گوهر شناسی و بازار کار

گوهر شناسی و بازار کار

گوهر شناسی و بازار کار: گوهرشناسی یک رشته تخصصی و جذاب در زمینه سنگ‌ های قیمتی و نیمه قیمتی مانند الماس، زمرد، یاقوت، عقیق و سایر سنگ‌ ها است که از از زمان های گذشته تا امروز در تاریخ‌ شناسی بشر نقش بزرگی ایفا کرده است. دوره گوهرشناسی به مطالعه و شناخت سنگ‌ های گرانبها می‌ پردازد که از عمق زمین استخراج می‌ شوند و به عنوان گوهرها یا جواهرات شناخته می‌ شوند. یکی از وظایف اصلی گوهرشناسی، شناسایی اصالت آن ها است. به دلیل ارزش بالای سنگ‌ های قیمتی، گوهرشناسان با استفاده از ابزار های خاصی می‌ توانند اصالت یک گوهر را تشخیص دهند.

رشته گوهرشناسی چیست و چرا معروف است؟

رشته گوهرشناسی یکی از رشته های معروف و به اصطلاح لاکچری می باشد. دلیل معروف بودن این رشته به این دلیل است که یک تخصص کاملا فامیلی و وارثتی می باشد. به طوری که نسل به نسل از بزرگان یک فامیل به صورت یک میراث خانوادگی به دست بقیه خانواده که متضمن و نگه دارنده این سنگ های گرانبها، طلا و جواهر می باشند را در بر خواهد داشت.

به جرات میتوان گفت این تخصص همیشگی بوده و تمام گروه ها و برند های موفق در این حوزه  دارای یک شناسنامه و یک داستان مشترک در کنار هم هستند. گوهر شناسی در بیشتر کشورها مانند اروپا، آمریکا، هند و  ایران به عنوان یک رشته موروثی شناخته می شود. علاقه مندان به گوهر شناسی باید بدانند که در زمان فعلی به منظور ارتقاء اطلاعات و فناوری های بسیار این تخصص نیاز به شرکت در دوره گوهرشناسی و در ادامه شناخت خرید و فروش طلا و روانشناسی آن نیاز می باشد.

گوهر شناسی و بازار کار
گوهر شناسی و بازار کار

مزایای یادگیری دوره گوهر شناسی کاربردی(سطح یک و دو – سنگهای رنگی و الماس)

با شرکت در دوره گوهر شناسی کاربردی(سطح یک و دو – سنگهای رنگی و الماس) و یادگیری این دوره، شما قادر خواهید بود تا انواع گوهر ها و خصوصیات آن ها را بشناسید و ارزش آن ها را تعیین کنید. این یادگیری باعث می شود که در خرید و فروش گوهر ها دقت کنید و آن ها را به درستی ارزیابی کنید تا از خریدن نادرست و تقلبی آن ها جلوگیری کنید.

با یادگیری دوره گوهرشناسی، شما به شناخت تاریخچه استفاده از گوهر ها و نقش آن ها در فرهنگ‌ های مختلف می‌ پردازید و درک بهتری از ارزش آن ها به دست می‌ آورید. با توجه به مزایایی که تا الان گفته شد، یادگیری دوره گوهر شناسی کاربردی(سطح یک و دو – سنگهای رنگی و الماس) می‌ تواند به شما فرصتی منحصر به‌ فرد بدهد تا در حوزه جذاب و پر درآمد طلا و جواهرات فعالیت کنید.

تقاضای مخاطب در حرفه گوهر شناسی چگونه است؟ 

اینکه تقاضای مخاطب چیست به این شکل است که میزان تضای بازار در هر زمان و مکانی متفاوت است. خوشبختانه در زمینه گوهرشناسی برای یک فعالیت حرفه ای حتما مدارج علمی و یا مدرک رسمی دانشگاه الزام نیست. با توجه به دیدن سنگ های رنگی و سنگ های اصلی(الماس) و شناخت درست آن تضمین ورود به بازار کار میسر می شود.

بازار کار حرفه گوهرشناسی بستگی به عوامل مختلفی دارد که این عوامل از جمله تخصص فرد، تجربه و شرایط اقتصادی می باشد. به طور کلی، می‌ توان گفت که اکثر گوهرشناسان در صنعت طلا و جواهرات، مسئول ارزیابی و تشخیص اصالت سنگ‌ های قیمتی هستند. این صنعت، بازار کار مهمی برای افراد متخصص در گوهرشناسی ایجاد می‌ کند. (گوهر شناسی و بازار کار)

با توجه به اینکه گوهر ها از سر تا سر جهان وارد بازار می شوند، این امر از اهمیت بسیاری برخوردار است. به این دلیل که گوهرشناسان می‌ توانند در بازار های جهانی نیز فعالیت کنند. به طور کلی، بازار کار گوهرشناسی متنوع است و افراد می توانند با داشتن تخصص و مدرک در این حوزه فعالیت کنند. اما به دلیل رقابت بالا و اهمیت بسیار این حوزه، داشتن مهارت‌ های کافی و تجربه در این زمینه، امری حیاتی برای موفقیت در این حرفه می باشد.

میزان درآمد دوره گوهرشناسی چگونه است؟

میزان درآمد این دوره از اطلاع متفاوت می باشد. در واقع نوع اطلاعات (گوهرشناسی، مخراج جواهر و طلا، سنگ تراشی و یا مخراج کاری) میزان درآمد یک متخصص را تعیین می کند. میزان درآمدی در گوهرشناسی در کشورهای اروپایی و آمریکایی نسبت به واحد پولی آن بین ۳۰ تا ۸۰ هزار دلار یا ۴۰ تا ۶۰ هزار یورو در سال متفاوت است. برای یک کارشناس جواهر با داشتن کلکسیونی از سنگ های رنگی و اصلی بسیار خوب می باشد. منظور بر این که سرمایه گذاری در این حرفه می تواند بسیار سودمند باشد.

گوهر شناسی و بازار کار
گوهر شناسی و بازار کار

مهم ترین قسمت دوره گوهرشناسی چیست؟

یکی از قسمت های مهم دوره گوهرشناسی قیمت گذاری آن می باشد که بسیار تخصصی و پر استرس می باشد. در واقع این شغل چالش برانگیز می باشد. در قسمت گوهر تراشی و ساخت جواهر، تولید کنندگان جواهر سنگ ها را با قیمت های متفاوت خریداری کرده و با استفاده فلزاتی مانند نقره، مس و طلای سفید یا زرد آن را تزئین می دهند.

برای ارائه طرح های مورد نظر از چه نرم افزار هایی می توان استفاده کرد؟

نکته مهم در اینجا خواهد بود که برای شغلی مانند گوهر تراش نیازی مبرم به کارگاهی مستقل ندارید(جای کم، درآمدی بالا). برای ارائه آن که اصولا در چه طرحی می باشد می توانید از نرم افزار زیبراش و یا عکاسی طلا و جواهر بهره مند شوید. در دنیای مجازی تمام طرح ها در قلب طرح های سه بعدی طراحی می شود که نرم افزار ماتریکس و راینو بسیار حرفه ای این طراحی سه بعدی را انجام می دهند.

دوره گوهرشناسی در مرکز معتبری همچون مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد

در دوره های گوهرشناسی، طراحی طلا و جواهر افراد مستعد می توانند به تولید محتوا علاقه مند باشند. با روش Freelanceing در وب سایت ها، کانال های تلگرام و صفحات پر مخاطب فضای مجازی این فعالیت را شروع کرده و به عنوان یک کار جدی حساب کنند. این دوره ها در حال حاضر در مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد برگزار می شود. مدرسین این دوره تحصیلات مرتبط و در بازار کار را دارا می باشند. مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد، برترین نمایندگی در کشور و رتبه یک این دوره را در آموزش دارد.

معرفی مدارک پایان دوره گوهرشناسی کاربردی

مدرک دوره گوهرشناسی کاربردی مجتمع فنی تهران قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانشپذیر قرار گیرد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

nasim eghdam ۲-اسفند-۱۴۰۲