برای طراحی و اجرای شبکه های صنعتی به چه مهارت هایی نیاز داریم؟

برای طراحی و اجرای شبکه های صنعتی به چه مهارت هایی نیاز داریم؟

برای طراحی و اجرای شبکه های صنعتی به چه مهارت هایی نیاز داریم؟: منظور از شبکه های صنعتی در این مقاله مجموعه ای از سنسور ها ,کنترلر ها و عملگر ها در صنعت هستند که مطابق با پروتکلی خاص به یکدیگر متصل شده اند و در قالب یک مجموعه یک هدف کنترلی را دنبال می کنند. از این شبکه های صنعتی بیشتر در صنایع فرایندی و خطوط تولید استفاده می شود که در انها کمیت های فیزیکی و شیمیایی کنترل شده و هدف سیستم رسیدن به یک نقطه مطلوب (set point) می باشد. برای شناخت شبکه های صنعتی می بایستی تخصص های زیر را داشت:

 • اشنایی با کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر(PLC)
 • اشنایی با درایو های AC
 • شناخت انواع ابزاردقیق صنعتی و سنسور ها و عملگرها
برای طراحی و اجرای شبکه های صنعتی به چه مهارت هایی نیاز داریم؟
برای طراحی و اجرای شبکه های صنعتی به چه مهارت هایی نیاز داریم؟

تخصص های مورد نیاز طراحی و اجرای شبکه های صنعتی

 1. آشنایی با کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر(PLC)

مغز متفکر یک سیستم صنعتی کنترل کننده های ان سیستم می باشند که مقادیر واقعی فرایند را از سنسور ها دریافت کرده (PROCESS VALUE) و ان را با مقادیر مطلوب مقایسه کرده تا سیگنال خطا (مقدار انحراف) را به دست اورده و PLC با فرمان هایی که به عملگر ها صادر می کند این میزان خطا را به صفر برساند. رسیدن مقدار انحراف (DEVIATION VALUE) به مقدار صفر به معنی رساندن مقدار فرایند به مقدار مطلوب است

بنابراین یک فرد مسلط به PLC می بایستی در کنار شناخت این کنترل کننده ابزاردقیق و انواع عملگر ها را بشناسد که در بخش های بعدی همین مقاله به ان پرداخته می شود. مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد در ۳ سطح مقدماتی , نیمه پیشرفته و کاملا پیشرفته دوره هایی را طراحی کرده که دانشجویان رشته مهندسی برق و همچنین فعالان در صنعت برق می توانند از این دوره ها استفاده کرده و بهره کافی را ببرند. این ۳ دوره PLC در قالب یک دوره ی پکیج جامع PLC و اتوماسیون صنعتی ارائه می شود که به شرح زیر است :

 • Plc logo زیمنس المان به عنوان دوره مقدماتی
 • Plc basic siemens s7/300&400 به عنوان دوره نیمه پیشرفته
 • Plc advanced siemens s7/300&400 به عنوان دوره پیشرفته
 1. آشنایی باDRIVE های AC

هرگاه مصرف کننده نهایی الکتروموتور سه فاز القایی اسنکرون باشدPLC  به DRIVE  فرمان داده و DRIVE  کنترل موتور را به دست میگیرد به گونه ای که اتوماسیون کار صنعتی در صورت ندانستن درایو کنترل کاملی بر روی موتور نخواهد داشت . از درایو های رایج میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • SOFT STARTER
 • VFD(VARIABLE FREQUENCY DRIVE)
 • VVVF(VARIABLE VOLTAGE VARIABLE FREQUENCY)

که هر کدام از این DRIVE های AC با کنترل پارامتر هایی از موتور باعث کنترل دور موتور , کنترل گشتاور راه اندازی , راه اندازی نرم موتور , توقف نرم موتور , کارکرد الکتروموتور را به دست میگیرد. همچنین درایو AC حفاظت های کاملی از جمله جلوگیری از اضافه بار(OVER LOAD) , جلوگیری از اضافه جریان ( OVER CURRENT) , جلوگیری از ایجاد اضافه ولتاژ(OVER VOLTAGE) و کاهش ولتاژ(UNDER VOLTAGE) و … را انجام میدهد. در زیر به صورت اجمالی و مختصر هرکدام از درایو های ذکر شده را معرفی میکنیم:

۱.SOFT STARTER
 • اگر بخواهیم الکتروموتور با توان بالا را راه اندازی کنیم نمیتوان از روش های راه اندازی تک ضرب (DOL:DIRECT ON LINE) استفاده کنیم به دلیل انکه این الکتروموتور ها در لحظه راه اندازی جریان بالایی از شبکه می کشند و اگر راه اندازی نرم صورت نگیرد سیم پیچ استاتور این الکتروموتور ها می سوزد بنابراین توصیه میشود در الکتروموتور های سه فاز القایی با توان بیش از ۴ کیلووات از سافت استارتر استفاده کنید .همچنین این درایو AC  میتواند توقف نرم را نیز صورت دهد.
۲.VFD
 • این درایو با تغییر در فرکانس تغذیه موتور تعداد دوره ان را کنترل می نماید همچنین در درایو ac همواره می بایستی نسبت ولتاژ به فرکانس ثابت نگه داشته شود که این امر توسط خود درایو انجام میشود.
۳.VVVF
 • این درایو تلفیقی از دو درایو سافت استارتر و VFD است به گونه ای که هم میتواند باعث راه اندازی نرم و توقف نرم موتور شود و هم با تغییر فرکانس و کنترل بر روی ولتاژ تعداد دور و گشتاور راه اندازی موتور را کنترل نماید. همچنین یاداور میشود هر سه درایو گفته شده در فوق دارای حفاظت های کامل از الکتروموتور هستند.
 • مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد با استخدام اساتید DRIVE MAN مجرب و همچنین با استفاده از به روز ترین درایو ها خصوصا درایو های برند ABB در قالب یک دوره ۲۱ ساعته و در سه جمعه متوالی آموزش های لازم در رابطه با انواع درایو های AC  گفته شده را به دانشجویان محترم ارائه میدهد.

۳.شناخت انواع ابزاردقیق صنعتی و سنسور ها و عملگرها

در اکثر فرایند های صنعتی که لازم است اطلاعاتی به صورت لحظه ای و انلاین از مقادیر کمیت های فیزیکی و شیمیایی داشته باشیم استفاده از ابزاردقیق صنعتی بسیار کمک بخش است. به طور کلی میتوان ابزاردقیق را به ۳ دسته بزرگ زیر تقسیم بندی کرد:

 1. سنسور ها(حسگر ها)
 2. ترنسمیترها (Transmitter)
 3. ترسندیوسر ها (Transducer)

در مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد در قالب یک دوره ۳۲ ساعته کامل و جامع با عنوان “اصول کنترل فرآیند و طراحی ابزار دقیق صنعتی” هر ۳ دسته ی اصلی ابزاردقیق آموزش داده می شود. آموزش ابزاردقیق در این مرکز به صورت تئوری و عملی با آموزش سرفصل های زیرانجام می شود:

 • شناخت انواع سنسورهای آنالوگ مانند سنسورهای دما، فشار، سطح، فلو و غیره
 • بررسی روش های حذف نویز
 • آشنایی با انواع کنترل کننده های صنعتی
 • آشنایی با انواع شبکه های صنعتی مانند فیلدباس، پروفی باس، مدباس و غیره
 • طریقه رسم نقشه های ابزاردقیق P&ID
 • نحوه کاتالوگ خوانی ابزاردقیق
 • نحوه استخراج I/O LIST (لیست ورودی و خروجی ها)
 • طراحی کنترل کننده های PID

یکی دیگر از مهارت هایی که برای مهندسین برق با گرایش کنترل ضروری است مستند سازی (DOCUMENTARY) می باشد که عبارتست از تولید و طراحی مدارک مهندسی ابزاردقیق خصوصا مخاطبانی که می خواهند در صنعت در دسیپلین ابزاردقیق کار کنند. مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد در قالب دوره ای به نام طراحی و تولید مدارک مهندسی ابزاردقیق مستند سازی (DOCUMENTARY) را به دانشجویان آموزش می دهند. بنابراین با شرکت در پکیج جامع PLC و اتوماسیون صنعتی ,DRIVE AC , کنترل فرآیند و طراحی ابزاردقیق صنعتی و دوره ی تهیه و تولید مدارک مهندسی ابزاردقیق به تمامی پیش نیاز ها برای آموزش شبکه های صنعتی دست یافت.

برای طراحی و اجرای شبکه های صنعتی به چه مهارت هایی نیاز داریم؟
برای طراحی و اجرای شبکه های صنعتی به چه مهارت هایی نیاز داریم؟

معرفی مدارک پایان دوره 

مدرک دوره طراحی و اجرای شبکه های صنعتی مجتمع فنی تهران قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند. به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانشپذیر قرار گیرد. همچنین دانشپذیران می توانند بنا به درخواست، مدارک بین المللی از مؤسسات معتبر خارجی اخذ نمایند.

maryam bagheri ۲۸-بهمن-۱۴۰۲