دانستنی های لازم در رابطه با پارچه سازی برای طراحی لباس(انواع پارچه سازی)

دانستنی های لازم در رابطه با پارچه سازی برای طراحی لباس(انواع پارچه سازی)

دانستنی های لازم در رابطه با پارچه سازی برای طراحی لباس(انواع پارچه سازی): یکی از پرطرفدارترین رشته های موجود در حرفه مد و پوشاک طراحی لباس می باشد که امروزه بسیار رواج یافته و توجهات بسیاری را به خود جذب کرده است. لازمه طراحی لباس موفق استفاده از پارچه های با کیفیت و مناسب می باشد. که میتوانید با کسب تخصص در این زمینه از مواد دور ریز و بازیافتنی پارچه های جذاب و مناسبی تهیه کنید.

به این صورت طراح لباس قادر به استفاده از پارچه های خاص و به این ترتیب تولید خلاقانه انواع پوشاک می باشد. اهمیت پارچه سازی در طراحی لباس را نمیتوان نادیده گرفت به طوری که اصلی و مهم ترین مرحله در این امر، پارچه سازی است. کلیه طراحان لباس و به طور کل علاقه مندان به این حرفه میتوانند با شرکت در دوره های تخصصی مهارت های لازم در این زمینه را کسب نمایند.(پارچه سازی چیست)

دانستنی های لازم در رابطه با پارچه سازی برای طراحی لباس

پارچه چیست؟(پارچه سازی چیست ؟)

به طور کل پارچه از یک شبکه الیاف طبیعی یا مصنوعی که به روش های مختلفی در کنار هم قرار میگیرند، تشکیل میشود. پارچه سازی یا نساجی به هنری میگویند که در آن دو مجموعه نخ یعنی تار و پود به هم بافته میشوند و پارچه تولید میگردد. به همین دلیل به پارچه سازی هنر بافندگی نیز گفته میشود. در تولید پارچه از مواد مختلفی مانند پنبه، پشم، ابریشم و …. استفاده می شود.(انواع پارچه سازی)

روش های پارچه سازی و رابطه آن با طراحی لباس

بدون داشتن شناخت کافی در رابطه با جنس های مختلف پارچه و پارچه سازی نمیتوان به یک طراح لباس حرفه ای تبدیل شد. بنابراین داشتن درک درست از نحوه و مراحل پارچه سازی در طراحی محصولات با کیفیت بسیار موثر خواهد بود. پس ارتباط بین طراحی لباس و پارچه سازی را نمیتوان نادیده گرفت. روش های مختلفی برای تولید پارچه یا همان پارچه سازی وجود دارد. ما در ادامه دو روش متدوال در این امر را برای شما بیان میکنیم که به نسبت ما بقی روش ها بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد:(انواع پارچه سازی)

مراحل ساخت پارچه های بافتنی(انواع پارچه سازی)

پارچه های بافتنی توسط دستگاه های خاصی به نام ماشین بافتنی تولید میگردند، که در آن مجموعه ای از نخ ها در زاویه های مناسب در هم پیچیده میشوند. پارچه های بافتنی را در دو نوع میتوان در بازار مشاهده کرد: یکی بافت های اصلی که به آن بافت ساده نیز میگویند و شامل بافت تافته، بافت سرژه، بافت ها اطلسی و …می باشد. و دیگری بافت های پیچیده یا خاص است که شامل: بافت دایی، بافت ژاکارد، بافت پیکه و … است.(پارچه سازی چیست)

از ویژگی های پارچه های بافتنی میتوان به این موارد اشاره کرد:(پارچه سازی چیست)

 • دارای بافت و رنگی کدر می باشند.
 • داراری مقاومت بالایی در برابر ساییده شدن هستند.
 • این پارچه ها از تراکم بالای نخ تشکیل شده اند.
 • پارچه های بافتنی در برابر پرزدار شدن مقاوم می باشند.
 • برای تولید ژاکت، پیراهن، شلوار های جین و .. از پارچه های بافتنی استفاده میگردد.
 • و …

مراحل ساخت پارچه های کشباف(انواع پارچه سازی)

برای تولید پارچه های کشباف که یکی از محبوب ترین پارچه ها برای تولید لباس می باشد دو روش وجود دارد، که عبارت است از:(پارچه سازی چیست)

روش اول:

 •   ساخت پارچه های کشباف پودی که به آن دستباف نیز گفته میشود، این پارچه ها با استفاده از نخ های موجود در ردیف های افقی که حلقه شده هستند تولید میگردد.  

روش دوم:

 • نوع دیگر پارچه های بافتنی، کشباف تاری می باشد. این روش با استفاده از چند نخ موازی که در مرحله پارچه سازی حلقه میگردند، تولید میشود.

از ویژگی های پارچه های کشباف میتوان به این موارد اشاره کرد:

 • پارچه های کشباف سبک و راحت می باشند.
 • دارای مقاومت بالایی در برابر چین و چروک می باشند.
 • پارچه های کشباف به دلیل دارا بودن از ماهیت الاستیک در تولید لباس های ورزشی کاربرد دارند.
 • این پارچه ها را میتوان در الیاف مختلفی مثل: پشم، پنبه، کتان، ابریشم و … مشاهده کرد.
 • و …
دانستنی های لازم در رابطه با پارچه سازی برای طراحی لباس
دانستنی های لازم در رابطه با پارچه سازی برای طراحی لباس

دوره های آموزش پارچه سازی و اهمیت آن در طراحی لباس(انواع پارچه سازی)

در بالا نیز به این موضوع اشاره کردیم که اصلی ترین مرحله در طراحی مد و پوشاک، پارچه سازی و به طور کل استفاده از مواد اولیه مرغوب می باشد. هنر پارچه سازی سرشار از ایده های نو و خلاقانه است و جذابیت های بسیاری دارد.

به این ترتیب کلیه فعالان در رشته های مختلف مد و پوشاک و کلیه علاقه مندان میتوانند در کلاس های آموزش پارچه سازی که در مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد برگزار میگردد شرکت کنند. در این دوره ها کلیه مطالب مورد نیاز در رابطه به این هنر به شما آموزش داده میشود و به این ترتیب میتوانید به راحتی وارد بازار کار شوید. مطالبی که در این دوره ها به شما آموزش داده میشود عبارت است از:(پارچه سازی چیست)

در دوره های خلاقیت در پارچه سازی چه مطالبی آموزش داده میشود؟(انواع پارچه سازی)

(پارچه سازی چیست)

 • آموزش کامل و آشنایی با ابزار و وسایل کاربردی در پارچه سازی.
 • آموزش دوخت های اولیه مثل زنجیره ای، دندان موشی و ..
 • آموزش انواع روش های سوزن دوزی سنتی
 • آموزش کامل ابزار کار پارچه سازی مثل سوزن های سوزن دوزی
 • آموزش کامل سوزن دوزی بلوچی

دوره های آموزشی دپارتمان مد و پوشاک در مجتمع فنی تهران شعبه میرداماد 

معرفی مدارک پایان دوره

مدرک مجتمع فنی تهران قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانش پذیر قرار گیرد. همچنین دانش پذیران می توانند بنا به درخواست، مدارک بین المللی از مؤسسات معتبر خارجی اخذ نمایند.

‫۳/۵
maryam bagheri ۷-تیر-۱۴۰۰