طراحی فضای سبز و محوطه سازی

طراحی فضای سبز و محوطه سازی

در این مقاله میخوانید

طراحی فضای سبز و محوطه سازی: طراحی فضای سبز در معماری به عنوان یکی از عناصر مهم و حیاتی برای ایجاد محیط زیبا و سالم در شهرها و کلان شهرها شناخته شده است. فضای سبز روشی برای بهبود کیفیت زندگی شهروندان، پایداری محیطی و کاهش تاثیرات منفی شهری است. در این مقاله، به توضیحاتی در خصوص طراحی فضای سبز و محوطه سازی، مزایای دریافت مدرک طراحی فضای سبز از مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد و مباحث دیگر پرداخته می‌ شود.

طراحی فضای سبز چیست؟

طراحی فضای سبز شامل طراحی، اجرای فضاهای سبز و محوطه‌ های زیبا در ساختمان‌ ها و شهرها می‌ باشد. این فضاها نقش مهمی در بهبود کیفیت زندگی شهروندان، بهبود رفاه، کاهش تاثیرات منفی شهری را ایفا می‌ کنند. طراحی فضای سبز شامل رویکردهای مختلفی در طراحی می‌ باشد. از جمله این رویکردها می‌ توان به طراحی فضاهای سبز در ساختمان‌ های شهری، محوطه‌ های دفاتر، فضاهای سبز در پارک‌ ها و باغ‌ ها، طراحی فضای سبز در کلان شهرها و شهرستان‌ ها اشاره کرد.

معرفی محوطه سازی و مراحل اجرای آن

محوطه‌ سازی به عنوان یکی از مهم ترین بخش‌ های مرتبط با معماری، شامل فرایندهای زیادی است. در اینجا به طور کلی، در قسمت زیر مراحل اجرای محوطه‌ سازی را شرح می‌ دهیم:

 • بررسی محیط:

در این مرحله، می‌ بایست محیط مورد نظر برای محوطه‌ سازی، از جمله مساحت، شکل و ارتفاعات آن بررسی شود. همچنین، باید فضای مورد نظر برای محوطه‌ سازی و نیازهای کاربران را هم بررسی کرد.

 • طراحی و برنامه‌ ریزی:

در این مرحله، پس از بررسی محیط و نیازهای کاربران، باید طرح محوطه‌ سازی ایجاد شود. در این قسمت، باید از ابزارهای مختلف طراحی مانند نرم‌ افزارهای معماری و محوطه‌ سازی استفاده شود.

 • تهیه مواد و تجهیزات:

پس از طراحی محوطه‌ سازی، باید مواد و تجهیزات مورد نیاز، از جمله نهال، گل و گیاهان، مصالح ساختمانی برای اجرای آن تهیه شود.

 • عملیات زیرساختی:

در این مرحله، باید عملیات زیر ساختی مانند برش گیاهان و درختان موجود در محیط، حفر چاه، کانال برای آبیاری و … صورت بگیرد.

 • نصب تجهیزات:

پس از انجام عملیات زیرساختی، باید تجهیزات مورد نیاز برای محوطه‌ سازی مانند سیستم‌ های آبیاری، روشنایی، ایجاد مراکز تفریحی و … نصب شود.

 • تکمیل و نگهداری:

پس از اجرای محوطه‌ سازی، باید به تکمیل و نگهداری آن پرداخته شود. این شامل مراقبت و نگهداری از گیاهان و نهال‌ ها، تعمیر و نگهداری تجهیزات، رفع نواقص و تعمیرات لازم برای حفظ زیبایی و کارایی محوطه می‌ باشد.

طراحی فضای سبز و محوطه سازی
طراحی فضای سبز و محوطه سازی

هدف از طراحی فضای سبز در سراسر جهان چیست؟

با توجه به اهمیت طراحی فضای سبز و تاثیرات بسیار مثبت آن بر کیفیت زندگی شهروندان، بهبود رفاه آن ها، کاهش تاثیرات منفی شهری، بسیاری از شهرها و کلان شهرها در سراسر جهان به سمت استفاده از طراحی فضای سبز حرکت می‌ کنند. به عنوان مثال، شهر کوپنهاگ در دانمارک، شهر سبزی است که یکی از هدف های آن، ایجاد فضاهای سبز برای شهروندان است. در این شهر، پارک ها، فضاهای سبز در سطح ساختمان‌ ها و فضاهای بازی برای کودکان بسیار زیاد می باشد. همچنین، شهر سنگاپور نیز برای ایجاد شهری سبز و پایدار، از طراحی فضای سبز استفاده می‌ کند. در این شهر، پارک‌ های بزرگ و فضاهای سبز در سطح ساختمان‌ ها، به عنوان مرکز تفریحی و توریستی استفاده می‌ شوند.

معرفی نرم افزار های تخصصی در طراحی فضای سبز و محوطه سازی

طراحی فضای سبز در معماری یکی از بخش‌ های مهم و حیاتی در طراحی ساختمان‌ ها و فضاهای شهری است. در این زمینه، بسیاری از نرم‌ افزارهای تخصصی وجود دارند که می‌ توانند در طراحی و تجسم ایده‌ ها به کمک معماران و متخصصان فضای سبز مفید واقع شوند. در ادامه به برخی از معروف‌ ترین نرم افزارهای تخصصی در زمینه طراحی فضای سبز و محوطه سازی اشاره شده است:

 • نرم افزار SketchUp:

اسکچاپ یکی از محبوب‌ ترین نرم‌ افزارهای مورد استفاده در طراحی فضای سبز است. این نرم‌ افزار قابلیت ایجاد مدل‌ های سه‌ بعدی و مجسمه‌ سازی اشیاء را دارد و به کمک آن می‌ توانید به راحتی مدل‌ های فضای سبز و محوطه سازی را طراحی کنید.

 • نرم افزار AutoCAD:

اتوکد یکی دیگر از نرم‌ افزارهای معروف در زمینه طراحی فضای سبز است. این نرم‌ افزار قابلیت طراحی مدل‌ های دو و سه‌ بعدی را دارد و به کمک آن می‌ توانید نقشه‌ های معماری و فضای سبز خود را طراحی کنید.

 • نرم افزار Lumion:

لومیون یکی از بهترین نرم‌ افزارهای ساخت و مدل‌ سازی ترکیبی است که به کمک آن می‌ توانید به راحتی مدل‌ های سه‌ بعدی فضای سبز خود را طراحی کنید. این نرم‌ افزار برای تجسم سازه‌ های معماری و فضای سبز استفاده می‌ شود.

 • نرم افزار 3DMax:

تری دی مکس یکی دیگر از نرم‌ افزارهای قدرتمند در زمینه طراحی سه‌ بعدی و تجسم فضای سبز است. این نرم‌ افزار قابلیت ایجاد مدل‌ های سه‌ بعدی با کیفیت بالا و ایجاد تصاویر و ویدیوهای تجسمی زیبا را دارد.

 • نرم افزار Revit:

رویت یکی از معروف‌ ترین نرم‌ افزارهای استفاده شده در طراحی معماری است. به کمک این نرم‌ افزار، می‌ توانید مدل‌ های ساختمانی، فضای سبز و محوطه را طراحی کنید.

طراحی فضای سبز و محوطه سازی
طراحی فضای سبز و محوطه سازی

مزایای دریافت مدرک طراحی فضای سبز و محوطه سازی از مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد

 • افزایش فرصت های شغلی:

دریافت مدرک طراحی فضای سبز و محوطه سازی، به عنوان یک شاخه از طراحی معماری، فرصت‌ های شغلی بسیاری را برای فارغ التحصیلان ارائه می‌ دهد. دریافت کنندگان این مدرک، می‌ توانند به عنوان طراحان فضای سبز در صنعت معماری و طراحی مناظر، مشاوران فضای سبز، مدیران طرح‌ های شهری، مدیران پروژه، مدیران طراحی فضای داخلی و… فعالیت کنند.

 • بهبود کیفیت زندگی:

این مدرک برای فارغ التحصیلان، فرصت‌ های تحقیق و توسعه در زمینه طراحی فضای سبز را فراهم می‌ کند و به آنها امکان می‌ دهد تا به طور فعال در بهبود کیفیت زندگی شهروندان و حفظ محیط زیست شهری شرکت کنند.

 • مشاوران مستقل:

دریافت مدرک طراحی فضای سبز در معماری، به فارغ التحصیلان امکان می‌ دهد تا با توجه به تجربه، مهارت‌ ها و دانش خود، به عنوان مشاوران مستقل در طراحی فضای سبز فعالیت کنند.

سخن پایانی

همانطور که در این مقاله متوجه شدیم، با توجه به رشد روز افزون شهرنشینی، طراحی فضای سبز به عنوان یک راه حل برای کاهش اثرات منفی شهری و ایجاد محیط زیبا و سالم، بسیار مهم و ضروری می باشد. شایان ذکر است، شرکت در دوره آموزشی طراحی فضای سبز و محوطه سازی، که به عنوان یکی از شاخه‌ های معماری می باشد، فرصت‌ های شغلی بسیاری را برای فارغ التحصیلان در این زمینه فراهم می‌ کند. به همین دلیل، به نظر می‌ رسد آموزش و ترویج طراحی فضای سبز و بهبود شرایط زندگی شهروندان، به عنوان یکی از مهم ترین اولویت‌ های هر شهری می باشد.

معرفی مدارک پایان دوره طراحی فضای سبز و محوطه سازی 

مدرک دوره طراحی فضای سبز و محوطه سازی مجتمع فنی تهران، قابل ترجمه رسمی، مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانشپذیر قرار گیرد.

نوشته های مرتبط

نیاز به مشاوره دارید؟

همکاران ما آماده پاسخگویی به شما می باشند