عکاسی معماری (آموزش عکاسی معماری)دوره عکاسی معماری

عکاسی معماری، گرایشی از عکاسی می باشد که ساختمان و بنا به عنوان سوژه اصلی می باشند. عکاسی معماری مانند لند اسکیپ (Land scape)، طبیعت بی جان و و دیگر گرایش های عکاسی، طرفدار خود را دارد. در این نوع از عکاسی، نور پردازی خوب، بسیار تاثیر گذار و کمک کننده است. هم چنین، جزییات معماری (در، پنجره، گچ بری و …) باید مورد بررسی قرار گیرند و سپس با حفظ رعایت اصول عکاسی و ترکیب بندی مناسب، به نمایش گذاشته شوند.

عوامل مهم در عکاسی معماری

دو عامل مهم در عکاسی معماری عبارتند از:

 • لنز انتخابی
 • زاویه دید

لنز انتخابی

یک عکاس با داشتن لنزی مناسب قادر خواهد بود تا یک لوکیشن (Location) مناسب را به عرصه حضور بیاورد. یک لنز خوب می تواند یک عمق مناسب از یک خط را نشان دهد و مانع از دیفراسیون یک سازه شود. به هم ریختگی در یک عکس را اعواج می گویند. این اعواج در نگاه کسی که عکاسی معماری را دنبال می کند، نکته ی بسیار مهمی می باشد.

زاویه دید

یک دید طبیعی و نرمال در جای خود بسیار مطلوب می باشد ولی اگر از نگاه یک هنرمند یک ساختمان را مورد بررسی قرار دهیم، زاویه های دید متفاوت با یک لنز درست و مناسب این امر را ممکن می کند. لنز هایی با زاویه باز، پولارایزر (در جهت کنترل نور) و فلاش اکسترنال تجهیزاتی هستند که در این راستا به عکاس کمک مناسب خواهند کرد.

عکاسی در معماری داخلی

در این عکاسی باید وسایل به صورت کامل چیده شود و زاویه آن ها در بهترین شکل ممکن به تصویر کشیده شود. این روش برای تحت تاثیر قرار دادن مخاطب بسیار تاثیر گذار است. بسیاری از صاحبان هتل ها و رستوران ها، یک عکاس حرفه ای معماری و دکوراسیون داخلی را استخدام می کنند تا به خوبی از فضای داخلی و خارجی محیط، عکاسی کرده و سپس آن ها را به نمایش بگذارند و بدین وسیله به جذب مشتری کمک می کنند.

بررسی فضا های داخلی برای عکاسی

نگاه کلی به ساختمان، بررسی فضا های داخلی، شناخت لوکیشن و چیدمان داخلی همه نیازمند یک خلاقیت مناسب و به جا می باشد که می تواند نمایشگر چیدمان باشد. چیدمان محل کار، نوع کار، محصول، نمای ساختمان و هر چیزی که بتواند فضای داخلی را مطرح کند و بتواند ساختمان و معماری داخلی را نمایش دهد و از زاویه دیگری برای دید استفاده کند. در عکاسی معماری داخلی به طور مثال رستوران: علاوه بر اینکه فضای معماری داخلی، مورد توجه قرار می گیرد، با یک ترفند بسیار ساده، عکاس می تواند از نمونه های غذا عکس گرفته و در نتیجه به گونه ای با یک تیر دو نشان را هدف گیری کند.

اهمیت دید و نگاه در عکاسی

در زمان فعلی، نگاه درست یک عکاس آماتور یا حرفه ای بسیار مهم است. گرایش عکاسی معماری بسیار جذاب و راحت می باشد به این معنی که شما در هر کوچه و خیابان و با نگاه صحیح به هر ساختمان، می توانید این امر را ممکن کنید. یک عکاس معماری، یک بنا را از کالبد ساختمان بیرون کشیده و هیچ شک و شبه ای را برای مخاطبش باقی نمی گذارد.

نکات عکاسی از بنا

 1. قبل از عکاسی از بنا کمی در مورد آن تحقیق کنیم و سپس سناریوی ذهنی خود را مشخص کنیم. یعنی مشخص کنیم که چه هدفی از عکاسی یک بنا، یک نما و … داریم.
 2. عکسی که از یک ساختمان، بنا یا نما گرفته می شود، دارای نقاط مثبت و منفی و نقاط ضعف و قوت است. باید آن ها را پیدا کرده و تحلیل کنیم.
 3.  پیدا کردن محیط طبیعی در کنار لوکیشن، امری بسیار مهم است، زیرا طبیعت زیبایی و شکوه خود را در عکاسی بیشتر نشان می دهد. زمانی که طبیعت را وارد عکاسی معماری کنیم، حس و حال خوب و متعادل را به عکس انتقال می دهیم.
 4. زاویه های مختلف را در یک بنا دیده و عکاسی کنیم. به طور مثال: پرسپکتیو های مختلف موجب خلاقیت خواهند شد.
 5. انتخاب نور محیط خارجی یا داخلی بسیار مهم بوده است. هیچ گاه در نور یک دست عکاسی نکرده و همواره در طلب نورپردازی درست برای نمایش تصویر باشیم.
 6. عکاسی از بنا در شب که به واسطه ی سه پایه، دیافراگم باز، نور دهی که بسیار طولانی می شوند، از موارد مهم در عکاسی معماری هستند.
 7. استفاده کردن از لنز واید یا شیفت (shift) زیرا این دو نوع لنز در ترکیب بندی عکاسی مناسب خواهد بود.
 8. عکاسی از عناصر جزییات در معماری یا معماری داخلی یکی از محبوب ترین نوع عکاسی این گرایش می باشد. هم چنین در امر تبلیغات بسیار موثر است.
 9.  در عکاسی معماری سوژه ی انسانی، نمایان گر حس حرکت است. این انسان می تواند یک واحد اندازه گیری برای ساختمان و یا معماری داخلی باشد. این نوع چگونه دیدن در امر عکاسی معماری و معماری داخلی و دکوراسیون داخلی بسیار کمک می کند.

عکاسان معروف در زمینه ی عکاسی معماری

 • جولیوس شولمن (Julius scholman)
 • برنیس ابوت (Berenice abbott)
 • هلن بینت (Helen binet)

کلاس عکاسی معماری در مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد

مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد، این دوره از عکاسی را در کنار پکیج طراحی دکوراسیون داخلی از مقدماتی تا پیشرفته ارائه می کند. دانش پذیران می توانند علاوه بر دریافت فنون علمی و نرم افزاری، عکاسی، که بخش مهمی از رشته ی معماری است را فراگیرند.