⁣بهینه سازی سایت سئو (SEO) چیست؟

⁣بهینه سازی سایت سئو (SEO) چیست؟ سئو (SEO) مخفف عبارت Search Engine Optimization، به معنای بهینه سازی موتور جستجو می باشد. از آن جایی که اکثر مردم برای دست یابی به مطالب یا محصولات مورد نظر خود، از موتور های جستجو استفاده می کنند، اهمیت سئو چندین برابر خواهد شد. در واقع سئو یعنی تولید کردن صفحات وبی که مطابق با قوانین و الگوریتم های موتور های جستجو باشد. هر چقدر که صفحات وب امتیاز بیشتری از موتور های جستجو بگیرند، در نهایت رتبه ی بهتری خواهند داشت و بیشتر دیده می شوند.

تاریخچه ی سئو (SEO)

اولین موتور های جستجو در سال ۱۹۹۰ آغاز به کار کردند. در آن سال ها، موتور های جستجو به مانند یک فهرست بودند که به ترتیب حروف الفبا از A تا Z، نتایج را نمایش می دادند. با پیشرفت روز افزون اینترنت، موتور های جستجوی جدید تری به وجود آمدند که قوانین و الگوریتم های پیچیده تری داشتند. یکی از این قوانین مربوط به کلمات کلیدی و میزان تکرار آن ها در صفحات بود. به دست آوردن رتبه بندی بالا برای کلمات کلیدی در آن زمان، کار بسیار راحتی در مقایسه با زمان حال است. البته از گذشته تا به امروز برخی از کارشناسان سئو به دنبال استفاده از روش هایی بودند تا موتور های جستجو را به نحوی فریب دهند و رتبه ی سایت خود را بالا ببرند.

آموزش سئو (SEO)
آموزش سئو (SEO)

انواع سئو (SEO)

  • سئو کلاه سفید (White Hat)

سئو کلاه سفید به معنی استفاده از تکنیک ها و استراتژی هایی برای بهینه سازی است، به گونه ای که هیچ مغایرتی با قوانین و استاندارد های موتور جستجو ندارد. سئوی کلاه سفید کاملا قانون مند است و گاهی به آن سئوی اخلاقی نیز می گویند. فرایند سئوی کلاه سفید ممکن است کمی زمان بر باشد، اما چون قوانین کاملا رعایت می شوند، برای مدت زمان طولانی در جایگاه های بالا و برتر موتور جستجو، قرار می گیرید.

  • سئو کلاه سیاه (Black Hat)

در سئو کلاه سیاه، سایت تظاهر می کند که از قوانین و الگوریتم های موتور جستجو پیروی می کند. اما در واقع در حال فریب و دور زدن آن است. با به کار گیری سئو کلاه سیاه ممکن است به سرعت به رتبه ی برتر موتور جستجو برسید، اما این جایگاه همیشگی نیست و موتور جستجو با شناسایی سایت شما، آن را به رتبه های پایین تنزل می دهد و در مواردی ممکن است، سایت را از فهرست پایگاه داده خود برای همیشه، حذف کند و اصطلاحا سایت پنالتی شود.

  • سئو کلاه خاکستری (Gray Hat)

سئوی کلاه خاکستری به معنای انجام روش های سئو کلاه سیاه است اما به صورتی زیرکانه که موتور جستجو متوجه آن نشود. این روش نیز با خطرات و ریسک هایی همراه است که همواره امکان به دام افتادن توسط موتور جستجو وجود خواهد داشت.

مزایای بهینه سازی سایت سئو (SEO)

  • افزایش بازدید و ترافیک سایت
  • ایجاد برند
  • افزایش فروش محصولات و یا خدمات
  • هدایت هدفمند مخاطبان به سایت شما (دپارتمان فناوری اطلاعات)
  • داشتن ارتباط توامان با بازار هدف
  • کاهش هزینه های بازار یابی
  • و …
آموزش سئو (SEO)
آموزش سئو (SEO)

اهمیت دوره آموزشی بهینه سازی سایت سئو (SEO)

امروزه با دیجیتالی شدن کسب و کار ها و احاطه ی اینترنت بر آن ها، داشتن یک وب سایت برای کسب و کار خود و بهینه کردن آن، امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. چه کسب و کاری سنتی و چه کسب و کاری مدرن داشته باشید، برای ماندن در بازار رقابتی و عقب نیفتادن از رقبا و جذب کابران اینترنتی و مشتریان، باید سایت خود را به بهترین شکل ممکن، بهینه کنید. هم چنین حتی اگر کسب و کاری ندارید، یادگیری روش ها و تکنیک های بهینه سازی سایت، می تواند موقعیت های شغلی بسیار زیادی را برای شما فراهم کند. شما می توانید با شرکت در کلاس و دوره ی آموزش بهینه سازی سایت، به این روش و تکنیک ها مسلط شوید.