مدیریت بحران کارگاه آموزشی

مدیریت بحران کارگاه آموزشی: شهر تهران نزدیک نُه میلیون جمعیت ثابت را در خود جای داده است و روزانه پذیرای پنج میلیون جمعیت شناور است. این شهر به لحاظ موقیعت جغرافیایی و جمعیت رو به رشد، در معرض خطرات و بحران‌های طبیعی (مانند: زلزله، سیل، طوفان و …) قرار دارد. تجسم کنید که در چنین سطح جمعیتی و چنین موقعیت جغرافیایی، در صورت بروز حوادث چه میزان فقدان اطلاعات و آگاهی، می‌تواند تشدید کننده بحران باشد و آثار جبران ناپذیر بر جای بگذارد.

اداره کل امور بانوان شهرداری تهران، در نظر دارد در همکاری مشترک با سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و مجتمع فنی تهران، سلسله نشست‌های آموزشی «مدیریت بحران و برنامه‌ریزی در مواجه با شرایط اضطراری» را ویژه مدیران و کارشناسان حوزه امور بانوان در مناطق ۲۲گانه و در مجموعه‌های مختص بانوان (شهردخت، شهربانوها و بوستان‌های بانوان) برگزار نماید. این دوره‌ها به صورت ترکیبی از فیلم‌های آموزشی (ارایه محتوای تخصصی در قالب لوح فشرده)، نشست‌های وبینار (غیرحضوری) و کارگاه‌های مهارتی-عملیاتی (حضوری) پیش بینی شده است و فراگیران را در مواجه مناسب و مدیریت بهینه مخاطرات در فضاهای تحت مسئولیت خویش، یاری می‌نماید.

اهداف

۱- افزایش آگاهی مدیران و کارشناسان حوزه امور بانوان در پیشگیری و مدیریت بحران و حوادث؛
۲- ارتقای توان مهارتی و میزان احساس مسؤلیت مدیران و کارشناسان حوزه امور بانوان در مواجهه با بحران و حوادث احتمالی

مشخصات اجرایی

الف) گروه هدف:
۱. مدیران و کارشناسان شاغل در مجموعه‌های مختص بانوان (شهردخت، شهربانوها و بوستان‌های بانوان)
۲. مدیران و کارشناسان شاغل در امور بانوان مناطق ۲۲گانه

ب) زمان اجرا : مهر تا بهمن ماه سال ۱۳۹۹
پ) مدت دوره آموزشی: ۲۴ ساعت ضمن خدمت – اجباری

فرایند برگزاری دوره آموزشی-مهارتی «مدیریت بحران و برنامه‌ریزی در مواجه با شرایط اضطراری»

مدیریت بحران کارگاه آموزشی
مدیریت بحران کارگاه آموزشی

الف) نشست‌های وبینار (غیرحضوری):

شو در دوره آموزشی «مدیریت بحران و برنامه‌ریزی در مواجه با شرایط اضطراری» چهار سرفصل به صورت غیرحضوری و وبینار برگزار می‌شود:
۱. مدیریت بحران ۲. حمایت روانی
۳. مخاطرات طبیعی ۴. برنامه ریزی در خانواده

برای سرفصل‌های فوق، فیلم آموزشی توسط سازمان پیشگیری و مدیریت بحران تهیه شده است. لازم است فراگیران حداکثر ۴۸ ساعت پس از ابلاغ این شیوه‌نامه، جهت دریافت فایل‌ها به سایت Mftmirdamad.com بخش مدیریت بحران، مراجعه و فیلم‌های آموزشی را دانلود و مشاهده نمایند. هم‌چنین مدیر امور بانوان منطقه و یا نماینده وی می‌توانند جهت دریافت کپی فیلم‌ها به اداره کل امور بانوان (اداره توانمندسازی- آقای آسمانی) نیز مراجعه نمایند.
۳. لازم است تمامی مدیران و کارشناسان دعوت شده به دوره با دقت فیلم‌های ارایه شده را پیش از هر کلاس، مررور و بررسی نمایند.
نکته۱- بسیاری از افراد شاغل در شهرداری تهران در سال ۱۳۹۸ در قالب دوره غیرحضوری منابع انسانی، برخی از فیلم‌های مدیریت بحران را ملاحضه نموده و در آزمون آن شرکت داشته‌اند. مرور مجدد فیلم‌ها، جهت بازآوری مجدد مطالب ضروری است.
۴. در گام بعدی، با توجه به گروه‌بندی اعلام شده (فایل اسامی در ۸ گروه به پیوست نامه ابلاغیه است)، برای هر موضوع، نشست وبیناری از طریق سامانه آموزش شهرداری تهران/ مجتمع فنی شهر تهران، برگزار خواهد شد. نام کاربری و رمز ورود به برگزاری نشست‌های وبینار، شماره تلفن همراه فراگیر است. حضور در نشست‌ها تنها در زمان مقرر و حسب گروه‌بندی اعلام شده، مجاز خواهد است.
نکته۲ – در صورت بروز مشکل فنی در زمان برگزاری وبینارها، با آقای آسمانی (شماره تلفن ۹۶۰۲۱۹۸۵) تماس بگیرید.
۵. شرکت به موقع و با نظم در وبینارهای آموزشی، الزامی است. این امر در ارزیابی عملکرد ماهانه منطقه ملحوظ خواهد شد.
۶. نشست‌های وبینار، قابلیت برگزاری مجدد نداشته و با توجه به امکانات فنی و حجم حضور ، امکان جابه‌جایی وجود نخواهد داشت.
۷. لازم است در روز برگزاری وبینارها، فرد دعوت شده از سیستمی که مجهز به امکانات نشست‌های آنلاین (هدفون و وب‌کم) است، استفاده نماید.

 

مدیریت بحران کارگاه آموزشی
مدیریت بحران کارگاه آموزشی

ب) روش برگزاری کارگاه‌های مهارتی-عملیاتی (حضوری)

۱) کارگاه‌های حضوری، با رعایت کلیه پروتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی، در دو محور زیر برگزار خواهد شد:

۱. فوریت‌های پزشکی ۲. تخلیه اضطراری و بقاء در شرایط اضطراری

۲) شرکت به موقع و با نظم در دوره‌های آموزشی، الزامی است. این امر در ارزیابی عملکرد ماهانه منطقه ملحوظ خواهد شد. این دوره اجباری و به عنوان مأموریت اداری لحاظ می‌گردد. لازم است در نشست‌های حضوری، فراگیران لباس مناسب و کفش ورزشی و لوازم بهداشتی (شامل ماسک، محلول ضدعفوفی کننده دست و پد الکلی) همراه خود داشته باشند.
۳) در پایان دوره، آزمون تئوری و عملیاتی برگزار شده و سپس، گواهی ۲۴ ساعت آموزشی ضمن خدمت صادر خواهد شد.

مدیریت بحران کارگاه آموزشی
مدیریت بحران کارگاه آموزشی

 

 

 

فیلم آموزشی مبانی اطفا حریق بخش ۲
فیلم آموزشی مبانی اطفا حریق بخش ۳
فیلم آموزشی مبانی اطفا حریق بخش ۴
فیلم آموزشی مبانی اطفا حریق بخش ۵
فیلم آموزشی مبانی اطفا حریق بخش ۶
فیلم آموزشی مبانی اطفا حریق بخش ۷