یاد گرفتن تحلیل بنیادی

یاد گرفتن تحلیل بنیادی

یاد گرفتن تحلیل بنیادی: تحلیل بنیادی یکی از مهم‌ترین روش‌های بررسی و پیش‌بینی عملکرد بازار بورس است که بر پایه عوامل اقتصادی، مالی و عملکرد شرکت‌ها متمرکز است. این روش، با تحلیل دقیق داده‌های مالی شرکت‌ها، شناخت اقتصاد کلان، معیارهای صنعتی، وضعیت بازارهای جهانی و… به ما کمک می‌کند تا پتانسیل رشد و عملکرد آینده یک شرکت یا بازار را تخمین بزنیم. تحلیل بنیادی میتواند به عنوان یک راهنمای جامع برای سرمایه گذاران باشد که از  ارزیابی درآمدهای شرکت و نسبت‌های مالی گرفته تا تحلیل روند رشد صنعت و اثرات خبرها و رویدادهای اقتصادی بر بازار را به آن ها نشان داده و کمک میکند تا بهترین تصمیم گیری را داشته باشند. در این مقاله قصد داریم اطلاعات بیشتری در رابطه با این تحلیل در اختیارتان قرار دهیم.

یاد گرفتن تحلیل بنیادی
یاد گرفتن تحلیل بنیادی

آشنایی بیشتر با تحلیل بنیادی

تحلیل فاندامنتال یک رویکرد بنیادی و اساسی است که در ارزیابی سهام یک شرکت بسیار حائز اهمیت است. استفاده از این تحلیل به سرمایه گذاران کمک می‌کند تا متوجه شوند آیا سرمایه‌گذاری در سهام آن شرکت مناسب است یا خیر. سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی گوناگون، از جمله بازار اوراق بهادار، طلا، و مسکن، همواره باید تمام فرصت‌ها، هزینه‌های سرمایه‌گذاری و روند آینده بازار را بررسی کنند، که تحلیل فاندامنتال به آن‌ها در این امر کمک می‌کند.

در این روش تحلیل، تمام عوامل موثر بر قیمت سهم، از جمله عوامل اقتصادی و غیراقتصادی، باید مورد بررسی قرار گیرند و ارزش بنیادی دارایی‌ها باید محاسبه شود. با استفاده از این موارد میتوان روند آینده بازار  را پیش بینی کرد. تحلیل بنیادی این امکان را فراهم میکند که شرکت‌هایی که ارزش سرمایه‌گذاری دارند، شناسایی و ارزیابی شوند. البته باید بدانید که این نوع تجزیه و تحلیل، به شیوه بنیادین، نیازمند زمان و منابع اطلاعاتی بیشتری نسبت به تحلیل های فنی و تکنیکال می باشد.

استفاده کنندگان از تحلیل تکنیکال چه کسانی هستند؟

 • کسانی که در بازار های بهادار فعالیت می کنند.
 • کسانی که در بازار های موازی فعالیت می کنند.
 • سرمایه گذران
 • مدیران شرکت ها
 • بستانکاران
 • افراد طرف معامله‌ شرکت
 • ارائه‌ دهندگان تسهیلات

رویکردهای اساسی مورد استفاده در تحلیل بنیادی

به طور کل در تحلیل بنیادی از دو نوع رویکرد اساسی استفاده میشود که شامل موارد زیر می باشد:

رویکرد بالا به پایین

 • در این نوع رویکرد، صنایع و عوامل مختلف باید مورد بررسی قرار بگیرند. زیرا در این رویکرد اعتقاد بر این است که پیشرفت یک صنعت می‌تواند تأثیر مستقیمی بر پیشرفت سهام شرکت‌های آن صنعت داشته باشد. از جمله مواردی که باید مورد بررسی قرار بگیرد میتوان به رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی، سیاست‌های پولی از قبیل عملکرد بانک مرکزی، نرخ تورم و قیمت کالاها، شرایط تجاری، نرخ ارز، و نرخ بیکاری اشاره کرد. بنابراین، در رویکرد بالا به پایین تحلیل بنیادی، سرمایه گذاران در تلاشند که چگونگی تأثیر عوامل اقتصادی کلان بر بازار و قیمت هر سهم را بررسی کنند و به تحلیل و تفسیر این تأثیرات پرداخته میشود.

رویکرد پایین به بالا 

 • در رویکرد پایین به بالا، تحلیل عوامل اقتصادی خرد مورد بررسی قرار می‌گیرد. به طور کل این رویکرد بر نحوه عملکرد یک شرکت در یک صنعت، نسبت به عملکرد شرکت‌های دیگر در همین صنعت تمرکز دارد. در واقع، تحلیلگران در این رویکرد، عملکرد یک سهم را با توجه به رقبایش در صنعت، بررسی می‌کنند، بدون این که به طور مستقیم به روند بازار توجه کنند. رویکرد پایین به بالا شامل بررسی عوامل چندگانه‌ای است که شامل نسبت‌های مالی، رشد درآمدها، تحلیل مالی اظهارنامه‌های مالی مانند ترازنامه، محصولات شرکت و سهم آن در بازار، توانایی مدیریت و سابقه‌ی هیئت مدیره و دیگر عوامل مرتبط می‌شود.

استفاده از تحلیل بنیادی در بازارهای سرمایه گذاری چه مزیت هایی دارد؟

استفاده از تحلیل بنیادی در بازار های مالی مزیت های بی شماری را برای سرمایه گذاران به همراه دارد. به طوری که قادر است ریسک ناشی از سرمایه گذاری ها را تا حد زیادی کاهش دهد. در ادامه تعدادی از مهم ترین مزیت های این نوع تحلیل را بیان میکنیم:

 • استفاده از تحلیل بنیادی کمک میکند سرمایه گذاران بتوانند شرکت هایی که دارای سهام ارزشمندی هستند را شناسایی کرده و اقدام به سرمایه گذاری کنند.
 • با استفاده از تحلیل بنیادی بورس اطلاعات جامعه در رابطه با تجارت افزایش پیدا میکند و در نتیجه کمک میکند مردم و سرمایه گذاران آگاهی بیشتری به دست بیاورند.
 • یکی از مزیت های مهم استفاده از تحلیل فاندامنتال را میتوان قابلیت محاسبه و به دست آوردن عامل ریسک سیستماتیک دانست که نقش مهم و اساسی در سرمایه گذاری بر عهده دارد.
 • از آنجا که در تحلیل بنیادی ارزش ذاتی سهام محاسبه میشود میتوان گفت استفاده و انجام این تحلیل با دانش و علم بیشتری همراه است.
 • در تحلیل بنیادی برخلاف تحلیل تکنیکال تصمیم گیری و احساسات شخصی بر روی تحلیل سهام تاثیرگذار نمی باشد. 
 • معمولا افرادی که قصد انجام سرمایه گذاری بلند مدت در بازار های مالی را دارند از تحلیل بنیادی استفاده میکنند.
 • و …
یاد گرفتن تحلیل بنیادی
یاد گرفتن تحلیل بنیادی

یاد گرفتن تحلیل بنیادی در مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد

در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی در رابطه با تحلیل بنیادی در اختیارتان قرار دهیم. همانطور که بیان شد استفاده از این تحلیل در بازار های مالی مزیت های بیشماری به همراه دارد و ریسک ناشی از سرمایه گذاری را تا حد زیادی کاهش میدهد. از این رو میتوان گفت یادگیری این نوع تحلیل یکی از واجبات برای ورود و سرمایه گذاری در بازار های مالی می باشد. انتخاب آموزشگاه مناسب برای یادگیری تحلیل بنیادی از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از بهترین و تخصصی ترین مراکزی که به آموزش تحلیل بنیادی پرداخته است، مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد است که با اساتید مجرب و در محیطی حرفه ای صفر تا صد اصول این روش تحلیل را به علاقه مندان آموزش میدهد. در پایان این دوره ها مدرک معتبر و قابل ترجمه رسمی دریافت میکنید که میتوانید برای ورود به بازار های سرمایه گذاری مورد استفاده قرار دهید.

معرفی مدارک پایان دوره یاد گرفتن تحلیل بنیادی بورس

مدرک آموزش تحلیل بنیادی (تحلیل فاندامنتال) مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانشپذیر قرار گیرد. همچنین دانشپذیران می توانند بنا به درخواست، مدارک بین المللی از مؤسسات معتبر خارجی اخذ نمایند.

maryam bagheri ۱۶-دی-۱۴۰۲