سود سرمایه گذاری در فارکس بهتر است یا بورس؟

فارکس بهتر است یا بورس؟

فارکس بهتر است یا بورس؟ (سود سرمایه گذاری در فارکس بهتر است یا بورس؟) اگر قصد سرمایه گذاری سود ده در بازار های مالی را دارید، باید نسبت به این بازار ها شناخت پیدا کرده و با توجه به اولویت های خود، مناسب ترین بازار را پیدا کنید. انتخاب یک بازار مناسب برای سرمایه‌ گذاری اهمیت بسیاری دارد. چرا که در صورت عدم انتخاب بازار مناسب، درصد ضرر و زیان در انجام معاملات افزایش می یابد. به طور کلی بازار های مالی شامل بازار بورس، بازار طلا، بازار سکه، بازار ارز دیجیتال، بازار فارکس و … می باشد. در این مقاله قصد داریم در مورد بازار بورس و بازار فارکس و تفاوت این دو بازار مطالبی را  ارائه دهیم.

فارکس بهتر است یا بورس؟
فارکس بهتر است یا بورس؟

آشنایی با بازار فارکس (forex)

(فارکس جهانی چیست؟ (چگونگی ورود به بازار فارکس)) فارکس مختلف عبارت Foreign Exchange Market، به معنای تبادل ارز های خارجی می باشد. فارکس از بزرگترین بازار های مالی می باشد که حجم معاملات آن روزانه به بیش از ۵.۳ تریلیون دلار می رسد. در این بازار طلا، ارز، نفت، سهم های کشور آمریکا با ارز های مختلف از جمله دلار آمریکا، پوند، یورو و …. معامله می شود. همان طور که می دانید برای ورود به هر بازار مالی باید دانش و مهارت در آن زمینه را داشته باشید که بازار فارکس نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای ورود به بازار و معامله در فارکس باید مهارت هایی را از جمله مهارت تحلیل تکنیکال در بازار فارکس، تحلیل بنیادی یا فاندامنتال، توانایی مدیریت سرمایه، توانایی مدیریت ریسک، توانایی روانشناسی بازار های فارکس و …. را داشته باشید. 

آشنایی با بازار بورس

بورس مکانی است که در آن میان خریداران و فروشندگان معاملاتی صورت می گیرد. در این بازار می توان انواع کالا ها را معامله کرد. بنابراین با توجه به نوع کالایی که معامله می شود، چند نوع بازار بورسی نیز ایجاد می شود. از نمونه این بازار ها می توان به بورس اوراق بهادار، بورس ارز، بورس کالا و … اشاره کرد. بسیاری از افراد که قصد سرمایه گذاری در این بازار را دارند، سوال می پرسند که چگونه می توان سرمایه گذاری در بورس را شروع کرد و در این زمینه موفقیت کسب کرد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که شروع سرمایه گذاری مراحلی دارد که در ادامه این مراحل را شرح خواهیم داد:

مراحل شروع سرمایه گذاری در بورس

قدم اول برای شروع، دریافت کد معاملاتی می باشد.

گام دوم برای سرمایه گذاری، یادگیری مفاهیم، قوانین و تحلیل های بورسی می باشد.

قدم سوم، آموزش تحلیل های بورسی است.

به طور کلی برای تحلیل بازار بورس، روش ها و تکنیک های زیادی وجود دارد. اما در میان این روش های متعدد، دو تحلیل بنیادی و تکنیکال در میان تحلیلگران از محبوبیت بالایی برخوردار است. در ادامه شما را با این دو تحلیل آشنا خواهیم کرد.(برای تحلیل بازار، کدام روش مناسب تر است؟ تحلیل تکنیکال یا بنیادی؟)

تحلیل بنیادی

  •  تحلیل بنیادی تحلیلی است که بیشتر مورد استفاده سرمایه گذاران بلند مدت قرار می گیرد. تحلیل بنیادی، روشی است که در آن ارزش ذاتی یک سهم مورد بررسی قرار می گیرد. ارزش ذاتی یک سهم، از طریق محاسبه صورت های مالی یک شرکت به دست می آید. در این صورت سرمایه گذار می تواند تصمیم بگیرد که آیا سهم مورد نظر ارزش خرید دارد یا خیر.

تحلیل تکنیکال

  • لازم به ذکر است که تحلیل تکنیکال بیشتر برای سرمایه گذاری به صورت کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گیرد. تحلیل تکنیکال با استفاده از تحلیل نمودار صورت می گیرد. در این روش با بررسی قیمت در گذشته و پیش بینی آن در آینده، تصمیم به خرید و فروش سهم می گیرند. 

تفاوت میان دو بازار بورس و فارکس

(فارکس بهتر است یا ارز دیجیتال)

تفاوت بازار بورس و فارکس در نوسانات

  • میزان نوسانات (بالا و پایین شدن قیمت ها) در بازار فارکس بیشتر از بازار بورس است. از این رو می توان گفت بازار فارکس برای نوسان گیران بهترین بازار می باشد. چرا که نوسان گیران از بالا و پایین شدن قیمت ها در کوتاه مدت، می توانند سود کسب کنند. اما سرمایه گذارانی که دیدگاه بلند مدت دارند، بهترین بازار برای آن ها بورس می باشد. 

تفاوت بازار بورس و فارکس در ساعت معاملات

  • این دو بازار در ساعات معاملاتی نیز با هم تفاوت دارند. به این صورت که ساعات انجام معاملات در بازار بورس از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲:۳۰ در روز های شنبه تا چهارشنبه می باشد. اما فارکس در ۲۴ ساعت شبانه روز باز است و در هر لحظه از زمان و از هر جای دنیا می‌ توان در این بازار معامله انجام داد.

تفاوت بازار بورس و فارکس در اهرم

  • بازار فارکس دارای اهرم یا لوریج است اما بورس ایران این گونه نیست. به این منظور که در بازار بورس برای انجام معاملات هیچ اهرمی وجود ندارد و افراد به همان میزان که سرمایه دارند، می توانند خرید کنند. اما هنگام انجام معاملات در فارکس، افراد می توانند از اهرم معاملاتی استفاده کنند.

تفاوت بازار بورس و فارکس از نظر دو جهتی بودن

  • بازار بورس یک بازار یک جهته و بازار فارکس یک بازار دو جهتی می باشد. منظور از دو جهتی بودن بازار فارکس این است که سرمایه گذاران در این بازار می توانند هم از کاهش قیمت و هم از افزایش قیمت سود کسب کنند. اما در بورس تهران که یک بازار یک‌ جهته می باشد، سرمایه گذاران تنها می توانند سهم را بخرند و سپس آن را بفروشند و تنها از افزایش قیمت سهم، سود کسب کنند.

تفاوت بازار بورس و فارکس در مالکیت

  • در بازار بورس، افراد با خرید سهام شرکت، بخشی از مالکیت آن شرکت را از آن خود می کنند. اما در بازار فارکس خرید و فروش سهم به صورت غیر واقعی می باشد و جنس واقعی جا به جا نمی شود. به این معنا که افراد می توانند با معامله کردن، صاحب مجازی آن ابزار مالی بشوند.

تفاوت بازار بورس و فارکس در حجم معاملاتی روزانه

  • یکی دیگر از تفاوت های بازار بورس و فارکس، در میزان حجم معاملاتی آن دو می باشد. از آنجایی که بازار فارکس از بازار بورس ایران، بزرگ تر می باشد. به این معنی که افراد بیشتری در این بازار خرید و فروش می کنند. به این دلیل در بازار فارکس نسبت به بازار بورس ایران، حجم معاملاتی که در روز انجام می شود، بیشتر است. 

سود سرمایه گذاری در فارکس بهتر است یا بورس؟

بسیاری از سرمایه گذران سوال می پرسند که سود سرمایه گذاری در فارکس بهتر است یا بورس؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که مهم ترین عامل برای انتخاب سرمایه گذاری در بازار بورس و بازار فارکس، مقدار ریسکی است که یک سرمایه گذار می تواند تحمل کند. به طور مثال سرمایه گذاران کوتاه مدت و نوسان گیران به بازاری همچون بازار فارکس که دارای نوسانات زیادی می باشد، علاقه مندند و برای سرمایه گذارانی با دیدگاه بلند مدت، بازار بورس مناسب تر است. اما لازم به ذکر است که هر دو بازار فارکس و بورس ایران شامل جوانب مثبت، منفی و ریسک ها و پاداش های خاص خود هستند. این که سود سرمایه گذاری در فارکس بهتر است یا بورس، به شما و توانایی هایتان مبنی بر تحلیل بازار بستگی دارد.

فارکس بهتر است یا بورس؟
فارکس بهتر است یا بورس؟

آموزش صفر تا صد بورس در مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد 

از آنجایی که امروزه بازار بورس جزء یکی از پربازده ترین بازار مالی شناخته شده است، از این رو بسیاری از افراد تمایل دارند که در این بازار سرمایه گذاری کنند. مسلماً این را می دانید که برای ورود به هر بازاری، مهارت و دانش در آن زمینه اهمیت بالایی دارد. اگر شما قصد سرمایه گذاری در بورس را دارید و یا می خواهید صفر تا صد آن را به صورت کامل آموزش ببینید، ما به شما دوره آموزش بورس در مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد را توصیه می کنیم. در کلاس های بورس مجتمع فنی تهران (میرداماد) مباحثی از جمله اصول مدیریت سرمایه گذاری، تحلیل بنیادی، تحلیل تکینکال، تحلیل روانشناختی و مدیریت پرتفوی آموزش داده می شود. لازم به ذکر است که در پایان هر کدام از دوره های بورس، به افراد مدرک دو زبانه و بین المللی ارائه داده می شود.

کلاس های بورس در مجتمع فنی تهران شعبه میرداماد

معرفی مدارک پایان دوره بورس (سود سرمایه گذاری در فارکس)

مدرک دوره بورس مجتمع فنی تهران قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند. به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانش پذیر قرار گیرد. همچنین دانش پذیران می توانند بنا به درخواست، مدارک بین المللی از مؤسسات معتبر خارجی اخذ نمایند.

رضا شریفی ۱۴-بهمن-۱۴۰۲