دپارتمان مدیریت بورس

در راستای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در بازار بورس منتشر کرد نکات مهم درباره اوراق مشارکت، مزایا و معایب این بخش

| دپارتمان بورس | ۲۸۱۶ ۲۲۲۲ – ۰۲۱

نکات مهم در باره اوراق مشارکت، مزایا و معایت این بخش

 نکاتی چند در خصوص اوراق مشارکت :

  1. با توضیحات گفته شده مشخص است که بین سود و ریسک ارتباط مستقیمی وجود دارد و هرچه ریسک کمتری را متحمل شویم ممکن است سود نیز کمتر باشد و بالعکس.
  2. سود تضمین شده اوراق مشارکت به صورت مبالغ علی الحساب به دارندگان پرداخت می شود و پس از پایان پروژه ناشر موظف به محاسبه دقیق سود و پرداخت مازاد آن به دارندگان در صورت وجود سود کل بیشتر می باشد ولی با کاهش مبلغ سود کل ضرر و زیانی متوجه دارانگان اوراق نمی گردد و بر عهده ضامن می باشد.
  3. سود اوراق مشارکت معاف از مالیات می باشد
  4. سود اوراق از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار به صورت دوره ای مشخص شده به حساب دارندگان پرداخت می گردد.
  5. اگرچه سررسید های اوراق مشارکت معمولا به دلیل زمان برای طرح ها بیش از سه سال تعیین می شوند اما صاحبان اوراق در صورت نیاز به سرمایه خود پیش از سررسید می توانند آنرا به قیمت مشخص شده در لیست فرابورس به آنها واگذار نمایند و سود آن نیز از بابت تسویه پیش از موعد کسر نخواهد شد.

با توجه به اینکه دولت، شهرداری ها و شرکت های بورسی به طور معمول برای تامین هزینه های مورد نیاز اجرای پروژه های خود اقدام به انتشار اوراق مشارکت می کنند سرمایه کذاران علاوه بر دریافت سود و بهره برداری از منابع مالی در بخش واقعی اقتصاد، در بهبود و آبادانی کشور نیز مشارکت می کنند.

اوراق اجاره که به بخشهای کلی زیر تقسیم می گردد در واقع قراردادی برای حق استفاده از منافع یک دارایی یا مجموعه ای از دارایی ها در قبال پرداخت اجاره به مالک می باشد که در آن مدت اجاره مشخص و اجاره بها نیز در ابتدا یا نتهای سررسید پرداخت می گردد.

  • اوراق اجاره تامین دارایی: اوراقی ست که در آن یک نهاد واسط دارایی مورد نیاز یک شرکت متقاضی را به نمایندگی از سرمایه گذاران از فروشنده خریداری و به متقاضی اجاره می دهد.
  • اوراق اجاره تامین نقدینگی : در این نوع از اوراق، واسط با انتشار اوراق و جمع آوری وجوه به وکالت از طرف سرمایه گذاران اقدام به خرید ملک از بانی کرده و مجدد به خود بانی اجاره می دهد.
  • اوراق اجاره جهت تشکیل سرمایه شرکت های لیزینگ: در این اوراق شرکت لیزینگ (بانی) با مراجعه به شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه و تاسیس شرکت واسط وجوه سرمایه گذاران را جمع آوری و به وکالت از طرف آنان اقدام به تامین مستمر کالاهای مورد نیاز دولت و دیگر مصرف کنندگان نموده و سپس با افزودن نرخ ثابتی به عنوان اجاره به شرط تملیک سود سرمایه گذاران را به صورت دوره ای یا فصلی می پردازد.
  • اوراق اجاره رهنی: در این نوع از اوراق که بیشتر مورد استفاده بانک ها ، لیزینگ ها و موسسات اعتباری می باشد بانی (بانک) تسهیلاتی را در قالب عقد قرارداد به شرط تملیک پرداخت کرده است را به نهاد واسط می فروشد و بر اساس این قرارداد نهاد واسط اوراق اجاره را منتشر و پس از تجمیع سرمایه ها دارایی هایی را که بانک در قبال قرارداد اجاره به شرط تملیک به اشخاص مختلف داده است را خریداری می کند و سپس با قطع ارتباط بین واسط و بانک، واسط از طرف سرمایه گذاران مالک دارایی ها می گردد.

در حال حاضر نوع ” اوراق اجاره تامین دارایی ” و ” اوراق اجاره تامین نقدینگی ” از رواج بیشتری برخوردار می باشند.

لینک های کاربردی برای مقالات و دوره های بورس و سرمایه گذاری

آموزش بورس , آموزش خرید و فروش سهام , آموزش سهام , آموزش بنیادی , آموزش تحلیل بنیادی , آموزش تکنیکال , آموزش تحلیل تکنیکال , کلاس مدیریت سبد سهام , دوره سهام , دوره تحلیل تکنیکال , دوره تحلیل سهام , دوره معاملات بورس , آموزش فاندامنتال , آموزش تحلیل روانشناختی , آموزش بازار بورس , آموزش تحلیل سهام , آموزش سرمایه گذاری در بورس , آموزش مدیریت پرتفوی , آموزش مدیریت سبد سهام , کلاس معاملات بورس , دوره بنیادی , دوره فاندامنتال , دوره سرمایه گذاری در بورس , آموزش فارکس , آموزش معاملات بورس , کلاس بورس , کلاس خرید و فروش سهام , کلاس سهام , کلاس بنیادی , کلاس تحلیل بنیادی , کلاس تکنیکال , دوره بورس , دوره تحلیل بنیادی , دوره تحلیل روانشناختی , دوره مدیریت پرتفوی , کلاس فارکس , کلاس تحلیل تکنیکال , کلاس فاندامنتال , کلاس تحلیل روانشناختی , کلاس بازار بورس , کلاس تحلیل سهام , کلاس سرمایه گذاری در بورس , کلاس مدیریت پرتفوی , دوره خرید و فروش سهام , دوره تکنیکال , دوره بازار بورس , دوره مدیریت سبد سهام , دوره فارکس , پکیج سرمایه گذاری در بورس

مقالات دپارتمان آموزش بورس و سرمایه گذاری

تاریخچه بورس- دپارتمان آموزش بورس و سرمایه گذاری مجتمع فنی تهران - 1

تاریخچه بورس

| مشاهده مطلب

بورس چیست- دپارتمان آموزش بورس و سرمایه گذاری مجتمع فنی تهران -

بورس چیست؟

| مشاهده مطلب

چگونگی اداره بورس اوراق بهادار- دپارتمان آموزش بورس و سرمایه گذاری مجتمع فنی تهران - 1

چگونگی اداره بورس اوراق بهادار

| مشاهده مطلب

چگونه از بورس خرید کنیم- دپارتمان آموزش بورس و سرمایه گذاری مجتمع فنی تهران - 1

چگونه از بورس خرید کنیم

| مشاهده مطلب


دوره های در حال برگزاری

دوره آموزش مبانی مدیریت سرمایه گذاری در بورس

مبانی سرمایه گذاری در بورس

با ثبت نام این دوره، کلیه مباحث علمی و کاربردی بورس را از مقدماتی تا پیشرفته فرا خواهید گرفت.

ثبت نام

دوره آموزش تحلیل بنیادی کاربردی در سهام

تحلیل بنیادی کاربردی در سهام

با ثبت نام این دوره، کلیه مباحث علمی و کاربردی بورس را از مقدماتی تا پیشرفته فرا خواهید گرفت.

ثبت نام

آموزش اصولی تحلیل تکنیکال کاربردی در سهام

تحلیل تکنیکال کاربردی در سهام

با ثبت نام این دوره، کلیه مباحث علمی و کاربردی بورس را از مقدماتی تا پیشرفته فرا خواهید گرفت.

ثبت نام

آموزش تخصصی تحلیل روانشناختی و مدیریت ریسک

تحلیل روانشناختی و مدیریت ریسک

با ثبت نام این دوره، کلیه مباحث علمی و کاربردی بورس را از مقدماتی تا پیشرفته فرا خواهید گرفت.

ثبت نام

آموزش مدیریت پرتفوی در بازار سهام و بورس

مدیریت پرتفوی

با ثبت نام این دوره، کلیه مباحث علمی و کاربردی بورس را از مقدماتی تا پیشرفته فرا خواهید گرفت.

ثبت نام


2 thoughts on “نکات مهم درباره اوراق مشارکت، مزایا و معایت این بخش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *