لوگو مجتمع فنی تهران میرداماد

یادگرفتن انواع تحلیل بورس

یادگرفتن انواع تحلیل بورس

در این مقاله میخوانید

یادگرفتن انواع تحلیل بورس: پیش از آنکه به عنوان و بررسی انواع مختلف تحلیل بورس بپردازیم، ابتدا بهتر است قدری با مفهوم بورس آشنا شویم. در واقع بورس بازاری مالی است که در آن سازمان ها و افراد حقیقی و حقوقی متعددی می توانند اوراق بهادار(همانند سهام، اوراق مشارکت، اوراق قرضه و…) و سایر دارایی های مالی را معامله و یا به عبارتی دیگر خرید و فروش کنند. شایان ذکر است که بازار بورس نقش قابل توجهی در اقتصاد ایفا می نماید. بازار بورس به جذب سرمایه برای سازمان ها و شرکت های مختلف و ایجاد فرصت های متعدد سرمایه گذاری برای افراد و نهادهای مختلف و همچنین تسهیل جریان اطلاعات مالی می گردد.

تحلیل بورس

نظر به نقش مهم بورس در اقتصاد و همچنین، جهت مدیریت ریسک و سود آوری بیشتر در هنگام فعالیت در بورس شایسته است که به تحلیل آن پرداخته شود. تحلیل بورس، فرآیند ارزیابی و بررسی و اوراق بهادار و همچنین بازار سرمایه جهت پیش بینی روند و نوسانات قیمت ها و کمک به اخذ تصمیمات مقتضی برای مدیریت ریسک و سودآوری در سرمایه گذاری می باشد تا سرمایه گذاران در این بازار بتوانند تصمیمات آگاهانه تری در مدیریت سرمایه خود، اتخاد نمایند. 

یادگرفتن انواع تحلیل بورس
یادگرفتن انواع تحلیل بورس

لزوم یادگرفتن انواع تحلیل بورس

همانگونه که پیش تر عنوان شد، جهت موفقیت بیشتر در بازار بورس یادگیری تحلیل بورس بسیار حائز اهمیت می باشد. که به طور خلاصه مزایای آن به شرح ذیل می باشد:

 • افزایش دانش و آگاهی در خصوص بازار بورس (یادگرفتن انواع تحلیل بورس)
 • کمک به اخذ تصمیمات بهینه در سرمایه گذاری 
 • کاهش دادن ریسک سرمایه گذاری 
 • افزایش دادن احتمال موفقیت در بازر بورس

انواع تحلیل بورس

1- تحلیل بنیادی (Fundamental analysis):

تحلیل بنیادی، روشی است که بر اساس تحلیل و بررسی عامل های اساسی و بنیادی سازمانها، ارزش ذاتی اوراق بهادار ارزیابی و تعیین می کند. به عبارتی دیگر هدف از این تحلیل، مشخص نمودن ارزش واقعی یک سازمان یا دارایی با استفاده از داده‌ ها و اطلاعات مالی، اقتصادی و صنعتی می باشد. لذا روش های اساسی که در تحلیل بنیادی بورس مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از:

روش های اساسی در تحلیل بنیادی بورس
 • تحلیل صورت های مالی و عملکرد مالی سازمان من جمله گردش نقدینگی، سودآوری، میزان فروش، میزان ضرر و زیان، بدهی‌ ها، دارایی‌ ها و سایر شاخص‌ های مالی شرکت که برای تعیین ارزش واقعی سهام مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرند.
 • تحلیل عوامل اقتصادی بر عملکرد شرکت من جمله انتظارات رشد اقتصادی، نرخ بهره، نرخ تورم، نرخ اشتغال و سیاست های پولی و مالی که می تواند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم بر روی عملکرد شرکت ها تاثیر گزار باشد.
 • تحلیل سیاست های دولتی بر عملکرد شرکت من جمله سیاست های مالی و اقتصادی دولت که می تواند عملکرد شرکت ها را متاثر کند.
 • تحلیل موقعیت شرکت در بازار که به عنوان یکی از عوامل اساسی مد نظر قرار می گیرد و در واقع رقابت پذیری، حجم بازار و رشد صنعت مربوطه را بررسی می نماید.
 • تحلیل عمکرد داخلی و خارجی شرکت که می تواند به ارزیابی نقاط قوت، ضعف، تهدید ها و فرصت های شرکت کمک نموده و در تصمیم گیری های استراتژیک شرکت و در نهایت بهبود عملکرد شرکت مفید واقع گردد.
 • تحلیل تاثیر اخبار بر عملکرد شرکت که می تواند تاثیر زیادی بر عملکرد سهام شرکت ها داشته باشد و در تحلیل بنیادی به بررسی این تاثیرات نیز پرداخته می شود.

2- تحلیل تکنیکال (Technical Analysis):

روش تحلیل تکنیکال متفاوت از روش تحلیل بنیادی می باشد، در تحلیل بنیادی اساس امر بر روی ارزیابی اطلاعات بنیادی است در صورتی که در تحلیل تکنیکال از روش های تحلیل و ارزیابی بازار سهام به خصوص برای پیش بینی روند قیمت ها و شناسی الگوهای حاکم بر بازار و.. استفاده می گردد. در واقع تحلیل تکنیکال با ارزیابی و تحلیل نمودارهای قیمت و حجم های معاملاتی می تواند الگو ها و سیگنال های موثر بر تصمیم گیری جهت ورود و خروج به موقع سرمایه به بازار بورس را ارزیابی نماید.

تحلیل تکنیکال یکی از رایج ترین روش های تحلیل بازرهای مالی می باشد که در بورس اوراق بهادار، بورس کالا و سایر بازارهای مالی، کاربرد قابل توجهی دارد. موارد اصلی که در تحلیل تکنیکال مورد بررسی قرار می گیرند به شرح ذیل می باشند:

مفاهیم پایه ای تحلیل تکنیکال
 • روند: روند عبارت است از جهت حرکت قیمت در یک بازه زمانی معین که می خواهند روندی صعودی، نزولی، خنثی یا ثابت باشد.
 • الگوهای قیمتی: الگوهای قیمتی شکل‌ هایی هستند که قیمت یک دارایی در یک بازه زمانی مشخص بر روی نمودار ایجاد می‌ کند. الگوهای قیمتی می‌ توانند برای پیش‌ بینی روند قیمتی آینده دارایی مورد استفاده قرار گیرند.
 • شاخص‌های تکنیکال: شاخص‌ های تکنیکال ابزارهایی هستند که با استفاده از داده‌ های قیمتی، حجم معاملات و سایر اطلاعات، سعی در شناسایی روندها و الگوهای قیمتی دارند.
ابزارهای تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال از طیف گسترده‌ ای از ابزارها و تکنیک‌ ها برای تحلیل روندها و الگوهای قیمتی استفاده می‌ کند. برخی از مهم‌ ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال عبارتند از:

 • انواع نمودارها: نمودارها یکی از مهم‌ ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال هستند. انواع مختلفی از نمودارها وجود دارد که هر یک از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارند.
 • خطوط روند: خطوط روند ابزارهایی هستند که برای شناسایی روندهای قیمتی استفاده می‌ شوند.
 • توسط حمایت و مقاومت: حمایت و مقاومت سطوح قیمتی هستند که قیمت در گذشته تمایل داشته است از آنها پیروی کند.
 • الگوهای قیمتی: الگوهای قیمتی شکل‌ هایی هستند که قیمت یک دارایی در یک بازه زمانی مشخص بر روی نمودار ایجاد می‌ کند.
 • شاخص‌ های تکنیکال: شاخص‌ های تکنیکال ابزارهایی هستند که با استفاده از داده‌ های قیمتی، حجم معاملات و سایر اطلاعات، سعی در شناسایی روند ها و الگوهای قیمتی دارند.
یادگرفتن انواع تحلیل بورس
یادگرفتن انواع تحلیل بورس

معرفی مدارک پایان دوره یادگرفتن انواع تحلیل بورس

مدرک دوره آموزش بورس و سرمایه گذاری(یادگرفتن انواع تحلیل بورس) مجتمع فنی تهران قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانشپذیر قرار گیرد. 

نوشته های مرتبط
مدیریت راهبردی کسب و کار. دوره DBA (آموزش DBA)
متن سربرگ خود را وارد کنید

برای مشاهده جزئیات دوره کلیک کنید

برای مشاهده جزئیات دوره کلیک کنید

نیاز به مشاوره دارید؟

همکاران ما آماده پاسخگویی به شما می باشند