لوگو مجتمع فنی تهران میرداماد

مقالات آموزشی

مقالات دپارتمان زبان انگلیسی(یادگیری زبان دوم را از چه سنی آغاز کنیم؟): تحقیقات نشان می دهد که کودکان در یادگیری  زبان خارجی بهتر از بزرگسالان عمل می کنند. مزایای یادگیری زبان از نگاه علوم شناختی و زبانشناسی، کشورهای سراسر جهان را بر آن داشته که یادگیری زبان را در سیاستهای آموزشی خود لحاظ کنند. کارشناسان و مربیان آموزشی در سراسر دنیا بر این امر متفق القول هستند که یادگیری زبان دوم برای تمامی فراگیران در تمام سنین مفید میباشد. چرا که یادگیری یک زبان جدید افق های جدیدی را به روی فراگیران گشوده و ذهن آنها را توسعه می بخشد. حال نکته این است که آیا یادگیری یک زبان خارجی در سنین پایین “آسان تر” است یا “بهتر”؟
تقریبا همه انسان های روی زمین از سن کودکی زبان به سخن گفتن باز می کنند. فراگیری مهارت های پایه ای در هر زبان برای هر کودک خواه کند ذهن خواه باهوش، فقط چند ماه طول می کشد. کودکان به طور بالقوه با توانایی تولید چهل صدا متولد می شوند و به همین دلیل است که بسیاری از کودکان کلمات مشابهی را بیان می کنند مثلا مامان، بابا و… . از همین زمان بچه ها به والدین و دوستان خود گوش می کنند و صداهایی که نمی شناسند را فرا می گیرند تا اینکه در نهایت قادر خواهند بود کلمات را به طور کامل بیان کنند. هر چند این پروسه چند سالی طول می کشد اما سریع ترین راه برای یادگیری کامل یک زبان است. تحقیقات نشان می دهد که کودکان به دو دلیل از بدو تولد تا سن ۷ سالگی دارای بهترین شرایط برای یادگیری زبان هستند. نخست آن که در این دوره سنی کودکان دارای بیشترین قدرت جذب و یادگیری زبان هستند. دوم آن که هنگامی که کودکان وارد دبستان می شوند که غالبا زبان رایج در آن مدرسه زبان مادری است پس از آن برای حفظ توازن بین زبان مادری و یک زبان خارجی به مراتب با مشکل مواجه می گردند.(مقالات آموزشی زبان انگلیسی)

مقالات آموزشی
مقالات آموزشی

چرا کودکان به طور طبیعی بهترین زبان شناسان جهان هستند؟
مطالعات علمی نشان داده است که برای یادگیری یک زبان از سن کودکی تا بلوغ یک “دوره حیاتی” وجود دارد. طی این دوره کودکان به سرعت قواعد یک زبان را فرا می گیرند و صداهایی را که می شنوند به بهترین شکل ممکن تقلید می کنند به نحوی که به همان گونه ایی که زبان مادری خود را فرا گرفته اند زبان دوم را نیز فرا می گیرند.

یادگیری زبان از سنین اولیه به فراگیران کمکی فراوانی می کند به این مفهوم که کودکان برای یادگیری زبان دارای مهارتهای طبیعی هستند و تمرینات موجود در پروسه یادگیری زبان آن ها را در تفکر خلاق و حل مسئله بسیار توانمند می سازد. این واقعیات، والدین و مربیان آموزشی را در سراسر دنیا بر آن داشته تا نسبت به گنجاندن زبان در برنامه های آموزشی برای سنین اولیه کودکان اشتیاقی وافر نشان دهند. برخی از کشورهای اروپایی و آسیایی به طور ویژه ای شروع به آموزش زیان انگلیسی به کودکان سنین ۵ سال و حتی پایین تر نموده اند و این فراگیران به راحتی می توانند به چند زبان مکالمه کنند.

ادامه مطلب


 مقالات دپارتمان مدیریت و کسب و کار

بازار تکنولوژی CRM: چهار شرکت مهم که سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) را به فروش می‌رسانند Salesforce.com ،Microsoft ،SAP و Oracle میباشند. دیگر شرکت‌هایی که این محصول را ارائه می‌دهند، بیشتر در بین کسب‌و‌کارهای کوچک‌تر شناخته‌ شده هستند، اما این چهار برند، انتخاب شرکت‌های بزرگ‌تر هستند.

سیستم‌‌های CRM که در داخل شرکت پیاده‌سازی می‌شوند، وظیفه‌ی مدیریت، کنترل، امنیت و حفظ و نگهداریِ اطلاعات و داده‌ها را در داخل خود شرکت عهده‌دار می‌باشند. با این رویکرد، خریدار به جای اینکه به صورت سالیانه آبونمان بپردازد، تمامی مجوزها را از پیش خریداری می‌کند. این نرم‌افزار بر روی سروِر اصلی شرکت نصب می‌شود و کاربر باید هزینه‌ی نصب و تمامی به‌روز‌رسانی‌ها را بپردازد. شرکت‌هایی که سیستم CRM پیچیده‌ای دارند، بیشتر از راه‌اندازی این نرم‌افزار سود می‌برند.

مقالات آموزشی
مقالات آموزشی

 

CRM‌های مبتنی بر رایانش ابری، که تحت عنوان SaaS (نرم‌افزار اجازه‌ای) هم شناخته می‌شوند، بر روی شبکه‌ای خارجیِ از راه دور نصب می‌شوند و کارمندان می‌توانند هر زمانی که نیاز داشته باشند و از هر جایی که اتصال به اینترنت برقرار باشد، و گاهی از طریق یک ارائه دهنده‌ی خدمات که بر نصب و نگهداری نظارت دارد، به آنها دسترسی داشته باشند. سرعت و استقرار نسبتا آسان نرم‌افزارهای مبتنی بر رایانش ابری، برای شرکت‌هایی که تخصص کمی در زمینه‌ی تکنولوژی دارند مفید می‌باشد. ممکن است خیلی از شرکت‌ها این روش را به دلیل کم هزینه‌‌ بودن آن ترجیح دهند. فروشندگانی مانند Salesforce.com، برای خدمات رایانش ابری‌شان گزینه‌ی پرداخت آبونمان به صورت ماهیانه یا سالانه را در اختیار خریداران قرار می‌دهند.

مهم‌ترین نگرانی شرکت‌هایی که از سیستم‌هایی بر پایه‌ی رایانش ابری استفاده می‌کنند، امنیت داده‌ها است. این نگرانی به این دلیل وجود دارد که این شرکت‌ها مستقیما پایگاه‌ داده‌ را کنترل نمی‌کنند. اگر شرکتی که ارائه دهنده‌ی خدمات رایانش ابری است ورشکست شده یا توسط شرکت دیگری خریداری شود، ممکن است داده‌ها مشکل پیدا کرده و حتی گُم شوند. همچنین هزینه هم می‌تواند برای‌ آنها نگران کننده باشد، چون هزینه‌های آبونمان برای نرم‌افزارها ممکن است گران‌تر از مدل‌هایی باشد که درون سازمان نصب می‌شود.

برنامه‌های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) متنِ باز، کُدهای‌شان را در اختیار عموم قرار می‌دهند و بدین صورت به شرکت‌ها اجازه می‌دهند بدون هیچ هزینه‌ای تغییرات لازم را اعمال کنند. سیستم‌های CRM متن باز همچنین اجازه می‌دهند، تغییرات داده‌ها به کانال‌های رسانه‌های اجتماعی هم متصل شود و بدین شکل به شرکت‌ها در بهبود بخشیدن به فعالیت‌های CRM اجتماعی نیز کمک می‌کنند. در بازار نرم‌افزارهای متن باز، SugarCRM گزینه‌ی خوبی است.

اینکه شرکت از کدام یک از روش‌های نصب CRM استفاده کند، به نیازهای تجاری، منابع و اهداف آن مربوط می‌شود و البته هر کدام از این گزینه‌ها هزینه‌های متفاوتی دارند.

ادامه مطلب


مقالات دپارتمان گوهر شناسی

مقالات آموزشی
مقالات آموزشی

سنگ فیروزه: سنگ فیروزه نماد ملی ایرانی ها محسوب میشود و همیشه در تاریخ و فرهنگ ایران به آن اشاره شده است. انتخاب نام فیروزه به دورانی که ترکیه دروازه اروپا بود و مسیر راه ابریشم از ایران و ترکیه میگذشت بر میگردد. فیروزه هایی که از ترکیه وارد ایران میشد به (turkish stone) سنگ ترکی مشهور شد. سنگ فیروزه فسفات آبدار مس آلمینیوم است و در طبیعت با رنگهای آبی آسمانی، آبی متمایل به سبز، سبز و سبز متمایل به خاکستری دیده میشود که در این بین رنگ آبی آسمانی یکدست از محبوبیت زیادی برخوردار است که خیلی کم یاب هستند.

بیشتر فیروزه ها رگه های قهوه ای رنگ دارند که به دلیل وجود کانی لیمونیت میباشد. رگه های خاکستری سیر به دلیل وجود ماسه های ریز و رگه های سیاه رنگ به دلیل اکسید منگنز در سنگ میباشد. عامل رنگ دهنده فیروزه وجود عناصر مس و آهن میباشد که هرکدام بیشتر باشد رنگ سنگ به آن سمت تغییر میکند. اگر این سنگ برای مدت طولانی استفاده شود رنگ آن کم رنگ میشود به همین دلیل برای حفاظت از رنگ، آن را داخل رزین غوطه ور میکنند تا خلل و فرج های سنگ پر شود یا به اصطلاح آببندی شود.

فیروزه ها در مقابل اسید، حرارت، آب گرم، چربی، مواد شوینده و نور آفتاب بسیار حساس هستند و تغییر رنگ میدهند. مثلا اگر فیروزه آبی رنگ را حرارت دهیم به رنگ سبز تغییر میکند. کانی هایی مثل  واربست، آمازونیت، ورسکایت شبیه فیروزه هستند.

از تولید کنندگان بزرگ فیروزه میتوان به کشورهای ایران, مصر، چین، مکزیک، ازبکستان، آمریکا، شیلی و روسیه اشاره کرد.

اعتقادات مذهبی در مورد سنگ فیروزه:

سنگ مقدسی است که خوشبختی را ارمغان میدهد و مانع فقر و تنگدستی میشود و همچنین اموال را در برابر چشم زخم محافظت میکند.

ادامه مطلب


مقالات دپارتمان حسابداری و علوم مالی

بستن حساب: مرحله ازچرخه حسابداری بستن حسابهاست. در آخردوره مالی، پس از اصلاح حساب ها و تهیه تراز آزمایشی اصلاح شده باید به بستن حسابها اقدام شود. حسابهای دفتر کل به دو دسته تقسیم می شود:

حسابهای موقت: این دسته از حسابها در طول دوره مالی ایجاد شده و در پایان دوره بسته شده و به سال مالی بعد منتقل نمی شوند. حساب هزینه ها، حساب درآمد و برداشت حسابهای موقت هستند. این حسابها نشان دهنده تغییرات سرمایه مالک در طول دوره مالی هستند. کسب درآمد باعث افزایش سرمایه و هزینه ها و برداشت باعث کاهش سرمایه می شوند. این حسابها در ترازنامه قرار نمی گیرند، اما تغییراتی که در سرمایه ایجاد می کنند در تراز نامه لحاظ می شود.

 

مقالات آموزشی
مقالات آموزشی

حسابهای دائمی: این حسابها به حسابهای ترازنامه ای مشهورند وبه دوره مالی بعد منتقل می شوند. داراییها، بدهیها و سرمایه حسابهای دائمی هستند.

بستن حسابهای موقت: برای بستن حسابهای موقت از یک حساب موقت (واسطه ای) دیگر به نام حساب سود وزیان استفاده می شود. این حساب در مقابل درآمد و هزینه قرار دارد و نهایتاً به حساب سرمایه منتقل می گردد.

بستن حسابهای موقت چهار مرحله دارد:

1. بستن حسابهای درآمد. حسابهای درآمد که دارای ماهیت بستانکار هستند هنگامی که درمقابل حساب خلاصه سود وزیان قرار می گیرند به همان میزان بدهکار و خلاصه حساب سود وزیان بستانکار می شود.

2. بستن حسابهای هزینه. برای بستن حساب هزینه که ماهیت بدهکار دارند، بستانکارشده و خلاصه سود و زیان در مقابل آنها بدهکار می شوند.

3. بستن حساب خلاصه سود وزیان. پس از بستن حسابهای درآمد و هزینه، خلاصه سود و زیان نشان دهنده سود یا زیان خالص می باشد.

ادامه مطلب


مقالات دپارتمان فناوری اطلاعات

اصول طراحی سایت: هدف اکثر طراحان سایت، ساخت سایتی جذاب، کارآمد با دسترسی آسان است. ساخت چنین سایتی نیازمند طرحی خوب از گرافیک، ساختاری ساده و مرسوم، قالبی مناسب و منطقی، و مطالبی جذاب است.

مطالب سایت

شما می خواهید تا بازدید کنندگان، سایت تان را بعنوان منبعی از اطلاعات ارزشمند یا مکانی از یک تجارت معتبر بدانند. غلط های املایی و گرامری، سبب خواهد شد تا خیلی سریع از اعتبار شما کاسته شود. به یاد داشته باشید که مردم از اینترنت برای یافتن اطلاعات استفاده می کنند. خواه شما محصولی تولید شده توسط خود را بفروشید یا کالاهای دیگران را بفروش برسانید، در هر دو صورت می بایست ابتدا اطلاعات ارزشمندی را به بازدید کنندگان بدهید در غیر اینصورت آنها به روی سایت های دیگر کلیک کرده تا اطلاعاتی را که می خواهند بیایند.

سازگاری با مرورگرهای مختلف

حداقل صد نوع مختلف مرورگر وجود دارد. شما می بایست سایت تان را بگونه ای طراحی کنید تا با نسخه اخیر اکثر مرورگرهایی که بیشترین استفاده را دارند بخوبی کار کند. بطور میانگین کاربران اینترنت ممکن است ندانند که چطور مرورگرهایشان را بروز کنند یا طرز فکری به این صورت داشته باشند که “وقتی چیزی کار می کند، چرا باید بهش دست زد؟” به یاد داشته باشید که بازدید کنندگان ممکن است از کامپیوترهای شخصی نوع PC، MAC، Linux Box، PDA یا از تلفنهای همراه با مرورگرهای مختلف استفاده کنند.

طراحی سایت، نیازمند آن است که صفحات سایت شما حداقل با مرورگرهای اینترنت اکسپلورر، نت اسکیپ، فایرفوکس، اپرا و سفری بخوبی کار کند. بر طرف سازی خطاها در کدهای html، کافی نمی باشد و شما می بایست سایت تان را در مرورگرها و سخت افزارهای مختلف آزمایش کنید.

مقالات آموزشی
مقالات آموزشی

گرافیک و تصاویر

کاربران اینترنتی معمولا صبر زیادی ندارند و مطالعات نشان داده است که در صورتیکه صفحه ای از سایت بیش از 10 ثانیه زمان بارگذاری داشته باشد، اکثر مردم به سایت دیگری خواهند رفت. همواره تصاویر و دیگر فایلهای گرافیکی را برای داشتن کمترین حجم ممکن، بهینه سازی کنید بدون آنکه بر کیفیت نهایی تصاویر تاثیری بوجود آید.

همواره از خصیصه های طول و عرض برای تصاویر استفاده کنید بطوریکه ما بقی صفحه بتواند در حین دانلود تصاویر، بارگذاری شوند. از تگ ALT استفاده کنید بطوریکه برخی از کاربرانی که نمایش تصاویر را در مرورگرهایشان خاموش کرده اند، بتوانند بفهمند تصاویر برای چه مقاصدی استفاده شده است.

رنگهای پیش زمینه

چنانچه از هر چیز دیگری به غیر از پیش زمینه سفید برای متنها استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که رنگ های لینکها را تعریف کرده اید در غیر اینصورت تنظیمات پیش فرض در مرورگر کاربران مشخص خواهد کرد که رنگ لینک ها چیست و در برخی موارد این موضوع می تواند سبب ناخوانایی در لینک ها شود.

مالتی مدیا

مالتی مدیا ترکیبی از فیلمهایی بصورت فلش، ویدئو کلیپ ها، آوا ها، و موسیقی های پیش زمینه است. همواره از پخش کننده هایی استفاده کنید که استاندارد هستند بطوریکه زمان دانلود کوتاه شود. اطمینان حاصل کنید که بازدید کنندگان می توانند فایلهای مالتی مدیا را متوقف کنند یا آنها را رد کنند. با این روش، افرادی که سرعت اینترنت پایینی دارند یا سخت افزار یا نرم افزار کامپیوترشان، از مالتی مدیا پشتیبانی نمی کند می توانند چنین فایل هایی را نادیده بگیرند.

همچنین کلیه اطلاعات مهم و حیاتی درون فایلهای مالتی مدیا را درون متنی نیز قرار دهید بطوریکه بازدید کنندگان بدون استفاده از مالتی مدیا بتوانند به چنین اطلاعاتی دسترسی داشته باشند. چنانچه افزونه ای برای استفاده از مالتی مدیا مورد نیاز باشد، همواره لینکی را برای نصب آن قرار دهید تا کاربران بتوانند آن را دانلود و نصب نمایند. نکته آخر اینکه وقتی از مالتی مدیا استفاده می کنید، همواره قانون 10 ثانیه ای را برای بارگذاری صفحات به یاد داشته باشید.

ساختار سایت

ساختار سایت می بایست ساده و قابل فهم و منطقی باشد. مطالعات نشان داده است که چنانچه کاربری نتواند اطلاعاتی را که به دنبال آن می گردد را بیابد، سایت شما را ترک می کند و به سایت دیگری خواهد رفت. به این قانون، قانون 3 کلیک می گویند. هر بخشی از سایت شما می بایست تنها با سه کلیک از هر بخش دیگری از سایت تان قابل دسترسی باشد. چنانچه شما از چیزی دیگری غیر از لینک های متنی ساده استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که سایت تان را از لحاظ ساختاری، منوها و دیگر موارد در مرورگرهای مختلف آزمایش کرده اید.

لینک ها

بطور مرتب و دوره ای، کلیه لینک های سایت تان را آزمایش کنید تا مطمئن شوید آنها بخوبی کار می کنند و لینکی شکسته وجود ندارد. ابزارهای آنلاین و رایگانی وجود دارند که بطور دوره ای لینک های سایت تان را بررسی می کنند.

فریم ها

از فریم ها استفاده نکنید چراکه آنها کار بوک مار کردن صفحات سایت تان را دشوار می کنند و شما نیاز دارید تا کاربران و بازدید کنندگان سایت تان را بوک مارک کنند بطوریکه دوباره بازگردند.

خلاصه مطالب

طراحی سایت، ترکیبی از مرسومات معمول و طرح ریزی است. سایت شما می بایست جذاب باشد و استفاده از آن راحت باشد و مهمتر از همه اطلاعات و خدمات ارزشمندی را به کاربران و بازدید کنندگان خود ارائه دهد.


مقالات دپارتمان بورس و سرمایه گذاری

بورس و سرمایه گذاری:

 • از نگاه کسب و کار
 1. میتواند به عنوان یک کسب و کار باشد.
 • از نگاه سرمایه گذاری
 1. دارای نقد پذیری خوبی است.
 2. امکان خرید ذره ذره دارایی وجود دارد.
 • از نگاه اقتصاد کلان
 1. تخصیص درست نقدینگی
 2. کمک به چرخه اقتصادی کشور
 3. کمک به تنظیم بازارهای دیگر (مسکن و …)

مقالات دپارتمان فنی و مهندسی

آشنایی و معرفی نرم افزار Autodesk Revit

این نرم افزار امروزه به عنوان یک برنامه قدرتمند در زمینه ساختمان سازی و معماری شناخته می شود. کاربران این نرم افزار میتوانند مهندسیم معمار، معماران منظر، مهندسین سازه و پیمانکاران باشند که قابلیت های آن به کاربران این اجازه را میدهد که به طراحی یک ساختمان و طراحی ساختار و اجزای آن در محیط سه بعدی،حاشیه نویسی مدل با کمک پیش فرض های دو بعدی و دسترسی به اطلاعات ساختمان از پایگاه داده آن ساختمان داشته باشند.

Revit قادر است با ابزارهایی که در اختیار دارد به برنامه ریزی و ردیابی مراحل مختلف در چرخه ساختمان از مفهوم ساخت و ساز تا تعمیر و نگهداری و حتی تخریب بگردازد.

Revit را می توان به عنوان یک ابزار قوی در بین رشته های مختلف در حوزه طراحی ساختمان قرار داد. رشته های مختلفی که از Revit استفاده می کنند از منظرهای منحصر به فرد رشته خود به این نرم افزار می پردازند و هریک از آنها با دیدگاه های خاص خود بر تکمیل پروژه ساختمان تمرکز دارند.

محیط کار این نرم افزار به کاربران این اجازه را میدهد به تمام بخش های ساختمان و محیط پروژه خود را دستکاری کرده و آن را به حالت سه بعدی دربیاورند و مدل های هندسی وارد شده به آن را تغییر بدهند.

دسته هایی که در این نرم افزار موجود است را می توان به 3 گروه مختلف تقسیم نمود:

سیستم Family مانند دیوارها،طبقه ها،سقف ها که در داخل یک پروژه ساخته شده اند.

Family قابل بارگذاری/اجزای سازنده که به طور جداگانه از پروژه یا یک پروژه دیگر استفاده میشود.

Family در محل که در داخل یک پروژه ساخته شده اند.

مقالات آموزشی
مقالات آموزشی

یک کاربر با تجربه میتواند Family  های واقع بینانه و دقیق را از مبلمان تا وسایل روشنایی را با مدل های موجود در سایر برنامه ها به این نرم افزار منتقل نماید همچنین میتوان یک جز معین را با تغییر پارامترهای از پیش تعیین شده  مثل ارتفاع یا عرض آن تغییر داد.لازم به ذکر است که این پارامترها قابل کنترل هستند و هر ترکیبی از این پارامترها میتوانند ذخیره شوند.

هنگامی که یک کاربر ساختمان مدل یا هر شی خود را در Revit  ایجاد میکند نیاز دارد که از موتور رندر استفاده نماید که البته در ورژن های جدید این قابلیت رندرینگ به این نرم افزار اضافه شده است.

تفاوت َAutocad با Revit:

اتوکد به طور گسترده ای برای طراحی دو بعدی و تهیه پیش نویس استفاده میشود.برنامه اتوکد از سال 1982 به عنوان یک برنامه دسکتاپ در دسترس است و از سال 2010 به عنوان یک برنامه مبتنی بر وب استفاده میشود.

Revit  مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM  است که به کاربران اجازه میدهد طراحی یک ساختمان،ساختار و عناصر آن را در 3D  داشته باشند.

کاربران اتوکد در سراسر طیف وسیعی از صنایع، توسط معماران،مدیران پروژه، مهندسان و طراحان و حرفه های مختلف مخاطب دارد اما Revit  عمدتا برای مهندسان سازه و معماران و طراحان کاربرد دارد.

انوکد نسبت به Revit  انعطاف پذیری بیشتری دارد

در اتوکد کاربران با خطوط کار میکنند تا بتوانند اشکال هندسی را نشان دهند با در Revit  کاربر با هندسه کار میکند

Revit در زمینه مدلسازی و تولید و حتی مدیریت بسیار کارآمد است.

ادامه


مقالات دپارتمان عکاسی و سینمای دیجیتال

درباره گریم (چهره پردازی) و کار گریمور (چهره پرداز) چه می دانید؟

هنر گریم و انواع آن: گریم واژه ای فرانسوی است و به معنای هر گونه تغییر در چهره ، دست و پا و سایر اعضای بدن در جهت رساندن شخص به چهره مطلوبی است که مد نظر طراح بوده است. هنر گریم در جهان قدمتی طولانی داشته و  به دوران مصر باستان بازمی گردد و هنگام آماده شدن برای بسیاری از آیین های سنتی یا مذهبی از آن استفاده می شده است.گریم شامل انواع گریم های تئاتری ، تلویزیونی ، سینمایی و گریم شخصی و … می شود.

مقالات آموزشی
مقالات آموزشی

در یک دسته بندی دیگر، گریم یا چهره پردازی انواع مختلفی دارد که عبارتند از :

 • چهره پردازی ساده: در حقیقت نوعی پرداخت معمول و ساده‌ای است که ظاهر اساسی صورت را تغییر نمی‌دهد.
 • متوازن سازی یا چهره پردازی اصلاحی: در واقع وظیفه این نوع چهره‌پردازی ،‌کم کردن اثر جلوه‌های ناخوشایند و افزون‌سازی ویژگیهای خوب صورت و متعادل سازی اعضای صورت است.
 • چهره‌پردازی برای شخصیت‌ سازی: تغییر دادن ظاهر بازیگر،‌ به طوری که با شخصیت مورد نظر سازگار باشد.

تعریف گریمور، کار گریمور

کسی که کار گریم را انجام می دهد، گریمور یا چهره پرداز نامیده می شود. کار گریمور چهره پردازی است و او در واقع، آرایش چهره بازیگران برای حضور در نمایش‌های تلویزیونی، سینمایی یا تئاتری را بر عهده دارد.

ادامه


مقالات دپارتمان معماری و دکوراسیون داخلی

 ساختن / با تعميرات و رنگ در دكوراسيون داخلي

در سال های اخیر، تنوع کالاها باعث شده که ما گاه بدون نیاز به خرید  وسایل، بخشی از پولمون رو صرف تهیه اجناسی کنیم که نه ضروری هستن و نه مورد نیاز٫ یکی از این موارد مبلمان منزل هست. درسته که روزانه بر تعداد رنگ ها و طرح های جدید و بسیار خاص مبل ها در بازار افزوده میشه اما تعویض و خرید مبلمان تازه، به واسطه گرانی اونها، بخش زیادی از درآمد ما رو هدر میدن. به خصوص اگه شما به تعطیلات عید نوروز نزدیک باشید و به تبع هزینه های دیگه ای هم براتون پیش می یاد. به همین دلیل ما یه راه سوم برای تغییر دکوراسیون مبلمان خونتون پیشنهاد می کنیم.
بهتر به جای اینکه پول زیادی برای خرید مبلمان جدید بدید، با کمی صرف وقت و هزینه ای به مراتب کمتر، مبلمانتون رو تغییر ظاهر بدین.

اولین کار اینکه که ساختار چوبی مبل رو تعمیر کنید. اگه دست های مبل و یا پایه های اونا دچار شکستگی و یا خراش شدن، از یک تعمیر کار مبل بخوایین، نمونه مشابه رو بسازه و تنها همون قسمت رو تعویض کنید.

میتونید با کمی هزینه، از مبل سازی ها بخوایید که قسمت های چوبی مبل رو رنگ جدیدی بزنند. رنگ تازه، در چشم شما، مبل رو بسیار متفاوت از قبل میکنه.

مقالات آموزشی
مقالات آموزشی

یکی از تأثیرگذارترین کارای دیگه، تغییر پارچه مبل هست. این کار اگرچه ممکنه هزینه بر باشه اما حتما از خرید یه دست میل جدید، هزینه کمتری داره و ضمناً به شما کمک میکنه با تغییر رنگ پارچه، تغییراتی دیگه ای به خونه بدید و عملا فضای متفاوتی رو تجربه کنید. حتی میتونید طبق مدل های جدید، مبل های تکی رو با پارچه گلدار و سایر مبل ها رو با پارچه ساده بپوشونید.

اگر هم براتون سخته مبل رو به کارگاه مبل سازی بدین و پارچه اونا را عوض کنید، از روکش های مبلی که در رنگ و طرح های مختلف در بازار هست استفاده کنید. روکش های مبلمان، خیلی ساده تر و کم زحمت تر از تغییر پارچه مبل هست.

راه حل دیگه برای نو کردن مبلتون، تغییر کوسن ها و دسته های مبل هست. شما می تونید از یک مبل ساز بخوایید چند دسته جدید که به سبک کلی مبلمان میخوره بهتون پیشنهاد بده. البته این شیوه برای مبل های استفاده میشه که دسته های مبل قابل جدا شدن هستن. مبل هایی با دسته های چوبی میتونن تبدیل به مبل هایی با دسته هایی پارچه ای و نرم بشن
مرحله بعدی، تغییر میزهای عسلی هست. اخیر میزهای عسلی جدید و خلاقانه ای طراحی شدن که قابل استفاده برای انواع مختلف مبلهاست. قاعدتا میزهای چوبی بعد مدتی کدر و یا دچار خراش میشن. میتونید از میزهای شیشه ای و یا فلزی استفاده کنید.

همچنین بعضی مبل ها دارای دکمه های تزئینی هستن. بهتون پیشنهاد می کنیم که دکمه ها رو عوض کنید و سعی کنید رنگ جدیدی برای دکمه ها انتخاب کنید که با رنگ کوسن های جدیدتون هماهنگ باشه. حتی میتونید از یک گلدون گل و یا شکلات خوری همرنگ کوسن ها و دکمه ها استفاده کنید.

بعضی مبلمان ها، تشک هاشون قابل جدا شدن از مبل هستن. این تشک ها به دلیل استفاده، به طور حتم تغییر فرم و رنگ دادن. حتما به فکر تشک های جدید با رنگی تازه و دارای هارمونی با سایر وسایل خونتون مثل پرده و فرش باشید.
در نهایت اینکه، برای نو به نظر اومدن مبلتون، از پارافین و روغن جلاهای مخصوص استفاده کنید. اما یه مسئله یادتون باشه، قبل از استفاده از پارافین، از کارگاه های مبل سازی و مبل فروشی ها بخوایید تا باتوجه به جنس چوب مبلتون و یا نوع پارچه چرمی مبل، یک پاک کننده و جلا دهنده بهتون معرفی کنه.
.
نکته قابل توجه دیگه که میتونه فضای اتاق نشیمن و یا پذیراییتون که مبلمان در اون قرار داده شده رو، تغییر بده، علاوه بر ایجاد تغییرات در مبل ها، عوض کردن قاب عکس ها، تغییر رنگ دیوارها، استفاده از تزیناتی با شکل ها، اندازه و رنگ های متفاوت از قبل و تغییر فرش و پرده هست. در صورت امکان و با توجه بودجه و توانایی مالیتون، فضای اتاق ها رو با انتخاب مواردی از این ها، تغییر بدید.

در انتها، می بینید که همیشه لازم نیست پول زیادی برای تغییر دکوراسیون و خرید مبلمان تازه صرف بشه. گاهی کمی وقت و سلیقه تأثیر زیادی در ایجاد فضایی متفاوت می ذاره.

ادامه


 مقالات دپارتمان فرهنگ و هنر

اسامی و خصوصیات پارچه های مختلف:

 1. متقال: پارچه های پنبه ای خام هستند که گاهی مخلوط پنبه پلی استر هم هستند. پارچه های متقال ساده و بدون طرح هستند.
 2. چیت: این نوع پارچه ها طرح های ریز دارند(گلدار یا خال دار) و از نوع پارچه های نخی ارزان قیمت هستند و وزن کمی دارند و سبک هستند.
 3. چلوار: پارچه های پنبه ای سفید هستند و گاهی مخلوط پنبه پلی استر هم هستند که مصرف ملحفه ای دارند.(بهترین مخلوط مواد با پنبه مخلوط چنبه پلی استر است که اتو پذیری، جذب رطوبت، چروک پذیری، ثبات رنگی و ابعادی و … خوبی می دهد. بعد از این مخلوط پنبه ویسکوز و بعد از آن ویسکوز ریون بهترین و معروفترین ترکیبات هستند)
 4. تترون: پارچه ای پنبه ایست که عمدتاً ساده و بدون طرح است ، مخلوط با پلی استر است. مثل چلوار است ولی کیفیت بهتری دارد و در رنگ های مختلف است. این پارچه برای ملحفه، پیراهن های مردانه و لباسهای راحتی استفاده می شود. تترون طرح تافته ساده دارد. برخی تترون ها مخلوط ویسکوز پلی استر هستند . تترون ریشه ژاپنی دارد.
 5. فاستونی: پشم پلی استر با درصد های ترکیب مختلف است که استاندارد آن 65% پشم و 35% پلی استر است. برای کت و دامن یا کت و شلوار استفاده می شود. گاهی اوقات به جای پشم از اکرولیک هم استفاده میشود که خواص مشابه پشم دارد. (معتبرترین فاستونی های ایران متعلق به تولیدی های مطهری و مقدم هستند)
مقالات آموزشی
مقالات آموزشی
 1. کرباس Canvas: ترکیب پنبه و یا کنف با الیاف مصنوعیست. طرح بافت ساده و درشت دارد.
 2. برزنت: پارچه های پنبه ای با نخ های ضخیم و خشن که معمولاً مصرف لباس ندارند و برای چادر، کیف ، کفش و … استفاده میشوند.

ادامه