لوگو مجتمع فنی تهران میرداماد

دانستنی های عکاسی (همه چیز درباره ی دنیای عکاسی)

دانستنی های عکاسی (همه چیز درباره ی دنیای عکاسی)

در این مقاله میخوانید

دانستنی های عکاسی: عکاسی در واقع نوعی هنر است که امروزه به عنوان بزرگترین سرگرمی در حال پیشرفت جهان شناخته شده. فرقی نمی کند که شما یک عکاس حرفه ای باشید یا بر عکس یک عکاس تازه کار، در هر صورت نکات زیادی درباره این هنر وجود دارد که لازم است آن ها را بدانید.

دانستن نکات ریز و درشتی که در حرفه ی عکاسی وجود دارد با گذشت زمان شما را به یک عکاس حرفه ای تبدیل میکند. نکته قابل توجه برای یک عکاسی حرفه ای حفظ ثبات و پایداری در همه ی عکس ها می باشد. به عنوان مثال برای همه پیش آمده که حداقل یک عکس خوب گرفته باشند به طوری که انگار همه ی عناصر و اشیا موجود در عکس در  جای خود قرار گرفته است و شما کاملا نمیدانید که چطور موفق به این کار شدید، اما یک عکاس حرفه ای این زیبایی و تناسب به وجود آمده را در همه ی عکس ها حفط می کند.

دانستنی های عکاسی (همه چیز درباره ی دنیای عکاسی)
دانستنی های عکاسی (همه چیز درباره ی دنیای عکاسی)

پنج نکته ی مهم که هر عکاسی باید آن را بداند(دانستنی های عکاسی)

همانطور که در بالا اشاره کردیم فرقی نمیکند که شما یک عکاس حرفه ای هستید یا یک عکاس تازه کار، در هر صورت نکات مهمی وجود دارد که لازم است با آن ها آشنا شوید.

1) تجهیزات عکاسی خود را بشناسید

لازمه ی عکاسی کردن شناخت کامل ابزار عکاسی شما می باشد. لازم نیست برای گرفتن یک عکس خوب حتما یک دوربین گران قیمت و حرفه ای داشته باشید بلکه با یک دوربین ساده نیز قادر به گرفتن عکس های شگفت انگیز خواهید بود. فقط کافیست با نحوه ی کار کرد و قابلیت های دوربین خود به طور کامل آشنا باشید.در ادامه چند نکته ی ساده برای شناخت لوازم عکاسی به شما معرفی میکنیم.

تاثیر ایزو در عکاسی 

  • با آشنایی چگونگی نحوه ی کارکرد و کاربرد های مختلف ایزو شما قادر هستید در مواقعی که نور کم است بتوانید به بهترین روش عمل کنید و تصمیمات درستی در این شرایط بگیرید. برای اینکه بتوانید با تاثیر ایزو بر روی نوردهی یا شناخت یک نقطه ایزوی مناسب آشنا شوید باید با تنظیمات ایزوی روی دوربین خود بازی کنید که بستگی به نوع و مدل دوربین شما نیز دارد.

پیدا کردن نقطه ی مطلوب در عکاسی 

  •  همه ی مدل های دوربین عکاسی داری لنز بوده و هر لنز دارای یک سری از تنظیمات دیافراگمی میباشد.که با کمک ان قادر هستید عکس هایی با کیفیت بالاتر بندازید. بنابراین برای یک عکاسی حرفه ای نقطه ی مطلوب لنز دوربین خود را پیدا کنید. شما با پیدا کردن نقطه ی مطلوب و تنظیمات دیافراگم دوربین در واقع به یک تصویر با کیفیت دست پیدا میکنید.

پیدا کردن کمترین سرعت شاتر در عکاسی (دانستنی های عکاسی)

  • یکی دیگر از عواملی که برای عکاسی در شرایطی که نور کم می باشد، مناسب است، پیدا کردن کمترین سرعت شاتر است که این عامل در گرفتن عکس های خلاقانه نیز به شما کمک میکند. در واقع حداقل سرعت شاتر به شما میکند تا از دوربین خود بهترین استفاده را کرده و به عکس های با کیفیتی دست یابید. این نکته به خصوص در زمانی که سه پایه عکاسی ندارید بسیار به شما کمک خواهد کرد.

دانستن وزن وسایل و تجهیزاتی که با خود حمل میکنید

  • لوازم و تجهیزاتی که با خود حمل میکنید باید به گونه ای باشد که بتوانید به راحتی آن ها را جابه جا کنید. چرا که وزن سنگین این تجهیزات احتمال منصرف شدن شما برای رفتن به عکاسی را در پیش دارد.

2) با تاثیرات نور بر روی عکاسی آشنا شوید

ممکن است عکاسی شما در نور طبیعی و روشنایی روز انجام گیرد و یا در نور های مصنوعی و دست ساز. با دانستن نکات و نحوه ی کاربرد نور در عکاسی، قادر به گرفتن عکس هایی با شرایط مطلوب در هر دو حالت می باشید. در رابطه با این موضوع که عکاسی در نور طبیعی بهتر است یا نور مصنوعی هیچ پاسخ درست و صحیحی داده نشده اما همانطور که گفتیم نکته ی مهم دانستن چگونگی نحوه ی عکاسی در هر دو نور می باشد.

از مهمترین نکاتی که هر عکاسی باید آن را بداند و آشنا باشد چگونگی به کار بردن و بازی با نور است. از نظر فنی اینطور بیان شده که همه نور ها (نور سفید، تنگستن و غیره) مناسب برای عکاسی نمی باشند. شما فقط با امتحان کردن انواع نور ها قادر هستید. با انواع مختلف نور و اینکه چگونه در هر نوری بتوانید عکس بگبربد آشنا شوید.

3) مورد توجه قرار دادن نکته ی فوکوس

نقطه ی فوکوس و انتخاب این نقاط بسته به نوع دوربین شما متفاوت می باشد. وقتی به چشمی دوربین نگاه میکنید نقطه ی فوکوس در واقع همان نقطه ی قرمز رنگی است که مشاهده می کنید. از ایرادات نقطه ی فوکوس در بیشتر دوربین ها حساسیت کمتر این نقطه نسبت به نقاط مرکزی است. همچنین در نور کم نیز مشکلاتی دارد و به خوبی عمل نمی کند.

4) انتخاب لنز مناسب برای عکاسی

شما قادر هستید با انتخاب بهتربن لنز برای گرفتن یک عکس خوب و با کیفیت اقدام نمایید. در واقع شما باید با توجه به سوژه ی عکاسی خود لنز را انتخاب نمایید. به عنوان مثال و قتی میخواهید تصویرتان پهن تر باشد باید از یک لنز واید استفاده کنید و …. در عکاسی با تعویض لنز میدان دیده سوژه عکاسی نیز تغییر می کند. در ادامه شما را با انواع مختلف لنز آشنا میکنیم:

انواع لنز (دانستنی های عکاسی)

تفاوت لنزها در فاصله کانونی آن ها می باشد که بر این اساس به چند دسته تقسیم میشوند:

لنز نرمال

  • لنز نرمال به لنزی می گویند. که قطر آن به اندازه ی فیلم دوربین بوده و تفاوت فاصله ی کنونی آن 35 تا 55 میلی متر باشد.

واید

  • لنزهای واید زاویه دید بازی دارند و مورد توجه عکاسان زیادی از جمله عکاسان معماری و منظره می باشد. در واقع در لنز واید فاصله کنونی از قطر سطح حساس عکاسی کوتاه تر است.

لنز تله

  • لنز های تله به لنز هایی گفته می شود که فاصله ی کانونی آن از فاصله ی کانونی لنز دوربین بلندتر باشد.

5) رنگ های مناسب برای عکاسی

به طور کلی می توان گفت تنظیمات خودکار تراز سفیدی، فقط در مواقعی که نور به اندازه ی کافی می باشد به خوبی عمل می کند در حالی که با استفاده از تراز سفیدی دوربین نتیجه بهتری را به عمل خواهد آورد.

دانستنی های عکاسی
دانستنی های عکاسی

کلاس های عکاسی مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد

معرفی مدرک پایان دوره آموزش عکاسی 

مدرک کلاس های جامع عکاسی مجتمع فنی تهران قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند. به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانش پذیر قرار گیرد. همچنین دانش پذیران می توانند بنا به درخواست، مدارک بین المللی از مؤسسات معتبر خارجی اخذ نمایند. 

نوشته های مرتبط
مدیریت راهبردی کسب و کار. دوره DBA (آموزش DBA)
متن سربرگ خود را وارد کنید

برای مشاهده جزئیات دوره کلیک کنید

برای مشاهده جزئیات دوره کلیک کنید

نیاز به مشاوره دارید؟

همکاران ما آماده پاسخگویی به شما می باشند