ICDL چیست؟(آی سی دی ال)

ICDL چیست؟(آی سی دی ال): ICDL مخفف عبارت International Computer Driving License می باشد. این عبارت به معنای مهارت کار با کامپیوتر است. پر واضح است که امروزه کسب و کار ها و بنگاه های اقتصادی با سیستم قدیمی کار نمی کنند و ساز و کار آن ها کاملا کامپیوتری و دیجیتالی است، پس گام برداشتن در این زمینه و منطبق شدن با علم IT، برای پیشرفت در امور اقتصادی امری اجتناب ناپذیر است. داشتن مدرک ICDL معیاری برای سنجش میزان مهارت های کامپیوتری افراد می باشد.

ICDL چیست؟(آی سی دی ال)
ICDL چیست؟(آی سی دی ال)

ICDL شامل چند مهارت می باشد که عبارتند از:

 1. IT (مفاهیم ومبانی ابتدایی و پایه در فناوری اطلاعات): در این قسمت به آموزش مبانی سخت افزار و نرم افزار و آشنایی با اجزای کامپیوتر پرداخته می شود.
 2. Internet (آشنایی با مفاهیم کلی اینترنت و توانایی جستجو کردن صفحات وب): در این قسمت چگونگی جسنجو در اینترنت، چگونگی دریافت اطلاعات از اینترنت و ساختن پست الکترونیک آموزش داده می شود.
 3. Windows (آشنایی با ویندوز و مدیریت کردن فایل ها اعم از نام گذاری، حذف و کپی): با یادگیری این سرفصل می توانید فایل های مختلف در محیط ویندوز بسازید، آن ها را نام گذاری کنید، حذف کنید و یا در هر جای دیگری کپی کنید.
 4. word (آشنایی با نرم افزار word و نحوه ی به کار گیری آن در بارگذاری متون، جداول، تصاویر، نمودار ها و …): تمامی نامه ها و متون در نرم افزار Word بارگذاری می شوند. در این نرم افزار می توان متون را تایپ، ویرایش، کپی و … کرد.

مهارت های ICDL) ICDL چیست؟(آی سی دی ال))

 1. Excel (آشنایی با صفحات گسترده Excel و نحوه ی کار با نرم افزار): محاسبات هر شرکت حجم بزرگی از اعداد و ارقام می باشد که دسته بندی آن ها نیازمند محیط نرم افزاری مانند Excel است.
 2. PowerPoint (یاد گیری نرم افزار power point و چگونگی ارائه مطالب در محیط نرم افزار): با یادگیری این نرم افزار می توانید مطالب تان را به راحتی در جلسات و سمینار ها به دیگر افراد نمایش دهید.
 3. Access (آشنایی با مفاهیم پایگاه داده و بانک اطلاعاتی): اطلاعات مالی، اداری، سازمانی و … یک شرکت را که حجم بزرگی از دیتا را دربرمی گیرند، می توان در نرم افزار Access جمع آوری کرد و در مواقع نیاز آن ها را به صورت گزارش، استخراج کرد.

دوره ی آموزش ICDL به دو قسمت مقدماتی و پیشرفته تقسیم می شود. در قسمت مقدماتی عمده مطالب، پیرامون مطالب مفهومی و ابتدایی است و در قسمت پیشرفته، تمرکز بر کاربرد مطالب در محیط نرم افزار می باشد.

ICDL چیست؟(آی سی دی ال)
ICDL چیست؟(آی سی دی ال)

چرا ICDL را یاد بگیریم؟ICDL چیست؟(آی سی دی ال)

 • داشتن مدرک ICDL امروزه تبدیل به امری ضروری در حیطه ی کاری می باشد، چنانچه برای استخدام در قسمت های اداری یک شرکت اقدام کنید، ضروری ترین و حائز اهمیت ترین مدرک، مدرک ICDL می باشد.
 • داشتن مدرک ICDL تنها مختص به کارمندان نیست بلکه برای تمامی اقشار جامعه اعم از:دانش آموزان، دانشجویان و صاحبین کسب و کار محلی و سنتی مفید است زیرا تقریبا تمامی اطلاعات و امور روزمره ی زندگی در کامپیوتر ها گردآوری و پردازش می شوند و دانستن علم چگونگی کار با کامپیوتر خالی از لطف نیست.
 • افزایش راندمان شرکت ها توسط کارمندان
 • یکپارچه شدن سیستم کامپیوتری و هماهنگ شدن تمام بخش های اداری شرکت
 • و …

مزایای داشتن گواهینامه ICDL

دارا بودن مدرک ICDL هم در سطح داخلی و هم در سطح بین الملل مزایای بسیاری دارد زیرا این مدرک جز معتبر ترین مدارک در زمینه ی فناوری اطلاعات در سراسر دنیا می باشد. با داشتن این مدرک می توانید برای استخدام در شرکت ها اقدام کنید و یا سطح شغلی خود را با یادگیری مهارت های هفت گانه ICDL بالا ببرید.

از جمله مرایای داشتن گواهینامه ICDL می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قابلیت ارائه به شرکت های داخلی جهت استخدام
 • اصلی ترین و معتبر ترین مدرک در سطح جهانی در زمینه ی فناوری اطلاعات
 • افزایش مهارت های کلی کار با کامپیوتر
 • مقدمه ای برای ورود به تحصیلات در زمینه IT
 • ارتقا سطح توانایی افراد در زمینه IT
 • بالا بردن راندمان و کارایی شرکت ها و سازمان ها با استفاده از آی سی دی ال
 • و …

دوره های دپارتمان ICDL در مجتمع فنی تهران (میرداماد)