شروع دوره تکنسین داروخانه(استارت آموزش نسخه خوانی)

شروع دوره تکنسین داروخانه(استارت آموزش نسخه خوانی)

شروع دوره تکنسین داروخانه(استارت آموزش نسخه خوانی)

شروع دوره تکنسین داروخانه(استارت آموزش نسخه خوانی): همه ما تجربه رفتن به داروخانه های مختلف را داریم. همانطور که مشاهده کرده اید با ورود به داروخانه شما افرادی را مشاهده میکنید، که همگی روپوش سفید پوشیده اند. از این رو تشخیص اینکه کدام یک دکتر داروساز است و کدام نسخه خوان دشوار می باشد. شاید به ظاهر این طور به نظر برسد که تمامی این افراد وظایف مشابهی به عهده دارند. اما در واقع اینطور نیست. نسخه خوان نسبت به دکتر داروساز وظایف بیشتر و عمومی تری را برعهده دارد. در واقع این فرد نقش مهم و غیر قابل انکاری در پیشبرد کارهای داروخانه و خدمات رسانی به بیماران برعهده دارد.

این شغل در دنیای امروز طرفداران بسیاری دارد. چرا که از بازار کار قوی و درآمد مناسبی برخوردار است. طبیعتا برای ورود به این حرفه فرد باید آموزش های لازم را بگذارند و مهارت های مورد نیاز را به دست آورد. یکی از بهترین مجموعه هایی که به آموزش تکنسین داروخانه پرداخته است مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد است. علاقه مندان با شروع دوره تکنسین داروخانه میتوانند در کلاس های مرتبط شرکت کنند و مهارت های لازم را به دست آورند. سپس به عنوان فرد حرفه ای وارد بازار کار شوند. در ادامه این مقاله اطلاعات بیشتری را در رابطه با تکنسین داروخانه در اختیارتان قرار میدهیم:

تکنسین داروخانه کیست؟

تکنسین داروخانه یا Pharmacy Technician، فردی است که بر اساس نسخه های دارویی که پزشکان برای بیماران نوشته اند، داروها را به بیماران ارائه میدهد. به عبارت دیگر، فردی است که تهیه و آماده سازی داروها و مدیریت انبار داروها را برعهده دارد و به سوالات بیماران در مورد محصولات دارویی پاسخ میدهد و راهنمایی های لازم را در مورد داروها به بیماران ارائه می دهد.

شروع دوره تکنسین داروخانه(استارت آموزش نسخه خوانی)
شروع دوره تکنسین داروخانه(استارت آموزش نسخه خوانی)

چه مواردی در دوره نسخه خوانی آموزش داده می شود؟

با استارت آموزش نسخه خوانی، در مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد مباحث زیر را آموزش میبینید:

 1. شناخت نوع نسخه: با آموزش این بخش، دانشجویان می توانند با انواع نسخه ها آشنا شوند.
 2. شناخت نوع دارو و عوارض: در این قسمت، دانشجویان با انواع دارو و عوارض های آن آشنا می شوند.
 3. تهیه دارو بر اساس نسخه: با شروع دوره تکنسین داروخانه، دانشجویان می توانند چگونگی تهیه محصولات دارویی بر اساس نسخه ها را بیاموزند.
 4. مهارت های ارتباطی و حرفه ای: دانشجویان با مهارت های ارتباطی و حرفه ای مورد نیاز برای برقراری ارتباط با بیماران و ارائه اطلاعات درست و کامل درباره داروها آشنا می شوند.
 5. و

وظایف یک تکنسین داروخانه یا (Pharmacy Technician) کدامند؟

تکنسین داروخانه، عهده‌ دار بسیاری از وظایف مربوط به تهیه، مدیریت داروها و محصولات دارویی است. به دلیل اهمیت ویژه این وظایف، لازم است که تکنسین داروخانه دارای مهارت‌ ها و دانش لازم برای انجام این وظایف باشد و به طور مداوم اطلاعات خود را بروز رسانی کند. برخی از وظایف این فرد عبارتند از:

 • تهیه و تدارک داروها: تکنسین داروخانه با استفاده از نسخه های دارویی، داروهای مورد نیاز بیماران را تهیه می‌ کند.
 • مدیریت انبار داروها: تکنسین داروخانه مسئول مدیریت انبار داروها و محصولات دارویی است. او باید مطابق با قوانین و مقررات، محصولات دارویی را به دسته‌ بندی‌ های مختلف تقسیم کرده و در انبار آنها را نگهداری کند.
 • پاسخ به سؤالات بیماران: تکنسین داروخانه باید به سوالات بیماران در مورد داروها و محصولات دارویی پاسخ دهد و آنها را راهنمایی کند. این سوالات ممکن است در مورد نحوه مصرف دارو، عوارض جانبی، محدودیت های مربوط به مصرف دارو و دیگر مسائل مربوط به داروها باشد.
 • همکاری با متخصصان: تکنسین داروخانه باید با متخصصان داروسازی در داروخانه همکاری کند و به همراه آنها، به بهبود کیفیت خدمات دهی به بیماران کمک کند.
 • ثبت و نگهداری اطلاعات: تکنسین داروخانه باید اطلاعات مربوط به داروها و محصولات دارویی را در سیستم ثبت و نگهداری کند.
شروع دوره تکنسین داروخانه(استارت آموزش نسخه خوانی)
شروع دوره تکنسین داروخانه(استارت آموزش نسخه خوانی)

بازار کار تکنسین داروخانه به چه صورت است؟

با توجه به زیاد شدن بیماری ها در جامعه امروزی، نیاز به وجود دکترهای داروساز و تکنسین داروخانه بیشتر شده است و حتما باید در داروخانه ها حداقل یک تکنسین داروخانه حضور داشته باشد. با شروع دوره تکنسین داروخانه به صورت تئوری و آنلاین، شما می توانید با کسب دانش و مهارت های لازم در این زمینه و با گرفتن مدرک معتبر، به راحتی وارد بازار کار شوید و فرصت های شغلی متنوعی را تجربه کنید. در ادامه با چند مورد از بازار کار یک تکنسین داروخانه آشنا می شویم:

 • داروخانه ها در مناطق مختلف شهر
 • داروخانه های بیمارستان و کلینیک ها
 • فعالیت در مطب خصوصی پزشکان
 • همکاری با مراکز بهداشتی
 • و ….
آیا تکنسین داروخانه می‌ تواند در بیمارستان‌ ها هم کار کند؟

تکنسین داروخانه می‌ تواند در بیمارستان‌ ها هم کار کند و در ارائه خدمات به بیماران و حفظ سلامتی آن‌ ها نقش مهمی داشته باشد. در بیمارستان‌ ها، تکنسین داروخانه معمولاً در دپارتمان داروخانه فعالیت می‌ کند و مسئولیت‌ هایی از قبیل تهیه و تحویل داروها به پرستاران و بیماران، نظارت بر میزان موجودی داروهای مختلف و مدیریت اطلاعات دارویی را بر عهده دارد. از دیگر وظایف تکنسین داروخانه در بیمارستان‌ها می‌ توان به مدیریت و پیگیری سفارشات دارویی، انجام عملیات نسخه‌ خوانی، تهیه داروهای ویژه و بررسی دستورات دارویی پزشکان و اطمینان از مطابقت آن‌ ها با قوانین و مقررات مربوطه اشاره کرد. تکنسین داروخانه در بیمارستان‌ ها می‌ تواند نقش مهمی در حفظ سلامت بیماران و بهبود کیفیت خدمات درمانی ایفا کند.

سخن نهایی

تکنسین داروخانه، به افرادی گفته می شود که دارای مهارت های لازم برای اجرای فرآیندهای مربوط به نسخه خوانی هستند. این حرفه در بسیاری از کشورها به عنوان یک شغل مستقل و مهم شناخته شده است که برای کار در کشورهای مختلف، داشتن مدرک در این حوزه لازم و ضروری است.

معرفی مدارک پایان دوره نسخه پیچی داروخانه (استارت آموزش نسخه خوانی)

مدرک معتبر تکنسین داروخانه (مدرک نسخه خوانی)، مجتمع فنی تهران، قابل ترجمه رسمی، مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند. به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانشپذیر قرار گیرد. همچنین دانشپذیران می توانند بنا به درخواست، مدارک بین المللی از مؤسسات معتبر خارجی اخذ نمایند.

‫5/5 ‫(1 نظر)
maryam bagheri 30-اردیبهشت-1402