دوره آنلاین متره و برآورد (کلاس غیر حضوری متره و برآورد)

دوره آنلاین متره و برآورد (کلاس غیر حضوری متره و برآورد)

دوره آنلاین متره و برآورد (کلاس غیر حضوری متره و برآورد): متره و برآورد از اصطلاحات رشته مهندسی عمران است که در رشته های معماری و شهرسازی کاربرد گسترده ای دارد. لازم است بدانید که متره و برآورد در صنعت عمران از اهمیت بالایی برخوردار است. چرا که وجود آن موجب خواهد شد که پروژه‌ ها در زمان مشخص تحویل داده شود و یا یک پروژه در میانه‌ های راه بی‌ نتیجه رها شود. در صورت نبود متره و برآورد در هر پروژه ای، نمی توان پیش بینی ها لازم در روند پروژه را انجام داد، در این صورت ممکن است در هر مرحله از پروژه با مشکلات جدیدی رو به رو شد. و این موضوعات دلیل بر اهمیت بسیار فرآیند متره و برآورد در پروژه می باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با متره و برآورد آشنا کرده و مطالبی را در زمینه دوره آنلاین متره و برآورد (کلاس غیر حضوری متره و برآورد) بیان کنیم.

دوره آنلاین متره و برآورد
دوره آنلاین متره و برآورد

آشنایی با متره

متره معیاری برای اندازه گیری و محاسبه مصالح مورد نیاز برای اجرای یک پروژه می باشد. و یا این که با استفاده از متره می توان مقادیر مصالح استفاده شده در روند یک پروژه را نیز محاسبه کرد. لازم است بدانید که این محاسبات در یک سری جداول خاصی انجام می شود که به آن جدول صورت وضعیت گفته می شود. و افرادی که این گونه محاسبات را انجام می دهند، مترور نامیده می شوند. به طور کلی محاسبات متره با توجه به نیاز و واحد مصالح، انواع مختلفی دارد. از انواع متره می توان به موارد زیر اشاره کرد. (دوره آنلاین متره و برآورد)

انواع متره

متره بسته (دوره آنلاین متره و برآورد)
 • در روش متره بسته، مصالح را با توجه به واحد های مورد نیاز، از روی نقشه ها و اسناد محاسبه کرده و در جداول مخصوص وارد می کنند. سپس این مقادیر را در قیمت های واحد پایه ضرب کرده تا در این صورت قیمت هر آیتم به دست آید. در صورتی که این آیتم ها را با یکدیگر جمع کنیم، قیمت خالص پروژه به دست می آید. و در آخر لازم است بدانید که اگر به این قیمت ها ضرایب مربوطه ضرب شود، قیمت کل پروژه به دست می آید.
متره باز
 • در روش متره باز، بها و قیمت را تجزیه و آنالیز می کنند. چرا که برآورد هزینه اجرا و مدت زمان آن بدون استفاده از تجزیه بها امکان پذیر نمی باشد. در این صورت هر چه تجزیه بهای مورد استفاده از نظر مصالح، ماشین آلات، نیروی انسانی و … به واقعیت نزدیک تر باشد، به همان اندازه برآورد اولیه به هزینه اجرایی پروژه نزدیک تر خواهد بود. (کلاس غیر حضوری متره و برآورد)
 • برای محاسبه متره باز، باید کلیه مصالح، نیروی انسانی، نیروی ماشینی، ابزارآلات و … از روی جدول متره ها محاسبه شده و سپس هر کدام از آن ها را در قیمت واحد پایه ضرب کنیم.  سپس باید جمع این هزینه ها را به دست آورد. در آخر قیمت به دست آمده را در ضرایب مربوطه ضرب کرده تا در این صورت قیمت کل یک واحد عملیات مورد تجزیه به دست آید.

برآورد به چه معناست؟

در صورتی که مقادیر به دست آمده در قسمت متره با توجه به واحد های مورد نیاز، قیمت گذاری شود، به آن برآورد گفته می شود. به بیان ساده تر به محاسبه و اندازه گیری مقدار مصالح مورد نیاز برای اجرای یک پروژه برای پیش بینی بودجه مورد نیاز، برآورد گفته می شود. حال برآورد انواع مختلفی دارد که در ادامه شما را با انواع آن ها آشنا می کنیم. (آموزش غیر حضوری متره و برآورد)

انواع متره و برآورد

 • برآورد Estimate
 • برآورد مقدماتی
 • برآورد اولیه (کلاس غیر حضوری متره و برآورد)
 • برآورد تقریبی
 • برآورد تعیین کننده
 • برآورد تفضیلی
 • برآورد هزینه
 • برآورد هزینه اجرای کار
 • برآورد هزینه اجرای عملیات

فرآیند انجام متره و برآورد چگونه است؟

به طور کلی فرآیند انجام متره و برآورد شامل سه مرحله مختلف است:

 1. ارزیابی بودجهدر ابتدا باید میزان بودجه را تخمین زد تا بتوان هزینه ها را در مراحل اولیه پروژه کنترل کرد.
 2. گزارش هزینهگزارش هزینه ها باید در مراحل مختلف پیشرفت پروژه محاسبه و بررسی شوند. (آموزش غیر حضوری متره و برآورد)
 3. مدیریت هزینه: در این فرآیند باید هزینه ها را مدیریت کرد. که لازم است بدانید مدیریت هزینه شامل ارزیابی، اندازه گیری سایت، تغییرات و … می باشد.

ابزارهای مورد نیاز برای متره و برآورد

به صورت کلی فرآیند متره و برآورد شامل دو روش دستی و نرم افزاری می باشد. در روش دستی که قدیمی ترین و زمان بر ترین روش در فرآیند متره و برآورد می باشد، مترور با استفاده از نقشه های معماری و سازه ها، به صورت دستی مقادیر مصالح مورد نیاز، نیروی کار و هر فعالیتی که نیاز به تخمین هزینه دارد را محاسبه و در جدول های خاص آن ها را می نویسند. اما با وجود کامپیوتر ها و نرم افزار های مهندسی عمران، کار ها برای انجام فرآیند متره و برآورد آسان تر شده است. بنابراین امروزه بسیاری از مهندسان برای انجام کار های خود از این نرم افزار ها استفاده می کنند. (کلاس غیر حضوری متره و برآورد )

دوره آنلاین متره و برآورد در مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد 

مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد، علاوه بر برگزاری دوره های حضوری آموزش متره و برآورد این شرایط را برای علاقه مندان به یادگیری این مهارت ایجاد کرده است. که افراد بتوانند در دوره آنلاین متره و برآورد شرکت کرده و مهارت و دانش لازم در این زمینه را به صورت مجازی فرا گیرد. در این صورت هنرجو می تواند در محیط خانه در کلاس های مجازی این دوره شرکت کرده و علاوه بر آموزش مطالب، سوالات و مشکلات خود را نیز بپرسد. لازم به ذکر است که در پایان دوره، هنرجو می تواند مدرک دوزبانه و بین المللی دوره کلاس غیر حضوری متره و برآورد را از مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد، دریافت کند.

معرفی مدارک پایان کلاس غیر حضوری متره و برآورد

مدرک دوره آنلاین متره و برآورد مجتمع فنی تهران قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانش پذیر قرار گیرد. همچنین دانش پذیران می توانند بنا به درخواست، مدارک بین المللی از مؤسسات معتبر خارجی اخذ نمایند. (آموزش غیر حضوری متره و برآورد)

دوره آنلاین متره و برآورد
دوره آنلاین متره و برآورد

دوره های آموزشی دپارتمان معماری و دکوراسیون داخلی در مجتمع فنی تهران (میرداماد)

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)
ساره صمدی ۱۰-آبان-۱۴۰۰