - مجتمع فنی میرداماد ( تصویر دوم)

تدوین کمپین تبلیغاتی – دوره بازاریابی دیجیتال

در نهایت با استفاده از مطالب فوق و تجربیات اساتید دوره بازاریابی دیجیتال ، کمپین تبلیغاتی تدوین و اجرا می شود. تدوین کمپین تبلیغاتی بدون در نظر گرفتن A/B Testing  و آنالیز محیط های مختلف، قابل احراز و اجرایی نمی باشد.