یادگیری تکنسین داروخانه

یادگیری تکنسین داروخانه

در این مقاله میخوانید

یادگیری تکنسین داروخانه

یادگیری تکنسین داروخانه: در ابتدا لازم است بدانید که تکنسین داروخانه به شخصی گفته می شود که با استفاد از دانش و مهارت های خود در کنار داروساز در محیط های مختلفی از جمله داروخانه ها، بیمارستان ها، مراکز درمانی و …. یکسری از مسئولیت و وظایفی را انجام می دهد. در واقع تکنسین داروخانه یک عضو مهم در داروخانه محسوب می شود که وجود آن ضروری است. از این رو در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با شغل تکنسین داروخانه آشنا کرده و در زمینه مسئولیت ها و وظایف آن مطالبی را بیان کنیم. 

وظایف و مسئولیت های یک تکنسین داروخانه

 1. در ابتدا یک تکنسین داروخانه باید نسخه را از مراجعه کننده تحویل گرفته و آن را بررسی کند. 
 2. سپس لازم است که با توجه به نسخه، دارو ها را در یک سبد کوچک جمع آوری کند. 
 3. در گام بعدی یک تکنسین داروخانه باید با استفاده از نرم افزار های مخصوص، نسخه دریافتی را ثبت کند. 
 4. بعد ثبت نسخه، او باید توضیحات لازم در رابطه با موضوعاتی همچون چگونگی مصرف دارو و عوارض احتمالی آن، تداخلات دارویی و …. را به بیمار ارائه دهد. 
 5. سپس ساعت و نحوه مصرف دارو را روی برچسب یا لیبل طبق نسخه پزشک بنویسد. 
 6. در گام بعد لازم است که یک تکنسین داروخانه اطلاعات بیمار، اطلاعات دارویی و انجام خدمات مرتبط با بیمه را به ثبت برساند. 
 7. و در گام اخر باید هزینه های لازم را از مراجعه کنندگان دریافت کند. (یادگیری تکنسین داروخانه)

از دیگر وظایف یک تکنسین داروخانه می توان به مشاوره به بیماران در رابطه با مسائل عمومی مانند وسایل ارایشی بهداشتی، داروهای گیاهی و …، مشخص کردن زمان ملاقات بین بیماران و دکتر داروساز، چیدن دارو های جدید در قفسه های مربوطه، کنترل انبار دارو ها و جبران کمبود ها، بررسی سوابق بیمار، رسیدگی و پاسخ‌ گویی به شکایات، کمک تکنسین داروخانه به داروساز در ساخت دارو، همکاری با متخصصین بهداشت و فرآهم‌ آوری اطلاعات برای آن ها و … اشاره کرد. 

یادگیری تکنسین داروخانه
یادگیری تکنسین داروخانه

چرا تکسین داروخانه یک حرفه محبوب است؟

مطمئناً هر شغلی یکسری از مخاطبان و طرفداران خاص خود را دارد. و شغل تکنسین داروخانه و نسخه خوانی از این قاعده مستثنی نیست. از دلایل محوبیت این حرفه می توان به مواردی همچون تنوع کاری بالا، برخورداری از هیجان کاری بالا، عدم نیاز به تجربه بالا و سابقه کاری زیاد، جذابیت شغلی، انتقال احساس خوب به افراد، برخورداری از وظایف متعدد و … اشاره کرد. 

آشنایی با بازار کار یک تکنسین داروخانه

کار در داروخانه را می توان یکی از مشاغلی دانست که دارای بازار کار پررونق می باشد. چرا که امروزه به دلیل افزایش بیماری ها و مرگ و میر، نیاز به تکنسین داروخانه که در زمینه دارو ها و انواع و کاربرد های آن مهارت داشته باشد، بیش از هر موقعی حس می شود. در واقع افراد با یادگیری تکنسین داروخانه و کسب دانش و مهارت های لازم در زمینه نسخه خوانی و نسخه پیچی می توانند به راحتی وارد بازار کار این حرفه شده و موقعیت های شغلی متنوعی را برای خود ایجاد کند. در ادامه شما را با فرصت های شغلی یک تکنسین داروخانه آشنا می کنیم. (بهترین آموزشگاه تکنسین داروخانه)

 • داروخانه های مختلف شهر
 • داروخانه های بیمارستان
 • مشاور تنظیم دوز دارو و یا مشاور پوست
 • عنوان مشاور پزشک
 • مطب خصوصی پزشکان
 • فعالیت در کلینیک های بیماران قلب
 • ناظر تزریقات در درمانگاه ها
 • کلینیک های دیابت
 • و ….

مهارت هایی که یک تکنسین داروخانه باید از آن برخوردار باشد؟

 • مطمئناً هر تکنسین داروخانه به منظور موفقیت در حوزه کاری خود باید دانش و مهارت عملی و علمی بالا در زمینه شناسایی و شناخت دارو، نسخه خوانی و نسخه پیچی داشته باشد. (یادگیری تکنسین داروخانه)
 • یک تکنسین داروخانه باید درک درستی از قوانین و دستور العمل های دارویی داشته باشد.
 • یک تکنسین داروخانه لازم است نسبت به دانش IT آگاهی داشته باشد. چرا که در این شغل، افراد با برخی از نرم افزار های کامپیوتری سر و کار دارند. 
 • از دیگر مهارت های لازم برای دوره نسخه پیچی داروخانه، مهارت مدیریت و سازماندهی می باشد. 
 •  یک نسخه خوان باید به مراجعه کنندگان و بیماران به خوبی گوش فرا داده و به صورت شفاف توضیحات لازم را نیز ارائه دهد. بنابراین یکی دیگر از مهارت های لازم برای فعالیت در داروخانه، برخورداری از مهارت شنیداری است. 
 • مسئولیت پذیری و توجه به وقت و نظم، از جمله فاکتور هایی است که یک تکنسین داروخانه باید از آن برخوردار باشد. 
 • یک تکنسین داروخانه باید بتواند به درستی با همکاران و یا بیماران ارتباط برقرار کند. چرا که برقراری ارتباط عمومی از عوامل مهم در این شغل محسوب می شود.
 • یک نسخه خوان باید بتواند در زمینه تحویل دارو و کار هایی از این قبیل، تمامی دقت خود را به کار برده و به جزئیات توجه کند.  
 • یک تکنسین داروخانه باید دارای مهارت خدمت دهی باشد. در واقع منظور از مهارت خدمت دهی، نحوه ارتباط خوب با مشتری و کمک کردن به او به شیوه ای درست و مناسب می باشد. 
 • و …..

یادگیری تکنسین داروخانه در مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد

یکی از محبوب ترین دوره های مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد، دوره تکنسین داروخانه می باشد. (بهترین دوره تکنسین داروخانه مجتمع فنی تهران) در واقع تمامی علاقه مندان می توانند با شرکت در این دوره، با صفر تا صد مباحث آموزشی و مهارت های لازم در حرفه تکنسین داروخانه آشنا شده و با دریافت مدرک دوزبانه مجتمع فنی تهران، به راحتی وارد بازار کار شوند. لازم است بدانید که دوره تکنسین داروخانه مجتمع فنی تهران، دوره ای است که در آن مباحث مربوط به دوره به صورت آنلاین بوده و در این صورت هنرجویان می توانند با صرفه جویی در هزینه و زمان خود، مباحث مربوط به نسخه پیچی را یاد بگیریند.

یادگیری تکنسین داروخانه
یادگیری تکنسین داروخانه

دوره های دپارتمان دانش و سلامت

معرفی مدارک پایان دوره

مدرک یادگیری تکنسین داروخانه مجتمع فنی تهران قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند. به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانشپذیر قرار گیرد. همچنین دانشپذیران می توانند بنا به درخواست، مدارک بین المللی از مؤسسات معتبر خارجی اخذ نمایند.

نوشته های مرتبط

نیاز به مشاوره دارید؟

همکاران ما آماده پاسخگویی به شما می باشند