دوره بازرگانی

دوره بازرگانی

دوره بازرگانی: بازرگانی بین المللی به مبادله کالاها، خدمات و سرمایه در داخل مرزها و یا سراسر مرزهای ملی گفته می شود. از آنجایی که جهانی شدن به تغییر شکل چشم‌انداز اقتصادی مرتبط می باشد، کسب‌وکارها مجبورند برای رقابتی ماندن، فراتر از مرزهای داخلی گسترش یابند. از این رو داشتن دانش کافی در رابطه با اصول بازرگانی در کسب و کار های کوچک و بزرگ اهمیت زیادی پیدا کرده است. و به جرات میتوان بیان کرد که یادگیری این حرفه شرط اصلی در موفقیت تجارت و کسب و کار ها می باشد.

از این رو امروزه افرادی که دارای کسب و کارهای کوچک یا بزرگ هستند سعی در یادگیری مهارت ها و اصول بازرگانی نموده اند. آموزشگاه ها و مراکز بسیاری اقدام به برگزاری دوره بازرگانی بین الملل نموده اند. اما به جرات میتوان گفت یکی از بهترین مراکز برای یادگیری این حرفه پراهمیت مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد است. در ادامه مقاله اطلاعات بیشتری در رابطه با رشته بازرگانی بین الملل و بهترین مرکز برای یادگیری آن در اختیارتان قرار میدهیم.

دوره بازرگانی
دوره بازرگانی

انواع بازرگانی کدام است؟

 • بازرگانی داخلی: در صورتی که داد و ستد در داخل یک کشور و توسط ساکنان آن انجام گیرد، به این داد و ستد، بازرگانی داخلی گفته می شود. 
 • بازرگانی بین المللی: اما در صورتی که داد و ستد در سطح وسیع تری انجام شود (بین کشور های مختلف)، به آن بازرگانی خارجی می گویند.
 • بازرگانی منطقه ای: در بازرگانی منطقه ای، داد و ستد میان کشور های یک منطقه (به طور مثال کشور های خاورمیانه) صورت می گیرد.

عوامل موثر در بازرگانی بین المللی(دوره بازرگانی)

همانطور که میدانید برای ورود به حرفه بازرگانی به خصوص در عرصه بین الملل اولین قدم شناخت عوامل تاثیر گذار در تجارت است. شناخت این عوامل به مدیریت کسب و کار درست و اصولی کمک میکند. در ادامه تعدادی از این عوامل را بیان میکنیم:

توسعه بازار:
 • جستجوی بازارهای جدید یک محرک اصلی در تجارت بین المللی است. در واقع هدف اصلی شرکت‌ها باید این باشد که از پایگاه‌های مشتریان بزرگ‌تر بهره ببرند و جریان‌های درآمدی خود را متنوع کنند.
 •  مدیران کسب و کار ها باید بدانند که اقتصادهای نوظهور اغلب بازارهای دست نخورده ای را با پتانسیل رشد قابل توجه ارائه می دهند.
کسب منابع:
 • دسترسی به منابع حیاتی مانند مواد خام، نیروی کار ماهر و فناوری های پیشرفته، کسب و کارها را برای فعالیت در سطح جهانی آماده میکند.
 • شرکت های چند ملیتی به طور استراتژیک عملیات خود را برای تامین منابع مقرون به صرفه تعیین می کنند.
آزادسازی اقتصادی:
 • آزادسازی سیاست‌های تجاری و کاهش موانع که توسط سازمان‌هایی مانند سازمان تجارت جهانی (WTO) تسهیل شده است، تجارت بین‌المللی را به ترویج تجارت آزاد و منصفانه تشویق کرده است.
پیشرفت های تکنولوژیکی:
 • پیشرفت در فن آوری های ارتباطی و حمل و نقل به طور قابل توجهی موانع تجارت بین المللی را کاهش داده و فعالیت های تجاری را در سطح جهانی آسان تر کرده است.

چالش های بازرگانی بین الملل را بشناسید!

امروزه تمامی افراد مشغول در هر نوع کسب و کاری از مزیت های بی نظیر بازرگانی بین الملل آگاهی کامل دارند. اما برای ورود به این حرفه باید چالش های آن را نیز بشناسید و با آگاهی کامل اقدام به تجارت در عرصه بین الملل نمایید. از جمله چالش های احتمالی در حرفه بازرگانی بین الملل میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

تفاوت های فرهنگی:
 • هنجارها و ارزش های فرهنگی متنوع می تواند موانع ارتباطی و سوء تفاهم ایجاد کند.
 • کسب و کارهای بین المللی موفق تفاوت های ظریف فرهنگی مناطقی که در آن فعالیت می کنند را درک کرده و به آنها احترام می گذارند.
خطرات سیاسی و حقوقی:
 • بی ثباتی سیاسی و سیستم های حقوقی متفاوت خطرات قابل توجهی را به همراه دارد. تغییر در سیاست های دولت یا رویدادهای سیاسی غیرمنتظره می تواند عملیات را مختل کند.
 • پایبندی به چارچوب های حقوقی مختلف مستلزم درک قوی از حقوق بین الملل است.
نوسانات ارز:
 • نوسانات نرخ ارز می تواند بر هزینه تولید و سودآوری معاملات بین المللی تأثیر بگذارد.
 • استراتژی های مدیریت ریسک موثر، مانند پوشش ریسک، برای کاهش ریسک های مرتبط با ارز بسیار مهم هستند.

بازرگانی بین الملل چه تاثیری بر اقتصادهای جهانی دارد؟

تجارت بین المللی پیامدهای گسترده ای بر اقتصادهای جهانی دارد. از جمله این تاثیرات میتوان موارد زیر را نام برد:

 • رشد اقتصادی: گسترش کسب و کارها در سراسر مرزها با ایجاد شغل، افزایش بهره وری و تقویت نوآوری، رشد اقتصادی را تحریک می کند.
 • انتقال فناوری: تجارت بین الملل انتقال فناوری و دانش را به فراسوی مرزها تسهیل می کند و به توسعه اقتصادهای کمتر پیشرفته کمک می کند.
 • ارتباط جهانی: افزایش تجارت بین‌الملل باعث تقویت حس پیوستگی، ترویج دیپلماسی و کاهش احتمال درگیری می‌شود.
 • توزیع مجدد درآمد: تجارت بین المللی می تواند با توانمند ساختن کشورها به تخصص در صنایعی که دارای مزیت نسبی هستند، به توزیع مجدد درآمد کمک کند.
دوره بازرگانی
دوره بازرگانی

سخن پایانی(دوره بازرگانی مجتمع فنی میرداماد)

در نتیجه، تجارت بین‌المللی یک جنبه پویا و ضروری از اقتصاد جهانی است. در حالی که فرصت‌های بی‌سابقه‌ای برای رشد و توسعه ارائه می‌کند، نیاز به ناوبری ماهرانه از طریق شبکه پیچیده چالش‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی دارد. موفقیت در عرصه بین المللی مستلزم یک رویکرد استراتژیک، درک دقیق پویایی جهانی و تعهد تزلزل ناپذیر به سازگاری است.  بنابراین شناخت این عوامل و داشتن تخصص کافی در رابطه با بازرگانی برای کسب و کارها و معاملات موفقیت آمیز امری ضروری است.

اگر قصد دارید در این بازار ها به معامله و در نتیجه کسب سود بپردازید توصیه میکنیم در دوره بازرگانی (بازرگانی بین الملل) مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد شرکت کنید. در این دوره ها اساتید حرفه ای و مجربی فعالیت میکنند که صفر تا صد مهارت های مورد نیاز برای ورود و فعالیت در این بازار ها را به شما آموزش میدهند. در انتهای دوره نیز مدرک معتبر و قابل ترجمه رسمی دریافت میکنید و میتوانید به راحتی در عرصه بین الملل مشغول به فعالیت شوید.

معرفی مدارک پایان دوره

مدرک دوره بازرگانی بین الملل مجتمع فنی تهران قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانش پذیر قرار گیرد. همچنین دانش پذیران می توانند بنا به درخواست، مدارک بین المللی از مؤسسات معتبر خارجی اخذ نمایند.

‫5/5 ‫(1 نظر)
maryam bagheri 19-مهر-1402