طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟(ایده های دکوراسیون داخلی)

طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟(ایده های دکوراسیون داخلی)

طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟ (ایده های دکوراسیون داخلی): امروزه یکی از رشته هایی که توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است طراحی دکوراسیون داخلی می باشد. با بکارگیری این حرفه علاوه بر اینکه میتوانیم فضای زیبا و دلنشین برای مخاطب خود ایجاد کنیم بلکه این امکان را فراهم میکند که از تمام فضا و اجزای موجود در محیط به بهترین شکل استفاده شود و هر چیز در جای خود قرار گیرد.

تعریف از طراحی دکوراسیون داخلی را میتوان اینگونه بیان کرد : هنر چیدمان فضای داخلی ساختمان به منظور ایجاد فضایی دلنشین که بر اساس دانش آموخته انجام شده و بر پایه سلامت روحی و زیبایی شناختی سازه ای انجام میگیرد. امروزه این هنر مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته و مخاطبان بسیاری را به سمت خود جذب می کند. یکی از مراکز معتبر برای آموزش این حرفه پرطرفدار مجتمع فنی تهران شعبه میرداماد است. که با اساتید مجرب به صورت کاملا حرفه ای کلیه مطالب مورد نیاز را به صورت کاملا تخصصی  به شما آموزش می دهد.

طراحی دکوراسیون چیست؟ (ایده های دکوراسیون داخلی)
طراحی دکوراسیون چیست؟ (ایده های دکوراسیون داخلی)

طراحی دکوراسون داخلی چیست؟

رشته طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان دارای جنبه های کاربردی، ساختمانی و فنی می باشد. و به همبن دلیل است که این هنر با رشته معماری ارتباط نزدیکی دارند. به عبارتی میتوان تعریف طراحی دکوراسیون داخلی را اینگونه بیان کرد: به طراحی ما بین رنگ، اثاثیه، اشیا و لوازم موجود در یک فضا به گونه ای که بین آن ها هماهنگی ایجاد گردد و منجر به زیباتر دیده شدن فضا شود.

رشته طراحی دکوراسیون داخلی امروزه به دلیل اینکه افراد بیشتر وقت خود را در فضای بسته اتاق یا محل کار خود میگذرانند اهمیت یافته و مورد توجه قرار گرفته است. چرا که در این شرایط لازم است با به کارگرفتن اصول و قواعد رشته طراحی دکوراسیون داخلی یک  فضای شاد و دلنشین در این محیط های بسته ایجاد نماییم. در واقع هدف اصلی از انجام این عمل بهبود بخشیدن به فضا و ایجاد حس پویایی در محیط می باشد.

اصول دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی به طور کل شامل هفت اصل اساسی می باشد. این اصول عبارتند از:

 • نور: یکی از اصولی که در طراحی دکوراسیون داخلی باید به آن توجه کرد و بسیار پر اهمیت می باشد نور است. به معنی عاملی که توانایی دیده شدن را به شخص میدهد.
 • فرم: به توده ی فیزیکی، سه بعدی و دارای وزن یک شی فرم گفته می شود که از اصول طراحی دکوراسیون داخلی می باشد.
 • فضا: به محدوده ای که در دسترس طراح دکوراسیون داخلی و کاربر مد نظر می باشد فضا گفته می شود.
 • بافت: بافت یکی از ویژگی های اشیا مد نظر می باشد که با لمس کردن میتوان متوجه آن شد.
 • شکل: خط و محوطه بیرونی یک شی را شکل میگویند.
 • رنگ: جلوه دیداری فرم، همان رنگ آن می باشد.
 • حجم: یکی از مهم ترین عناصر طراحی دکوراسیون داخلی است که به شکل اجسام توپر یا توخالی به نمایش گذاشته می شود.

سبک های متنوع طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

یکی از مهم ترین فاکتور ها در طراحی دکوراسیون داخلی مشخص کردن سبک متناسب با فضا می باشد. بهتر است بدانید طراحی دکوراسیون داخلی سبک های بسیاری را شامل میشود .که یک طراح حرفه ای با در نظر گرفتن کاربری فضا، امکانات و سلیقه کاربران باید برای انتخاب سبک مناسب با فضا اقدام نماید. چند نمونه از سبک های معروف در دکوراسیون داخلی عبارت است از:

 • سبک ژاپنی طراحی دکوراسیون
 • سبک مراکشی طراحی دکوراسیون داخلی
 • سبک مصری طراحی دکوراسیون
 • سبک فرانسوی در طراحی دکوراسیون داخلی
 • سبک چینی طراحی دکوراسیون داخلی
 • سبک هندی در طراحی دکوراسیون
 • سبک اسپانیایی طرحی دکوراسیون داخلی
 • سبک اینگلیسی طراحی دکوراسیون
 • سبک سوئدی طراحی دکوراسیون داخلی

اهمیت کاربرد طراحی دکوراسیون داخلی

در سال های اخیر شاخه طراحی دکوراسیون داخلی از اهمیت بالایی برخوردار گشت و توجه افراد بسیاری را به خود جلب کرده است. به طوری که امروزه مراکز آموزشی و دانشگاه های بسیاری ایجاد شده که این رشته را تدریس میکنند. طراحان این رشته از سبک های متنوعی استفاده میکنند. از جمله سبک مدرن و سبک کلاسیک. امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و آسان شدن بسیاری از موضوعات اجرایی و تاسیساتی شاخه طراحی داخلی به بخشی جدا ناپذیر از رشته معماری تبدیل شده است.

از آنجا که موفقیت و حرفه ای شدن در هر زمینه  و شغلی نیازمند کسب تجربه و مهارت بالا می باشد رشته دکوراسیون داخلی نیز از این قاعده مستثنا نمی باشد. یکی از مراکز آموزشی حرفه ای در این زمینه که با اساتید با تجربه، این حرفه را به صورت تخصصی به شما آموزش می دهد مجتمع فنی تهران شعبه مبرداماد می باشد. که با شرکت در این دوره ها می توانید به عنوان یک فرد حرفه ای وارد بازار کار شوید.

طراحی دکوراسیون چیست؟ (ایده های دکوراسیون داخلی)
طراحی دکوراسیون چیست؟ (ایده های دکوراسیون داخلی)

دوره های آموزشی دپارتمان معماری و دکوراسیون داخلی در مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد 

‫۵/۵ ‫(۱ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ساره صمدی ۶-اردیبهشت-۱۴۰۰