مدرس دیجیتال مارکتینگ

برگزار کننده دوره های دیجیتال مارکتینگ توسط برترین اساتید این حوزه

۲۸۱۶ ۲۲۲۲ – ۰۲۱

دیجیتال مارکتینگ چیست؟ با دیجیتال مارکتینگ چه کارهایی می شود انجام داد؟ یک مدرس دیجیتال مارکتینگ بر چه چیزهایی باید تسلط داشته باشد؟

با ذکر چند سوال مطلب استاد دیجیتال مارکتینگ را شروع کردیم و پاسخ به همه اینها سوالها و برخی سوالهای مشابه، هدف ما از نوشتن این مطلب است.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

انقلاب اینترنتی و فناوری ارتباطات و اطلاعات، جهان را دگرگون کرده و بیش از همه دسترسی به اطلاعات، ارتباط با افراد دیگر در سراسر گیتی و تبادل متن، ویدئو و عکس با بسیاری از انواع رسانه ها امکان پذیر شده است.

دنیای دیجیتال روی تمام مفاهیم کسب و کار، همه مفاهیم بازاریابی و تمام مفاهیم آمیخته بازاریابی تأثیرگذار بوده و در کل، خیلی از روندها و فرایندهای بازاریابی را در دهه های اخیر دستخوش تحول کرده است. بعضی ها استدلال می کنند که توزیع فیزیکی، فروش و قیمت گذاری بزرگ ترین تأثیر را از این تحولات جذب می کنند، ولی در واقع، تمام عناصر آمیخته بازاریابی از این دنیای جدید تأثیر می پذیرند.

به طور ساده، بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ به نوعی از بازاریابی اطلاق می شود که به صورت آنلاین از طریق وب سایت ها، تبلیغات آنلاین، ایمیل های همگانی، کیوسک های متعامل، تلفن همراه یا تلویزیون های متعامل انجام می شود. این کار شامل نزدیک شدن به مشتریان، فهم بهتر آنها و نگه داشتن گفتمان با آنهاست.

با دیجیتال مارکتینگ چه کارهایی می شود انجام داد؟

به طور کلی می توان گفت استفاده از دیجیتال مارکتینگ، پایگاه داده مشتریان فعال و مشتریان بالقوه ایجاد کرده و جریان دائمی ارتباطات را میان مشتریان و حامیان و میان خود مشتریان بوجود می آورد. قدرت این گفتمان در این است که نه تنها مخاطبان را درگیر می کند، بلکه بهینه سازی موتورهای جستجو (همانند گوگل، بینگ و…) و بهینه سازی رسانه های اجتماعی (همان شبکه های اجتماعی) را از طریق لینک های داخلی و اشتراک اجتماعی تقویت می کند.

هدف دیگر یا دکار دیگری که می توان با دیجیتال مارکتینگ انجام داد، خدمات رسانی یا افزودن ارزش است. یک وبسایت چگونه می تواند به بهبود بخشیدن تجربیات مشتریان یا افزودن ارزش به تجارت ایشان کمک کند؟

جواب این است: باید استراتژی بازاریابی دیجیتال و الکترونیکی به عنوان یک استراتژی شبکه تبادل اطلاعات در نظر گرفته شود، جایی که کانال های الکترونیکی و رسانه های دیجیتال از دیگر کانال های ارتباطی و توزیع پشتیبانی می کنند.

استراتژی بازاریابی دیجیتال باید بازارهای هدف، موقعیت یابی، پیشنهاد ارزشیآنلاین، انتخاب آمیخته کانال های رسانه دیجیتالی برای یافتن مشتریان جدید و استرتژی های ارتباطی به منظور پذیرایی و افزایش مشتریان موجود را مشخص کند.

مجموعه آیکون های دیجیتال مارکتینگ
آیکون های دیجیتال مارکتینگ برای نمایش ویژگی های کی مدرس دیجیتال مارکتینگ

توانایی های یک مدیر، استاد یا مدرس دیجیتال مارکتینگ

فعلاً به این سوال که توانایی های یک مدرس دیجیتال مارکتینگ چیست به صورت فهرست وار پاسخ می دهیم، اما در ادامه سعی می کنیم تک تک موارد را شرح می دهیم. لازم به ذکر است که ممکن است یک مدرس دیجیتال مارکتینگ در کلاس درس همه این موارد را توضیح ندهد، یا یک مدیر دیجیتال مارکتینگ، با همه این موارد سروکار نداشته باشد، یا… اما اگر شما اگر قصد دارید تبدیل به یک مدرس خوب، یک استاد همه چیز تمام، یا یک مدیر موفق شوید سعی کنید از صفر تا صد بازاریابی اینترنتی را آموزش ببینید.

 • یک استاد دیجیتال مارکتینگ باید با کسب و کارهای مختلف آشنا باشد و بداند که دیجیتال مارکتینگ چطور می تواند به کسب و کارهای مختلف کمک کند تا رونق بگیرند.
 • مدرس دیجیتال مارکتینگ خوب می داند که چرا کسب و کارها به استراتژی های بازاریابی دیجیتالی نیاز دارند؟
 • یک مربی دیجیتال مارکتینگ درک درستی از مصرف کننده دیجیتال دارد.
 • یک مدرس بازاریابی دیجیتال «۴P»  یا «آمیخته بازاریابی» را می داند . حواسش به آنها هست.
 • کسی که ادعا می کند می تواند مدیر، مربی یا استاد دیجیتال مارکتینگ است، می داند که وبسایت شما، مرکز جهانی بازاریابی دیجیتال شماست، می تواند برای شما یک وبسایت موثر ایجاد کند، می داند وب سایت ها برای چه کسانی هستند، توانایی بهینه کردن وبسایت ها را دارد و… خلاصه یک استاد بازاریابی دیجیتال از سیر تا پیاز وبسایت ها را می داند.
 • رقبا را می شناسد.
 • می داند که کاربران برای رسیدن به هدفشان (که در نهایت همان محصول یا خدمات شماست که قصد فروشش را دارید) را می شناسد.
 • مدرس دیجیتال مارکتینگ می داند که  میزبانی سایت چیست، شرکت های هاستینگ را می شناسد، توانایی این را هم دارد که برای شما میزبانی اختصاصی خودتان را راه اندازی و پشتیبانی کند.
 • دامنه ها را می شناسد، و می تواند برای شما یک دامنه خوب جدید خریداری کند. (حقیقتاً این مورد را جزء پیش پاافتاده ترین چیزهایی است که مدیرها و مدرس های بازاریابی اینترنتی باید بدانند، اما ما ناچاریم که این مورد را هم ذکر کنیم.)
 • یک مدیر دیجیتال مارکتینگ می داند که از کجا شروع کند؛ یعنی اطلاعات را دسته بندی می کند، با کلمات کلیدی مناسب شروع می کند، ساختار محتوایی خود را تعریف می کند و…
 • مدرس دیجیتال مارکتینگ خوب می داند که هدف نهایی اش از دیجیتال مارکتینگ چیست؟ و این مورد را هم باید به دانش آموخته های یاد بدهد.
 • یک مدرس دیجیتال مارکتینگ، یا یک مدیر بازاریابی دیجیتال باید بر SEO یا همان بهینه سازی اطلاعات برای موتور های جستجو تسلط داشته باشد.
 • مدرس دیجیتال مارکتینگ باید به شما آموزش دهد که رقبایتان را در فضای مجازی آنالیز کنید.
 • لینک ها را می شناسد، و می داند لینک دهی مناسب چه قدرتی دارد.
 • با تبلیغات در موتورهای جستجو (PPC) آشنا هستند. (البته که آشنایی کافی نیست؛ مدیران دیجیتال مارکتینگ و مدرسین و اساتید بازاریابی دیجیتال باید بر این مورد تسلط کامل داشته باشند.)
 • یک مدرس دیجیتال مارکتینگ باید رسانه های اجتماعی مختلف را بشناسد.

این نکته را در نظر داشته باشید: می توانیم این لیست را تا هزار مورد هم افزایش دهیم، اما به ذکر همین نکته بسنده می کنیم: یک مدیر دیجیتال مارکتینگ، یک استاد دیجیتال مارکتینگ، یک مدرس دیجیتال مارکتینگ باید، باید و باید درک درستی از دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال داشته باشد.

همه آن چیزی که شما باید قبل از شرکت در یک دوره دیجیتال مارکتینگ یا استخدام یک مدیر دیجیتال مارکتینگ بدانید!

این هم مثل مورد قبلی شاید کمی نیاز به توضیح زیاد باشد و برای شروع ما مجبور باشیم به صورت فهرست وار به آنها اشاره کنیم. در اینجا قصد داریم به شما کمک کنیم در انتخاب یک استاد یا مدرس دیجیتال مارکتینگ و یا استخدام یک مدیر دیجیتال مارکتینگ درست عمل کنید؛ برای این کار شما باید برخی از اصطلاحات زیر از قبل آشنا باشید یا حتی بر آنها تسلط داشته باشید.

 • اولین چیزی که شما باید بدانید این است که اصلاً دیجیتال مارکتینگ دقیقاً چه چیزی است؟ و می تواند چه کمکی به شما و کسب و کارتان بکند؟
 • باید با اینترنت و انواع جستجوهای برای مطالب مختلف آشنا باشید.
 • باید با انواع مختلف فناوری های دیجیتال مارکتینگ آشنا باشید.
 • باید با استراتژی های بازاریابی دیجیتال آشنا باشید.
 • باید با کسب و کارتان و اینکه تا چه اندازه بازاریابی دیجیتال می تواند به رونق و توسعه کسب و کارتان کمک کند آشنا باشید.
 • باید با وبسایت و پشتیبانی آن آشنا باشید.
 • باید با سئو (SEO) و تکنیک های تبلیغات در موتورهای جستجو آشنا باشید.
 • رسانه های اجتماعی را بشناسید و از آنها استفاده کنید.
 • با روابط عمومی آنلاین آشنا باشید.
 • از بازاریابی محتوا یک درک درست داشته باشید.
 • بدانید قرار است با دیجیتال مارکتینگ چه کاری قرار است انجام دهید و سوالهای مناسبی از استاد دیجیتال مارکتینگی که قرار است آموزش بگیرید یا مدیر دیجیتال مارکتینگی که قرار است استخدام کنید بپرسید.
ویژگی های یک مدرس دیجیتال مارکتینگ خوب
آیکون های دیجیتال مارکتینگ برای نمایش ویژگی های کی مدرس دیجیتال مارکتینگ

مهم ترین توانایی های یک مدرس دیجیتال مارکتینگ

اولین توانایی یک مدرس دیجیتال مارکتینگ باید توانایی تدریس وی باشد.

یک مدرس دیجیتال مارکتینگ خوب علاوه بر اینکه باید بر تمام مفاهیم دیجیتال مارکتینگ تسلط کافی داشته باشد، باید بر این موضوع نیز اشراف داشته باشد: مدرس دیجیتال مارکتینگ باید بداند از کجا آموزش خود را شروع کند و نقطه پایان آموزشش کجا باشد. ترتیب در آموزش دیجیتال مارکتینگ خیلی مهم است.

مدرس دیجیتال مارکتینگ باید بر مفاهیم دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی اینترنتی تسلط کامل داشته باشد. 

پاسخ به این موضوع کمی مشکل است، چون دیجیتال مارکتینگ مفاهیم زیادی دربر دارد. مدرس دیجیتال مارکتینگ باید بداند که اینترنت از کِی و کجا بوجود امده و دقیقاً به کدام سمت کشانده می شود، سعنی باید آینده نگری هم داشته باشد. یک مدرس خوب باید علاوه بر مفاهیم دیجیتال مارکتینگ، با مفاهیم پایه بازاریابی، همچون «۴P»، «SWAP» و… خیلی چیزهای اساسی دیگرِ بازاریابی آشنا باشد. باید بر بازاریابی محتوا تسلط داشته باشد. مدرس خوب دیجیتال مارکتینگ بر استراتژی بازاریابی اسنترنتی تسلط داشته باشد. یک مدرس دیجیتال مارکتینگ با سایت، نحوه کارکرد سایت ها، بهینه سازی سایت ها، طراحی سایت، دامنه ها، هاستینگ ها، ساختار محتوای سایت و… تسلط داشته باشد؛ به زبانی دیگر باید بداند که وب سایت ها، مرکز جهانی بازاریابی دیجیتال شما هستند.

آشنایی با کاربران و مصرف کنندگان آنلاین از دیگر توانایی های یک مدرس دیجیتال مارکتینگ است.

مصرف کنندگان دیجیتال: گمنامی یک خصیصه آنلاین کار کردن است؛ که می تواند تأثیر عمیقی بر رفتار مصرف کننده داشته باشد. این خصیصه، مصرف کنندگان را از موانع اجتماعی که انها را در دنیای واقعی مقید می سازد رها می کند. در اینترنت آنها آزاد هستند هرکاری می خواهند بکنند و هر چه می خواهند بگویند… در اینترنت آنها این چنین نیستند!

ویژگی های مصرف کنندگان آنلاین

 • مصرف کنندگان دیجیتال به طور روزافزون با رسانه ها راحت تر می شوند.
 • مصرف کنندگان آنلاین محصولات یا خدمات را می خواهند، آن را کامل می خواهند و اکنون هم آن را می خواهند.
 • مصرف کنندگان آنلاین تحت کنترل هستند.
 • آنها دمدی هستند.
 • آنها صحبت می کنند.

مدرس دیجیتال مارکتینگ وبسایت های خوب و موثر را می سازند یا می شناسند.

یک وبسایت موثر و کارا اساساً در مورد همگرایی دو مسأله است. اهداف کسب و کار شما و نیازهای بازار هدف!

گامها و مراحل اصلی ساخت یک وبسایت خوب و کارا

 • برنامه ریزی
 • طراحی
 • توسعه
 • تست
 • گسترش

مدرس دیجیتال مارکتینگ باید این مسئله که “حواستان به رقبایتان باشد” را به شما آموزش دهد؛ آن هم به طور اساسی!

شناسایی رقیبان، تجزیه و تحلیل آنچه که آنها با وبسایت به آن می رسند، نقاط موفق و شکست آنها؛ می تواند راه بسیار خوبی برای گرفتن ایده ها و به دنبال آن راه های مختلفی که می توانید آنلاین به رقابت بپردازید؛ باشد.

مدرس دیجیتال مارکتینگ باید توانایی دسته بندی اطلاعات و تعریف ساختار محتوا را داشته باشد و به شما آموزش دهد.

ساختار سایت شما -طریقه دسته بندی و گروه بندی اطلاعاتا و نحوه حرکت کاربر در مسیرهای فرعی دیگر- می تواند تأثیر شگرفی بر روی کارایی، قابلیت شناسایی موتور های جستجو، رتبه آنها و توانایی مدیریت ترافیک های ناگهانی آن داشته باشد.

ساختار محتوا اما کمی متفاوت است؛ به طرح کلی سایت خود، کلمات کلیدی، اطلاعات مربوط یا محتوایی که می خواهید در سایت قید شود ساختار محتوا می گویند.

مدرس دیجیتال مارکتینگ باید بر نحوه کارکرد موتورهای جستجو تسلط داشته باشد؛ بداند چطور با این خزندگان عجیب و غریب برخورد کند!

قبل از اینکه شما بهینه سازی سایتتان را برای موتورهای جستجو شروع کنید؛ عاقلانه تر آن است که بدانید آنه چگونه کار می کنند؟

مأموریت موتورهای جستجو:

مهم است این نکته را بدانیم که موتورهای جستجو در درجه اول به ارائه به موقع، مناسب، و با دقت بالای نتایج جست و جو برای کاربرانشان علاقه مند هستند. می توانید بگویدد هدف نخست آنها، دلیلشان برای بودن است.

بهینه سازی سایت برای موتورهای جست و جو (SEO):

برای بسیاری افراد SEO از یک هنر پیچیده و محرمانه له نظر می رسد! اما اینجا خیلی ساده به شما می گوییم که سئو دقیقاً چیست؟ در دنیا چندین موتور جست و جو (مانند گوگل و بینگ و …) وجود دارند، آنها هدفشان این است که به کاربرانشان (که منبع درآمدشان نیز هست) بهترین نتایج را نشان دهند؛ شما باید بدانید این موتورهای جست و جو چطور کار می کنند و مطالب را همانطور برای آنها مهیا کنید. بنابراین آنها هم شما را بیشتر از دیگران به کاربران خود نمایش می دهند.

مدرس بازاریابی اینترنتی باید بر این موضوع نیز اشراف داشته باشد: لینک های خارجی و داخلی

لینک های خارجی و داخلی هر دو برای افزایش رتبه صفحات شخصی در سایت شما، مهم هستند. مدرس باید این موضوع را به شما آموزش دهد که لینک های خارجی و لینک های داخلی چگونه می توانند جایگاه سایت شما را بهبود بخشند.

تبلیغات در موتور های جستجو یکی دیگر از توانایی های یک مدرس دیجیتال مارکتینگ خوب است.

تبلیغ در موتورهای جست و جو اشاره به تبلیغاتی دارد که بابت آنها پول پرداخت می شود و معمولاً در کنار، بالا یا گاهی زیر فهرست های تشکیل شده در نتایج ظاهر می شوند. مدرس باید نحوه انجام تبلیغ در موتور های جستجو را به خوبی به شما آموزش دهد.

رسانه های اجتماعی، استفاده مفید از این ابزارها و شناخت نقاط قوت و ضعف هر یک از آنها را دانش آموختگان آموزش دهد.

«رسانه های اجتماعی» یک اصطلاح عام برای نرم افزار مبتنی بر وب و خدماتی است که به کاربران اجازه می دهد به صورت آنلاین دور هم جمع شوند، و بحث و تبادل نظر کنند؛ مدرس باید شما را با کارکرد این شبکه های اجتماعی آشنا کند.

بحث های زیاد دیگری برای صحبت کردن هست، اما به همینجا بسنده می کنیم، مطلب اندکی طولانی شده و حوصله خوانندگان را سر می برد. در مطالب دیگرسعی می کنیم مجدد درباره ویژگی های مدرس دیجیتال مارکتینگ و مدیران این حوزه صحبت کنیم. شما هم نظرتان را درباره یک استاد خوب دیجیتال مارکتینگ با کاربران به اشتراک بگذارید.

4 thoughts on “مدرس دیجیتال مارکتینگ

 1. محمد says:

  سلام
  ممنون از محتوای خوبی که منتشر میکنید.

  ما به همراه یک گروه از متخصصین حوزه
  وب گروه تلگرامی جامعه وبمستران ایران را
  لانچ کردیم.
  با توجه به اینکه شما هم در این
  زمینه فعال هستید خوشحال می شیم
  به ما بپیوندید تا تعاملات مفیدی باهم
  داشته باشیم
  لینک گروه خدمتتون

 2. محمد says:

  سلام روز بخیر
  من هم در این دوره شرکت کردم، دوره دیجیتال مارکتینگ ی دوره فوق العادست که در مجتمع فنی تهران برگزار میشه؛
  امیدوارم پس از گذراندن دوره دیجیتال مارکتینگ به یک متخصص این حوزه تبدیل شوید.
  پایدار باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *