نرم افزار تری دی مکس (۳D Max) چیست؟

نرم افزار تری دی مکس (۳D Max) چیست؟ ۳D Max (تری دی مکس)، یکی از نرم افزار های شرکت Autodesk است. این نرم افزار بخش مهمی از پروژه های معماری و مهندسی است که به وسیله ی آن، سه بعدی سازی، مدلینگ، رندر و انیمیشن سازی انجام می شود. هم چنین، هنرمندان فعال در صنعت تلویزیون و فیلم، از نرم افزار ۳D Max (تری دی مکس)، برای طراحی انیمیشن ها و بازی های واقعیت مجازی استفاده می کنند.

نرم افزار تری دی مکس و ساخت انیمیشن

نرم افزار تری دی مکس (۳D Max) از قدرت مند ترین نرم افزار های انیمیشن سازی است که با استفاده از آن می توان انیمیشن های کامپیوتری سه بعدی و افکت های خلاقانه، تولید کرد. از ویژگی های نرم افزار ۳D Max (تری دی مکس) در انیمیشن سازی، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • دارا بودن چندین کنترلر انیمیشن
  • امکان مرتبط ساختن کاراکتر های ساخته شده با یکدیگر
  • محیط کاربری دوستانه
  • دارا بودن طرح بندی های بخش بندی شده
  • دارا بودن کیفیت تصویری بالا
  • آسان بودن کار با داده هایی با حجم بالا
  • تاکثیر اشیا به صورت پارامتری
  • خلق کاراکتر های قابل باور و بسیار نزدیک به واقعیت
  • صرفه جویی در زمان هنگام خلق کاراکتر ها و بازی ها
  • و …
آموزش تری دی مکس (3D Max)
آموزش تری دی مکس (۳D Max)

قابلیت رندر

یکی از قابلیت های اصلی نرم افزار تری دی مکس (۳D Max)، ویژگی رندر است. یکی از گزینه های رندر در نرم افزار ۳D Max تری دی مکس، قابلیت پیش نمایش رندر است. شما می توانید قبل از اتمام کار، تغییرات نور و متریال را در پروژه ببینید. هم چنین تغییرات نور پردازی، المان ها و بافت و متریال آن ها، بین موتور های رندر، به راحتی انجام می شود. حتی می توان بافت های جزئی تری مانند ترک دیوار، بازتاب نور و … را به جزییات المان ها اضافه نمود.

نقطه ی ضعف نرم افزار تری دی مکس (۳D Max) چیست؟

نرم افزار تری دی مکس (۳D Max)، همان گونه که مزایا و ویژگی هایی دارد، معایبی نیز به همراه خود دارد. اصلی ترین ضعف نرم افزار تری دی مکس، بحث نور پردازی است. سرعت و کیفیت پایین نور پردازی در قسمت های مختلف باعث می شود که انیمیشن ها و عکس های مختلف ساخته شده، آن چنان به واقعیت نزدیک نباشند. برای بر طرف نمودن این نقطه ی منفی، از نرم افزار وی ری (V-Ray) استفاده می شود. هنگام نصب نرم افزار تری دی مکس، نرم افزار وی ری (V-Ray) نیز به همراه آن نصب خواهد شد و به عنوان افزونه به نرم افزار تری دی مکس الحاق خواهد شد.

آموزش تری دی مکس (3D Max)
آموزش تری دی مکس (۳D Max)

اهمیت وی ری (V-Ray) برای نرم افزار تری دی مکس (۳D Max) چیست؟

شرکت های معماری بزرگ، از نرم افزار وی ری (V-Ray) برای ارائه ی پروژه هایشان استفاده می کنند، زیرا وی ری (V-Ray) دارای ویژگی هایی است که پروژه های طراحی شده را بسیار نزدیک به واقعیت طراحی می کند. در واقع نرم افزار وی ری (V-Ray)، یک نرم افزار جانبی برای تری دی مکس است که ضعف آن را در کیفیت و سرعت نور پردازی بر طرف می کند.

آموزش نرم افزار تری دی مکس (۳D Max)

با گذراندن دوره ی آموزش نرم افزار ۳D Max (تری دی مکس) و وی ری (V-Ray) از سطح مبتدی تا پیشرفته می توانید، نقاشی های دیجیتال و منظره های واقع گرایانه تری طراحی کنید. هم چنین می توانید ایده های خود را به بهترین شکل ممکن طراحی و پرزانته کنید. با یادگیری نرم افزار ۳D Max (تری دی مکس) و وی ری (V-Ray) می توانید ساختمان ها و مناظر طبیعی زیادی هم جهت با نظر کار فرما و ایده های مورد نظر خود طراحی کنید.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)