نقاط روشن و سایه ها در عکاسی

دوره عکاسی

کلاس های آموزش عکاسی عملی و کاربردی

کلاس های عملی و کاربردی

بهترین اساتید عکاسی ایران

با حضور اساتید مجرب

آموزش 0 تا 100 عکاسی در مجتمع فنی تهران

آموزش 0 تا 100 عکاسی

دوره عکاسی با مدرک بین المللی

با اعطای مدرک بین المللی

نقش دیجیتال در افزایش دامنۀ پویایی عکاسی

احتمالا بخش اصلاح عکسهای با کنتراست زیاد و خارج از محدود دامنۀ پویایی دوربین پرمصرف ترین بخش در میان همۀ قسمتهای نرم افزار است. حقیقت این است که دیجیتال در این جا به کمک می آید و بی توجه به دامنۀ پویایی محدود دوربینتان، می توانید عکس هایی با دامنۀ پویایی فراتر از آن چه انتظار دارید بگیرید.

دو انتهای طیف خاکستری (روشنایی – تیرگی)، دو عمل را بر شما تحمیل می کند که این به دلیل چگونگی رفتار سنسورها است. وقتی فتوسایت های واقع بر سنسور به روش خطی تمایل به شارژ بیش از حد ظرفیتشان دارند و هیچ گونه توجهی به این که عکاس بیچاره به عکاسی با فیلم عادت دارد، ندارند، نتیجه اش سوختگی نقاط روشن عکس می شود و این بدان معناست که نقاط درخشان عکس به راحتی و به سرعت می سوزند.

مجتمع فنی تهران برگزار کنندۀ دوره عکاسی، کلاس عکاسی پیشرفته در رشته عکاسی، عکاسی دیجیتال، عکاسی هنری، عکاسی صنعتی، دوره عکاسی پیشرفته با امکان ارائه مدرک عکاسی، می باشد.

| ثبت نام دوره جامع عکاسی دیجیتال و پرتره

[rev_slider alias=”photography_33″]

دپارتمان آموزش عکاسی

برگزار کننده دوره های آموزشی عکاسی توسط برترین اساتید این حوزه

| 2816 2222 – 021

نقاط روشن و سایه ها در عکاسی - ویژگی های یک کلاس و دوره خوب عکاسی
نقاط روشن و سایه ها در عکاسی
نقاط روشن و سایه ها در عکاسی - بهترین اساتید عکاسی در مجتمع فنی تهران
نقاط روشن و سایه ها در عکاسی

بازیابی سوختگی نقاط درخشان

برای بازیابی جزئیات در این بخش های سوخته دو راه کار وجود دارد. اول این که با فرمت RAW عکاسی کنید که عمق بیت بیشتری داشته باشید و بتوانید در بخش اصلاح عکس، از ولوم Exposure برای کنترل مقدار روشنایی عکس استفاده کنید. یادتان نرود که چراغ اخطار سوختگی نقاط درخشان را روشن (on) کنید زیرا به محض زیاده روی در تغییر میزان ولوم به شما اخطار می دهد.

راهکار دوم استفاده از امکان بازیابی نقاط درخشان واقع در نرم افزارتان است که در هر برنامه به گونه ای است. اما همه به یک شکل عمل می کنند و آن ارزیابی مقادیر موجود جزئیات در هر سه کانال رنگی (RGB و بازیابی آنها) است. مثلاً اگرچه کانال های رنگ قرمز و سبز ممکن است لبریز شده باشند، احتمال وجود جزئیات در کانال رنگ آبی هست که آن را بازیابی می کند. عمل دوم در مورد سایه هاست.

انتهای دیگر طیف خاکستری سایه یا تیرگی ها است که برخلاف بخش روشن به راحتی نمیسوزد، زیرا منحنی عکس العمل سنسور به تیرگی ها دارای شیب ملایمی است و این برخلاف منحنی روشنایی ها است. به هر حال نویز در این قسمتها رشد می کند و باعث آسیب دیدن بیش از حد جزئیات در این نقاط نسبت به بقیه ی قسمت های عکس میشود.

برای حل این مشکل، مانند روشنایی ها، با فرمت RAW عکاسی کنید تا بتوانید در نرم افزار مربوطه به کمک ولوم Exposure این نقاط را روشن کنید. ولی یقیناً برای برطرف کردن نویز در این نقاط باید فکری کنید. علاوه بر این، نرم افزار اصلاح عکس روش های متنوعی برای روشن کردن تیرگیها دارد و استفاده از روش local Tonemapping باعث تغییر کنتراست موضعی در عکس میشود.

| ثبت نام رتوش عکس