لوگو مجتمع فنی تهران میرداماد

دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی

دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی: دکوراسیون داخلی هنری پویا است که می تواند در سبک های مختلف اجرا شود. یکی از سبک های طراحی دکوراسیون داخلی، دکوراسیون داخلی به سبک و سیاق سنتی است. تبدیل شدن خانه های حیاط دار قدیمی به آپارتمان ها، یکی از عوامل به حاشیه رفتن این سبک است. اما اصالت این سبک، به مرور زمان بیشتر و بیشتر شده است و طرفداران خاص خودش را دارد.

دکوراسیون داخلی چیست؟

به بیان ساده، دکوراسیون داخلی یعنی رنگ ها، اشیا، المان ها و مبلمان را در یک فضا به گونه ای طراحی کنیم، که در هماهنگ ترین حالت ممکن قرار داشته باشند. فرایند طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی باید به گونه ای باشد که  در انتها به این دو اصل برسیم:

  • نتیجه ی آن خوشایند برای استفاده کنندگان باشد
  • طراحی فضا مفید و کار آمد باشد
آموزش دکوراسیون داخلی
آموزش دکوراسیون داخلی

هدف از اجرای دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی

اصول، نقوش و طرح های سنتی دارای پایه و اساس مبتنی بر زیبایی شناسی فطری و نا خود آگاهی است که در وجود تمام انسان ها نهفته است. به همین دلیل، در همه ی دوره ها مورد توجه قرار گرفته است. در واقع هدف دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی این است، که از طرح های سنتی به گونه ای الهام گیرد که طراحی متناسب با سلیقه ی جامعه ی امروزی انجام دهد و هم زمان اصالت و قدمت را در طراحی خود بگنجاند.

اجزای اصلی سبک دکوراسیون ایرانی

  • رنگ

رنگ در سبک دکوراسیون ایرانی مبتنی بر اصول طبیعت پیش می رود. بدین صورت که از رنگ های گرم در مناطق سرد سیر و از رنگ های سرد در مناطق گرم سیر استفاده می شود. اما رنگ قالبی که تقریبا در تمامی مناطق استفاده می شود، رنگ قرمز و زرشکی است.

  • نور

بهره گیری از نور طبیعی خورشید یکی از اجزای اصلی بکار رفته در سبک دکوراسیون ایرانی است. استفاده از پنجره های بزرگ ارسی به همراه شیشه های رنگی تعبیه شده در آن، جلوه ی زیبایی در خانه به همراه دارد.

  • فرم و طرح

فرم های الهام گرفته از طبیعت و اصول دینی در جزییات فرم ها و طرح ها به چشم می خورد. هم چنین بهره گیری از علوم هندسه و نجوم در طراحی ها به وفور در این سبک معماری یافت می شود.

آموزش دکوراسیون داخلی
آموزش دکوراسیون داخلی

اجزای فرعی دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی

  • فرش در دکوراسیون داخلی سنتی

نوع کف پوش در گذشته، اعتقادات مذهبی نسبت به تمیز نگه داشتن منرل و عدم وجود مبلمان، باعث شده است که هیچ بخشی از خانه به غیر از حیاط، خالی از فرش نباشد. فرش های دستباف قدیمی با سبک های گوناگون (کرمان، تبریز و …) و رنگ های عمدتا قرمز، زینت بخش منازل ایرانی بوده است. هم چنین استفاده از گلیم نیز، کاربرد زیادی در خانه های ایرانی دارد.

  • مبلمان

مبلمان در دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی، به بالشت های بزرگ برای لم دادن و پشتی ها برای تکیه دادن ختم شده اند. به مرور زمان، میز های پایه کوتاه و کوچکی در مقابل بالشت ها قرار گرفتند که راحنی بیشتری برای ساکنین به ارمغان آوردند.

  • آینه و شمعدان

یکی از اصلی ترین وسایل تزیینی در دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی، استفاده از آینه و شمعدان خصوصا بر روی طاقچه ها، است. اعتقادات قدیمی نسبت به وجود الزامی آینه و شمعدان در خانه، آن را جز جدایی ناپذیر دکوراسیون های سنتی کرده است. آینه مظهر روشنایی است و شمعدان هایی که در دو طرف آینه قرار داده می شوند، نماد دو نگهبان برای زندگی است.

  • ظروف سفالی

کوزه های سفالی در نبود یخچال و دیگر لوازم سرمایشی، به خوبی آب را خنک نگه می داشتند. این امر و نبود ظروف با جنس دیگر، موجب شد که استفاده از ظروف سفالی در خانه های ایرانی رواج داشته باشد.

  • ارسی

پنجره های بزرگ مشبک با شیشه های رنگی (قرمز، زرد، آبی)، ارسی نام دارد. این پنجره ها با تاباندن نور خورشید در منزل یاد آور رنگین کمان بوده است و آرامش خاصی را برای اهالی منزل به همراه دارد.

کلاس دکوراسیون داخلی
کلاس دکوراسیون داخلی

دوره های آموزش دکوراسیون داخلی

دوره ی آموزش دکوراسیون داخلی در مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد، شامل دوره های مقدماتی، متوسط و پیشرفته است. شرکت در دوره ی مقدماتی آموزش دکوراسیون داخلی، پیش نیازی ندارد. با شرکت در کلاس های آموزشی دکوراسیون داخلی و گذراندن دوره های آن، تمام مباحثی که یک معمار حرفه ای باید بداند را فرا می گیرید.

سرفصل های آموزش دوره های آموزش دکوراسیون داخلی در جدول زیر آورده شده است:

دوره ی مقدماتی دوره ی متوسط دوره ی پیشرفته
آموزش اسکیس و راندو

 شناخت مواد و مصالح

آموزش نرم افزار V-RAY و ۳DMAX

آموزش نقش کشی دستی آموزش متره و برآورد آموزش فوتو شاپ در معماری
آموزش نرم افزار اتوکد کاربردی آموزش چیدمان آموزش نور پردازی
آموزش درک معماری آموزش نرم افزار اسکچاپ آموزش پروژه ی عملی نهایی در پایان نامه