رشته معماری داخلی و بازار کار آن

رشته معماری داخلی و بازار کار آن

رشته معماری داخلی و بازار کار آن: معماری داخلی ترکیبی است از هندسه، هنر و طراحی. به طور کل به طراحی فضای کاربردی داخلی با توجه به کاربری های متفاوت  و با یک هدف خاص(کاربرد و استفاده درست از فضا)طراحی معماری داخلی میگویند.به طور کل باید بدانید که معماری داخلی فضایی مناسب را ایجاد میکند و کاربر با استفاده از خلاقیت مانند جلوه های رنگ، فرم، چیدمان مبلمان و … آن را به محیطی مناسب و زیبا تبدیل میکند.

قابل ذکر است که طراحی داخلی همان دکوراسیون داخلی می باشد با مجموعه ای از مهارت های مشابه اما با روش های متفاوت در جهت دیزاین سازه و دیزاین عناصر کاربردی و تزئینی برای دستیابی به اهداف مختلف. باید بدانید معماری داخلی زیر شاخه رشته معماری است که در دنیای امروز از محبوبیت و بازار کار بی نظیری برخوردار می باشد. از این رو توصیه میکنیم علاقه مندان با شرکت در دوره های طراحی داخلی مهارت های مورد نیاز را به دست آورند.

<yoastmark https://mftmirdamad.com/wp-content/uploads/2023/10/1-1.jpg 1024w, https://mftmirdamad.com/wp-content/uploads/2023/10/1-1-300x117.jpg 300w, https://mftmirdamad.com/wp-content/uploads/2023/10/1-1-220x86.jpg 220w, https://mftmirdamad.com/wp-content/uploads/2023/10/1-1-510x199.jpg 510w

در دوره های معماری داخلی چه مباحثی را یاد میگیرید؟

در دوره های معماری داخلی مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد جنبه هنر و زیبایی شناختی از یک طرف و نگاه فنی از طرف دیگر در نظر گرفته میشود.در واقع در این دوره ها شما ترکیبی از هنر و علم هندسه و فن آوری(استفاده صحیح از کاربری نرم افزار های مرتبط مانند اتوکد، اسکچاپ، تری دی و وی وی)و سایر نرم افزارهای پر کاربرد در این رشته ها را آموزش میبینید.

توضیحاتی در رابطه با فضا

به طور کل باید بدانید که طراحی فضا باید بر اساس کاربری انسان ها انجام شود. به طوری که در این راستا خلاقیت و نگاه ویژه به فضا و کاربری آن یکی از پر خواسته ترین نیازهای افراد می باشد. در واقع هدف اصلی از طراحی داخلی این است که کاربران با توجه به متراژ فضا بتوانند استفاده بیشتری از آن داشته باشند و فضای امنی را ایجاد کنند. علاوه بر آن یک طراح داخلی می بایست برنامه فیزیکی-سیدکولاسیون انرژی همراه با جنبه های زیبایی شناختی با کاربرد طراحی مبلمان، طراحی فضای سبز  را مد نظر داشته باشد.

بازار کار (ورودی درست به جامعه کار آفرینان) در رشته طراحی داخلی چگونه است؟

 • فارغ التحصیلان دوره معماری داخلی برای ورود به بازار کار میتوانند استخدام شرکت های معماری داخلی شوند و یا و در بازارکار آزاد شرکت کنند. به طور مثال یک معمار داخلی میتواند به طور مستقل دفتر شخصی خود را تاسیس و به طور حرفه ای با کارفرمایان شروع به همکاری مستمر و جدی کند.
 • از جهتی همکاری به صورت گروهی در پروژه های شخصی از قبیل مسکونی، اداری نظارت بر پروژه ها به صورت صفر تا صد اجرای داخلی، اجرای طراحی در شرکت هایی که کارشان طراحی داخلی و دکوراسیون می باشد یا بصورت مدل ساز یا به عنوان نقشه کش و اجرای آن در نرم افزار هایی مانند اتوکد و در ادامه شناخت کامل از متره کردن و قیمت گذاری متریل و کل هزینه ساختمان برای اجرای داخلی همه نکاتی است که در آینده یک طراح داخلی وجود دارد.
 • در دوره های تخصصی طراحی داخلی(دکوراسیون داخلی)و معماری داخلی  و هدف گیری ادامه تحصیل در خارج از حوزه زندگی کشور های اروپایی از جمله انگلستان، آلمان و فرانسه به عنوان سرگروه فعلالان در این شهر تا کشور های عربی و ترکیه، هدف بسیار خوبی برای گذر از این دوره ها می باشد.

از کجا شروع کنیم؟

جستجو کردن و دریابی برای رفع نیاز کاربران:
 • بسیاری از ساختمان های موجود در برخورد با افزایش بی رویه متراژ ساختمان کاربران را متوجه اصلی به نام بازسازی و تغییرات بهینه سازی در جهت رفع اشکالات سطحی و حضور جدید فضای داخلی میکنند. این اولین گامی می باشد که هر فعال دکوراسیون داخلی(معماری داخلی) باید انجام دهد.
شناسایی سبک های پر طرفدار:
 • شناسایی سبک های پر طرفدار معماری داخلی با هزینه های متعادل نسبت به سرمایه کارفرما با توجه به شناخت متریال، اجرای آن در معماری داخلی، مهارت کامل برای نمایش قبل و بعد ساختمان داخلی با حضور یک سناریوی دقیق نسبت به کاربری فضا (مسکونی-اداری) مهم ترین امر در این حوزه می باشد.
نگاهی جامع برای کسب درآمد:
 • نگاهی جامع برای کسب درآمد با آگاهی درست مالی بازار به طوری که بعد از مشاوره اول، مخاطب به این آگاهی برسد که بهترین پیشنهادهای تغییرات را از طراح داخلی کسب کرده و توجیه این امر برای اینکه نگاهی ویژه به فضای خود داشته باشد با کمترین هزینه و بهترین طراحی بالاترین کاربرد این هدف را میتواند انتخاب کند.

بازار مالی در رشته معماری داخلی

در آمد یک طراحی داخلی در یک سازمان تعریف شود و در 12 سال اخیر 68 درصد رشد نسبت به مشاغل دیگر داشته است. در دهه از سال 1390 الی 1402 رشد بسیاری خوبی در این حرفه صورت گرفته است و جدول مالی آن مانند دیگر جدول های مالی روند رو به رشد را نشان میدهد. که در ادامه به بررسی آن میپردازیم:

 • قدم اول:  یک طرح نوسازی اجرا شود.
 • قدم دوم: قیمت فضای داخلی نسبت به قبل تفاوت دارد.
 • قدم سوم: نحوه ارائه و فروش و یا خرید نسبت به نیاز مخاطب برجسته میشود.
 • قدم چهارم: در مدتی که کاربران در این حوزه فرصتی برای ماندن و زندگی و کار دارن یک مجموعه از خلق فضای جدید ، سیرکولاسیون درست انرژی و … را مد نظر قرار خواهند داد.
تاریخچه در آمد و بازار کار رشته معماری داخلی

تاریخچه درآمد و بازارکار طراحی داخلی (دکوراسیون داخلی) به صورت حرفه ای و پروژه محور می باشد. به طور کل دکوراسیون داخلی حرفه ای چند بعدی است. مفاهیمی مانند مفهوم فضا، ارتباط با کارفرما و مدیریت اجرای پروژه از صفر تا صد عملکرد بر حسب طراحی داخلی و چیدمان عناصر دکوراتیو در این حرفه مورد بررسی قرار میگیرند. یک دکوراتور بر اساس یک تصویر از یک سناریوی خاص با محاسبه زمان و مکان و دانش مرتبط از گذشته تا کنکو قادر است درآمدی خوب و بالایی را در این حوزه کسب کند.

نظریه جامعه طراحان داخلی آمریکا (ASID)

جامعه طراحان داخلی آمریکا (ASID)  کلا معتقد به اجرای یک پروژه با هدف آسایش فعالیت روزانه (زندگی-کار) می باشند. یک معماری داخلی باید دارای قدرت آفرینش فضا باشد. در واقع یک فضای داخلی و چیدمان آن باید عملگرا بوده و مبتنی بر آسایش و زیبایی شناسی طراحی شود. از این رو طراحان داخلی مبتنی بر اصل زیبایی شناسی و با کنترل کامل و سازمان دهی مناسب همچنین با مهارت کار با نرم افزار های مرتبط اطلاعات کامل از محصولات و تجهیزات لازم، توانایی کنترل هزینه ها در چارچوب معین و … را داشته باشند و بتوانند بهترین فضا را با معیارهای افراد طراحی کرده و به اجرا در آورند. از این رو دوره دکوراسیون داخلی بسیار پول ساز بوده و در دسته کارآمد ترین رشته ها برای کسب در آمد دلاری، توانایی پر محتوا، نحوه کار از طریق فریلنسرینگ قرار میگیرد.

راه هایی که به کسب در آمد طراحان داخلی کمک میکند!

 • یک طراح داخلی برای ایجاد و زمینه سازی کسب درآمد باید سراغ رشته های جانبی این دوره برود. مانند طراحی فضای سبز، طراحی نما، طراحی مبلمان، بازسازی و …
 • دوره طراحی داخلی(دکوراسیون داخلی) یکی از تخصص هایی می باشد که به افراد کمک میکند به عنوان فریلنسر در سایت های خارجی پروژه را تعیین و به در آمد دلاری برسند.
 • یکی از سایت های بسیار مهم در این زمینه فایور FIVER می باشد. با قرار دادن رزومه خود در این سایت میتوانید مشتری را جذب کنید و به در آمد برسید.
 • از دیگر سایت های معتبر در این زمینه سایت  FREELANCER.COM می باشد که یک مارکت بزرگ برای همه فریلنسرهای دنیا است.
 • TRUELANCER ترولنسر گزینه ای مناسب برای پروژه های حرفه ای یا HOUZZیا UPWORK  یکی از بزرگترین بازارهای فریلنسر دنیا برای کار پروژه ای معماری داخلی و دکوراسیون مشغول به فعالیت هستند.
رشته معماری داخلی و بازار کار آن
رشته معماری داخلی و بازار کار آن

دوره معماری داخلی مجتمع فنی (کلاس معماری)

معماری داخلی یکی از حوزه های پرطرفدار در رشته معماری می باشد که افراد بسیاری به آن علاقه مند هستند. این علم به منظور طراحی داخلی (آموزش طراحی داخلی با مدرک بین المللی) یک ساختمان با رعایت اصول و قوانین مخصوص ایجاد گردید. لازمه موفقیت در این حرفه کسب دانش و اطلاعات لازم و آشنایی با اصول و قواعد آن می باشد.

دوره معماری داخلی مجتمع فنی تهران شعبه میرداماد تمامی موارد مورد نیاز برای ورود به بازار کار این حرفه را به صورت کاملا تخصصی به شما آموزش میدهد. و شما میتوانید بعد از پایان این دوره ها با تجربه افراد حرفه ای شروع به کار کنید و علاوه بر آن مدرک بین المللی و دو زبانه دریافت نمایید.

معرفی مدارک پایان دوره

مدرک دوره آموزش تخصصی معماری و دکوراسیون داخلی مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانش پذیر قرار گیرد.

‫5/5 ‫(1 نظر)
maryam bagheri 24-مهر-1402