کالکشن لباس چیست؟ (کالکشن سازی در طراحی لباس)

کالکشن لباس چیست؟ (کالکشن سازی در طراحی لباس)

کالکشن لباس چیست؟ (کالکشن سازی در طراحی لباس): کالکشن لباس در واقع به معنای طراحی مجموعه ای از لباس ها می باشد که هدف از انجام آن، ایجاد یک کالکشن خلاقانه از یک برند در ذهن مخاطب می باشد. یک طراح لباس برای به نمایش گذاشتن لباس هایی که خودش طراحی کرده است، باید کالکشن مختص خودش را ایجاد کند. لازم است بدانید که یک طراح لباس در ایجاد یک کالکشن، باید از صفر تا صد کار، یعنی از طراحی تا دوخت و دوز لباس را خودش و یا توسط هم تیمی هایش انجام دهد. کالکشن لباس، همان طور که گفته شده به طراحی یک مجموعه لباس گفته می شود که طراحی این لباس ها می تواند الهام از استوری برد یا انتخاب یک ایده مثل طبیعت، بناهای معماری و …. باشد.

کالکشن لباس چیست؟ (معنی کالکشن لباس)
کالکشن لباس چیست؟ (معنی کالکشن لباس)

کالکشن چیست؟ معنی کالکشن لباس چیست؟

در جواب سوال کالکشن لباس چیست؟ می توان گفت که معنی کالکشن لباس، مجموعه‌ ای از لباس‌ های طراحی شده توسط یک طراح یا یک برند است که به صورت یک کالکشن ارائه می‌ شود. این کالکشن شامل لباس‌ های مختلفی هستند که می‌ توانند بر اساس فصل یا رویداد خاص، طراحی شده باشند و در فضای مجازی یا در فروشگاه‌ های لباس به فروش می رسند.

مراحل ساخت یک کالکشن لباس چیست؟

 • مرحله اول: ایجاد تیم

برای اینکه کالکشن سازی در طراحی لباس را شروع کنید در ابتدا نیاز به یک تیم حرفه ای و وفادار در کنار یک رهبر دارید.

 • مرحله دوم: انتخاب یک موضوع

یک موضوعی را برای کالکشن خود انتخاب کنید (ایده این موضوع به صورت دلخواه است و می تواند برگرفته از تاریخ، فیلم، داستان، طبیعت، بناهای تاریخی و ….. نیز باشد)

 • مرحله سوم: تحلیل بررسی موضوع

موضوع انتخاب شده را با مشورت تیمی که تشکیل داده اید، بررسی و تحلیل کنید.

 • مرحله چهارم: کامل کردن کالکشن چیست؟

سپس کارهایی را از جمله طراحی، دوخت و ….. را با کمک هم تیمی تان انجام دهید.

 • مرحله پنجم: اصلاحات

بعد از تکمیل کردن کار های کالکشن، می توانید در صورت نیاز، اصلاحات و تغییرات مورد نظر را در هر کدام از قسمت ها انجام دهید.

 • مرحله ششم: استفاده از مانکن

سپس طرح و دوخت انجام شده را بر روی مانکن بررسی کنید. در این مرحله نیز می توانید اصلاحات و تغییرات مورد نظر را به وجود بیاورید.

 • مرحله آخر: ایجاد هویت و یا برند سازی

و در آخر سعی کنید که یک کالکشن خلاقانه از یک برند در ذهن مخاطب ایجاد کنید. (معنی کالکشن لباس)

نکاتی در مورد فروش محصولات یک کالکشن لباس

در دوره کالکشن سازی در طراحی لباس، نکات مهم درباره فروش محصولات یک کالکشن لباس آموزش داده می شود که در قسمت زیر، به برخی از آن ها اشاره شده است:

 • زمانی که می خواهید محصول خود را برای کالکشن انتخاب کنید، ابتدا چیزی را که در ذهن دارید طراحی کنید، سپس به دنبال مشتری و یا فروش آن باشید.
 • به ‌طور واضح بازار هدف خود را در کالکشن طراحی لباس مشخص کنید.
 • چگونگی فروش محصولات خود را در کالکشن طراحی لباس، مشخص کنید. (به این منظور که مشخص کنید که قصد دارید در مزون لباس، بوتیک‌ ها، مهمونی های خانگی، عمده‌ فروشی ‌ها، نمایش‌ های صنایع دستی، نمایشگاه‌ های خیابانی، فروشگاه ‌های اینترنتی آنلاین و …. محصولات خود را به فروش برسانید)
 • مجموعه محصولات کالکشن خود را محدود نگه دارید.
 •  هر مجموعه را با توجه به مشتری هدف خود طراحی کنید.
 • کالکشن خود را با کالکشن های دیگر از نظر قیمت، کیفیت و … مقایسه کنید و همیشه نسبت به کالکشن های دیگر اطلاعات خود را به روز کنید.
 • برای موفقیت فروش محصولات خود باید یک موضوع و داستان خوب در ارتباط با طراحی های خود ارائه دهید تا مخاطبان را جذب کنید.
 • برای یک فروش موفق، یک ایده منحصر به فرد خلق کنید. به این معنی که سعی کنید محصولاتی را تولید کنید که شبیه به طراحی دیگران نباشد و برآورده ذهن شما باشد.
 • و ….

مقایسه کالکشن (collection) و خط لاین مد (Line)

کالکشن چیست: بسیاری از افراد کالشن لباس و خط لاین مد را یکسان می دانند. اما خط لاین مد و یا fashion line اصطلاحی در صنعت مد و لباس است که به معنای تولیدات یک طراح مد در صنعت فشن خود می باشد و همان طور که گفته شد، کالکشن لباس (collection) طراحی و تولید مجموعه ای از لباس هاست که مختص خط تولید همان صنعت می باشد. پس به طور کلی می توان گفت که کالکشن زیر مجموعه خط تولید است و یک خط تولید از چند collection تهیه شده است.

مخاطبان آموزش کالکشن سازی در طراحی لباس در مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد

افراد زیر می توانند در دوره کالکشن سازی در طراحی لباس شرکت کنند:

 • تمام هنرجویان و دانشجویانی که با الگوسازی، مولاژ، طراحی و دوخت و دوز لباس و …. آشنایی دارند.
 • تمامی افرادی که در این حوزه مشغول به کار هستند و قصد ارتقاء مهارت ها و توانایی های خود را دارند.
 • تمامی علاقه مندان به صنعت طراحی لباس و مد و طراحی کالکشن لباس

تمامی مخاطبین گفته شده می توانند با شرکت در دوره کالکشن سازی در طراحی لباس در مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد از صفر تا صد مهارت های لازم در این دوره را از جمله آشنایی با طراحی لباس بر اساس استوری برد، آشنایی با استوری برد، جمع آوری عکس و اکسسوری توسط دانشجو، اجرای رنگی و …. را آموزش ببینید.

کالکشن لباس چیست؟ (معنی کالکشن لباس)
کالکشن لباس چیست؟ (معنی کالکشن لباس)

دوره های فناوری مد و پوشاک در مجتمع فنی تهران شعبه میرداماد

معرفی مدارک پایان دوره کالکشن سازی در طراحی لباس

مدرک دوره کالکشن سازی در طراحی لباس مجتمع فنی تهران قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانش پذیر قرار گیرد. همچنین دانش پذیران می توانند بنا به درخواست، مدارک بین المللی از مؤسسات معتبر خارجی اخذ نمایند.

رضا شریفی ۲-اسفند-۱۴۰۲