MBA مخفف چیست؟ (دوره جامع MBA)

MBA مخفف چیست؟ (جامع MBA)

دوره جامع MBA ،MBA مخفف چیست؟ MBA مخفف عبارت Master of Business Administration است که به معنای مدرک کارشناسی ارشد در زمینه ی مدیریت کسب و کار می باشد. در واقع مدیران با کسب مهارت ‌های مدیریتی در رشته MBA، می توانند برای مسائل و بحران‌ های مدیریتی راه حل های مناسبی را پیدا کنند.

MBA رشته ای است که گرایش های متعددی دارد که از جمله این گرایش های می توان به گرایش امور مالی MBA، گرایش فناوری اطلاعات MBA، گرایش بازاریابی MBA، گرایش مدیریت پروژه MBA، گرایش تجارت بین الملل MBA، گرایش استراتژی MBA و …. اشاره کرد که در ادامه راجع به هر کدام از این گرایش های صحبت خواهیم کرد و به شما در یافتن پاسخ این سوال که mba مخفف چیست؟ کمک میکنیم.

جامع MBA
جامع MBA

هدف از آموزش مدیریت کسب و کار در جامع MBA چیست؟

 • با کسب مهارت های MBA می توانید قدرت هدایت یک کسب و کار را به دست آورید.
 • با گذراندن دوره جامع MBA، توانایی اداره و رهبری بخش های مختلف یک سازمان، از جمله بخش های بازاریابی و فروش، بخش اطلاعات، بخش های تولیدی و …. را به دست می آوردید.
 • با تحصیل در رشته MBA می توانید در یک بخش تخصصی سازمان، تحولی را طراحی و یا ایجاد کنید.
 • پس از طراحی تحول در یک بخش سازمان، می توانید آن را در کل سازمان هدایت و رهبری کنید.
 • با کسب مهارت های MBA، قدرت کارآفرینی را به دست می آورید.(mba مخفف چیست)
 • با استفاده از علم و دانش خود، می توانید مدیران سازمان های اقتصادی و اجتماعی را در زمینه های مختلف مدیریتی مشاوره کرده و آن ها را راهنمایی کنید.
 • و ….

گرایش های رشته MBA (گرایش های مدیریت کسب و کار)

گرایش بازاریابی MBA 

 • mba مخفف چیست: گرایش بازاریابی MBA، یکی از گرایش های محبوب MBA می باشد که افراد زیادی مشتاق تحصیل در این گرایش هستند. گرایش بازاریابی MBA فرصت های شغلی بسیاری دارد که از جمله آن ها می توان به مدیر بازاریابی، مدیر فروش، مدیر برند، برنامه ریزی رسانه ای، تحلیل گر تحقیقات بازار، بازاریابی اینترنتی، مدیریت محصول و …. اشاره کرد.
 • در کلاس گرایش بازاریابی MBA، مباحثی از جمله ارتباطات بازاریابی، رفتار مصرف کننده، بازاریابی خدمات، بازاریابی بین الملل و …. آموزش داده می شود. در گرایش بازاریابی، بخش هایی از بازار به عنوان مناسب ترین هدف شناخته می شوند. در این صورت سازمان ها می توانند کالا و خدمات خود را به آن ها ارائه دهند. بازاریابی به فرآیندی گفته می شود که با استفاده از دانش آن، می توان خدمات و کالا هایی را ارائه داد که علاوه بر کسب سود، نیاز های مشتریان را نیز تامین کند. با دریافت مدرک بازاریابی و فروش، می توان به پیشرفت شرکت ها و توسعه آن ها، کمک کرد. 

گرایش مالی MBA (دوره جامع MBA)

 • mba مخفف چیست: با کسب مهارت در گرایش مالی MBA می توان بازار های مالی را تحلیل کرده و وضعیت مالی سازمان ها را ارزیابی کرد. همچنین می توان با استفاده از این گرایش راهکار هایی برای توسعه سرمایه گذاری و رفع مشکلات اقتصادی ارائه کرد. به طور کلی می توان گفت که گرایش مالی MBA فرآیندی است که وجوه مالی یک سازمان را طوری مدیریت می کند که باعث دستیابی به اهداف سازمان می شود.
 • در دوره گرایش مالی موضوعاتی از جمله کنترل مدیریت مالی، مدیریت ریسک، قیمت گذاری اختیار های مالی، بازار سرمایه و پول، بانکداری، خصوصی سازی و امور مالی بین المللی، قوانین و مقررات مالی، ارزش یابی اوراق بهادار و بنگاه ها و …. آموزش داده می شود. همچنین فرصت های شغلی که گرایش مالی MBA ایجاد می کند، می توان به مشاوره ‌های مالی و مؤسسات مالی، استخدام در بانک ها، سرمایه گذاری، بازرگانی، مسئولیت مالی شرکت ‌ها، مسئولیت مالی شرکت‌ های بین المللی و …. اشاره کرد. 

گرایش استراتژی MBA (دوره جامع MBA)

 • mba مخفف چیست: مهارت در گرایش استراتژی MBA به افراد توانایی و قدرت تفکر استراتژیک مورد نیاز برای مدیریت موثر پروژه را می دهد. در کلاس آموزش گرایش استراتژیک MBA مباحثی از جمله برنامه ریزی استراتژیک، مفاهیم اساسی مدیریت استراتژیک، کار آفرینی سازمانی، مدیریت استراتژیک در سازمان های دولتی و غیرانتفاعی، تفکر استراتژیک، عمل کردن به استراتژی ها، مدیریت تحول سازمانی، انواع روش های تحلیل و برنامه ریزی استراتژیک، تحلیل دینامیک سیستم ‌ها، تصمیم گیری استراتژیک در شرایط عدم اطمینان، یادگیری سازمانی، رهبری سازمانی، بودجه بندی و کنترل،  مدیریت استراتژیک در سازمان های چند کسب و کاره و هولدینگ ها و … آموزش داده می شود.

گرایش فناوری اطلاعات MBA 

 • mba مخفف چه کلماتی است: از آنجایی که ما در جهانی زندگی می کنیم که پیشرفت تکنولوژی رو به افزایش است و همه چیز به فناوری بستگی دارد، از این رو می توان گفت که گرایش فناوری MBA و همچنین صنعت IT نیاز به افرادی دارد تا بتواند مدیریت تیم ‌های و پروژه‌ ها را بر عهده بگیرد. در گرایش فناوری اطلاعات MBA، روش ها و تکنیک های موجود در زمینه مدیریت فناوری یکی از عوامل مهم برای خلق ثروت می باشد. چرا که این گرایش به مدیران فناوری اطلاعات، دانش و مهارتی می آموزد که باعث می شود، آن ها پروژه‌ ها را از دیدگاه های مختلف از جمله برنامه ریزی، طراحی، انتخاب، اجرا و …. درک کنند. 

گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی

 • اولین که مهم ترین دارایی یک سازمان افراد و کارکنان آن سازمان می باشد. بنابراین شناخت کارکنان و رفتار های آن ها برای یک مدیریت اثر بخش، بسیار ضروری است. هدف از گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی، بهبود عملکرد و کارایی سازمان ها با استفاده از نیروی موثر انسانی در جهت اهداف سازمان ها می باشد. 
 • در دوره گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی، به مباحثی از جمله روانشناسی، استعدادیابی و مدیریت استعدادها و نیرو دانشی، پرورش کار تیمی، آموزش مدل های متفاوت و گوناگون رفتار سازمانی، بهبود سازمانی، علوم رفتاری، سازمان های یادگیرنده، روابط سازمانی، گسترش شغلی و فرهنگ در سازمان، استراتژی منابع انسانی و …. اشاره می شود.

گرایش عملیات و زنجیره تامین

 • mba مخفف چه کلماتی است: گرایش عملیات و زنجیره تأمین MBA از مهم‌ترین گرایش‌ های MBA می باشد. به دلیل اینکه همه سازمان ها به دنبال یک خروجی موفق هستند و می توان گفت که عامل اصلی خروجی یک سازمان مربوط به این حوزه می‌ شود. در واقع مدیریت عملیات قلب یک سازمان می باشد، چرا که یک مدیر عملیاتی، کل یک پروژه را از ابتدا تا انتها بررسی و تحلیل می ‌کند. در دوره آموزشی گرایش عملیات و زنجیره تامین، موضوعاتی از جمله  مدیریت استراتژیک زنجیره تأمین، استراتژی عملیات، طراحی و بررسی سیستم های تولیدی، کنترل موجودی و انبار، لجستیک، مدیریت ریسک و ارتباط با تأمین کنندگان و …. آموزش داده می شود.

گرایش عمومی MBA (دوره جامع MBA)

 •  هدف از گرایش عمومی MBA، توانمند کردن افراد در تمامی مسائل و موضوعات مربوط به کسب و کار می باشد. بنابراین در این گرایش همه مباحث های مدیریتی آموزش داده می شود و به هیچ موضوعی به طور خاص تاکید نمی شود. در گرایش عمومی MBA، افراد می توانند با توجه به علاقه مندی خود را در مشاوره یا مدیریت بخش های مختلف سازمان ها اعم از تولیدی و یا خدماتی، مهارت های لازم را کسب کنند. چرا که موضوع های مختلفی در این گرایش ارائه داده می شوند. بنابراین افراد می توانند علاقه مندی های خود را دنبال کنند. 

گرایش سیستم های اطلاعاتی MBA

 • mba مخفف چه کلماتی است: گرایش سیستم‌ های اطلاعاتی MBA یکی از گرایش‌ های مهم رشته‌ MBA است. این گرایش را با نام فناوری اطلاعات نیز می شناسند. از آنجا که پیشرفت تکنولوژی در دنیای کسب و کار روز به روز گسترده تر می شود، از این رو اهمیت گرایش فناوری و سیستم های اطلاعاتی MBA نیز افزایش یافته است. در واقع در سیستم های اطلاعاتی به مطالعه، توسعه، پیاده سازی، طراحی، پشتیبانی و مدیریت سیستم ها با به کارگیری فناوری اطلاعات می پردازد.
 • در دوره گرایش سیستم های اطلاعاتی MBA، مباحثی از جمله مفاهیم اصلی سیستم های اطلاعاتی و فناوری اطلاعات، پیاده سازی پروژه های فناوری اطلاعات در بخش های گوناگون، ارزش افزایی مدیریتی از اطلاعات و کاربرد آن در سطوح مختلف مدیریتی، مدل های کسب و کار نوین بر پایه فناوری اطلاعات، تولید اطلاعات با سرعت و کیفیت مناسب و … آموزش داده می شود.

گرایش کسب و کار بین المللی MBA 

 • منظور از گرایش کسب و کار بین المللی معاملات کالا و خدمات در زمینه بین الملل می باشد. این گرایش بیشتر برای شرکت های خصوصی و دولتی و یا ترکیبی از این دو شرکت ها بسیار مهم بوده. چرا که موجب سود و منفعت سیاسی آن ها می شود. در کلاس گرایش کسب و کار بین المللی MBA سرفصل هایی از جمله سیاست های اقتصادی و سیاسی، سیستم های حقوقی، استانداردهای حسابداری، استاندادرهای کاری، فرهنگ سازمانی، فرهنگ های محلی، بازارهای ارزی، تعرفه ها، موافقت نامه های چند جانبه، مقررات واردات و صادرات و …. آموزش داده می شود.

گرایش خدمات MBA (دوره جامع MBA)

 • mba مخفف چه کلماتی است:می توان گفت که خدمات با اقتصاد رابطه مستقیم دارد. چرا که با هر چقدر که اقتصاد یک کشور پیشرفته تر شود، صنایع خدماتی در اقتصاد افزایش می یابد. در دوره گرایش خدمات، موضوعاتی از جمله انواع صنایع خدماتی، سیستم های خدمات و مدیریت خدمات، انواع خدمت و مفاهیمی مانند توسعه خدمت، بازاریابی خدمات، مدیریت درآمد، مدیریت ظرفیت واحدهای خدماتی مدیریت استراتژیک خدمات و ….. آموزش داده می شود.

گرایش کارآفرینی MBA 

 • گرایش کارآفرینی یکی از گرایش های تاثیرگذار در اقتصاد یک کشور است. بنابراین می توان گفت که کشور های توسعه یافته از آن به عنوان محرکه رشد اقتصادی خود استفاده می کنند. گرایش کارآفرینی به معنای خلق فرصت ها و راه اندازی کسب و کار جدید می باشد. یک کارآفرین برای رسیدن به هدف خود، تمامی عوامل مورد نیاز برای ایده اش را فراهم می کند. سپس با مهارت و استعداد و تصمیم گیری، ایده خود را پیاده سازی کرده و یک کسب و کار جدید راه اندازه می کند. در کلاس گرایش کارآفرینی مباحثی از جمله شرایط لازم برای کارآفرینی، کارآفرینی اجتماعی و کارآفرینی سازمانی، مطالعات بازاریابی، تشخیص فرصت های کارآفرینی و …. آموزش داده می شود.

تفاوت دو مدرک DBA و MBA چیست؟(mba مخفف چه کلماتی است)

بسیاری از افراد دو مدرک DBA و MBA را یکسان می دانند. اما باید به این نکته توجه کرد که بین این دور مدرک تفاوت هایی وجود دارد. به عنوان مثال در دوره MBA مدیران روش ها و تکنیک های مدیریتی را که موجب موفقیت شده و در دنیا به تثبیت رسیده است را آموزش می بینند اما در DBA مدیران سعی دارند با توجه به تجربه ای که در دوران مدیریت خود کسب کرده اند، نظریه ها و روش های جدیدی را بهبود و توسعه دهند. بنابراین می توان گفت که مهم ترین کاربرد DBA پیاده ‌سازی نظریه‌ ها و روش های علمی مدیریتی برای استفاده در فضای واقعی کسب و کار می باشد.

بنابراین مهم ترین تفاوت بین دو مدرک DBA و MBA این است که مدرک MBA معمولاً مورد استفاده افراد متخصص و حرفه‌ ای در کسب و کارها قرار می ‌گیرد که قصد دارند درک بهتری از کسب و کار داشته باشند. اما مدرک DBA به متخصصان این اجازه را می ‌دهد تا با افزایش دانش و استفاده از روش ‌های جدید، حرفه و کسب و کار خود را گسترش دهند.

کلاس MBA در مجتمع فنی تهران شعبه میرداماد

مخاطبین دوره جامع MBA 

 • مدیران عالی سازمان ها
 • مدیران میانی و سرپرستان
 • مدیران فروش، بازاریابی، تبلیغات و روابط عمومی
 • کارشناسان و کارمندان
 • کارآفرینان و صاحبان کسب و کار
 • تمامی دانشجویان و علاقه مندان به کارآفرینی و کسب و کار

تمامی مخاطبین ذکر شده می توانند با شرکت در دوره جامع MBA در مجتمع فنی تهران شعبه میرداماد، از صفر تا صد مهارت های رشته MBA را آموزش ببینند. هنرجو می تواند با شرکت در دوره جامع MBA، مهارت هایی از جمله توانایی کاهش هزینه ها و افزایش اثر بخشی تبلیغات، مهارت مدیریت سازمان ها، مهارت بررسی چالش ها و ارائه راهکار های مؤثر، پیش بینی بازار و برنامه ریزی استراتژیک، مهارت بررسی پتانسیل های بالقوه سازمان و بازار در راستای ایجاد مزیت رقابتی و تحول سازمان، مهارت برند سازی و ساخت ارزش برای مخاطبان و مشتریان، رونق کسب و کار و استفاده از ابزار های آنلاین و تحت وب جهت ارتباط بهتر با مشتریان، انتقال دانش و تجربه از کیس های موفق و ناموفق به دانش پذیران و مقایسه رویکرد ها و …. را کسب کنند.(mba مخفف چه کلماتی است)

جامع MBA
جامع MBA

دوره های دپارتمان مدیریت کسب و کار در مجتمع فنی تهران نمایندگی میرداماد

معرفی مدارک پایان دوره MBA (دوره جامع MBA)

مدرک دوره جامع MBA مجتمع فنی تهران. قابل ترجمه رسمی مورد تایید قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می باشد. این مدرک مورد تایید سازمان ها و شرکت های خصوصی و دولتی و به عنوان یک Skill Certificate می تواند. به عنوان معرفی مهارت های شما و همچنین جز رزومه کاری و مهارتی دانش پذیر قرار گیرد. همچنین دانش پذیران می توانند بنا به درخواست، مدارک بین المللی از مؤسسات معتبر خارجی اخذ نمایند.

رضا شریفی ۱۲-اسفند-۱۳۹۹