وایت بالانس در عکاسی

دوره عکاسی

کلاس های آموزش عکاسی عملی و کاربردی

کلاس های عملی و کاربردی

بهترین اساتید عکاسی ایران

با حضور اساتید مجرب

آموزش 0 تا 100 عکاسی در مجتمع فنی تهران

آموزش 0 تا 100 عکاسی

دوره عکاسی با مدرک بین المللی

با اعطای مدرک بین المللی

وایت بالانس عکاسی را آسان می کند

لفظ وایت بالانس(Wite balance) منحصر به عکاسی دیجیتال نیست و در سیستم های ویدیویی آنالوگ نیز همین اصطلاح استفاده می شود و همین کاربرد را دارد. در حقیقت معنی درست آن: تعریف میزان یا سطح سفیدی موضوع برای دوربین است. این عمل در عکاسی فتوشیمی به کمک فیلترهای اُپتیکی و کلوین متر صورت میگیرد. دلیل آنکه چرا کاربرد آن ضروری شده و چرا افراد بسیاری در شروع کار سردرگم می شوند این است که وقتی به اطراف نگاه می کنیم، چشمان ما به خوبی با رنگ های مختلف نور سازگار می شوند.
در کل، ما خیلی کم به تفاوت های میان نور روز، نور تنگستن و نور فلورسنت توجه می کنیم. در حالی که تفاوت وجود دارد، اما سنسور دوربین دیجیتال با فیلتر موزاییکی رنگی خود آن ها را ثبت می کند.
نکتۀ جالب دیگر این است که مطالعۀ مقدار دمای رنگ غیر ضروری است. زیرا امروزه بیشتر نورهای مصنوعی در جدول طبقه بندی استاندارد درجه حرارت رنگی وجود ندارند و تنها یک عدد درجه حرارت رنگی برای مقایسۀ ساده تر با انواع دیگر ذکر شده است. در واقع مهم این است که نور موجود به چه میزان و در کدامین جهت رنگی از سفید فاصله دارد. نور سفید، طبیغی به حساب می آید زیرا چشمان ما این طور عادت کرده است، در اصل تعریف سفید، همان نور آفتاب در اواسط روز است.
مجتمع فنی تهران برگزار کنندۀ کلاس عکاسی و آموزش عکاسی در زمینۀ عکاسی دیجیتال، عکاسی هنری، عکاسی صنعتی، همراه با ارائه مدرک عکاسی در رشته عکاسی.

| ثبت نام دوره جامع عکاسی دیجیتال و پرتره

[rev_slider alias=”photography_10″]

دپارتمان آموزش عکاسی

برگزار کننده دوره های آموزشی عکاسی توسط برترین اساتید این حوزه

| 2816 2222 – 021

وایت بالانس در عکاسی - ویژگی های یک کلاس و دوره خوب عکاسی
وایت بالانس در عکاسی
وایت بالانس در عکاسی - بهترین اساتید عکاسی در مجتمع فنی تهران
وایت بالانس در عکاسی

تأثیرات وایت بالانس بر روی عکس

منوی وایت بالانس دوربین همان طور که از اسمش پیداست، روش های گوناگونی ارائه می دهد که نور شرایط مختلف را به صورت نور سفید نشان دهد. رایج ترین روش این است که یکی از شرایط نورپردازی موجود در فهرست منو را انتخاب کنید، اما روش های دیگری هم وجود دارد، که شیوه های تخصصی تر است و اندکی به آن می پردازیم.
خوب، نور سفید در مجموع یک نور مناسب به نظر مب آید، اما به سادگی اغراق آمیز می شود. زیرا وایت بالانسی که به کار می برید همان چیزی است که شما دوست دارید. داشتن یک رنگ مایۀ کلی برای بعضی عکس ها خوب است- به عنوان مثال، منظرۀ غروب آفتاب غرق در نور طلایی را مجسم کنید، در چنین حالتی بیشتر افراد ترجیح می دهند که آن را «اصلاح» کنند. اما اگر تأثیر رنگ مایۀ کلی را دوست دارید، آن را تغییر ندهید.
چنان چه به یک رنگ سفیدتر نیاز دارید، وایت بالانس را در منو تغییر دهید، مثلاً برای همان منظرۀ غروب اگر وایت بالانس را روی تنگستن تنظیم کنید تصویرتان سفیدتر می شود. البته به یاد داشته باشید که رنگ مایه ها بعد از عکاسی نیز، در کامپیوتر، تنها با کمی اُفت کیفیت عکس تنظیم می شود.
امتیاز بزرگی که در عکاسی با فرمت RAW وجود دارد، این است که تنظیم هر رنگ به صورت جداگانه حفظ می شود، بدین معنا که می توانید وایت بالانس را بعداً بدون هیچ اُفت کیفیتی انتخاب کنید. بنابراین اگر با فرمت RAW عکاسی کنید، دیگر مهم نیست که چه وایت بالانسی را در دوربین انتخاب کرده اید. پیشنهاد ما، وایت بالانس اتوماتیک Auto است.

| ثبت نام رتوش عکس