شروع دوره جی آی اس(استارت آموزش GIS)

شروع دوره جی آی اس(استارت آموزش GIS)

شروع دوره جی آی اس(استارت آموزش GIS)

شروع دوره جی آی اس(استارت آموزش GIS): در این مقاله قصد داریم به بررسی جی آی اس بپردازیم. با حضور در کلاس های آموزشی مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد، فرصتی برای پرسش سوالات و بررسی مسائل پیش آمده وجود دارد و این باعث میشود تا دانشجویان بتوانند در سریع ترین زمان ممکن به مهارت های لازم برای استفاده از جی آی اس دست پیدا کنند و به دانشجویان اجازه می دهد تا با نرم افزارهای مختلف جی آی اس آشنا شوند و با استفاده از آنها بتوانند به تحلیل داده های جغرافیایی بپردازند.

GIS (جی آی اس) چیست؟

شروع دوره جی آی اس: GIS یا سامانه اطلاعات جغرافیایی یک سیستم نرم افزاری است که برای جمع آوری، ذخیره، تحلیل و نمایش اطلاعات مکانی و جغرافیایی استفاده می شود. این سامانه به کاربران اجازه می دهد تا با استفاده از داده های مکانی، به روابط بین عناصر مختلف در چارچوب فضای جغرافیایی پرداخته و تحلیل های پویا و دقیق را انجام دهند.

شروع دوره جی آی اس (استارت آموزش  GIS)
شروع دوره جی آی اس (استارت آموزش  GIS)
درباره تاریخچه توسعه GIS

در دهه 1960 با شروع به کار ابزارهای اولیه و تجهیزات نقشه برداری آغاز شد و با ظهور رایانه ها و نرم افزارهای گرافیکی امکانات بهبود یافت و به یک ابزار پایدار برای مدیریت منابع طبیعی، تحلیل مکانی و برنامه ریزی شهری تبدیل شد. با ظهور اینترنت و فناوری های مرتبط برای ارائه خدمات مکانی به کاربران به یک ابزار قدرتمند تبدیل شد.

سرانجام در سال2000، با توسعه فناوری های جدید به یک ابزار قدرتمند برای جمع آوری و تحلیل داده های جغرافیایی برای مدیریت منابع طبیعی، پایش محیط زیست و برنامه ریزی شهری تبدیل شد. امروزه به یکی از  اصلی ترین ابزارهای مورد استفاده در بسیاری از صنایع از جمله محیط زیست، شهرسازی، حمل و نقل، مدیریت بحران و غیره تبدیل شده است و امیدواریم بهبودهای بیشتری در ایجاد GIS شود.

معرفی تعدادی از نرم افزارهای جی آی اس

نرم افزارهای جی آی اس ابزارهای قدرتمندی هستند که به کاربران کمک می کنند تا داده های مکانی را در قالب لایه های مختلف جمع آوری، ذخیره، تحلیل و نمایش دهد. برخی از نرم افزارهای معروف شامل:

 • ArcGIS
 • JUMP GIS
 • GRASSGIS
 • QGIS
 • و…
شروع دوره جی آی اس (استارت آموزش  GIS)
شروع دوره جی آی اس (استارت آموزش  GIS)

کاربردهای GIS چیست؟

در بسیاری از صنایع و بخش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، در اینجا به برخی از کاربردهای این سیستم پرداخته شده است:

 • مدیریت منابع طبیعی و حفاظت از محیط زیست: در حوزه محیط زیست، به عنوان یک ابزار قدرتمند برای مدیریت منابع طبیعی و پایش محیط زیست استفاده می شود. این سیستم، به مراقبت از منابع طبیعی مانند آب، خاک و جنگل ها کمک می کند. با استفاده از آن می توان بهبود مدیریت منابع طبیعی و کاهش تاثیرات منفی بر محیط زیست را تضمین کرد.
 • برنامه ریزی شهری و منطقه ای: در شهرسازی و برنامه ریزی منطقه ای، به عنوان یک ابزار برای جمع آوری و تحلیل داده های جغرافیایی به کار می رود. با استفاده از این سیستم، می توان بهبود برنامه ریزی شهری، توسعه بخش های مختلف شهری و بهبود کیفیت زندگی شهروندان را تضمین کرد.
 • مدیریت منابع آب و هواشناسی: در حوزه مدیریت منابع آب، به عنوان یک ابزار برای جمع آوری و تحلیل داده های آبی به کار می رود. با استفاده از این سیستم، می توان برای مدیریت بهتر منابع آبی، کاهش تلفات آب و حفاظت از آن ها کمک کرد.
 • برنامه ریزی و مدیریت حمل و نقل: در حوزه حمل و نقل، به عنوان یک ابزار برای جمع آوری و تحلیل داده های جغرافیایی به کار می رود. با استفاده از این سیستم، می توان بهبود برنامه ریزی حمل و نقل، کاهش ترافیک و بهبود ترافیک را تضمین کرد.
 • مدیریت بحران و امداد و نجات: در حوزه بحران های طبیعی و امداد و نجات به عنوان یک ابزار برای جمع آوری و تحلیل داده های جغرافیایی به کار می رود. با استفاده از این سیستم، می توان بهبود مدیریت بحران های طبیعی، بهبود سامانه امداد و نجات و بهبود توانایی پاسخگویی به بحران های طبیعی را تضمین کرد.

مزایای استفاده از نرم افزار جی آی اس چیست؟

 • یکپارچگی داده ها و معلومات: GIS به کاربران اجازه می دهد که داده های خود را به صورت یکپارچه تر نگه دارند و به راحتی در دسترس باشند، به این ترتیب مدیریت و پردازش داده ها بسیار ساده تر و کارآمد تر خواهد بود.
 • تحلیل مکانی داده ها: GIS به کاربران این امکان را می دهد که داده های مختلفی بر اساس موقعیت مکانی تحلیل کنند. با استفاده از این امکان، کاربران می توانند با ترکیب داده های مختلف، تحلیل های پیچیده کاربردی انجام دهند.
 • بهبود برنامه ریزی: GIS به کاربران اجازه می دهد تا برای برنامه ریزی، مدیریت دارایی های عمومی و تصمیم گیری های مشابه از داده های مکانی و فضایی بهره ببرند.
 • بهبود ارتباطات سازمان: GIS که به شکل مشترک برای مدیریت داده های مکانی استفاده می شود، میتواند ارتباطات داخلی و بین سازمانی را بهبود بخشد و باعث افزایش کارایی و بهبود فرآیند تصمیم گیری شود.

شروع دوره جی آی اس(استارت آموزش GIS) در مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد

در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی در رابطه با دوره جی آی اس (استارت آموزش  GIS) در اختیارتان قرار دهیم. اما استفاده از نرم افزار GIS نیازمند گذراندن دوره های تخصصی می باشد. امروزه مراکز بسیاری اقدام به آموزش این مهارت کرده اند. اما یکی از بهترین و تخصصی ترین این مراکز، مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد است که با اساتید مجرب و در فضایی حرفه ای صفر تا صد تخصص های لازم در این زمینه را به علاقه مندان آموزش میدهد. شما میتوانید با شروع دوره جی آی اس در این کلاس ها شرکت کنید و با استفاده بهینه از نرم افزار جی آی اس به تحلیل داده های جغرافیایی بپردازند و در کار خود موفقیت بیشتری را تجربه کنید.

دوره جی آی اس در مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد

معرفی مدارک پایان دوره 

مدرک شروع دوره جی آی اس (استارت آموزش  GIS) مجتمع فنی تهران قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانشپذیر قرار گیرد. همچنین دانشپذیران می توانند بنا به درخواست، مدارک بین المللی از مؤسسات معتبر خارجی اخذ نمایند.

‫5/5 ‫(1 نظر)
nasim eghdam 26-فروردین-1402